Σελίδα 9 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 143

Θέμα: Το δίλημμα των 9000 ευρώ

  1. #121
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Endo με παπί *, αποκλείουμε το γεγονός ο θεματοθέτης ωριμάζοντας να είχε μια στιγμιαία αναλαμπή και να αποφάσισε να μετακινηθεί από την κατηγορία των μοτο-καταναλατών, που αποστηθίζουν specs, features και επιδόσεις, και να περάσει συνειδητά στην κατηγορία των χρηστών, που δεν ορίζονται από τα αντικείμενα που κατέχουν, δεν αφήνουν να αποτελέσουν αυτά προέκταση του εαυτού τους, αλλά αντίθετα επαναφέρουν στο τραπέζι την εργαλειακή σχέση με αυτά, ακόμα και αν η σχέση αυτή έχει ως μοναδικό σκοπό την διασκέδαση, αμφισβητώντας τελικά το ατομικό και κατ' επέκταση και το συλλογικό φαντασιακό;

    Μήπως με μια απλή αναγωγή της αρχής του Pareto, μπορούμε να έχουμε το 80% της όποιας μοτοσυκλετιστικής ευχαρίστησης με μόλις το 20% των ακριβοθώρητων χαρακτηριστικών της μοτοσυκλέτας ή ακόμα και το 20% των χρημάτων.
    Άλλωστε είναι γνωστό ότι οι μοτοσυκλετιστές είναι λίγο σαν τους κυνηγούς και τους ψαράδες, λένε πολλά και κάνουν σαφώς λιγότερα.
    Το μεγαλύτερο ποσοστό των αναβατών δεν μπορεί να αξιοποιήσει ούτε τις μισές δυνατότητες της μοτοσυκλέτας.
    Η δικιά μου εμπειρία σε 2 riding school, στα οποία θεωρώ ότι υπήρχε ένα τυχαίο δείγμα αναβατών και μοτοσυκλετών, μου έδειξε ότι οι πιο "κουλοί" ήταν αυτός με το γρηγορότερο και αυτός με το ακριβότερο.
    Παρόμοια είναι η εμπειρία μου και από τις καρτόπιστες.

    Φυσικά κατανοώ την κοινωνικά προστιθέμενη αξία, που προσθέτει ένα ακριβό αντικείμενο, πολυτελές όχημα, ακριβό ρολόι, εξωφρενικά ακριβή τσάντα (ίσως και απαραίτητο εργαλείο σε κάποιους επαγγελματικούς κλάδους (βλ.γιατροί, δικηγόροι, μηχανικοί, πολιτικάντηδες κλπ)., δεν θεωρώ όμως ότι έχει σχέση με τον μοτοσυκλετισμό, γιατί η απάντηση είναι απλή, "Πάρε το ακριβότερο που μπορείς και διαφήμισε το όσο περισσότερο μπορείς".
    Για μένα, η πλέον αδιάφορη συζήτηση.
    "Για να βγάζει τόσα, πρέπει να είναι καλός" ή "Για να οδηγεί τέτοιο, πρέπει να είναι τρελό χέρι".

    Τέσπα, τέρμα η ανάλυση, θεωρώ ότι είμαστε πιθανότατα σε περίπτωση, "Βαρέθηκα παγωτό βανίλια, σοκολάτα και λέω να δοκιμάσω φράουλα, φιστίκι, αν και δεν τρώω φράουλες και είμαι αλλεργικός στα φυστίκια".


    *Σοβαρό endo, όχι ταξί και μ@λακίες, με ταξί παν οι θειές.


    Σενιόρ αυτό το ποστ είναι διαμάντι και θα έπρεπε να καρφιτσωθεί κάπου να το βλέπουν νέοι που δε γνωρίζουν αλλά και παλιοί που θα έπρεπε να γνωρίζουν.


    Υ.Γ: Το έκανα ήδη screenshot για να το έχω.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #122
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Πωωω ρε φίλε
    Τελικά εργαλειακή σχέση έχω με τις μοτό που οδηγαω από το 1992
    Να πω ότι δεν έχω χρειαστεί ποτέ πάνω από 250 κυβικά και 2 κυλίνδρους
    Και ότι η μοτό είναι προέκταση του κορμιού μου

  3. #123
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Πωωω ρε φίλε
    ...Να πω ότι δεν έχω χρειαστεί ποτέ πάνω από 250 κυβικά και 2 κυλίνδρους...
    Ξανασκέψου του, πολλά μπορεί να είναι.
    Oldfarts never die

  4. #124
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Εδώ και κάμποσο καιρό σκέφτομαι κάποιες μελλοντικές επιλογές μοτοσυκλέτας. Μια από αυτές είναι να γυρίσω σε λίγο μικρότερα κυβικά/άλογα και με λιγότερα χρήματα. Παρόλα αυτά, έχοντας καλομάθει τα τελευταία χρόνια με ηλεκτρονικά, ευκολίες, τζιτζιμπλίκια, θα ήθελα να διατηρήσω κάποια από αυτά. Η κατηγορία που κοιτάω είναι τα ον οφ ή ψηλά στρητ.

    Κι εκεί που σε αυτά τα χρήματα, μπορείς να κινηθείς στα κλασσικά Tiger sport, Tracer, ίσως κανά Multi 950 2017, αρχίζω και μπαίνω σοβαρά στο τρυπάκι του CF MOTO 800 MT. Έχει ότι θέλω από μπλιμπλίκια (cruise, θερμαινόμενα γκριπ, σίφτερ) και ακόμα παραπάνω (θερμαινόμενες σέλες, οθόνη κτλ), όσα υπάρχουν μτχ έχουν ελάχιστα χλμ (μόνο μεταχειρισμένα κοιτάω).

    Το δίλημμα λοιπόν είναι:
    Μεταχειρισμένο 2-5 ετών με 20-30-50000χλμ από "γνωστό, ποιοτικό και καταξιωμένο" κατασκευαστή ή μηχανή σχεδόν καινούργια με γυαλιστερά καθρεπτάκια για τον ιθαγενή των ευκολιών αλλά άγνωστη ποιότητα, υποστήριξη, μεταπώληση σε βάθος χρόνου?
    Μπορεί επίσης να επεκταθεί σε πιο premium μοτοσυκλέτες (R1200GS, Multi 1200, Crosstourer κτλ) που όμως θα είναι ακόμα παλιότερες και πιθανώς αρκετά πιο φορτωμένες από χιλιόμετρα.

    Και μια προσωπική υποσημείωση:
    Έχοντας την τυχή τα τελευταία χρόνια να αποκτήσω αρκετές premium μοτοσυκλέτες (Multi 1200S, S1000XR, SD1290GT, 1290SAS) έχω καταλήξει πως οι τρομερές δυνατότητες στην απόδοση αυτών των μοτοσυκλετών είναι χρήσιμη λίγες φορές και μένει μόνο η ικανοποίηση της κατοχής τους, το "niche" της υπόθεσης. Εξαιρούνται τα ηλεκτρονικά που περιέγραψα παραπάνω και που είναι πραγματικές ευκολίες χρήσης.
    Από την στιγμή που αυτά είναι διαθέσιμα σε πιο οικονομικά μηχανάκια, θέλω να πιστεύω πως μια τέτοια "υποβάθμιση" δεν θα με χάλαγε, τουλάχιστον για λίγο καιρό.

    Εσείς τι λέτε?
    Έτσι όπως τα περιγράφεις, σίγουρα μπορείς να μεταβείς σε κάτι πιο usable στους καθημερινούς δρόμους , με λιγότερα άλογα και κυβικά αλλά κάτι θα πρέπει σου αρέσει πολύ.
    Είτε το μοτέρ , είτε τα ηλεκτρονικά, είτε το feeling , κάτι θα πρέπει να σου "μιλά".

    Ειδάλλως, θα χαλαστείς πιστεύω γιατί θα πέσουν όλοι οι συμβιβασμοί μαζί.

    Το νόημα , αν σε σκιαγραφώ σωστά, είναι οτι θα πρέπει να σε κάνει να νιώθεις όμορφα και ξεχωριστά , κ ας είναι φτιαγμένο στη Κουάλα Λουμπούρ.

    Οπότε δε γνωρίζω αν το MT800 θα σε εξυπηρετήσει αν και σίγουρα , έχει ένα πλήρες πακέτο.

    Crossrunner 800 ?
    Tracer 9 ?
    Tuareg 660 με κάποια καλούδια ?

    Κάτι αντίστοιχο

  5. #125
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    Καπως ετσι σκεφτεται η κυρια HONDA

  6. #126
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Ψηλέ, δεν σου φταίνε τα μηχανάκια !

    Αναζητάς την χαρά της νιότης και την ικανοποίηση της αγοράς, όταν έχεις φτάσει να εχεις γευτεί premium μηχανακια τοτε ή θα κυνηγήσεις την ταχύτητα ή τις γκόμενες


    Κράτα αυτά που έχεις και ψάξε για γκόμενα, θα τα χαρείς περισσότερο


    ΥΓ, χωρίς παρεξήγηση, και εγω στην ίδια φάση είμαι

  7. #127
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Εδώ και κάμποσο καιρό σκέφτομαι κάποιες μελλοντικές επιλογές μοτοσυκλέτας. Μια από αυτές είναι να γυρίσω σε λίγο μικρότερα κυβικά/άλογα και με λιγότερα χρήματα. Παρόλα αυτά, έχοντας καλομάθει τα τελευταία χρόνια με ηλεκτρονικά, ευκολίες, τζιτζιμπλίκια, θα ήθελα να διατηρήσω κάποια από αυτά. Η κατηγορία που κοιτάω είναι τα ον οφ ή ψηλά στρητ.

    Κι εκεί που σε αυτά τα χρήματα, μπορείς να κινηθείς στα κλασσικά Tiger sport, Tracer, ίσως κανά Multi 950 2017, αρχίζω και μπαίνω σοβαρά στο τρυπάκι του CF MOTO 800 MT. Έχει ότι θέλω από μπλιμπλίκια (cruise, θερμαινόμενα γκριπ, σίφτερ) και ακόμα παραπάνω (θερμαινόμενες σέλες, οθόνη κτλ), όσα υπάρχουν μτχ έχουν ελάχιστα χλμ (μόνο μεταχειρισμένα κοιτάω).
    [...]

    Εσείς τι λέτε?
    Οι μοτοσυκλέτες που σκέπτεσαι σαν εναλλακτικές είναι λίγο κατώτερες από τις πρίμιουμ που είχες στην κατοχή σου και ως εκ τούτου είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα τις βαρεθείς γρήγορα γιατί δεν θα σου επιφέρουν τη μεγάλη αλλαγή.

    Αν ήμουν στη θέση σου θα έπαιρνα ένα "μικρό" διάβολο ώστε να αλλάξω εντελώς τα βιώματα,ένα Duke 690,SMT ή ακόμα Tuareg 660.Αυτά τα τριβόλια είναι ελαφριά,μανιτζέβελα,έχουν σύγχρονους κινητήρες και δυνατούς,φουλ τεχνολογία και το κυριότερο σου βγάζουν και τον κάγκουρα που κρύβεις μέσα σου.

  8. #128
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    685
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Οι μοτοσυκλέτες που σκέπτεσαι σαν εναλλακτικές είναι λίγο κατώτερες από τις πρίμιουμ που είχες στην κατοχή σου και ως εκ τούτου είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα τις βαρεθείς γρήγορα γιατί δεν θα σου επιφέρουν τη μεγάλη αλλαγή.

    Αν ήμουν στη θέση σου θα έπαιρνα ένα "μικρό" διάβολο ώστε να αλλάξω εντελώς τα βιώματα,ένα Duke 690,SMT ή ακόμα Tuareg 660.Αυτά τα τριβόλια είναι ελαφριά,μανιτζέβελα,έχουν σύγχρονους κινητήρες και δυνατούς,φουλ τεχνολογία και το κυριότερο σου βγάζουν και τον κάγκουρα που κρύβεις μέσα σου.
    να παρει το Husqvarna 701 που ειναι και μο@ν@ρα

  9. #129
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    υπάρχουν και πιο φτηνά κομπρεσέρ στην αγορά

  10. #130
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από husky21 Προβολή μηνύματος
    να παρει το Husqvarna 701 που ειναι και μο@ν@ρα
    Eγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι ο νηματοθέτης είναι σε φάση όπου θέλει μια που να του κάνει....γιουβαρλάκια, μουσακά και όχι κόλπα στο κρεβάτι....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #131
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2023
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από husky21 Προβολή μηνύματος
    να παρει το Husqvarna 701 που ειναι και μο@ν@ρα
    Τι ειναι αυτο ρε, ελεος!

    Λες και δεν υπαρχουν ωραιες enduro ...

  12. #132
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VGA Προβολή μηνύματος
    Τι ειναι αυτο ρε, ελεος!

    Λες και δεν υπαρχουν ωραιες enduro ...
    Όμορφες καλές και ελαφριές όσο το 701, δεν υπάρχουν μάλλον.

  13. #133
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    685
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VGA Προβολή μηνύματος
    Τι ειναι αυτο ρε, ελεος!

    Λες και δεν υπαρχουν ωραιες enduro ...
    μιλησε κανεις για εντουρο;
    για το σουπερμοτο λεμε

  14. #134
    Αν δεν συντρέχουν οικονομικοί λόγοι ή/και συγκεκριμένες ανάγκες καθημερινής μετακίνησης, γιατί να *"εκλογικεύσεις" την απόλαυση?

    *Και με οικονομικά κριτήρια αλλά και από άποψη υπερβολικών δυνατοτήτων μοτοσυκλέτας .
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  15. #135
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2022
    Μηνύματα
    17
    tracer γιατί είναι επένδυση ότι και να δώσεις στο δίνει πίσω σε αποδόσεις κι αν θες να το πουλήσεις κρατάει την τιμή του ψηλά

Σελίδα 9 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2015, 19:46
  2. Πως πάει το τραγούδι των Κατρσιμίχα;
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2005, 10:12
  3. Το μελλον των ΜΕΚ στην μοτοσυκλετα
    από Todi στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2005, 20:25
  4. το βιβλιο των μυθων
    από wolfman13 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2004, 13:42
  5. Χωρίς σεξ το 69% των Ελληνίδων!!!
    από milaber στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2004, 09:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF