Σελίδα 22 από 29 ΠρώτοΠρώτο ... 121718192021222324252627 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 316 έως 330 από 429

Θέμα: Λάστιχα για το CBF-600

  1. #316
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Το μαγαζί μου είπε οτι μόλις πατήσουν θα "ανοίξουν" , ισχύει αυτό?
    Σιγά μην ξεχειλώσουν κι'όλας.
    Προφανώς έχουν ποιό τραβηχτό προφίλ (ας πούμε ποιό σπορ) σε σχέση με τα προηγούμενα που φόραγες.
    Γενικότερα παρ'όλο που οι διαστάσεις στο πλάϊ των ελαστικών μπορεί να είναι ίδιες , τα προφίλ από μοντέλο σε μοντέλο και από μάρκα σε μάρκα είναι αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους.
    Δες την παρακάτω φωτογραφία από την metzeler που δείχνει το προφίλ του M7rr σε σχέση με το M5

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Metz.jpg 
Προβολές:	102 
Μέγεθος:	31,5 KB 
ID:	369951

  2. #317
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Έκανα καμιά 25χλμ στεγνά, με βαλίτσα σε όλες τις ταχύτητες. Δεν ένοιωσα κάποιο τρέμουλο, ίσως ένα ανεπαίσθητο στα 70. Έφαγα πολύ ξύλο από πλευρικό αέρα βέβαια και κάποιες φορές όταν άφηνα τα χέρια τραβούσε το μηχανάκι προς τη μία η την άλλη οπότε επιφυλάσσομαι για την δοκιμή με τη βαλίτσα πάνω και για μία ημέρα με άπνοια.
    Κατά τα άλλα σήμερα δεν είχα γλιστρήματα, φαίνεται η διαφορά στην πρόσφυση στο γεγονός οτι με το ζόρι σπινάρω με 2α τον πίσω τροχό ενώ πριν το έκανα άνετα με 3η. Σε στρίψιμο δεν πίεσα πολύ, έκανα κυρίως ευθείες, αλλά σε μία στροφή που κάνω κάθε μέρα σε καινούριο κόμβο με φρέσκια άσφαλτο,μπήκα με τα στάνταρ χλμ (60) που μπαίνω κάθε φορά. Άνετα απλά ένιωσα ότι πλάγιασα πιο πολύ.
    Τα δικά μου είναι παραγωγή 36/16 πίσω και 20/16 μπροστά. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι φαίνονται πιο στενά. Ειδικά το μπροστινό δεν γεμίζει το φτερό όσο το παλιό.
    Συνημμένο 369948
    Συνημμένο 369949
    Συνημμένο 369950
    Το μαγαζί μου είπε οτι μόλις πατήσουν θα "ανοίξουν" , ισχύει αυτό?
    Ωραία κάνε και νέες δοκιμές και μου λες. Παρεμπιπόντως, τι βαλίτσα έχεις; Εγώ, φοράω αυτή τη στιγμή την Givi V47 NNT. Έχω και την εργοστασιακή την 45λιτρη.
    Πάντως σήμερα έκανα νέες δοκιμές, χωρίς τη βαλίτσα και δυστυχώς διαπίστωσα ότι έχω τρέμουλο, μικρότερο μεν σε σχέση με τη βαλίτσα αλλά υπαρκτό δε. Άρα δεν ισχύει αυτό που εγραψα χθες ότι δεν έχω τρέμουλο χωρίς τη βαλίτσα.
    Έκανα 40 χλμ περίπου και μετά δοκίμασα με τη βαλίτσα. Πάλι είχα τρέμουλο αν και έχω την αίσθηση ότι ήταν μικρότερο από χτες. Συνολικά έχω κάνει 240 χλμ με τα νέα λάστιχα.
    Επίσης, το πρωί μέτρησα την πίεση των ελαστικών και βρήκα 20 μπροστά και 28 πίσω. Είναι δυνατόν; χθες πήγα τη μηχανή στο βουλκανιζατέρ για ζυγοστάθμιση. Να μην έλεγξε την πίεση; και πάλι από τότε που τα έβαλε πέρασαν μόλις 5 ημέρες και μου είπε πως έβαλε τις εργοστασιακές πιέσεις. Πως έχασαν τόσο πίεση τα ελαστικά;
    Συνεπώς, για την ώρα, έχω τρέμουλο και χάνω πίεση, εκτός κι αν δεν μου είχε βάλει εξ αρχής τη σωστή πίεση και δεν χάνω πίεση.
    Μια χαρά πάμε.

  3. #318
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    σ'ευχαριστώ για την απάντηση, τα προηγούμενα ηταν τα roadsmart2.

  4. #319
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    δεν ηξερα ότι τοσο σου λέει το εργοστασιο αφενός, αφετέρου και εντελώς πρακτικά που πατάει το μηχανάκι σου με τετοιες πιέσεις στους δρόμους μας ρε συ;;;
    Κοίτα σε ένα σκούτερ (SYM GTS 300 F4) που έχει ο αδελφός και φοράει λάστιχα Dunlop Scootsmart, έβαζε μικρότερες πιέσεις από αυτές που λέει ο κατασκευαστής με αποτέλεσμα τα λάστιχα να κάνουν ρωγμές. Σε όσα βουλκανιζατέρ που έχω πάει όλοι μου έχουν πει να μην βάζω κάτω από 2 PSI από τις πιέσεις που ορίζει ο κατασκευαστής προκειμένου να αποφύγω πρόωρη φθορά. Είναι πολύ βασικό να μην βάζω χαμηλές πιέσεις. Αυτό μου είπαν και αυτό κάνω.
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 08/10/2016 στις 21:15.

  5. #320
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Σιγά μην ξεχειλώσουν κι'όλας.
    Προφανώς έχουν ποιό τραβηχτό προφίλ (ας πούμε ποιό σπορ) σε σχέση με τα προηγούμενα που φόραγες.
    Όντως, τα RoadSmart III έχουν σαφώς πιο sport σχεδίαση και είναι κάτι που η Dunlop το αναφέρει. Εξάλλου έχουν επανασχεδιαστεί από μηδενική βάση σε σχέση με τα RoadSmart II. Και εκτός από νέα σχεδίαση έχουν και εξαιρετική απόδοση και αυτό είναι κάτι που δεν το έχω επισημάνει αναλυτικά δεδομένου ότι με απασχολεί αυτή τη στιγμή το τρέμουλο και έχω εστιάσει σε αυτό τα τελευταία μου posts.

  6. #321
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    κοιτα να δεις...πριν μερικα χροvια ειχα βαλει στην χοντρη μου το Dunlop D607...δυστυχως από την αρχη η μηχανή κουναγε σαν μαουνα..εκανα τα παντα σε ρυθμισεις, ο μαστορας τουμπεκι και μετα από 800 αγχωτικα χλμ που δεν εβγαλα καμια ακρη, τα ξεφορτωθηκα και εβαλα τα εκπληκτικα τοτε μετζελερ ΕΧΡ και βρηκα την υγεια μου...

    ...τωρα διαβαζω τα ιδια και μαλιστα με μηχανή πιο ελαφρια από την δικια μου, ευτυχως που υπαρχει αυτή η πληροφορηση γιατι ειχα ψηθει να βαλω τα νεα roadsmart3 αλλα βλεπω η εταιρια είναι σταθερη στην ασταθεια...κριμα..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  7. #322
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    κοιτα να δεις...πριν μερικα χροvια ειχα βαλει στην χοντρη μου το Dunlop D607...δυστυχως από την αρχη η μηχανή κουναγε σαν μαουνα..εκανα τα παντα σε ρυθμισεις, ο μαστορας τουμπεκι και μετα από 800 αγχωτικα χλμ που δεν εβγαλα καμια ακρη, τα ξεφορτωθηκα και εβαλα τα εκπληκτικα τοτε μετζελερ ΕΧΡ και βρηκα την υγεια μου...

    ...τωρα διαβαζω τα ιδια και μαλιστα με μηχανή πιο ελαφρια από την δικια μου, ευτυχως που υπαρχει αυτή η πληροφορηση γιατι ειχα ψηθει να βαλω τα νεα roadsmart3 αλλα βλεπω η εταιρια είναι σταθερη στην ασταθεια...κριμα..
    Κοίτα εμένα δεν μου κουνάει η μηχανή σαν μαουνα. Όπως έχω αναφέρει έχω τρέμουλο στο τιμόνι στα 80 χλμ το οποίο είναι αντιληπτό ονταν αφήνω τα χερια από το τιμόνι.
    Εγώ θεωρώ ότι αυτό μπορεί να οφείλεται σε 2 λογους. Είτε σε μη επιτυχημενη ζυγοστάθμιση είτε σε στραβό ελαστικό.
    Κι άλλοι έχουν βάλει τα RoadSmart 3 και δεν έχουν παραπονεθεί. Εγώ είμαι ο πρώτος που έχω αναφέρει τρέμουλο. Μπορεί και να είμαι άτυχος και να μου έτυχε στραβό ελαστικο. Δεν σημαίνει πως το ίδιο θα συμβεί και σε εσένα.

  8. #323
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    δεν ειναι υπερβολή το 36-41;
    Δηλαδη αν θεωρεις αυτο υπερβολη με τι πιεσεις παιζεις;

  9. #324
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stefanos73
    Εγγραφή
    29/11/2015
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Κοίτα εμένα δεν μου κουνάει η μηχανή σαν μαουνα. Όπως έχω αναφέρει έχω τρέμουλο στο τιμόνι στα 80 χλμ το οποίο είναι αντιληπτό ονταν αφήνω τα χερια από το τιμόνι.
    Εγώ θεωρώ ότι αυτό μπορεί να οφείλεται σε 2 λογους. Είτε σε μη επιτυχημενη ζυγοστάθμιση είτε σε στραβό ελαστικό.
    Κι άλλοι έχουν βάλει τα RoadSmart 3 και δεν έχουν παραπονεθεί. Εγώ είμαι ο πρώτος που έχω αναφέρει τρέμουλο. Μπορεί και να είμαι άτυχος και να μου έτυχε στραβό ελαστικο. Δεν σημαίνει πως το ίδιο θα συμβεί και σε εσένα.
    Και εγώ τώρα θα κάνω μια ανόητη ερώτηση. Ο λαστιχάς ασχολείται ασχολείται με μηχανές ή μόνο με αυτοκίνητα; Ξέρεις, θεωρούμαι τα πάντα δεδομένα και την πατάμε στα αυτονόητα. Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν θα έβαζα και αυτόν τον παράγοντα στην εξίσωση. Έχουν τοποθετηθεί σωστά τα λάστιχα;
    Υπάρχει ελπίδα αλλά είναι αλλού!

  10. #325
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stefanos73 Προβολή μηνύματος
    Και εγώ τώρα θα κάνω μια ανόητη ερώτηση. Ο λαστιχάς ασχολείται ασχολείται με μηχανές ή μόνο με αυτοκίνητα; Ξέρεις, θεωρούμαι τα πάντα δεδομένα και την πατάμε στα αυτονόητα. Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν θα έβαζα και αυτόν τον παράγοντα στην εξίσωση. Έχουν τοποθετηθεί σωστά τα λάστιχα;
    Όλα είναι πιθανά. Σε μηχανικό μοτοσυκλετών που πήγα μου είπε πως έχουν πατήσει καλά τα λάστιχα στη ζάντα. Μόλις κάνω 500-600 χλμ θα του το ξαναπάω για μια τρίτη ζυγοστάθμιση και αν συνεχίσει το τρέμουλο τότε θα αντικατασταθούν.

  11. #326
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    υπ οψιν σε ολους...ο Ψυχογιος τοποθετεί αυτό το καιρο τα bridgeston battlax A40 κατασκευης 2015 με 190 ευρω..εννοείται η τιμη ισχυει μεχρι να εξαντληθεί το στοκ του...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  12. #327
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Όλα είναι πιθανά. Σε μηχανικό μοτοσυκλετών που πήγα μου είπε πως έχουν πατήσει καλά τα λάστιχα στη ζάντα. Μόλις κάνω 500-600 χλμ θα του το ξαναπάω για μια τρίτη ζυγοστάθμιση και αν συνεχίσει το τρέμουλο τότε θα αντικατασταθούν.
    Αν δεν το έκανε με τα παλιά λάστιχα τότε τι ψάχνεις;

  13. #328
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis_d Προβολή μηνύματος
    Αν δεν το έκανε με τα παλιά λάστιχα τότε τι ψάχνεις;
    Εγώ δεν ψάχνω τίποτα, απλώς ακολουθώ τα βήματα που ζητάει να κάνω ο Υπεύθυνος του Βουλκανιζατέρ προκειμένου να πάμε σε αντικατάσταση. Εγώ πιστεύω ότι τα λάστιχα (μάλλον το μπροστινό) είναι στραβά. Μικρή πιθανότητα δίνω για λάθος ζυγοστάθμιση.
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 09/10/2016 στις 17:29.

  14. #329
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    το συζητησα με τον υπευθυνο του tyreshop και τον ρωτησα τι θα γινει αν η μηχανή μου θα κουναει με τα νεα ντανλοπ..οποτε μου εξηγησε την γραφειοκρατια..η εταιρια(ντανλοπ) είναι καλυμμενη αν η μηχανή δεν κουναει χωρις βαλιτσα, οποτε θα πρεπει να γινει τεστ χωρις βαλιτσα και βλέπουμε...στην ερωτηση μου ότι τα μετζελερ δεν μου κουνανε με βαλιτσα, η απαντηση ηταν ότι αυτή είναι η διαδικασια..αν δεν κουναει χωρις βαλιτσα δεν μπορει να δικαιολογηθεί η αλλαγη, οποτε για μενα Ντάνλοπ πλεον Χ..δεν την ξαναπαταω...

    οποτε βλέπουμε...κουραγιο φιλε μου, ελπιζω να πετυχεις να στα αλλαξουνε δωρεαν...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  15. #330
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Θοδωρή έχω την Kappa K46N. Ποιας εβδομάδας είναι εσένα τα λάστιχα?
    Όταν λες οτι μέτρησες πίεση 20 κ 28 εννοέις σε psi? Δλδ έπεσαν απο το 36-41 τόσο πολύ? Δεν είναι φυσιολογικό αυτό.

Παρόμοια θέματα

  1. Service 6000χλμ για το CBF-600;
    από yiannis600 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2011, 16:48
  2. Καθρέπτες για το CBF-600S
    από opera στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2009, 09:21
  3. Ψάχνω άνετη σέλα για το cbf 600 s
    από opera στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2007, 12:42
  4. Απορίες για το CBF-600S
    από javaneze στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 15:02
  5. Απόψεις για το CBF-600S
    από axrs στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 10:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF