Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: 19άρα ζάντα σε Kle

  1. #1

    19άρα ζάντα σε Kle

    Χαίρετε...

    Πλησιάζει ο καιρός να αλλάξω ελαστικά (για την επιλογή των οποίων δεν έχω καμία απορία - έχω δει τη λέξη Anakee γραμμένη εκατομμύρια φορές, αυτά εμπιστεύεστε, και εγώ μαζί λοιπόν...) και επειδή το μόνο χώμα που πατάω είναι η σκόνη της ασφάλτου, έλεγα μήπως αλλάξω την μπροστινή ζάντα με 19", αφενός μεν για αισθητικούς λόγους (θα μου άρεσε περισσότερο) και αφετέρου για καλύτερη συμπεριφορά του μηχανακίου στο δρόμο.

    Ερωτήσεις λοιπόν:

    1) Θα υπάρξει διαφορά στη συμπεριφορά ή τσάμπα ασχολούμαι;

    2) Ποια θα είναι η απόκλιση του ταχύμετρου αν τοποθετηθεί λάστιχο 100/90/19 αντί για 90/90/21...; (είχα κάπου έναν τύπο που υπολόγιζε τέτοια πράγματα αλλά τον έχασα...)

    3) Πού θα βρω ζάντα; (κατά προτίμηση καινούρια) Επίσης, θα πρέπει να έρχεται με κέντρα, απόκεντρα, παράκεντρα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, ή απλά το στεφάνι με τις ακτίνες και τα υπόλοιπα από την υπάρχουσα ζάντα...?

    4) Χρειάζεται κάποια άλλη μετατροπή στο μπροστινό ή σε κάποιο άλλο σημείο της μοτό..? (Υποθέτω πως το φτερό μπροστά περπατάει πάνω στα καλάμια και θα κατέβει πιο χαμηλά εφόσον η ζάντα θα είναι μικρότερη...)


    thanx in advance...
    Μικρό κορίτσι με τα βήματα χαμένα
    Τυχαία γόνατα ξεκούρασαν τα οστά μου
    Μα πάντα θα 'ρχομαι από τ' άπειρο σε σένα
    Με το χαμόγελό σου στη ματιά μου...

  2. #2
    Αν δεν κανω λαθος η μικροτερη διαμετρο στον τροχο ισοδυναμη με περισσοτερες περιστροφες αυτου σε μια συγκεκριμενη αποσταση.(π.χ. αν η 20αρα ζαντα σε 100 μετρα κανει 100 πληρης περιστροφες, με μια 19αρα ζαντα στην ιδια αποσταση θα κανει 110 περιστροφες.)Αυτο νομιζω οτι επηρεαζει την σταθεροτητα σε υψηλες ταχυτητες.Ακομα περισσοτερο την ενδειξη του ταχυμετρου.
    Θα μπορουσες μικραινοντας την διαμετρο της ζαντας και μεγαλονοντας το προφιλ του ελαστικου να εισαι στα ιδια.(βεβαια δεν ξερω απο οπτικης αποψης τι γινεται.)
    Γενικα η συνολικη διαμετρο της ζαντας (ζαντα+ελαστικο) ειναι αυτη που επηρεαζει.

    Υ.Γ.
    Ελπιζω να βοηθησα σε κατι.

    Φιλικα.
    I am not driving fast
    I am just flying low!

    GL1500 '89 Streetfighter TURBO
    Suzuki GSXR 1100 '92 Customized

  3. #3
    thanx φίλε,

    το μόνο που θεωρώ ότι μπορώ να κάνω είναι να πάρω ένα μέτρο και να μετρήσω τη διάμετρο της ρόδας μου (ζάντα + λάστιχο) και να κάνω το ίδιο σε ένα on-off με 19άρα ζάντα και το λάστιχό της. Αν είναι ίδια έχει καλώς... Αν η διαφορά είναι σχετικά μικρή (αυτό υπολογίζω παρατηρώντας τέτοια μηχανάκια στο δρόμο) πάλι έχει καλώς... Αλλιώς... as is...

    η απόκλιση στο κοντέρ δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα (σιγά τα άλογα και τα χιλιόμετρα που πάω), απλά τουλάχιστον θα ήθελα να έχω ένα λόγο ώστε να υπολογίζω (π.χ. όταν γράφει 60-70 πόσο είναι η ταχύτητά μου ουσιαστικά), νομίζω πως κάτω από αυτές τις ταχύτητες η διαφορά θα πρέπει να είμαι αμελητέα... Αλλά αυτό θα εξαρτηθεί από τη διαφορά στις διαμέτρους των δύο τροχών...

    btw το φτερό μπροστά στο KLE δεν περπατάει. έχει συγκεκριμένες θέσεις όπου βιδώνεται στα καλάμια. συνεπώς, αν η διαφορά των τροχών είναι μεγάλη τότε το αισθητικό αποτέλεσμα θα είναι :a029:

    Μικρό κορίτσι με τα βήματα χαμένα
    Τυχαία γόνατα ξεκούρασαν τα οστά μου
    Μα πάντα θα 'ρχομαι από τ' άπειρο σε σένα
    Με το χαμόγελό σου στη ματιά μου...

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.662
    Διαφορά στην οδική συμπεριφορά θα υπάρξει !!

    Το μηχανάκι θα γίνει πιο ασφάλτινο (όχι ότι ήταν ποτέ καθόλου χωμάτινο...) από πλευράς ευελιξίας (θα στρίβει πιο γρήγορα και άνετα).
    (Θα χάσει όμως από πλευράς σταθερότητας στα πολλά χ.α.ω.)

    Οι διαφορά στο κοντέρ υπολογίζεται από την διαφορά στις περιμέτρους των ελαστικών (αν παίρνει σήμα το κοντέρ σου από τον τροχό...).

    Ο τύπος είναι 2πR, όπου R=ακτίνα ζάντας (δεν υπολογίζουμε το προφίλ των ελαστικών, γιατί θεωρούμε ότι θα παραμείνει το ίδιο), οπότε η διαφορά στην περίμετρο είναι 2π(21"-19") δηλ. 32cm ανά περιστροφή τροχού.

    Το μηχανάκι σε κάθε περιστροφή του παλιού τροχού διανύει 3,35 μέτρα ενώ με τον καινούριο θα διανύει 3,05 μέτρα, μια διαφορά της τάξης του 9%.
    (όταν βλέπεις στο κοντέρ σου π.χ. 100 χ.α.ω. η πραγματική σου ταχύτητα θα είναι 91 χ.α.ω.).

    Υπόψιν ότι το μηχανάκι θα "χαμηλώσει" μπροστά κατά 5 cm (5,08 για την ακρίβεια), οπότε θα πρέπει να κάνεις τα κουμάντα σου με το προφίλ του ελαστικού και την θέση του tripple clamp στις μπουκάλες..!!


    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310

    Re: 19άρα ζάντα σε Kle

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Prince-Garbage
    Χαίρετε...

    Πλησιάζει ο καιρός να αλλάξω ελαστικά (για την επιλογή των οποίων δεν έχω καμία απορία - έχω δει τη λέξη Anakee γραμμένη εκατομμύρια φορές, αυτά εμπιστεύεστε, και εγώ μαζί λοιπόν...) και επειδή το μόνο χώμα που πατάω είναι η σκόνη της ασφάλτου, έλεγα μήπως αλλάξω την μπροστινή ζάντα με 19", αφενός μεν για αισθητικούς λόγους (θα μου άρεσε περισσότερο) και αφετέρου για καλύτερη συμπεριφορά του μηχανακίου στο δρόμο.

    Ερωτήσεις λοιπόν:

    1) Θα υπάρξει διαφορά στη συμπεριφορά ή τσάμπα ασχολούμαι;

    2) Ποια θα είναι η απόκλιση του ταχύμετρου αν τοποθετηθεί λάστιχο 100/90/19 αντί για 90/90/21...; (είχα κάπου έναν τύπο που υπολόγιζε τέτοια πράγματα αλλά τον έχασα...)

    3) Πού θα βρω ζάντα; (κατά προτίμηση καινούρια) Επίσης, θα πρέπει να έρχεται με κέντρα, απόκεντρα, παράκεντρα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, ή απλά το στεφάνι με τις ακτίνες και τα υπόλοιπα από την υπάρχουσα ζάντα...?

    4) Χρειάζεται κάποια άλλη μετατροπή στο μπροστινό ή σε κάποιο άλλο σημείο της μοτό..? (Υποθέτω πως το φτερό μπροστά περπατάει πάνω στα καλάμια και θα κατέβει πιο χαμηλά εφόσον η ζάντα θα είναι μικρότερη...)


    thanx in advance...
    Αν τρελένεσαι για πειραματισμούς και έχεις και άλλο μηχανάκι και λεφτά για ξόδεμα δοκίμασε το και γράψε μας τα αποτελέσματα.

    Όμως επειδή το μηχανάκι δεν είναι ψηλό σαν κανονικό off υπάρχει περίπτωση να αποτύχει πλήρως η εγχείρηση. Κάποιος στο Αμέρικα έβαλε 17άρη τροχό σε DL650 (από 19') με τραγικά αποτελέσματα. Η μηχανή έγινε πιο "ασφάλτινη" σε συμπεριφορά το οποίο θα είχε κάποιο νόημα αν μπορούσε να γύρει αξιοπρεπώς χωρίς να αρχίσουν να βρίσκουν κάτω τα πάντα.

    Γκούγκλισέ το γιατί σίγουρα σε ένα τόσο παλιό μοντέλο κάποιος θα την έχει κάνει την ταρζανιά. Αν βγήκε κάτι λογικό βουρ στον πατσά και βγάζε και φωτογραφίες για να μας δείξεις.
    Δρομερός και τριάθλιος....

Παρόμοια θέματα

  1. Ταλάντωση τιμονιού σε KLE 500, τι είναι;
    από sogrwig στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2012, 17:59
  2. τοποθετηση ρεζερβουαρ σε kle
    από aber στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2010, 07:12
  3. Φρενα ανυπαρκτα σε Kle 500
    από woofy στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2010, 19:23
  4. αλλαγή λαδιών φρένων σε kle 500
    από vaggg στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2009, 18:15
  5. sos - σπασμένο σταντ σε KLE 500 ...
    από THEOD στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2008, 19:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF