Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Μπαταρία λαπτοπ και φόρτιση

  1. #1
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258

    Μπαταρία λαπτοπ και φόρτιση

    Πρόσφατα αξιώθηκα να αγοράσω ένα λαπτοπ της Hp , συγκεκριμένα το dv-2127ev με core3 , 3 G ram DDR3 κλπ . Το θέμα είναι ότι ένας φίλος μου υποστηρίζει πως όταν το δουλεύω με ρεύμα πρέπει να αφαιρώ την μπαταρία και να την χρησιμοποιώ μόνο όταν δεν έχω παροχή . Φαντάζομαι ότι πιστεύει πως με την μπαταρία επάνω το λαπτοπ δεν καταλαβαίνει τροφοδοσία και τραβάει από αυτήν (άσχετα με το αν αυτή παράλληλα φορτίζει ) και θα την ξεζουμίσει γρήγορα .Εμένα μου φαίνεται πάλι πολύ κουλό εν ετη 2010 να βγάζουμε τις μπαταρίες έξω κάθε φορά που χρησιμοποιούμε πρίζα και προφανώς το λαπτοπ εντοπίζει όταν υπάρχει παροχή και καταναλώνει από εκεί και όχι από την μπαταρία . Ξέρει κανείς κάτι σχετικά ??

    ευχαριστώ ....
    Modenas Kriss 125

  2. #2
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: Μπαταρία λαπτοπ και φόρτιση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
    . Το θέμα είναι ότι ένας φίλος μου υποστηρίζει πως όταν το δουλεύω με ρεύμα πρέπει να αφαιρώ την μπαταρία και να την χρησιμοποιώ μόνο όταν δεν έχω παροχή . Ξέρει κανείς κάτι σχετικά ??

    ευχαριστώ ....

    ΕΤσι καναν αρκετοι....και οσοι δεν ειχαν σταθεροποιητη (οι περισσοτεροι) ...με την πρωτη πτωση τασης η με καμια καλη καταιγιδα τα καψαν τα Laptop....
    Accipere quam facere praestat injuriam

  3. #3
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.973
    Φίλε έχω ένα καινούριο laptop Compaq Presario (δηλ θυγατρική της ΗΡ). Την μπαταρία πρέπει να την αφαιρείς αν το laptop μείνει συνεχώς στο ρεύμα για περισσότερο από 2 εβδομάδες. Έτσι την είχα πατήσει με το πρώτο μου laptop,έκαψε την μπαταρία γιατί το είχα αφήσει μόνιμα στο ρεύμα για σχεδόν ένα μήνα...αγόρασα νέα μπαταρία και επειδή το έχω πάντα στο ρεύμα την έχω αφαιρέσει. Νά ξέρεις πάντως πως για διάρκεια ζωής της μπαταρίας πρέπει αυτή τουλάχιστο 1 φορά κάθε 1-2 εβδομάδες να δουλεύει αυτόνομη...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443

    Re: Re: Μπαταρία λαπτοπ και φόρτιση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    ΕΤσι καναν αρκετοι....και οσοι δεν ειχαν σταθεροποιητη (οι περισσοτεροι) ...με την πρωτη πτωση τασης η με καμια καλη καταιγιδα τα καψαν τα Laptop....
    Αυτο ακριβως...
    Ασε την μπαταρια πανω και ας δουλευεις με ρευμα.Κ εκτος να την εχεις η ζωη της μειωνεται.Μην σου πω οτι ειναι και χειροτερα.Απλα αν δουλευεις συνεχεια με ρευμα καθε 2-3 μερες δουλευε με μπαταρια για ξεφορτιζεται και να την ξαναφορτιζεις...



  5. #5
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559

    Re: Μπαταρία λαπτοπ και φόρτιση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
    Πρόσφατα αξιώθηκα να αγοράσω ένα λαπτοπ της Hp , συγκεκριμένα το dv-2127ev με core3 , 3 G ram DDR3 κλπ . Το θέμα είναι ότι ένας φίλος μου υποστηρίζει πως όταν το δουλεύω με ρεύμα πρέπει να αφαιρώ την μπαταρία και να την χρησιμοποιώ μόνο όταν δεν έχω παροχή . Φαντάζομαι ότι πιστεύει πως με την μπαταρία επάνω το λαπτοπ δεν καταλαβαίνει τροφοδοσία και τραβάει από αυτήν (άσχετα με το αν αυτή παράλληλα φορτίζει ) και θα την ξεζουμίσει γρήγορα .Εμένα μου φαίνεται πάλι πολύ κουλό εν ετη 2010 να βγάζουμε τις μπαταρίες έξω κάθε φορά που χρησιμοποιούμε πρίζα και προφανώς το λαπτοπ εντοπίζει όταν υπάρχει παροχή και καταναλώνει από εκεί και όχι από την μπαταρία . Ξέρει κανείς κάτι σχετικά ??

    ευχαριστώ ....
    για χρονια δουλευω με το λαπτοπ στη πριζα, απλα δυο φορες το μηνα αφηνω την μπαταρια να ξεφορτιστει ωστε να κανει κυκλο εκφορτισης-φορτισης. Στο τελευταιο λαπτοπ που ειχα, μετα δυο χρονια η μπαταρια του ηταν σα καινουργια.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #6

  7. #7
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258

    Re: Re: Μπαταρία λαπτοπ και φόρτιση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    ΕΤσι καναν αρκετοι....και οσοι δεν ειχαν σταθεροποιητη (οι περισσοτεροι) ...με την πρωτη πτωση τασης η με καμια καλη καταιγιδα τα καψαν τα Laptop....
    απο τα Q&A της dell , νομίζω είναι ξεκάθαρο

    Q When docked or AC adapter is plugged into a wall outlet, am I using my battery charge?
    A No, the notebook is powered by AC power.
    arrow pointing up Top


    Modenas Kriss 125

  8. #8
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
    Για ρίξε μια ματιά εδώ:

    http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/d...roduct=4116002

    http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/p...&lang=en&cc=us

    ότι πει το Manual λοιπόν .....
    Modenas Kriss 125

  9. #9
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Εμενα πάλι ενα HP μπακατελα που έχω μόνο για ΝΕΤ έκαψε τον μετασχηματιστή το άτιμο και η μπαταρία μια χαρά ήταν. Παρειγγειλα άλλον απο Αγγλία στην μιση τιμή απο εδώ και 1 χρόνο τωρα καλά είναι.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  10. #10
    The Cortexiphan Junkie Το avatar του/της manhunter
    Εγγραφή
    28/03/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Aπο την στιγμή που έχεις pc, καλό είναι να έχεις και ένα πολύπριζο ασφαλείας.
    Φυσικά θα το έχεις πάνω χωρίς την μπαταρία.

    Η μπαταρία σε συνεχές ρεύμα, πεθαίνει, καθώς και ζεσταίνεται και το laptop περισσότερο.
    Άμα θέλεις μακροζωία της μπαταρίας, να την έχεις μονιμα εκτός pc
    Μια καλοδιατηρημένη μπαταρία, μπορεί να κρατάει και μετά από 2 χρονια, όσο κράταγε καινούρια.
    Δεν χρειάζονται κύκλο φόρτισης οι λιθίου.
    Απλά να είναι σωστά αποθηκευμένες.
    Και φυσικά αν θέλεις να την χρησιμοποιήσεις, καλύτερα να την φορτίσεις με κλειστό το λαπτοπ.


    Σε όλα τα First Level Techical Support των εταιρειών υπολογιστών, το πρώτο σενάριο με troubbleshooting που τους δίνουν, έχει και αυτό μέσα.Δλδ να συμβουλεύουν τους κατόχους να έχουν εκτός την μπαταρία.
    Και ειδικά τα HP, το ξέρω απο πρώτο χέρι.


  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
    Aπο την στιγμή που έχεις pc, καλό είναι να έχεις και ένα πολύπριζο ασφαλείας.
    Συμφωνω απολυτα με αυτο...Σε προφυλασσει απο τις μεταβολες της τασης.

    Η μπαταρία σε συνεχές ρεύμα, πεθαίνει, καθώς και ζεσταίνεται και το laptop περισσότερο.
    Άμα θέλεις μακροζωία της μπαταρίας, να την έχεις μονιμα εκτός pc
    Μια καλοδιατηρημένη μπαταρία, μπορεί να κρατάει και μετά από 2 χρονια, όσο κράταγε καινούρια.
    Δεν χρειάζονται κύκλο φόρτισης οι λιθίου.
    Απλά να είναι σωστά αποθηκευμένες.
    Και φυσικά αν θέλεις να την χρησιμοποιήσεις, καλύτερα να την φορτίσεις με κλειστό το λαπτοπ.

    Μπαταρια που φορτιστηκε και μενει σε ΑΠΡΑΞΙΑ=πεθαμενη πολυ συντομα

    Σε όλα τα First Level Techical Support των εταιρειών υπολογιστών, το πρώτο σενάριο με troubbleshooting που τους δίνουν, έχει και αυτό μέσα.Δλδ να συμβουλεύουν τους κατόχους να έχουν εκτός την μπαταρία.
    Και ειδικά τα HP, το ξέρω απο πρώτο χέρι.
    Με την προυποθεση οτι η μπαταρια χρησιμοποιειται.Οχι να την φορτισεις και να πας την ξαναβαλεις μετα απο 2 χρονια.

    Γενικα,εγω συμβουλευω τον φιλο να κανει το εξης:
    Αν το λαπ τοπ σκοπευει να το εχει συνεχεια στην μπριζα τοτε ας εχει πανω την μπαταρια για να προφυλασεται απο διακοπες ρευματος και ανα τακτα χρονικα διαστηματα(τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα) ας το βγαζει απο την μπριζα για να κανει κυκλο φορτισης-εκφορτισης η μπαταρια.

    Η εναλλακτικη ειναι οταν το εχει στο ρευμα να το εχει χωρις μπαταρια αλλα και παλι τουλαχιστον 1-2 φορες την εβδομαδα να βαζει την μπαταρια να λειτουργησει μεχρι να ξεφορτισει τελειως.Απλα ετσι κινδυνευεις να παθεις ζημια απο διακοπες ρευματος...

    Κ στις 2 περιπτωσεις ιδια διαρκεια ζωης θα εχει η μπαταρια.Αν ΟΜΩΣ την αφησεις για κανενα χρονο αχρησιμοποιητη τοτε μετα ειναι αχρηστη..


  12. #12
    Περαστικό μέλος Το avatar του/της perastikos
    Εγγραφή
    10/01/2006
    Μηνύματα
    212
    +1

    Επίσης αν έχεις μόνιμα έξω την μπαταρία καταργείς το λόγο για τον οποίο φτιάχτηκε το laptop... Ότι μπορείς να το μεταφέρεις από δωμάτιο σε δωμάτιο κλπ κλπ... Δεν αγόραζες ένα desktop καλύτερα!

    Μην αγχώνεστε τόσο με την μπαταρία! Ποιο πιθανό είναι να αλλάξετε laptop επειδή πάλιωσε καθώς θα έχει βγει ο core i 15 παρά να αλλάξετε μπαταρία

  13. #13
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
    Γενικα,εγω συμβουλευω τον φιλο να κανει το εξης:
    Αν το λαπ τοπ σκοπευει να το εχει συνεχεια στην μπριζα τοτε ας εχει πανω την μπαταρια για να προφυλασεται απο διακοπες ρευματος και ανα τακτα χρονικα διαστηματα(τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα) ας το βγαζει απο την μπριζα για να κανει κυκλο φορτισης-εκφορτισης η μπαταρια.
    Aκριβώς αυτό
    Give me fuel, Give me fire

  14. #14
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016

    Re: Re: Μπαταρία λαπτοπ και φόρτιση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    ΕΤσι καναν αρκετοι....και οσοι δεν ειχαν σταθεροποιητη (οι περισσοτεροι) ...με την πρωτη πτωση τασης η με καμια καλη καταιγιδα τα καψαν τα Laptop....


    δεν νομιζω,υπαρχει μ/σ στη μεση.
    αυτον θα καψει!
    το λαπιτοπ δεν δουλευει με 220v ac
    αλλα με 19v dc !
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443

    Re: Re: Re: Μπαταρία λαπτοπ και φόρτιση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
    δεν νομιζω,υπαρχει μ/σ στη μεση.
    αυτον θα καψει!
    το λαπιτοπ δεν δουλευει με 220v ac
    αλλα με 19v dc !
    Ο σκληρος ποσο δυσκολο ειναι να χτυπησει νομιζεις???
    1-2-3 και


    Για διακοπη ρευματος μιλαω...Τωρα στην αυξομειωση τασης τι θα την ακουσει πρωτο δεν ειναι 100% σιγουρο...95% ειναι ο μετασχηματιστης αλλα μπορουν χαλαρα να την ακουσουν και αλλα εξαρτηματακια...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF