Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 43

Θέμα: Ρυθμίσεις μίγματος από τα όργανα μοντέλων Yamaha

  1. #1

    ruthmisis gia fazer

    kalhspera se oloys einai h proth fora poy mpeno sthn didikasia toy forum giayto sori gia tyxon lathi. prin 3 ebdomades apekthsa ena fazer 600 me abs kai to apolambano paei mia xara alla to mono poy argei na fortvsei ligo opos kai eseis tha kserete idi. rothsa loipon kati gnostoys kai moy eipan oti yparxei tropos kai malista apo antiprosopia (yamaha) na kanoyne kati me ekeina ta dyo koympakia sto konter kai na to anebasoyn. mhpos tyxon kserei kanenas kati?? h esto kati allo. eyxaristo
    FANIS

  2. #2
    Μαυρομιχάλης. .. Το avatar του/της stavrobeis
    Εγγραφή
    14/05/2003
    Μηνύματα
    150

    Re: ruthmisis gia fazer

    Αρχικά δημιουργήθηκε από cupra180
    kalhspera se oloys einai h proth fora poy mpeno sthn didikasia toy forum giayto sori gia tyxon lathi. prin 3 ebdomades apekthsa ena fazer 600 me abs kai to apolambano paei mia xara alla to mono poy argei na fortvsei ligo opos kai eseis tha kserete idi. rothsa loipon kati gnostoys kai moy eipan oti yparxei tropos kai malista apo antiprosopia (yamaha) na kanoyne kati me ekeina ta dyo koympakia sto konter kai na to anebasoyn. mhpos tyxon kserei kanenas kati?? h esto kati allo. eyxaristo
    Γεια σου φιλε...αν και δε καταλαβα τιποτα...
    Τι να φορτωσει?
    Και τι μπορουν να κανουν τα 2 κουμπακια γιαυτο?
    Χ

    (δε ξέρω να υπογράφω)

    www.xristopistoi.tk

  3. #3
    ta dyo koympakia moy eipan pos an ta patiseis me kapoia seira allazeis thn xartografish kai dinei perisotera aloga mhn gelasetai opos ego giati meta kapoy to ksanaakoysa kai arxisa na mpeno se skepsis
    FANIS

  4. #4
    Μαυρομιχάλης. .. Το avatar του/της stavrobeis
    Εγγραφή
    14/05/2003
    Μηνύματα
    150
    Φιλε, χωρις να ειμαι ειδικος..τα δυο κουμπακια εκτος απο να αλλαζεις την ωρα, και φυσικα να μπορεις να δεις τους κωδικους απο πιθανες ζημιες που μπορει να εχεις...δεν νομιζω να κανουν αυτο που λες....

    Αν ηταν ετσι, δεν θε ετρεχαν καποιοι να παρουν power commander, εξατμισεις κτλπ.

    Εγω λεω αστο μηχανακι οπως ειναι, μια χαρα παει....

    Υ.Γ. Παντως αν γινεται αυτο που λες, πες να το κανουμε και εμεις! :wacko:
    Χ

    (δε ξέρω να υπογράφω)

    www.xristopistoi.tk

  5. #5
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592


    φιλε μου θα σου πω μια ιστορια....

    5 δημοτικου και κανουμε εμεις και ο κοσμος!(τι θυμηθηκα τωρα... )
    ειμαστε σε 1 κεφαλαιο που μιλαει για το ανθρωπινο σωμα.
    η δασκαλα ενω παραδιδει λεει οτι απο τις αρτηριες κυλαει το βρωμικο αιμα και απο τις φλεβες το καθαρο.ολοι συμφωνουν μαζι της εκτος απο μενα!!!!
    απολυτα σιγουρος για την αποψη μου σηκωνω χερρι και τη διωρθωνω.αυτη γινεται εξαλη!!!!ειναι δυνατον 1 μπομπιρας να ξερει πιο πολλα απο αυτη????
    οι συμμαθητες μου με κοιτανε απαξιωτικα και συμφωνουν με τη δασκαλα!!!!εγω τρελος και παλαβος εξηγω οτι με πατερα γυμναστη και φυσικοθεραπευτη αποκλειεται να μου το εχει μαθει λαθος!!!!!αυτη τρελενεται!με παει στο διευθυντη για να με τιμωρησει για την αναιδια μου αλλα καπου εκει εφαγε πορτα!!!!φυσικα ο διευθυντης πηρε το μερος μου και καπως ετσι και οι υπολοιποι μαλακες συμμαθητες μου καθε φορα που ανοιγα το στομα μου να πω κατι σκεφτοτανε και 2η φορα μηπως αυτο που λεω εγω ειναι το σωστο.

    που θελω να καταληξω...

    ρε ανθρωπα....
    τι ειπες ρε παλουκαρε!!!!!!
    το select και το reset τα πατας με μια σειρα και αλαζει χαρτογραφηση????????????

    1.ξερεις τι σημαινει select?????????
    2.ξερεις τι σημαινει reste????????
    3.ξερεις τι ειναι χαρτογραφηση????

    εδω μιλαμε οτι παει ανεκδοτα καρφι αυτο το ποστακι!!!!!!!!!!

    και ενω δε το πιστεψες τη πρωτη φορα,αρχισες να το πιστευεις οταν το ξανακουσες!!!!!!!!!και αυτο συνεβει χωρις να εξετασεις οτι η μανα του ηλιθιου ειναι παντα εγκυος και γιαυτο οι μαλακες ειναι σα τη λερναια υδρα....1 πεθενει 10 γενιουνται!!!!

    τι να πω....αφωνος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  6. #6
    gsxr power for ever!!! Το avatar του/της GTZ750
    Εγγραφή
    02/12/2004
    Μηνύματα
    1.350
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER


    φιλε μου θα σου πω μια ιστορια....

    5 δημοτικου και κανουμε εμεις και ο κοσμος!(τι θυμηθηκα τωρα... )
    ειμαστε σε 1 κεφαλαιο που μιλαει για το ανθρωπινο σωμα.
    η δασκαλα ενω παραδιδει λεει οτι απο τις αρτηριες κυλαει το βρωμικο αιμα και απο τις φλεβες το καθαρο.ολοι συμφωνουν μαζι της εκτος απο μενα!!!!
    απολυτα σιγουρος για την αποψη μου σηκωνω χερρι και τη διωρθωνω.αυτη γινεται εξαλη!!!!ειναι δυνατον 1 μπομπιρας να ξερει πιο πολλα απο αυτη????
    οι συμμαθητες μου με κοιτανε απαξιωτικα και συμφωνουν με τη δασκαλα!!!!εγω τρελος και παλαβος εξηγω οτι με πατερα γυμναστη και φυσικοθεραπευτη αποκλειεται να μου το εχει μαθει λαθος!!!!!αυτη τρελενεται!με παει στο διευθυντη για να με τιμωρησει για την αναιδια μου αλλα καπου εκει εφαγε πορτα!!!!φυσικα ο διευθυντης πηρε το μερος μου και καπως ετσι και οι υπολοιποι μαλακες συμμαθητες μου καθε φορα που ανοιγα το στομα μου να πω κατι σκεφτοτανε και 2η φορα μηπως αυτο που λεω εγω ειναι το σωστο.

    που θελω να καταληξω...

    ρε ανθρωπα....
    τι ειπες ρε παλουκαρε!!!!!!
    το select και το reset τα πατας με μια σειρα και αλαζει χαρτογραφηση????????????

    1.ξερεις τι σημαινει select?????????
    2.ξερεις τι σημαινει reste????????
    3.ξερεις τι ειναι χαρτογραφηση????

    εδω μιλαμε οτι παει ανεκδοτα καρφι αυτο το ποστακι!!!!!!!!!!

    και ενω δε το πιστεψες τη πρωτη φορα,αρχισες να το πιστευεις οταν το ξανακουσες!!!!!!!!!και αυτο συνεβει χωρις να εξετασεις οτι η μανα του ηλιθιου ειναι παντα εγκυος και γιαυτο οι μαλακες ειναι σα τη λερναια υδρα....1 πεθενει 10 γενιουνται!!!!

    τι να πω....αφωνος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    κοιτα αυτα που εχει ακουσει ο φιλος εχιυν καποια βαση!!

    γιατι αυτο γινεται απο οτι ξερω στα XTX και στο TDM της YAMAHA. Αλλα στο φαζερ δεν γθνεται απο οτι ξερω!!

    τωρα το τι εκανες εσυ στο σχολειο νομιζω ειναι για τα ανεκδοτα!!
    ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!!!!

    corona fotos

    corona fotos 1



  7. #7
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
    κοιτα αυτα που εχει ακουσει ο φιλος εχιυν καποια βαση!!

    γιατι αυτο γινεται απο οτι ξερω στα XTX και στο TDM της YAMAHA. Αλλα στο φαζερ δεν γθνεται απο οτι ξερω!!

    τωρα το τι εκανες εσυ στο σχολειο νομιζω ειναι για τα ανεκδοτα!!
    να το δουμε λογικα λοιπον...

    γινεται στο xtx kai το tdm και δε γινεται στο φαζερ!

    το ενδεχομενο να μη γινεται στα 2 μοντελα που αναφερεις το ξεχναμε...

    1.γιατι να γινετε στα αλλα 2 και να μη γινετε σε αυτο?
    2.αν γινετε γιατι δεν αναφερεται πουθενα?
    3.εχει λογο να το κρυψει η yamaha?
    4.εσυ οταν πατας φρενο σου ανοιγει και αλεξιπτωτο?????
    εγω γιατι να προσπαθω να ρυθμισω ρολοι και χιλιομετρητες και ξαφνικα να αλλαξει η χαρτογραφηση???????

    ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΕΝΤΕΛΩΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΑΝΕΚΔΟΤΑ...ΤΟ ΠΑ ΕΓΩ!!!!!!

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  8. #8
    gsxr power for ever!!! Το avatar του/της GTZ750
    Εγγραφή
    02/12/2004
    Μηνύματα
    1.350
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    να το δουμε λογικα λοιπον...

    γινεται στο xtx kai το tdm και δε γινεται στο φαζερ!

    το ενδεχομενο να μη γινεται στα 2 μοντελα που αναφερεις το ξεχναμε...

    1.γιατι να γινετε στα αλλα 2 και να μη γινετε σε αυτο?
    2.αν γινετε γιατι δεν αναφερεται πουθενα?
    3.εχει λογο να το κρυψει η yamaha?
    4.εσυ οταν πατας φρενο σου ανοιγει και αλεξιπτωτο?????
    εγω γιατι να προσπαθω να ρυθμισω ρολοι και χιλιομετρητες και ξαφνικα να αλλαξει η χαρτογραφηση???????

    ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΕΝΤΕΛΩΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΑΝΕΚΔΟΤΑ...ΤΟ ΠΑ ΕΓΩ!!!!!!

    http://www.geocities.com/scottytdm900/main.htm

    την διαφημηση την εχεις δει που λεει καλητερα να μασας παρα να μιλας??

    πηγαινε "tips συμβουλες"

    και μετα "ελεγχος ρυθμηση μιγματος"!!!!

    ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!!!!

    corona fotos

    corona fotos 1



  9. #9
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    τι ειπα πριν????

    μια ταξη ελεγε μαλακιες....

    να πιστεψω μου λες αφτα που λεει ενα αγνωστο τυπακι????

    δλδ ειναι σα να σου στειλω το συνδρομο καβασακι που ειναι ρευματοπαθεια και επειδη το ειπα εγω να θελω να πεισω τον κοσμο οτι δεν ειναι μαρκα μοτοσυκλετας....!!!!

    το διαβαζεις εσυ,το πιστευεις,το λες στους φιλους σου και φυσικα αυτοι σε κραζουνε...εεε δε παει στα ανεκδοτα????

    επιμενω φιλε μου...αυτα ειναι π@π@ριες.

    υ.γ.το συνδρομο καβασακι πραγματι ειναι ρευματοπαθεια.δεν κανω πλακα!

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #10
    Συγνώμη που θα παρέμβω. Κατ' αρχήν έχω το προηγούμενο μοντέλο του 600 οπότε δεν μπορώ να έχω προσωπική άποψη.

    Κατ' αρχήν θα πω ότι και εμένα μου φαινόντουσαν εντελώς εξωπραγματικά όλα αυτά. Κοίταξα λοιπόν τα επίσημα manual του TDM και του FZ6 και αν καταλαβαίνω καλά και τα δύο έχουν την δυνατότητα να ελέγχουν το μείγμα και μάλιστα σε κάθε κύλινδρο ξεχωριστά.

    Επειδή δεν πιστεύω στα μάτια μου αν μπορείτε ελέγξτε το στις σελίδες 1-21, 1-22, 3-20 και 3-21 του manual του TDM900 του 2002 ή στις 3-20,3-21 και 3-22 στο manual του FZ6 SS του 2004 και πείτε μου αν κατάλαβα καλά.

  11. #11
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από psaxioti
    Συγνώμη που θα παρέμβω. Κατ' αρχήν έχω το προηγούμενο μοντέλο του 600 οπότε δεν μπορώ να έχω προσωπική άποψη.

    Κατ' αρχήν θα πω ότι και εμένα μου φαινόντουσαν εντελώς εξωπραγματικά όλα αυτά. Κοίταξα λοιπόν τα επίσημα manual του TDM και του FZ6 και αν καταλαβαίνω καλά και τα δύο έχουν την δυνατότητα να ελέγχουν το μείγμα και μάλιστα σε κάθε κύλινδρο ξεχωριστά.

    Επειδή δεν πιστεύω στα μάτια μου αν μπορείτε ελέγξτε το στις σελίδες 1-21, 1-22, 3-20 και 3-21 του manual του TDM900 του 2002 ή στις 3-20,3-21 και 3-22 στο manual του FZ6 SS του 2004 και πείτε μου αν κατάλαβα καλά.
    εχω το μοντελο του 2005.ιδιο με το 2004 σε αλλους χρωματισμους.το manual φτανει μεχρι τη σελ.3-18...!
    πακετο!

    αλλα ακομα και ετσι να ειναι(που δεν υπαρχει περιπτωση αλλα λεμε τωρα),το παλικαρι μιλαει για αυξηση ιπποδυναμης
    eyepop: και οχι για ελεγχο μιγματος!
    το μηχανακι το δινει η αντιπρωσοπεια 98αλογατα και εδω μιλαμε οτι αν πατησουμε με συγκεκριμενη σειρα τα κουμπια reset και select το μηχανακι θα γεινει απο 600 1000!!!!!!132 αλογα!!!!!

    ΕΛΕΟΣ !!!!!!!!!!!!!!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  12. #12
    To service manual εννοώ. Μπορείς να το δεις εδώ , ή αν θες μπορώ να σου στείλω τις συγκεκριμένες σελίδες ή και ολόκληρα τα manual.

    Σε καταλαβαίνω, δεν μιλάω για αύξηση ιπποδύναμης, αλλά για αλλαγή μίγματος.

    Το θέμα είναι ότι αν ισχύει τότε για κάποιον με το μοντέλο σας δεν έχει νόημα η αγορά power commander, αν και θα έπρεπε να εξεταστεί το εύρος στο οποίο γίνεται η ρύθμιση σε σχέση με αυτό του power commander.

  13. #13
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    το ειδα φιλος...και τι να μου πει αυτο?οτι το μηχανακι γινεται 110 αλογα?απλα κανεις μια απλη ρυθμιση μιγματος.so what?
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  14. #14
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    "adjusting the exaust gas volume"

    γράφει το manual του tdm...

    Αυτή γίνεται ρυθμίζοντας το μίγμα;


    (μη βαράτε...)
    Ξέρω από βέσπα!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της cbanthropos
    Εγγραφή
    14/05/2004
    Μηνύματα
    209
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER


    παει στο διευθυντη για να με τιμωρησει για την αναιδια μου αλλα καπου εκει εφαγε πορτα!!!!φυσικα ο διευθυντης πηρε το μερος μου και καπως ετσι και οι υπολοιποι μαλακες συμμαθητες μου
    point made. Σωστος. Καλη φαση.


    Ηθελα να πω κατι σχετικα με τα κουμπακια. διαβαζοντας παραπανω τον (cupra180), το μυαλο μου πηγε σε easter egg (εαν με καταλαβαινεις). Εαν μιλαμε για τετοια περιπτωση, γιατι οχι. Θα μπορουσε να υπαρχει μια κρυμενη δυνατοτητα ρυθμισης μεσω αυτων των κουμπιων, μιας και ειναι και τα μοναδικα που υπαρχουν στο πανελ (η κανω λαθος? δεν εχω αυτη τη μηχανη.. ). τωρα για το αν θα εδινε αλογα και αλλα τετοια δεν υπαρχει λογος να το συζηταμε, αμα πρωτα δεν αποδειξουμε οτι τα κουμπια κανουν εστω μια ακομα διαφορετικη λειτουγια, περα απο select reset..
    -------------
    I don't kill flies, but I like to mess with their minds. I hold them above
    globes. They freak out and yell "Whooa, I'm *way* too high."
    -- Bruce Baum

    CB400SF '97
    CBR600F '03

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF