Σελίδα 39 από 47 ΠρώτοΠρώτο ... 293435363738394041424344 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 571 έως 585 από 705

Θέμα: πολλα και ενδιαφεροντα για τα διοδια..

  1. #571
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    το κράτος έκανε ενα τεράστιο λάθος και συμφώνησε με τις κοινοπραξιες οτι η μοτο ειναι το 70% του αυτοκινητου σαν αντίτιμο. Κανονικα έπρεπε να ειναι 40%.

    ΘΑ ακουστω κακος αλλα εχω βαρεθει να ακουω για τις τιμες των διοδίων και οποτε λεω σε κάποιον αν εχει e-pass που εχει εκπτωση μου λεει οχι. Η γεφυρα ριου-αντιριου εχει ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΔΙΕΛΕΥΣΗ 10ευρω αντι για 13. Ειναι η πιιο μεγαλη κρεμαστη γεφυρα στον κοσμο και ηταν πολύ δυσκολο εργο. Με χαρα τα δινω αντι για τα 5-6 του καραβιου.

    Οι δρομοι μας (οπου ανοικουν σε καποιο εργο) ειναι μια χαρα. Μην ξεχνατε οτι το κοστος ανεβαινει τραγικα απο τις συραγγες που στις μισες χωρες που εχετε παει δεν ανοιξαν ουτε μια γιατι δεν εχουν βουνα.

  2. #572
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    πριβε ειναι αφου τα μισα πανε σε ιδιωτες.
    οπως καθε μαγαζι που δινει ενα φορο στο κρατος και τα υπολοιπα κοιταει να κερδισει , ετσι και τα διοδια.

    η διαφορα με τα διοδια ειναι οτι μονοπωλούν βασικές υποδομές ενός κράτους όπως είναι οι συγκοινωνίες, επικοινωνίες, ενέργεια, ύδρευση κλπ
    Από την στιγμή που έχουμε παραχωρήσει τις βασικές υποδομές σε ιδιωτική εκμετάλλευση θα είναι τσιμπημένο το αντίτιμο… δεν το κάνουν για την ψυχή της μάνας τους , αλλά για να βγάλουν κέρδος..
    Και στις βασικές υποδομές δεν ισχύουν οι νόμοι του ανταγωνισμού που μπορει να ισορροπήσουν κάπως τις τιμές . Είναι μονοπώλιο.
    Πως θεωρείς πριβέ κάτι που το κράτος παίρνει ποσοστό (εκτός των φόρων) χωρίς να κάνει το οτιδήποτε έχει την κυριότητα της υποδομής μετά την λήξη της σύμβασης,
    τον έλεγχο της σύμβασης, ενώ ο ιδιώτης είναι επιφορτισμένος με την συντήρηση και την λειτουργία?
    Και αν θεωρούμε το κόστος υψηλό γιατί δεν ζητάμε από το κράτος να μειώσει το κέρδος του αλλά ζητάμε από τον ιδιώτη?
    Και γιατί θεωρούμε το κρατικό μονοπώλιο καλό ενώ το κρατικό-ιδιωτικό μονοπώλιο κακό?
    Λόγω τιμής.
    Μέχρι τώρα όμως η τιμή ήταν συμβολική και τα έξοδα τα πλήρωνε ο προυπολογισμός, δηλαδή όλοι, χωρίς απαραίτητα να χρησιμοποιούν αυτά που πληρώνουν.

  3. #573
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Καλά, ας μην είχαμε κρατική ΔΕΗ, κρατικό ΟΤΕ, και στο 90% των χωριών θα ήταν με κεριά και σήματα καπνού τα παππούδια

    Μη πω για δρόμους, γιατί ούτε κάρο δε θα φτανε...
    Μπορεί να έχεις σαφή διαχωρισμό των υποδομών, από την λειτουργία.
    Μπορείς να φτιάξεις το δίκτυο και να νοικιάσεις την λειτουργία του.
    Το κράτος αποδεδειγμένα είναι κακός επιχειρηματίας.

  4. #574
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Και έσοδα 'έχει από την διάθεση του δικτύου του σε αυτούς που το λειτουργούν.
    Και σε σοβαρές χώρες υπάρχουν πολλές εταιρείες που εκτελούν δρομολόγια και πληρώνουν.
    Ένα βήμα κάθε φορά.
    Από την συνδιοίκηση κοματόσκυλων-σωματείων είναι προτιμότερος
    οποιοσδήποτε ιδιώτης.
    Ο ιδιώτης που λες είναι το κράτος το ίδιο γιατί πριν του τα χαρίσουν
    αυτός τα έφτιαχνε.
    Δεν άλλαξε λοιπόν και τίποτα.
    Όσο για φόρους ας γελάσω...
    Όλες οι λίστες τα ονόματα τους έχουν μέσα και παίζουν και κάτι δάνεια
    σε "τράπεζες" που θα πληρώσω πάλι εγώ κι εσύ.
    Μην τρελαθούμε τώρα.
    Εντο με ταξί η χώρα παραμένει απομονωμένη.

    υγ
    Σε ποιά άλλη χώρα χαρίζουν δρόμους και γέφυρες???
    :a29:
    ανανήψαντας

  5. #575
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορείς από την μια να γκρινιάζεις για ανικανότητα του Δημοσίου
    και από την άλλη να προμοτάρεις κρατικοποιήσεις.
    Ο ΟΣΕ πολύ καλά έγινε ιδιωτικός μπας και κινηθεί κάτι σωστά
    μετά από τόσα χρόνια.
    Ολη η Ευρώπη με τρένα κινείται εδώ και χρόνια
    εκτός από την Ελλάδα.
    και ο Μπόμπολας ιδιώτης είναι,αν ήξερες τι παίζεται στις πλάτες μας και τι πληρώνουμε!!!
    Για τα τρένα,το πρόβλημα είναι οι ορεινοί όγκοι
    Δεν είναι πανάκεια η καραμέλα του ιδιώτη
    Τελευταία τροποποίηση από leo1964; 16/12/2016 στις 22:34.
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων-

  6. #576
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Πως θεωρείς πριβέ κάτι που το κράτος παίρνει ποσοστό (εκτός των φόρων) χωρίς να κάνει το οτιδήποτε έχει την κυριότητα της υποδομής μετά την λήξη της σύμβασης,
    τον έλεγχο της σύμβασης, ενώ ο ιδιώτης είναι επιφορτισμένος με την συντήρηση και την λειτουργία?
    Και αν θεωρούμε το κόστος υψηλό γιατί δεν ζητάμε από το κράτος να μειώσει το κέρδος του αλλά ζητάμε από τον ιδιώτη?
    Και γιατί θεωρούμε το κρατικό μονοπώλιο καλό ενώ το κρατικό-ιδιωτικό μονοπώλιο κακό?
    Λόγω τιμής.
    Μέχρι τώρα όμως η τιμή ήταν συμβολική και τα έξοδα τα πλήρωνε ο προυπολογισμός, δηλαδή όλοι, χωρίς απαραίτητα να χρησιμοποιούν αυτά που πληρώνουν.
    Μας διαφεύγει ότι δεν μιλάμε για ένα μαγαζί, αλλά για βασικές υποδομές ενός κράτους και για δημόσιο αγαθό συνταγματικά κατοχυρωμένο.
    Αυτό δεν μπορεί ούτε να πουληθεί από κανέναν γιατί απλά δεν ανήκει σε κανέναν πάρα μόνο σε όλο τον λαό, ούτε να γίνει μέσο πλουτισμου ιδιωτών παραχωρώντας την εκμετάλλευση του με αποικιακου τύπου συμβάσεις.
    Το κράτος, που θεωρητικά είναι επιφορτισμενο να διαφυλάξει την περιουσία του λαου, για εμένα, είναι κι αυτό ένα αρπακτικό που προσπαθεί να βγάλει ξύγκι από παντού. Έτσι, έχουμε δύο λυκους(κράτος, ιδιωτες) και ένα πρόβατο (ποπολο) να ψηφίζουν τι θα φάνε..

    Προσωπικά, η πάγια άποψη μου είναι ότι τις βασικές υποδομές ενός κράτους καθώς και τα δημόσια αγαθά θα έπρεπε να τα διαχειρίζεται το ίδιο το κράτος και μάλιστα να είναι δωρεάν ή με πολύ χαμηλό τίμημα.

    Τι σου λέω τώρα θα μου πεις, και θα έχεις και δίκιο...

  7. #577
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Ο ιδιώτης που λες είναι το κράτος το ίδο γιατί πριν του τα χαρίσουν
    αυτός τα έφτιαχνε.
    Δεν άλλαξε λοιπόν και τίποτα.
    Όσο για φόρους ας γελάσω...
    Όλες οι λίστες τα ονόματα τους έχουν μέσα και παίζουν και κάτι δάνεια
    σε "τράπεζες" που θα πληρώσω πάλι εγώ κι εσύ.
    Μην τρελαθούμε τώρα.
    Εντο με ταξί η χώρα παραμένει απομονωμένη.
    Οπότε πρέπει να πληρώνω εγώ τα διόδια των τουριστών για να ξεαπομονωθεί η χώρα,
    μαζί με καμιά στρατιά Δημόσιων υπηρεσιών διαχείρησης, και τον Ακτωρα με τους υπόλοιπους βέβαια να συντηρεί το "κρατικό" δίκτυο.
    Ασε καλύτερα έχω να πληρώσω τέλη αυτό το μήνα

  8. #578
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά, η πάγια άποψη μου είναι ότι τις βασικές υποδομές ενός κράτους καθώς και τα δημόσια αγαθά θα έπρεπε να τα διαχειρίζεται το ίδιο το κράτος και μάλιστα να είναι δωρεάν ή με πολύ χαμηλό τίμημα.
    Εδώ δεν διαφωνώ φτάνει να εξασφαλίσουμε ότι το δωρεάν ή το φτηνό δεν είναι τελικά πανάκριβο για τον κόσμο.
    Γιατί εάν τελικά κληθείς να πληρώνεις με τους φόρους σου δρόμους για να διακινεί φτηνά ή τσάμπα
    ή κάθε Κινέζικη πολυεθνική τις νταλίκες της στην Ευρώπη θα χάσει το νόημά του το Δημόσιο αγαθό που θα πληρώνω για να το
    απολαμβάνω μια φορά το χρόνο ή κάτι τέτοιο.

  9. #579
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Εδώ δεν διαφωνώ φτάνει να εξασφαλίσουμε ότι το δωρεάν ή το φτηνό δεν είναι τελικά πανάκριβο για τον κόσμο.
    Γιατί εάν τελικά κληθείς να πληρώνεις με τους φόρους σου δρόμους για να διακινεί φτηνά ή τσάμπα
    ή κάθε Κινέζικη πολυεθνική τις νταλίκες της στην Ευρώπη θα χάσει το νόημά του το Δημόσιο αγαθό που θα πληρώνω για να το
    απολαμβάνω μια φορά το χρόνο ή κάτι τέτοιο.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος

    Καλό θα ήταν να είχαμε επιχειρήσεις κοινής ωφελείας αλλά το καλό το κράτος φρόντισε να τiς μετατρέψει σε επιχειρήσεις ιδιωτικής ωφελείας.
    Με λίγα λόγια δεν φτάνουν για όλους!
    Και φτηνά να είναι και να τα παντελωνιάσει ο εργολάβος και να διορίσεις και 2 3 χιλιάδες παπαροτρίφτες που σου ρίχνουν κουκί...
    Ε ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ !!!!
    (και αφού δε γίνεται ΠΙΑ τα χαρίζεις στο κουμπάρο με μια μίζα και φάε σκατά λάε)

    Απλά πράματα
    και στο τέλος εγω κι εσύ πληρώνουμε τα σπασμένα πάντα
    Πά να πει πριν είχες φόρους, τώρα έχουμε και φόρους και διόδια...
    Α καλόοοοε?
    ανανήψαντας

  10. #580
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leo1964 Προβολή μηνύματος
    Για τα τρένα,το πρόβλημα είναι οι ορεινοί όγκοι
    Γι' αυτο κι η Ελβετια δεν έχει τρένο...
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #581
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Με λίγα λόγια δεν φτάνουν για όλους!
    Και φτηνά να είναι και να τα παντελωνιάσει ο εργολάβος και να διορίσεις και 2 3 χιλιάδες παπαροτρίφτες που σου ρίχνουν κουκί...
    Ε ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ !!!!
    (και αφού δε γίνεται ΠΙΑ τα χαρίζεις στο κουμπάρο με μια μίζα και φάε σκατά λάε)

    Ο λαός γλυτώνει τους παπαροτρίφτες που ρίχναν το κουκί για το διορισμό.
    Στο τέλος μπορεί να μάθει και να ψηφίζει γι αυτά που έχουν αξία για τη ζωή του.

  12. #582
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Γι' αυτο κι η Ελβετια δεν έχει τρένο...
    Το να συγκρίνεις την Ελβετία, μια χώρα που δεν έχει εμπλακεί ποτέ της σε πόλεμο, που έχει στα χέρια της το μαύρο χρήμα όλου του πλανήτη και αποτελεί εξ ορισμού δική της κατηγορία εν γένει και πολλώ δε μάλλον οικονομικά, με την Ελλάδα ή έστω οιαδήποτε άλλη χώρα του κόσμου είναι τουλάχιστον άτοπο καπετάνιο μου

    Ας είχε η Ελλάδα το κατά κεφαλήν ΑΕΠ και την προστασία που λαμβάνει η Ελβετία, και θα σου λεγα εγώ ποιος θα συζητούσε για διόδια

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  13. #583
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Το να συγκρίνεις την Ελβετία, μια χώρα που δεν έχει εμπλακεί ποτέ της σε πόλεμο, που έχει στα χέρια της το μαύρο χρήμα όλου του πλανήτη και αποτελεί εξ ορισμού δική της κατηγορία εν γένει και πολλώ δε μάλλον οικονομικά, με την Ελλάδα ή έστω οιαδήποτε άλλη χώρα του κόσμου είναι τουλάχιστον άτοπο καπετάνιο μου

    Ας είχε η Ελλάδα το κατά κεφαλήν ΑΕΠ και την προστασία που λαμβάνει η Ελβετία, και θα σου λεγα εγώ ποιος θα συζητούσε για διόδια
    Η Ελβετία ουσιαστικά εκμεταλλεύεται την θέση της για να κονομάει και από τις μεταφορές όπως και απ όλα τα άλλα.
    Έχει αναπτύξει ανταγωνιστικό δίκτυο σιδηροδρόμου και βγάζει χρήμα από αυτό.
    Δεν τρυπάν τα βουνά για να εξασφαλίσουν το κοινωνικό αγαθό της μεταφοράς στους πολίτες τους.
    Για την κονόμα το κάνουν.

  14. #584
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Περίπου

    Στο μαγαζί μου έχω δικαίωμα να πουλήσω την κόκα κόλα 150 ευρώ το ποτήρι, γιατί θα βάλω π.χ. την Σαρλίζ Θερόν να σερβίρει με μαγιό

    Δικό μου είναι, του βάζω φωτιά και το καίω στη τελική

    Δεν ισχύει το ίδιο με τις συμβάσεις σε διόδια, αεροδρόμια κλπ κπλ κλπ

    Τώρα όσον αφορά στο σωστό τίμημα για τα διόδια, πολλές συζητήσεις μπορούν να γίνουν, αλλά όλες ανήκουν σε θεωρητική σφαίρα

    Για αρχή πάντως 2 πράγματα θα πρέπει να γίνουν άμεσα

    1. Να κατέβει το τίμημα για τα δίκυκλα τουλάχιστον 50-60%
    2. Να καταργήσουν όλους τους ενδιάμεσους σταθμούς διοδίων, και να πληρώνεις μόνο στην έξοδο από τον δρόμο.

    Στην παραπάνω διαδρομή που έγραψα, έχουμε 4 διόδια στα 125 χλμ Ε.Ο., τουτέστιν έναν σταθμό / 25 χλμ
    Αν ταξιδεύεις με 150 χλμ / ώρα, περνάς διόδια ανά δεκάλεπτο, ήμαρτον δηλαδή...
    Και που να ταξιδεύεις με 280-290....

  15. #585
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.801
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astroman76 Προβολή μηνύματος
    καλα μην με φατε παιδια... χαααχ

    Καλα ποτε προλαβατε τοσες σελιδες;
    Προλαβαν και απαντησαν οι αλλοι για 'μενα!
    προσέχουμε για να έχουμε!...

Παρόμοια θέματα

  1. Αδολφος για τα διοδια...
    από NameUser στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2011, 18:37
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2010, 01:56
  3. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2009, 23:03
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2006, 21:55
  5. ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ....
    από HELLSPIRIT στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2005, 00:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF