Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 58 από 58

Θέμα: 125 κυβικά για ταξίδια ή όχι?

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    715
    φίλε ελα το βρήκα - εδώ εισαι .... 6.000 χλμ μέσα σε 16 ημέρες ...εκανε λέει 600 χλμ την ημέρα ...
    αρχεισε το διάβασμα κ καλά ταξίδια σού ευχομαι ,κύταξε που εφθασε ο φίλος με scooter yamaha nmax 125cc ,
    https://advride.gr/threads/%CE%91%CE...BA%CE%AC.8969/

  2. #47
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Είναι διαδεδομένο στην ευρώπη ότι περιπετειώδη ταξίδι είναι με μικρά κυβικά, διάβαζα ενα ταξιδιωτικό βιβλίο γερμανού αναβάτη που έκανε 5500χλμ ανα την ευρώπη σε σέλα ενός 50cc.
    Προαπαιτουμενο γι'υτούς είναι το χαμηλό βάρος η ευκολία επισκευής οι χαμηλές ταχύτητες ταξιδιού 40-70km/h, σιδεροκωλίαση και άριστες γνώσεις των διαδρομών πως θα αποφεύγονται επικίνδυνες καταστάσεις σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας.
    Για τέτοιους αναβάτες το αθήνα-βουκουρέστη γίνεται έυκολα και με ποδήλατο, οπότε μη σκίζετε ιμάτια δεν είναι για όλους, κάποιοι όμως το έχουν τρόπο ζωής.

    Απλα φίλε εάν είσαι ένας απο αυτούς διάλεξε ότι θέλεις και φύγε και ανέβασε μας φωτό να γουστάρουμε
    you rise you fall you're down then you rise again

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    715
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    φίλε ελα το βρήκα - εδώ εισαι .... 6.000 χλμ μέσα σε 16 ημέρες ...εκανε λέει 600 χλμ την ημέρα ...
    αρχεισε το διάβασμα κ καλά ταξίδια σού ευχομαι ,κύταξε που εφθασε ο φίλος με scooter yamaha nmax 125cc ,
    https://advride.gr/threads/%CE%91%CE...BA%CE%AC.8969/
    συγνώμη μιά διόρθωση ,ο φίλος με το yamaha nmax125 εκανε ΣΥΝΟΛΙΚΑ 7.500 χλμ κ ΟΧΙ 6.000 χλμ

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ludvihoscar Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά,

    Νέο μέλος στην σελίδα σας και αυτό είναι το πρώτο μου ποστ.

    Μετά από 10 χρόνια συνύπαρξης με ένα kymko agility 125, λέω να πάρω νέο μηχανάκι και προσανατολίζομαι σε καποιο καλύτερο και πιο ταξιδιάρικο. Το κυμκο με έβγαλε απροβλημάτιστα τόσα χρόνια (χωρίς μακρινά ταξίδια αλλά με αρκετα ταξίδια Βολος-Πηλιο) και ήρθε η ώρα να επιλέξω γον αντικαταστάτη του, με μια διαφορά όμως. Αυτή τη φορά η επιλογή μου έχει να κάνει με την θέληση για πιο μακρινά ταξίδια. Βολος-Κωνσταντινουπολη, Βολος-Βουδαπέστη κτλ.

    Το δίπλωμα μου είναι για 125 και δεν σκοπεύω να το αλλάξω μιας και δεν θέλω να πάρω μεγαλύτερο μηχανάκι. Από συμπλέκτη στα μηχανάκια δεν γνωρίζω, αλλά δεν πιστεύω να είναι και κάτι υπερβολικά δύσκολο.

    Θα ήθελα την άποψη σας επι του θέματος, σαν πιο ειδικοί.
    Είναι βολικό το cbf για μακρινά ταξίδια? Είναι αξιόπιστο?

    ΥΓ1 Μπορεί ένα μηχανάκι 125 να κάνει τοσο μακρινά ταξίδια?
    ΥΓ2 Κοιτούσα και την Brixton 125 λόγω ομορφιάς αλλά μαλλον θα την απορρίψω.

    Και κάτι άλλο που ξέχασα. Το ύψος μου είναι 1.62. Θα έχω θέμα?
    Δεν διάβασα τι σου έχουν απαντήσει στις προηγούμενες σελίδες, αλλά κατά την γνώμη μου ταξίδια με 125 κυβικά είναι ταλαιπωρία και μόνο για τους λάτρεις της σιδερόκωλης περιπέτειας.
    Για "ανθρώπινα" ταξίδια χρειάζεσαι μηχανάκι που να μπορεί να κρατάει συνεχώς και ασχέτως συνθηκών μια ταχύτητα min 120 χλμ/ώρα - δεν είναι ότι καλύτερο και ασφαλέστερο να σέρνεσαι στους αυτοκινητόδρομους με 80-90 χλμ/'ωρα με όλη την υπόλοιπη κίνηση να βρίσκεται 40-50 παραπάνω. Και να την κρατάει χωρίς να είναι στα όριά του για λόγους κατανάλωσης, αξιοπιστίας κλπ. Και να έχει και ένα μικρό έστω περιθώριο για παραπάνω για να τα βγάλει πέρα σε ανηφόρες, αέρηδες, συνεπιβάτη, φορτίο κλπ.
    Εκ των πραγμάτων τα 125 κυβικά είναι λίγα. Χρειάζεσαι κατ' ελάχιστον τα 2πλάσια

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Δεν διάβασα τι σου έχουν απαντήσει στις προηγούμενες σελίδες, αλλά κατά την γνώμη μου ταξίδια με 125 κυβικά είναι ταλαιπωρία και μόνο για τους λάτρεις της σιδερόκωλης περιπέτειας.
    Για "ανθρώπινα" ταξίδια χρειάζεσαι μηχανάκι που να μπορεί να κρατάει συνεχώς και ασχέτως συνθηκών μια ταχύτητα min 120 χλμ/ώρα - δεν είναι ότι καλύτερο και ασφαλέστερο να σέρνεσαι στους αυτοκινητόδρομους με 80-90 χλμ/'ωρα με όλη την υπόλοιπη κίνηση να βρίσκεται 40-50 παραπάνω. Και να την κρατάει χωρίς να είναι στα όριά του για λόγους κατανάλωσης, αξιοπιστίας κλπ. Και να έχει και ένα μικρό έστω περιθώριο για παραπάνω για να τα βγάλει πέρα σε ανηφόρες, αέρηδες, συνεπιβάτη, φορτίο κλπ.
    Εκ των πραγμάτων τα 125 κυβικά είναι λίγα. Χρειάζεσαι κατ' ελάχιστον τα 2πλάσια
    και ο σεργιος δικαβαλος εχει κανει 180.000χιλ αφρικη, και λατ.αμερικη με 200cc.βεσπα. αυτος σιδηροκολος δεν ειναι!! καποτε φιλε σηναντισα στον δεληολανη στην νεα φιλαδελφια 2 ολλανδους που απο ολλανδια πηγεναν ινδια με τι!!!!! sachs 50cc. με δυο ταχυτητες στο χερι. τι να λεμε. με οτι θελεις ταξιδευης, ορεξι και κουραγια να εχεις. και μη κρινουμε εξ ιδιον αν μπορουμε εμεις να το κανουμε, εμεις μπορει να μην μπορουμε καποιοι αλλοι ομως πανε και με 125cc. ταιλανδη. και εννοειτε οτι με 125 δεν πας με 120 χιλ. την ωρα, θα πας με 70-80 και μπορεις να δεις ανετα τον τοπο που ταξιδευεις, και ασφαλες ειναι.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    και ο σεργιος δικαβαλος εχει κανει 180.000χιλ αφρικη, και λατ.αμερικη με 200cc.βεσπα. αυτος σιδηροκολος δεν ειναι!! καποτε φιλε σηναντισα στον δεληολανη στην νεα φιλαδελφια 2 ολλανδους που απο ολλανδια πηγεναν ινδια με τι!!!!! sachs 50cc. με δυο ταχυτητες στο χερι. τι να λεμε. με οτι θελεις ταξιδευης, ορεξι και κουραγια να εχεις. και μη κρινουμε εξ ιδιον αν μπορουμε εμεις να το κανουμε, εμεις μπορει να μην μπορουμε καποιοι αλλοι ομως πανε και με 125cc. ταιλανδη. και εννοειτε οτι με 125 δεν πας με 120 χιλ. την ωρα, θα πας με 70-80 και μπορεις να δεις ανετα τον τοπο που ταξιδευεις, και ασφαλες ειναι.
    Συνάδελφε, μόνο του Σπανού τα γένια δεν γίνονται... Φυσικά και υπάρχουν άνθρωποι που έχουν γυρίσει τον πλανήτη με 50άρες βέσπες. Όπως και υπάρχουν αυτοί που πηδάνε από γέφυρες ή κολυμπάνε με καρχαρίες. Κατά την γνώμη μου όμως (και δέχομαι ότι αυτό είναι υποκειμενικό) το να ταξιδεύεις στην Ευρώπη με 125 δεν είναι ταξίδι αλλά άσκηση ταλαιπωρίας. Αν θες συνηδειτά να το κάνεις ως εμπειρία περιπέτειας τότε πάσο. Αν θες όμως η λέξη ταξίδι να έχει το νόημα όπως το εννοεί τον 99% των μοτοσικλετιστών στον κόσμο τότε δεν μπορείς παρά να συμφωνήσεις μαζί μου...
    Τέσπα, όπως είπα και στην αρχή, όλα γίνονται και όλα δεν γίνονται. Απόψεις λέμε...

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Συνάδελφε, μόνο του Σπανού τα γένια δεν γίνονται... Φυσικά και υπάρχουν άνθρωποι που έχουν γυρίσει τον πλανήτη με 50άρες βέσπες. Όπως και υπάρχουν αυτοί που πηδάνε από γέφυρες ή κολυμπάνε με καρχαρίες. Κατά την γνώμη μου όμως (και δέχομαι ότι αυτό είναι υποκειμενικό) το να ταξιδεύεις στην Ευρώπη με 125 δεν είναι ταξίδι αλλά άσκηση ταλαιπωρίας. Αν θες συνηδειτά να το κάνεις ως εμπειρία περιπέτειας τότε πάσο. Αν θες όμως η λέξη ταξίδι να έχει το νόημα όπως το εννοεί τον 99% των μοτοσικλετιστών στον κόσμο τότε δεν μπορείς παρά να συμφωνήσεις μαζί μου...
    Τέσπα, όπως είπα και στην αρχή, όλα γίνονται και όλα δεν γίνονται. Απόψεις λέμε...
    μαζι σου και εγω, εγω κοιταω να τρωω χιλιομετρα γρηγορα για να απολαυσω το μερος που θα παω πιο πολυ.αλλα υπαρχει και το αλλα, αν δεν εχει να παρει κατι μεγαλητερο λογο χρηματων, λογο διπλωματος, μπορει να εχει αντοχες,να ειναι πολυ, μα πολυ σιδηροκολος, οποτε το κανει με 125. καποτε τα εκανα και εγω αυτα και δεν καταλαβαινα τιποτα, τωρα!! αντε για.

  8. #53
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Ολα γινονται, και ολα δεν γινονται αναλογως τι θελει ,και τι μπορει ο καθενας.Απλως στα λιγα κυβικα κατω απο παλαια μοντελα 500,κατω απο νεα μοντελα 300 θα κουραστεις και πρεπει να εισαι νεος και σιδηροκωλος.Επισης σε ευρωπαικους αυτοκινητοδρομους ειναι και λιγο επικινδυνο λογω της διαφορας ταχυτητος.Αλλωστε νομιζω οτι δεν επιτρεπονται 125 κυβικα.Αν πας απο επαρχιακο δικτυο το μονο που σε περιοριζει ειναι οι αντοχες σου.Προχωρα αν το γουσταρεις και μπορεις
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Συνάδελφε, μόνο του Σπανού τα γένια δεν γίνονται... Φυσικά και υπάρχουν άνθρωποι που έχουν γυρίσει τον πλανήτη με 50άρες βέσπες. Όπως και υπάρχουν αυτοί που πηδάνε από γέφυρες ή κολυμπάνε με καρχαρίες. Κατά την γνώμη μου όμως (και δέχομαι ότι αυτό είναι υποκειμενικό) το να ταξιδεύεις στην Ευρώπη με 125 δεν είναι ταξίδι αλλά άσκηση ταλαιπωρίας. Αν θες συνηδειτά να το κάνεις ως εμπειρία περιπέτειας τότε πάσο. Αν θες όμως η λέξη ταξίδι να έχει το νόημα όπως το εννοεί τον 99% των μοτοσικλετιστών στον κόσμο τότε δεν μπορείς παρά να συμφωνήσεις μαζί μου...
    Τέσπα, όπως είπα και στην αρχή, όλα γίνονται και όλα δεν γίνονται. Απόψεις λέμε...
    Εχω συναντησει πολυ κοσμο τα τελευταια χρονια που αν τους μιλησεις για ενα μεγαλο ταξιδι με μοτοσυκλετα (και οχι μονο αλλα ακομα και με αμαξι...) θα σε πουνε τρελο και οτι ταξιδευουν μονο με αεροπλανο...

    Αυτο μου θυμισε το ποστ σου.

    Για να γυρισω στο θεμα του νηματος τα ταξιδια με τα λιγα κυβικα εχουν την δικη τους ομορφια.

    Απαιτουν απο τον αναβατη την πνευματικη δυναμη να μην σκεφτεται αγχωμενα τον προορισμό αλλα να απολαμβάνει καθε στιγμη της διαδρομης. Ο σχεδιασμος του ταξιδιου ειναι ποιο δυσκολος και απαιτει μια σαλαμοποιηση των διαδρομων και πολυ καλη διαχειρηση του χρονου οδηγησης ακομα και σε αποστασεις πχ 200 χλμ . Οι ασκησεις κουρασης οπως τις ονομαζεται δεν ειναι τιποτα αλλο απο την αμεση αισθηση του δρομου πανω στο σωμα του αναβατη λογω του ελαφρου βαρους του δικυκλου... και αυτη η αισθηση του δρομου μερικες φορες προσθετει στην μοτοσυκλετιστικη ευτυχία (πχ στα κλειστα κοματια ενα δικυκλο που ζυγιζει 120 κιλα ειναι αναμφισβήτητα ποιο διασκεδαστικο απο καποιο που ζυγιζει 240). Οσο και αν φαινεται επίσης περιεργο ενα παναλαφρο μοτοσυκλετακι 125 κυβικων υπερτερει σε καποιους (προσοχη καποιους) τομεις ασφαλειας απο μια μεγαλη μοτοσυκλετα. Δηλαδη ενω σε εναν αυτοκινητοδρομο μειονεκτει εχει μεγαλυτερα περιθωρια ασφαλειας σε ενα επαρχιακο δικτυο η μεσα σε μια πολη....

    Κλεινοντας θα ελεγα οτι θα ηταν πολυ ενδιαφερον να ειχαμε μια εκδηλωση σιδεροκωλη σε στυλ 36ωρο για μικρα κυβικα στην Ελλαδα η οποια θα ηταν και γιατι οχι και επαναλαμβανομενη με ετησιο τρόπαιο.
    Τελευταία τροποποίηση από mia_zoi_kawa; 28/08/2019 στις 22:52.

  10. #55
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Μετα απο ολα αυτα ο ενδιαφερόμενος αγορασε κουτι και γραφει στο αντιστοιχο car φορουμ τα πλανα του για το Βουκουρέστι

  11. #56
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Κάποτε ο μοτοσυκλετισμός δεν ήταν ο προορισμός αλλά το ταξίδι...

    Δε συμφωνώ ότι πρέπει να είσαι σιδερόκωλος για να πας ένα ταξίδι στην Ευρώπη με μια μικρή μοτοσυκλέτα. Συμφωνώ πως ένα τέτοιο ταξίδι απαιτεί καλύτερο σχεδιασμό.
    Το θέμα είναι -κατά τη γνώμη μου- πως όπως έχουν γίνει σήμερα τα πράγματα, περισσότερο ευτυχισμένος θα είναι αυτός που εκπλήρωσε το ταξίδι του "υποχρεωμένος" να ταξιδεύσει στο επαρχιακό δίκτυο με της ατελείωτες ομορφιές της Ελλάδας γιατί όχι και της Ευρώπης. Και γράφω όπως έχουν γίνει σήμερα τα πράγματα γιατί πολύ φοβάμαι ότι υπάρχει άγνοια για πολλούς τρόπους με τους οποίους μπορείς να αισθανθείς ευτυχισμένος.

    Ευτυχία είναι και το πως στρίβει το "στημένο", δεν αντιλέγω. Ευτυχία είναι και το πως "ανεβάζει" το γμμν... δεν αντιλέγω. Αλλά τουλάχιστον για μένα, η απόλαυση της "ανάγνωσης" ενός ταξιδιού είναι μακράν η μεγαλύτερη ευτυχία.

  12. #57
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    ειχα παει μια φορα πατρα με το σκουτερ απο αθηνα...τρομερη εμπειρια δε λεω, αλλα το γυρισα με τρειλερ...δεν αντεχα τοση συγκινηση δευτερη φορα

  13. #58
    xr rules Το avatar του/της thanosgp
    Εγγραφή
    11/08/2017
    Μηνύματα
    111
    Αξιοπρεπές ταξίδι με 125 προυποθέτει ζελατίνα οπωσδήποτε και μια καλή σέλα. Με αρκετές στάσεις φτάνεις όπου θες ,αλλά με μωτ 85!
    ἕν οἶδα, ὅτι οὐδέν οἶδα

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Γαλβανιζέ κουτί για εργαλεία.....και όχι μόνο.
    από maintenance στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2006, 18:42
  2. Aftermarket Parts για Hornet (και οχι μονο)
    από RαNd στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 20:53
  3. Βολτίτσα για "μικρούς" και οχι μονο
    από Alchimistis στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 09:13
  4. Για στριφτερους και οχι μονο....
    από Runner Ducati στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 18:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF