Σελίδα 51 από 70 ΠρώτοΠρώτο ... 41464748495051525354555661 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 751 έως 765 από 1048

Θέμα: το abs σώζει ζωές και στην επόμενη αγορά σας προτιμήστε να εχει abs απαραιτήτως

  1. #751
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Εγω απορω ρε karateo αν εχεις παμε εστω μια φορα με τα χλμ αυτα κ εχει χρειαστει να κανεις κατι (φρενα/ελιγμο/αποφυγη) κ καθεσαι κ σχολιαζεις το βιντεο.
    Να σχολιασει καποιος που τα εχει δει αυτα τα χλμ κ καταλαβαινει τι εκανε ο τυπος οκ...αλλα αν δεν το εχεις ζησει αυτο το φαινομενο ΔΕΝ μπορεις να εχεις αποψη.&-
    (Εσυ κ ο καθε karateo που σχολιαζουν σε καθε θεμα ανεξαρτητως αν εχουν ιδια εμπειρια)

    Καθεται ο αλλος κ σχολιαζει φρεναρισματα με ABS, χωρις ΑΒS και στο τελος λεει δεν εχω οδηγησει ποτε με ABS... τι να πεις μετα?
    Ride(s) the wind of change...

  2. #752
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Επειδή σε εμένα αναφέρεσαι ,απορίες εξέφρασα,ούτε υποστήριξα το abs,ούτε είπα δεν χρειάζεται,ούτε προσπάθησα να πείσω κάποιον για κάτι.
    Α,έχω δει και 300+ σε κοντέρ με περισσότερες απο μία μοτοσυκλετες,έχω δικαίωμα να γράφω;

    Ψοφατε για μανουρα μερικοί.
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 11/10/2019 στις 17:31. Αιτία: ορθογραφία.
    porca miseria.

  3. #753
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Επειδή σε εμένα αναφέρεσαι ,απορίες εξέφρασα,ούτε υποστήριξα το abs,ούτε είπα δεν χρειάζετε,ούτε προσπάθησα να πείσω κάποιον για κάτι.
    Α,έχω δει και 300+ σε κοντέρ με περισσότερες απο μία μοτοσυκλετες,έχω δικαίωμα να γράφω;

    Ψοφατε για μανουρα μερικοί.
    Αν δεν καταλαβαινεις το παραδειγμα δεν μπορω να κανω κατι.
    Γραψε οσο θες προφανως...
    Ride(s) the wind of change...

  4. #754
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Εγω απορω ρε karateo αν εχεις παμε εστω μια φορα με τα χλμ αυτα κ εχει χρειαστει να κανεις κατι (φρενα/ελιγμο/αποφυγη) κ καθεσαι κ σχολιαζεις το βιντεο.
    Να σχολιασει καποιος που τα εχει δει αυτα τα χλμ κ καταλαβαινει τι εκανε ο τυπος οκ...αλλα αν δεν το εχεις ζησει αυτο το φαινομενο ΔΕΝ μπορεις να εχεις αποψη.&-
    (Εσυ κ ο καθε karateo που σχολιαζουν σε καθε θεμα ανεξαρτητως αν εχουν ιδια εμπειρια)

    Καθεται ο αλλος κ σχολιαζει φρεναρισματα με ABS, χωρις ΑΒS και στο τελος λεει δεν εχω οδηγησει ποτε με ABS... τι να πεις μετα?
    Στείλε πμ ποσά πρέπει να πιάσω για να γράψω. Και με την ευκαιρία απάντησε αν θεωρείς καλό το φρενάρισμα απο τα 150 και κάτω...

  5. #755
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Δεν σχολίασα καν το βίντεο,μιλούσα πριν με πιο έμπειρους για το αν ή όχι το abs χρειάζεται τελικά,αν βοηθάει τον νέο οδηγό κτλ αφού εγώ δεν έχω εμπειρία για να κρίνω.
    Αν αυτό σου φαίνεται χαζό και άξιο αναφοράς τι να πω.

    Καλή μέρα να έχουμε όπως και να έχει,χωρίς ειρωνία.
    porca miseria.

  6. #756
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Στείλε πμ ποσά πρέπει να πιάσω για να γράψω. Και με την ευκαιρία απάντησε αν θεωρείς καλό το φρενάρισμα απο τα 150 και κάτω...
    Κανε λοιπόν ενα δυνατό φρενάρισμα από την τελικη του MT σε στάση και θα πάρεις μια Light ιδέα. Βρες καλή άσφαλτο μην εχουμε παρατραγουδα...
    Επίσης κρίνεις τα χλμ του video απο το τι δείχνει το κοντέρ κι εχεις κολλησει εκεί. Η πίσω ρόδα σέρνεται ή είναι στον αέρα σε μεγαλο μερος του φρεναρίσματος, οπότε δεν εχει καμμια σημασία τι λέει το κοντέρ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #757
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Κανε λοιπόν ενα δυνατό φρενάρισμα από την τελικη του MT σε στάση και θα πάρεις μια Light ιδέα. Βρες καλή άσφαλτο μην εχουμε παρατραγουδα...
    Επίσης κρίνεις τα χλμ του video απο το τι δείχνει το κοντέρ κι εχεις κολλησει εκεί. Η πίσω ρόδα σέρνεται ή είναι στον αέρα σε μεγαλο μερος του φρεναρίσματος, οπότε δεν εχει καμμια σημασία τι λέει το κοντέρ.
    Και χαλαρά τα χέρια στο τιμόνι. Α, ξέχασα, έχεις ABS και πρέπει να συνεχίσεις να κρατάς τέρμα πατημένο το φρένο. Good luck with that.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #758
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Στείλε πμ ποσά πρέπει να πιάσω για να γράψω. Και με την ευκαιρία απάντησε αν θεωρείς καλό το φρενάρισμα απο τα 150 και κάτω...
    Ο τυπος το χειριστηκε εκπληκτικα το θεμα...αυτη ειναι η γνωμη μου.
    Με τοσα χλμ οταν δεις αυτο το σκηνικο μπροστα σου (δεν σχολιαζω σωστο/λαθος, δρομος/πιστα κλπ κλπ) αν σκεφτεις παραπανω το τι να κανω εισαι παρελθον.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Δεν σχολίασα καν το βίντεο,μιλούσα πριν με πιο έμπειρους για το αν ή όχι το abs χρειάζεται τελικά,αν βοηθάει τον νέο οδηγό κτλ αφού εγώ δεν έχω εμπειρία για να κρίνω.
    Αν αυτό σου φαίνεται χαζό και άξιο αναφοράς τι να πω.

    Καλή μέρα να έχουμε όπως και να έχει,χωρίς ειρωνία.
    Το παραδειγμα που χρησιμοποιησα μπορει να περιεγραφε εσενα αλλα αναφεροταν στον καθε ενα εδω μεσα που σχολιαζει τα παντα χωρις να ξερει ή να νομιζει οτι ξερει.
    Σα να σχολιασω εγω για αστροφυσικη...
    (Αν κ εχω δει πολλες ταινιες με το διαστημα )

    Ride(s) the wind of change...

  9. #759
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Μια που αναφέρθηκε, δεν βάζετε οι πιο έμπειροι την τεχνική σας για το εντο;
    Διαβάζει κόσμος που θα θέλει να ξέρει πως γίνεται ή πως πρέπει να συμπεριφερθεί σε περίπτωση που τύχει
    να συμβεί σε μια δύσκολη φάση.

    Εντυπωσιακά, δηλαδή με πραγματικό σήκωμα του πίσω και διάρκεια, μου έχει τύχει δύο φορές αν θυμάμαι καλά
    και πιθανά λειτούργησα ανακλαστικά (και τόσο χαλαρά που δεν το πίστευα) αλλα πιστεύω πως γλίτωσα τις σαβούρδες
    λόγο του καλού ζυγίσματος και του σχετικά μακριού μεταξονίου που είχαν οι μοτο που οδηγούσα.

    Πολύ λιγότερο εντυπωσιακά έχει συμβεί μερικές φορές λόγο ανάγκης και μια - δυό που το προσπαθούσα
    χωρίς να είναι άξιο αναφοράς.

    Για να μη με λέτε εκτός θέματος, θέλω ΑBS στην μοτο μου, οπωσδήποτε με διακόπτη κατάργησης.

  10. #760
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Μας εχει φαει το politically correct σε αυτο το θεματακι και σε αλλα τοσα..

    Καπου εγραψε ο sniper κατι που περναει στο ντουκου πολλες φορες εδω μεσα. Aυτα που γραφω/γραφεις/γραφει (συνεχιστε και στον πληθυντικο) θα τα διαβασει και καποιος που δεν εχει ιδεα και αν δεν ξερει ποιος ειναι τι, παιζει και να τον παρω/παρεις/παρει (με το συμπαθειο παντα) στο λαιμο μας.

    Μπαινει ο Χ και προσπαθει να εξηγησει σε κουβεντα που παιρνουν μερος κατι αγωνιζομενοι, κατι ερασιτεχνες με πολλα χιλιομετρα στον δρομο και στην πιστα, κατι περιεργοι που γεννηθηκαν γρηγοροι, κατι αλλοι που που οδηγουσαν πριν απο πολλα χρονια και τωρα σκαλιζουν κηπους, την θεωρια του φρεναρισματος. Αναλυσεις σε βιντεο απο την οθονη, συμπερασματα, μετρησεις αποστασεων και δεν συμμαζευεται.

    Οταν δεκα ανθρωποι λενε πανω κατω το ιδιο, τοτε η ξεκινα τα θαυματα σαν αλλος μεσσιας ωστε πραγματικα να φανει η διαφορα, η αλλιως σταματα λιγο και μελετα την περιπτωση να εχεις αδικο.

    Μας διαβαζει κα ικοσμος που πραγματικα ισως θελει κατι να μαθει και του κανουμε την ζωη εξαιρετικα δυσκολη..
    Τελευταία τροποποίηση από Nostradamus; 11/10/2019 στις 17:16.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  11. #761
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Διαβάζει κόσμος που θα θέλει να ξέρει πως γίνεται ή πως πρέπει να συμπεριφερθεί σε περίπτωση που τύχει
    να συμβεί σε μια δύσκολη φάση.
    Δεν πας με 270 σε εθνική επαρχαικο δρόμο κλπ ,δεν κυνηγάς το διπλανό ή την προπορευόμενη παρέα ,εκτός κι αν συμμετέχεις στο ΤΤ και όλα θα πανε καλά

  12. #762
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Εγω απορω ρε karateo αν εχεις παμε εστω μια φορα με τα χλμ αυτα κ εχει χρειαστει να κανεις κατι (φρενα/ελιγμο/αποφυγη) κ καθεσαι κ σχολιαζεις το βιντεο.
    Να σχολιασει καποιος που τα εχει δει αυτα τα χλμ κ καταλαβαινει τι εκανε ο τυπος οκ...αλλα αν δεν το εχεις ζησει αυτο το φαινομενο ΔΕΝ μπορεις να εχεις αποψη.&-
    Είδατε τι καλός είμαι που δεν εκφέρω άποψη;

    Ακούγονται πολλές απόψεις για το λαθος "αυτοκινητάδικο" φρενάρισμα, αλλά δε λέτε και πολλά για το σωστό, ώστε να μαθαίνουμε.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #763
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Είδατε τι καλός είμαι που δεν εκφέρω άποψη;

    Ακούγονται πολλές απόψεις για το λαθος "αυτοκινητάδικο" φρενάρισμα, αλλά δε λέτε και πολλά για το σωστό, ώστε να μαθαίνουμε.
    https://www.cycleworld.com/nick-iena...braking-top-5/
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  14. #764
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Δεν πας με 270 σε εθνική επαρχαικο δρόμο κλπ ,δεν κυνηγάς το διπλανό ή την προπορευόμενη παρέα ,εκτός κι αν συμμετέχεις στο ΤΤ και όλα θα πανε καλά
    Γιατί κοροδεύεις ρε;
    νομίζεις δεν θέλει ο κόσμος να μάθει ή τουλάχιστον να ξέρει πως να συμπεριφερθεί αν του τύχει καμιά τρελή με καρότσι όπως σε εμένα;
    με 40 πήγαινα, μου βγήκε ρολλινγκ και στο τέλος της ούρλιαζα ΣΠΡΩΞΕ ΜΕ ΣΤΟΝ ΩΜΟ!!!
    δεν κατέβαινε το ρημάδι και ισορροπούσα το αριστερά - δεξιά! σκηνές απείρου κάλους, κατέβηκε ο νταλικέρης που ήταν πίσω να την σκοτώσει
    για τον τρόπο που κατέβηκε η βλαμένη να περάσει το δρόμο 20μ από την διάβαση...

    Όχι μόνο οι φίλοι εκτός αθηνών, κανείς σε πολιτισμένη χώρα δεν προκειται να καταλάβει τι λέμε οι εντός λεκανοπεδίου.

  15. #765
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Γιατί κοροδεύεις ρε;
    νομίζεις δεν θέλει ο κόσμος να μάθει ή τουλάχιστον να ξέρει πως να συμπεριφερθεί αν του τύχει καμιά τρελή με καρότσι όπως σε εμένα;
    με 40 πήγαινα, μου βγήκε ρολλινγκ και στο τέλος της ούρλιαζα ΣΠΡΩΞΕ ΜΕ ΣΤΟΝ ΩΜΟ!!!
    δεν κατέβαινε το ρημάδι και ισορροπούσα το αριστερά - δεξιά! σκηνές απείρου κάλους, κατέβηκε ο νταλικέρης που ήταν πίσω να την σκοτώσει
    για τον τρόπο που κατέβηκε η βλαμένη να περάσει το δρόμο 20μ από την διάβαση...

    Όχι μόνο οι φίλοι εκτός αθηνών, κανείς σε πολιτισμένη χώρα δεν προκειται να καταλάβει τι λέμε οι εντός λεκανοπεδίου.
    και βέβαια θέλει να μάθει ο κόσμος. Δεν κάνουμε διήθηση σε νταλίκα σταματημένη ή σχεδόν σταματημένη κοντά σε φανάρι με 40 ,αλλά με 20
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 11/10/2019 στις 19:49.

Παρόμοια θέματα

  1. "Το Abs σωζει"....σχεδον
    από menos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 321
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2016, 15:27
  2. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 22:11
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2009, 12:56
  4. Το κράνος ΔΕΝ σώζει ζωές
    από whiteran στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2006, 20:27
  5. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 10:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF