Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: ΤΕΛΙΚΑ....ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΜΟΝΟ ΟΙ ΑΛΛΟΙ...

  1. #1

    ΤΕΛΙΚΑ....ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΜΟΝΟ ΟΙ ΑΛΛΟΙ...

    Χτες λόγω δουλειάς είχα αράξει στην διασταυρωση της Πείραιώς με το Γκάζι από τις 23:00 εώς τις ΄01:00...

    Παρατήρησα ότι:

    Το 90% των μοτοσυκλετιστών δεν φορούσε κράνος..πόσο μάλλον εξοπλισμό....
    Οι δεν συνεπιβάτιδες με σορτσάκια και αόρατα φουστανάκια και πεδιλάκια...
    Η καγκουριά και η φιγούρα πήγαινε σύνεφο
    Δεν υπήρχε πιτσιρίκι με παπί που να μην μπεί ανάποδα στο στενό για το γκάζι τσίτα..ανάμεσα στον κόσμο...

    Αν πάς τώρα στο σημείο(πρωί) θα δείς ότι το 90% φοράει κράνος παρά τους 38 βαθμούς...

    Αρα το πρωί μπορούμε να σκεφτόμαστε για την ασφάλειά μας αλλά το βράδυ δεν γίνεται να χαλάσουμε τον ζελέ στο μαλλί???Η απλά άλλος κόσμος το πρωί και άλλος το βράδυ?





    Προβληματισμός 2

    Μιλάμε όλοι για κράνη,μποτάκια,μπουφάν,γάντια κλπ....
    Προσωπικά όταν όδηγώ με τον πλήρη εξοπλισμό νιώθω ασφάλεια και οδηγώ πολύ πιο επιθετικά ...Αν τύχει να πάρω την μηχανή να πάω πχ ώς την πλατεία να δώ κάνα φιλαράκι και είμαι με βερμουδίτσα και φανελάκι,....τα 500 αυτά μέτρα τα κάνω σαν Παναγία...σιγά σιγα και χωρίς μαλακίες..
    Τελικά κινδυνεύω περισσότερο στα 500 αυτά μέτρα ,η στα 25 χιλιόμετρα που θέλω γαι την δουλειά μου με φουλ εξοπλισμό και γκάζια?


    Προβληματισμός 3.
    Ορμώμενος από το ποστάρισμα για το τροχαίο με τον ντελιβερά στην Μυτιλίνη...

    Οι ντελιβεράδες είναι ίσως οι πιό ηλίθιοι μηχανόβιοι....Θα παραβιάσουν κόκκινα ,μονόδρομους πεζοδρόμια για να ......πάνε τα σουβλάκια γρήγορα...Εχουν ξεπεράσει και τους ταξιτζήδες στις μαλακίες εδώ και χρόνια...
    Με πόσο λοιπόν να πήγαινε ο τραυματίας τελικά ντελιβεράς όταν σε κατοικημένη περιοχή έκανε η οδηγός του κουτιού την μαλακία ώστε να κινδυνεύσει να χάσει την ζωή του?
    Ισως είμαι προκατελειμένος επείδή από ντελιβερά που ήθελε να περάσει κάθετα μεσάνυχτα την Γρ Λαμπράκη ανάμεσα από τα παρτέρια βρέθηκα να κάνω 3 εγχειρήσεις στο χέρι μου....


    Μην λοιπόν βρίζουμε και ρίχνουμε ευθύνες...
    Διαβάζω τα ποσταρίσματα ενός γκρινιάρη ΄φιλου και βλέπω σε πολλά να λέει:έπεσα στα φρένα,ευτυχώς που σταμάτησα κλπ......Πράγματα που δείχνουν ότι σίγουρα και αυτός δεν πήγαινε πχ με 40-50 αλλά με 80-100...Με 40 κμ/ω προλαβαίνεις σχεδόν τα πάντα....
    Εγώ όδηγώ μηχανή και αυτό με κάνει να γνωρίζω το πόσο γρήγορα επιταχύνει,να ψάχνω τους καθρέπτες επιμελώς προτού αλλάξω πορεία να αφήνω χώρα για διήθηση κλπ...
    Είναι υποχρεωμένοι άραγε όλοι να τα γνωρίζουν αυτά??Μπορεί να καταλάβει ο μεσήλικας με το αυτοκιίνητο των 1400κε και των 60 ίππων ότι η κουκίδα που βλέπει στον καθρέπτη του θα τον φτάσει γρηγορώτερα από όσο θα κάνει αυτός να αλλάξει λωρίδα?

    Πρέπει να σταματήσουμε να γκρινιάζουμε...Ξέρω δεν θα έχει πλάκα μετά αλλά το σωστό είναι αυτό....
    Κινούμαστε συχνα ακόμα και σε κατοικημένες περιοχές(παραλιακή κλπ )με ταχύτητες 4 και 5 φορές μεγαλύτερες του ορίου...κάνουμε σφήνες,σούζες,ψάχνουμε να βρόυμε μια στροφή να γείρουμε λίγο την μηχανή και μετά.....κλαψουρίζουμε....

    Αυτο που δεν έχουμε όμως καταλάβει έιναι ότι η ζωή μας είναι μιά και πρέπει να την προσέχουμε εμείς και όχι να περιμένουμε από τους άλλους να μας προσέξουν...

  2. #2
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Γιάννη...

    στον δεύτερο προβληματισμό σου... είτε φοράς εξοπλισμό , είτε οχι... το δεξί χεράκι το περνάς πρώτα απο το φίλτρο ελέγχου του μυαλού που φωνάζει... ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ.

    Το οτι φοράμε εξοπλισμό δεν σημαίνει οτι είμαστε ασφαλής.Απλά οτι έχουμε περισσότερες πιθανότητες να γλυτώσουμε.

    Για το αν νιώθει κάποιος αλλιώς το βράδυ, σε σχέση με το πρωί. Σίγουρα.. έχει πιεί και καμιά 10αρια ποτηράκια και μετά... ενα με την άσφαλτο.

    Στον 3ο προβληματισμό σου και γενικά η δική μου άποψη είναι πως την ζωή μου θέλω να την ελέγχω εγώ όσο μπορώ ειδικά πάνω στην μηχανή και δεν επαφίομαι στο αν θα με δεί ο άλλος... αν έχω προτεραιότητα,... αν το φανάρι είναι κόκκινο/πράσινο, κτλ.

    Αλλά αυτά προϋποθέτουν κάποια εμπειρία, λίγο σκέψη οτι έχεις ανθρώπους πισω, οτι δεν είσαι superman αλλά ενας ΜΜΜ (Μέσος Μαλάκας Μοτοσυκλετιστής) που είναι 50-50% να φτάσει σώος και αβλαβής κάθε μέρα μέσα απο τον οδικό πόλεμο που διεξάγεται κάθε μέρα στην Ελλάδα.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.481
    Δε λεω οτι δεν εχεις δικιο σε οσα λες.....απλα εγω βαρεθηκα ακομα και να αναρωτιεμαι.
    Εδω μιλαμε για μια χωρα με κατοικους , που ψηφιζουν 40 χρονια την αυτοκαταστροφη τους.
    Πως θα μπορουσε να παει οτιδηποτε αλλο καλα ?

    Η μονη ελπιδα , οπως εχω ξαναπει , ειναι να δωσουμε σωστη παιδεια και βάσεις στα παιδια μας , να μην γινουν κιαυτα νεοέλληνες καφροι.Ολα τ'αλλα μάταια.

  4. #4
    Χθες στον Βολο τραγωδια....
    Καρταλη με Δημητριαδος, ντελιβερας με αλλον δικυκλιστη, ακρανωτοι και οι δυο.
    Ο ντελιβερας κατεληξε απο κρανιοεγκεφαλικη κακωση....37 ετων , πατερας μιας κορουλας ενος ετους.
    Γιατι δεν φορεσε ενα γαμημενο κρανος, ετσι για το παιδακι του?
    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

  5. #5
    Τριγύριζα 2 ώρες στην πόλη σήμερα. Δεν είδα ούτε έναν με κράνος...
    Άκυρο, είδα 2 ηλικιωμένους με 2 τσόφλια του Lidl...ο ένας πεσμένος και χτυπημένος από αυτοκίνητο που παραβίασε STOP γωνιά Βύρωνος και Σολωμού.

    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  6. #6
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    1o Ελληνικο Δογμα: Πάντα φταίει κάποιος άλλος, ακόμα και για τα πράγματα που κάνουμε ή δεν κάνουμε εμείς..
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
    1o Ελληνικο Δογμα: Πάντα φταίει κάποιος άλλος, ακόμα και για τα πράγματα που κάνουμε ή δεν κάνουμε εμείς..
    ...και ποτε αυτος ο αλλος δεν ειμαστε εμεις!!!!
    ...cause the place seems still alive...

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2010
    Μηνύματα
    170

    Re: ΤΕΛΙΚΑ....ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΜΟΝΟ ΟΙ ΑΛΛΟΙ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40


    Με 40 κμ/ω προλαβαίνεις σχεδόν τα πάντα....




    +650
    1992-1994 HONDA C50 6V
    1994-1995 PIAGGIO SFERA 80
    1995-1998 PIAGGIO SKIPPER 150
    1998-2002 YAMAHA VIRAGO 250
    2004-2009 PIAGGIO BEVERLY 250
    2009-2100 KYMCO DOWNTOWN 300i

  9. #9
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    "Αν είναι να σου τύχει, θα σου τύχει"

    "Αν έχει έρθει η ώρα σου, τίποτα δεν σε σώζει"

    κλπ κλπ ....

    Επειδή θίχτηκε το θέμα με τους ντελιβεράδες (Προβληματισμός 3), έχω να πω προς όοολους αυτούς που κάνουν αυτή τη σκ@τοδουλειά (και σε εμένα, που δουλεύω κούριερ), να μην βάζετε ΚΑΝΕΝΑ μ@λ@κ@ εργοδότη πιό πάνω από τη ζωή σας..

    Οι δουλειές έρχονται και φεύγουν, οι εργοδότες εναλάσσονται και ανακυκλόνονται, η ζωή σας (μας) είναι μόνο μια.....

    Κάποιοι εδώ στο Ρέθυμνο δηλώνουν πως κάνουν το πιό γρήγορο ντελίβερυ... Με ποιό κόστος? Με ποιανού τη ζωή? Μήπως θα σε αποζημιώσει που σε πιέζει και σε γεμίζει άγχος αν πάθεις τίποτα? Εδώ ούτε καν ασφάλιση δεν σου παρέχει....

    Εάν ΟΛΟΙ μας λέγαμε "εγώ τόσο πάω", ποιόν θα έβρισκε να του κάνει την πιό γρήγορη, την πιό επικίνδυνη και την πιό παράνομη διανομή?

    Σκεφτείτε το: Κανέναν εργοδότη πιό πάνω από τη ζωή μας


    Με τον δικό μου, έχω τσακωθεί δύο φορές επειδή μου μεταφέρει το άγχος του και μου χαλάει όλη τη μέρα, αυτός να μου λέει γρήγορα γρήγορα, εγώ να γ@μιέμαι να φτάσω και ο πελάτης να οδύρεται....
    Χαμένος: ΕΓΩ
    Γιατί: Είμαι ο μόνος ανάμεσα στους τρεις που πραγματικά ρισκάρω να χάσω ό,τι πολυτιμότερο έχω....

    Κράνος φοράω ΠΑΝΤΑ: Σήμερα παραλίγο να λιποθυμήσω μόλις μπήκα στο γραφείο μετά από κάμποσες ώρες διανομή. Το κράνος δεν το βγάζω ΠΟΤΕ. Βρέχω το κεφάλι μου, σταματάω σε μία σκιά αν τα βρώ σκούρα και πίνω λίγο νερό. ΔΕΝ με νοιάζει αν ο άλλος χτυπιέται. Αν πεθάνω κανέναν δεν θα τον νοιάζει, θα πάει άλλος και την δουλειά τους θα την κανουν και χωρίς εμένα. Παράσημα επίσης δεν μου δίνουν, άρα? Τι κερδίζω?


    @JZER40: "Οι δεν συνεπιβάτιδες με σορτσάκια και αόρατα φουστανάκια και πεδιλάκια..."

    Καλοπεράσαμε δύο ωρίτσες, έτσι?


    Για αυτά που λες στις παρατηρήσεις σου, στο Ρέθυμνο θα δείς μόνο ξεκράνωτους με ζελέ πρωί-βράδυ. Σημασία πλέον δίνω μόνο σε δικάβαλους-τρικάβαλους με παιδάκια πάνω, τους οποίους και ψιλοξεφτιλίζω (όχι οτι καταλαβαίνουν τίποτα, αλλά έτσι, για το γούστο...)

    Προβληματισμός 2: Ο παππούς ο εβδομηντάχρονος με το τουότα καραδοκεί σε κάθε γωνία... Με ή χωρίς εξοπλισμό. Το να προβλέπεις τις επόμενες κινήσεις είναι το παν. Αν η ταχύτητά σου το επιτρέπει, τότε έχε καλώς!
    "Qu ils mangent de la brioche"

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135

    Re: ΤΕΛΙΚΑ....ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΜΟΝΟ ΟΙ ΑΛΛΟΙ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40
    Χτες λόγω δουλειάς είχα αράξει στην διασταυρωση της Πείραιώς με το Γκάζι από τις 23:00 εώς τις ΄01:00...
    και να υποθέσω πως δεν σας είχαν αναθέσει να σταματάτε για έλεγχο ε?

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739

    Re: Re: ΤΕΛΙΚΑ....ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΜΟΝΟ ΟΙ ΑΛΛΟΙ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    και να υποθέσω πως δεν σας είχαν αναθέσει να σταματάτε για έλεγχο ε?
    ..σωστοοος..

  12. #12
    Το ρεμάλι της Φ.Νέγρη Το avatar του/της LsKostas
    Εγγραφή
    17/02/2007
    Μηνύματα
    446
    Να προσθεσω στις θλιβερες και περα ως περα αληθινες παρατηρησεις σου...

    -τους Δελταδες με τα φοβερα τους ΚΟΝΤΟΜΑΝΙΚΑ

    -τις κοπελιες συναδελφους (δικαβαλο) που μαλλον ζηλεψαν τα κοριτσοπουλα πανω στις βεσπες
    και ανεβαζουν ακομα πιο ψηλα το μανικι

    -και φυσικα τον υπερμεγιστο Δελτα με το dorsoduro που ακομα προσευχευτε που γλυτωσε
    την σαβουρα χθες το μεσημερι στην Πειραιως κανοντας πατηλικια φυσικα ΜΕΣΑ στην κινηση
    και χωρις λογο


    Jfer40 επειδη φαινεται πως εισαι απο τους λιγους-ελαχιστους- μοτοσυκλετιστες στην Δ που σκεφτεται ΛΟΓΙΚΑ
    -και μοτοσυκλετιστικα- φροντισε να μεταφερεις στους συναδελφους σου οτι
    ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΟΥΝΕ ΚΑΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΡΟΜΠΕΣ και οτι πρεπει να δωσουν αυτοι το καλο παραδειγμα ΕΣΤΩ κι αν πολλα ζωντοβολα εξω ειναι στην κοσμαρα τους
    Τα λογια πρεπει να ακολουθουνται απο πραξεις.Αλλιως...τουφες :-)

    "ΘΕΛΩ ΝΑ ΝΙΚΗΣΩ,ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΝΙΚΗΘΩ"

  13. #13
    Μήπως τρέχουμε ;
    Δεν το παίζω συντήρηση και παλαιοντολόγος αλλά μήπως στο 90% των ατυχημάτων έπαιξε ρόλο η ταχύτητα;

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.989
    the same old story...


    οντως δεν υπαρχει παιδεια.
    οντως κανουμε πολλες μαλακιες, πολλες φορες χωρις λογο...
    οντως πολλοι μπατσοι (μπορει και οι περισσοτεροι) που θα επρεπε να δινουν το καλο παραδειγμα,κανουν τρις χειροτερα...


    αλλα τι μενει απο ολα αυτα??
    γνωση.

    μην προσπαθειτε να αλλαξετε τους αλλους. προσπαθειστε να αλλαξετε τον εαυτο σας στα στραβα που κανετε.

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    Δε λεω οτι δεν εχεις δικιο σε οσα λες.....απλα εγω βαρεθηκα ακομα και να αναρωτιεμαι.
    Εδω μιλαμε για μια χωρα με κατοικους , που ψηφιζουν 40 χρονια την αυτοκαταστροφη τους.
    Πως θα μπορουσε να παει οτιδηποτε αλλο καλα ?

    Η μονη ελπιδα , οπως εχω ξαναπει , ειναι να δωσουμε σωστη παιδεια και βάσεις στα παιδια μας , να μην γινουν κιαυτα νεοέλληνες καφροι.Ολα τ'αλλα μάταια.

    συμφωνω απολυτα!



    επισης να πω οτι καθε φορα που βρισκομαι στην αθηνα, αισθανομαι οτι κινδυνευω περισσοτερο απ τα υπολοιπα μηχανακια και λιγοτερο απ τα αυτοκινητα.

    κανενας σεβασμος, καμια κοινωνικη ευγενεια ,υποβαθμισμενες συνθηκες ζωης.

    δυστυχως δεν ξερουμε ουτε να ζουμε, ουτε να συμπεριφερομαστε.

    χαλια μαυρα!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τελικά δεν είναι μόνο σίδερα
    από Kostas NL στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2009, 19:58
  2. μόνο οι άλλοι φταίνε;
    από cityfly στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2008, 13:34
  3. Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2007, 14:41
  4. ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΟΥΤΙΑ
    από symvoulos στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2006, 12:12
  5. Δέν φταίνε μόνο τα αυτοκίνητα
    από lygonis στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2005, 10:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF