Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: F650 GS ΑΞΙΖΕΙ???

  1. #1
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.294

    F650 GS ΑΞΙΖΕΙ???

    Δεδομενου οτι καλο το scooter αλλα μηχανη δεν ειναι, ψαχνω κατι να κανει την ιδια δουλεια αλλα να ναι και για καμια κοντινη εξορμηση 70-100 χλμ το περισοτερο μιας και για τις εσωτερικες αναζητησεις εχω το τερας.... κατεληξα στο απο πανω (bmw 650 f 04-05 μοντελο) μιας και το μπατζετ ειναι top 2000 ευρα για αυτη την αγορα.. η ερωτηση ειναι αν αξιζει σαν μηχανη. τυχων ζημιες ακυρες η προβληματα.. θα εκτιμηθουν αποψεις απο κατοχους ιδιαιτερα...
    Throttle that mysterious friend of ours

  2. #2
    Αξίζει, αν είναι σε καλή κατάσταση, γιατί τα ανταλλακτικά είναι λίγο κάπως αν δεν τα βρεις μετάχειρα.
    Δεν καίει, στρίβει πολύ πολύ ωραία, δεν χαλάει.
    Εύκολο στο "χέρι" εκτός από ρύθμιση βαλβίδων όπου πρέπει να λύσεις τα πάντα για να πιάσεις το καπάκι...
    Τα φώτα του πολύ μέτρια σε σκοτεινό επαρχιακό. Το φρένο λίγο οριακό σαν δύναμη (το συνηθίζεις και φρενάρεις από πιο νωρίς τέλος πάντων).
    Δεν βολεύτηκα την απόσταση σέλας/μαρσπιέ λόγω ύψους και η πίσω ειδικά ανάρτηση ακόμα και με τέρμα σφιγμένη προφόρτιση ήταν μαλακή (αλλά είμαι και μπαμπάτσικο αγόρι).

  3. #3
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Από τα καλύτερα και πιο αξιόπιστα μηχανάκια που έχουν βγάλει οι Βαυαροί. Και βέβαια φοράει Rotax. Ψάξου λίγο στο forum στο section BMW και θα βρεις πολύ υλικό. Δε χρειάζεται πολλά, λαδάκια και βενζίνη. Το μόνο άκυρο που αντιμετώπισα εγώ στα 75000 μέχρι να το δώσω ήταν ένα τσάκισμα των καλωδίων στο λαιμό το οποίο μου προκαλούσε σβησίματα. Το έφτιαξα και όλα good.


    p.s Ανταλλακτικά πουλάνε πλέον και στις λαϊκές. Εξάλλου δε ξέρω τι μπορεί να εννοούμε ανταλλακτικά μιας και κατά 90% δε θα χρειαστεί ποτέ κάποιος κάτι ιδιαίτερο που το βρίσκεις μόνο από BMW Dealer. Συν ότι το δίκτυο έχει άπειρα site που πουλάνε.

  4. #4
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.294
    Ευχαριστω για τις αμεσες και κατατοπιστικες απαντησεις απ τους ειδημονες του ειδους....εχω βρει 2-3 σε καλη σχετικα κατασταση μενει να τα δω απο κοντα...
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #5

    Κόκκινη BMW

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Δεδομενου οτι καλο το scooter αλλα μηχανη δεν ειναι, ψαχνω κατι να κανει την ιδια δουλεια αλλα να ναι και για καμια κοντινη εξορμηση 70-100 χλμ το περισοτερο μιας και για τις εσωτερικες αναζητησεις εχω το τερας.... κατεληξα στο απο πανω (bmw 650 f 04-05 μοντελο) μιας και το μπατζετ ειναι top 2000 ευρα για αυτη την αγορα.. η ερωτηση ειναι αν αξιζει σαν μηχανη. τυχων ζημιες ακυρες η προβληματα.. θα εκτιμηθουν αποψεις απο κατοχους ιδιαιτερα...
    Έχω κόκκινη BMW μοντέλο 2004 με 74.000 χιλιόμετρα.Αν Θέλεις....

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.304
    Να μπω σφήνα στην κουβέντα, επειδή μου αρέσει κ εμένα το μηχανάκι, με μια ερώτηση:

    Γιατί αυτό και όχι το τρανσάλπ;

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Από τα καλύτερα και πιο αξιόπιστα μηχανάκια που έχουν βγάλει οι Βαυαροί. Και βέβαια φοράει Rotax. Ψάξου λίγο στο forum στο section BMW και θα βρεις πολύ υλικό. Δε χρειάζεται πολλά, λαδάκια και βενζίνη. Το μόνο άκυρο που αντιμετώπισα εγώ στα 75000 μέχρι να το δώσω ήταν ένα τσάκισμα των καλωδίων στο λαιμό το οποίο μου προκαλούσε σβησίματα. Το έφτιαξα και όλα good.


    p.s Ανταλλακτικά πουλάνε πλέον και στις λαϊκές. Εξάλλου δε ξέρω τι μπορεί να εννοούμε ανταλλακτικά μιας και κατά 90% δε θα χρειαστεί ποτέ κάποιος κάτι ιδιαίτερο που το βρίσκεις μόνο από BMW Dealer. Συν ότι το δίκτυο έχει άπειρα site που πουλάνε.
    +1000

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Να μπω σφήνα στην κουβέντα, επειδή μου αρέσει κ εμένα το μηχανάκι, με μια ερώτηση:

    Γιατί αυτό και όχι το τρανσάλπ;
    Ποιο τρανσαλπ? αν εννοεις το 650 ξεχνα το..το ΤΑ700 ναι...

  9. #9
    Λεωφορειολωριδάκιας
    Εγγραφή
    07/06/2006
    Μηνύματα
    127
    Καλησπέρα
    Εαν το θέλεις για πόλη και καθημερινή μετακίνηση νομίζω θα είσαι πολύ ευχαριστημένος. Το δικό μου είναι μοντέλο 07 και έχει πλέον 100.000+ . όλα σχεδόν μέσα στην Αθήνα και κυρίως στο κέντρο. Απο ζημιές μου έχει βγάλει μία στην τρόμπα που λύθηκε με ενα κιτ που έδινε η BMW (30 € περίπου) και το σοβαρότερο ήταν ενα ρουλεμάν μοχλικού που ενω δεν ήταν σοβαρή ως βλάβη είχε πολύ εργασία. Το δεύτερο δεν το έχω ξανακούσει σαν πρόβλημα απο άλλον.
    Δεν καίει ιδιαίτερα, εγώ είμαι σταθερά κάτω απο 4/100χλμ. Αρκετά ευέλικτο στην πόλη, δεν είναι παπί, αλλά είναι σχετικά ελαφρύ και το τιμόνι κόβει αρκετά. Γενικώς για την δουλειά που κάνω εγώ (60χλμ ημερησίως το λιγότερο) αποδείχτηκε σούπερ.
    Τα σερβις μπορείς να τα κάνεις είτε μόνος σου αν έχεις υπομονή και χρόνο, αλλά και οποιοσδήποτε μάστορας σωστός κάνει μια χαρά δουλειά. Δεν είναι ανάγκη να τρέχεις σε εξουσιοδοτημένα - ο Θεός να τα κάνει..
    Αν υπάρχει σοβαρός λόγος πας στο Γέρακα που είναι πολύ δυνατός μάστορας ο Παναγιωτόπουλος.
    Κατά τη γνώμη μου αξίζει σαν επιλογή, αρκεί να μην ζητάς ροπές και γκάζια..
    Αυτά..

    Χαιρετώ
    Γιάννης

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Ποιο τρανσαλπ? αν εννοεις το 650 ξεχνα το..το ΤΑ700 ναι...
    Αναγκαστικά το εξήμισι λόγω τιμής και χρονολογίας.

    Προσωπικά μου αρέσει το ντακάρ, αλλά κ το 2κύλινδρο χόντα το θεωρώ safer επιλογή (δεν ξέρω γιατί).

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GsDakar
    Εγγραφή
    30/05/2010
    Μηνύματα
    247
    Ειναι ενα Μοτο το οποιο κανει τα παντα ,αν βρεις και dakar ακομα καλυτερα,η καλυτερη επιλογη που εχω κανει,καθε βολτα ειναι και απολαυση για μενα.Μην τρομαζεις με αντ/κα και service ενας κυλινδρος ειναι τα περισσοτερα τα κανεις και μονος οσο για αντ/κα εχει παντου πλεον και φτηνα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Αναγκαστικά το εξήμισι λόγω τιμής και χρονολογίας.

    Προσωπικά μου αρέσει το ντακάρ, αλλά κ το 2κύλινδρο χόντα το θεωρώ safer επιλογή (δεν ξέρω γιατί).
    Μην το κανεις αυτό στον εαυτο του..το 650 το ειχα 3,5 χρονια και είναι η μονη μηχανη που ειχα ατυχήματα λογω πολύ κακων φρενων..από την αλλην εχεις ένα αθραυστο κινητηρα 55 ιππων, κοινως ραθυμο και για τα μπαζα..και φυσικα το παντρεύεσαι...Η χειροτερη επιλογή που εχω κανει σαν μηχανη και να σκεφτεις την χρυσοπληρωσα το 2004 ...μακρια, φιλε, μακρια...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GsDakar
    Εγγραφή
    30/05/2010
    Μηνύματα
    247
    χαχαχαχα ωραιο το vroom, φιλε μου ειναι πλεον μελος της οικογενειας με αποδοχη ακομα και της γυναικας μου που παραδοξως την λατρεψε.Βρες ενα dakar και αν εισαι Αθηνα γιατι δεν ειδα και θες γνωμη εδω ειμαστε..

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Ημουν παρά πολύ προβληματισμένος για μεταχειρισμένο μεταξύ ΧΤ 660 (πού πήρα τελικά) και G 650, (σκεφτόμουν ακόμη και SCARVER λόγω πρακτικότητας και οικονομικού μοτέρ ) γενικά νομίζω το BMW πιο ασφαλής από το 660, κατέληξα στο ΧΤ, δεν έχω παράπονο προς το παρόν από αξιοπιστία, αλλά από τα μέτρια φρένα, το ύψος που με δυσκολεύει στην πόλη, και από τα απαράδεκτα πλαστικά, ακόμη και τώρα δεν ξεκαθάρισα ποιο θα με πήγαινε καλύτερα,......

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GsDakar Προβολή μηνύματος
    χαχαχαχα ωραιο το vroom, φιλε μου ειναι πλεον μελος της οικογενειας με αποδοχη ακομα και της γυναικας μου που παραδοξως την λατρεψε.Βρες ενα dakar και αν εισαι Αθηνα γιατι δεν ειδα και θες γνωμη εδω ειμαστε..
    Το θεωρώ πανέμορφο μηχανάκι, γιατί να μη το λατρέψει; Θα δούμε που θα καταλήξω γιατί τα έχω κάνει αχταρμά στο κεφάλι μου..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Ημουν παρά πολύ προβληματισμένος για μεταχειρισμένο μεταξύ ΧΤ 660 (πού πήρα τελικά) και G 650, (σκεφτόμουν ακόμη και SCARVER λόγω πρακτικότητας και οικονομικού μοτέρ ) γενικά νομίζω το BMW πιο ασφαλής από το 660, κατέληξα στο ΧΤ, δεν έχω παράπονο προς το παρόν από αξιοπιστία, αλλά από τα μέτρια φρένα, το ύψος που με δυσκολεύει στην πόλη, και από τα απαράδεκτα πλαστικά, ακόμη και τώρα δεν ξεκαθάρισα ποιο θα με πήγαινε καλύτερα,......
    Το scarver με έχει μπερδέψει, το θεωρώ εκκεντρικό, όμορφο μηχανάκι, αλλά γιατί είναι τόσο φθηνό; Το ίδιο μοτεράκι δε φοράει;

    Λέει τίποτα σε ταξίδι, φόρτωμα, πρακτικότητα;

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2023, 15:37
  2. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 23:25
  3. Suzuki XF 650 Freewind h BMW F650 GS
    από MikeG στο forum BMW
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2005, 09:53
  4. bmw f650 gs manual στα ελληνικα η αγγλικα
    από nkbl στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2004, 00:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF