Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Σβήνει όταν ανάβω φώτα πορείας

  1. #1

    Σβήνει όταν ανάβω φώτα πορείας

    Οπως ίσως θα ξερετε το μοντελο 2002 δεν εχει αλαρμ αλλα στο δεξι χερι εχεις ενα διακοπτη οπου σβηνει εντελως τα φωτα, πρωτη σκαλα ειναι τα μικρα και δευτερη σκαλα τα πορειας (προβολεις ειναι στο αριστερο χερι).

    Ας υποθεσουμε λοιπον οτι ειναι στην θεση που ειναι σβηστα... Γυρναω το κλειδι στον κεντρικο διακοπτη βαζω μπροστα αναβω την πρωτη σκαλα στα φωτα (δλδ τα μικρα) και οταν παω να βαλω την δετερη σκαλα .... Κανει ενα τσουφ και σβηνει. Το ιδιο κανει ας πουμε οταν εχω τα μικρα φωτα και πηγαινω κανονικα και θελησω να αναψω φλας η να κανω σινιαλο με τους προβολεις. Μετα για να παρει παλι μπροστα ο κινητηρας πρεπει η να σβησω εντελως τα φωτα η να τα βαλω στην μικρη σκαλα. Οταν ειναι ο διακοπτης στην μεγαλη σκαλα και αφου εχει σβησει... Αν προσπαθησω να βαλω μπροστα γυρναει η μιζα αλλα δεν περνει με τιποτα.
    Οταν εφτασα στο σπιτι σβηνω την μηχανη...ξαναγυρναω διακοπτη και ολα δουλευαν μια χαρα.Το δοκιμασα 5-6 φορες εναλλαγη μικρη μεγαλη, αναμα φλας και δεν μου εκανε κατι. Το κανει οποτε θελει.
    Σήμερα το πρωί κάνει πάλι τα δικά του...όποτε θέλει το κάνει. Επίσης όταν συμβεί αυτό και σβήσει μετά ακούγεται πίσω απο τα όργανα ένας ήχος μπζζζζζζζζζ σαν να περνάει ρεύμα απο κάπου ή κάτι τέτοιο τελοςπάντων...

    Η γνώμη του μηχανικού μου είναι ότι μάλλον κάτι παίζει με μία φύσα που βρίσεκται πίσω απο τα όργανα και είναι μαζεμένες όλες οι γειώσεις... Δεν προλάβαμε να το κοιτάξει καθώς δεν είχα χρόνο να κάτσω.

    Έίχε ποτέ κανείς σας κάτι παρόμοιο???

  2. #2
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Εκεί στα δεξιά βρίσκεται και ο διακόπτης ο κόκκινος που λέγεται kill switch.Κοίτα μήπως όταν κουνάς τον διακόπτη για τα φώτα επηρεάζεται αυτός για κάποιο λόγο.
    Keep spamming!!!:a13:

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    7.004
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SOTOS80 Προβολή μηνύματος
    Επίσης όταν συμβεί αυτό και σβήσει μετά ακούγεται πίσω απο τα όργανα ένας ήχος μπζζζζζζζζζ σαν να περνάει ρεύμα απο κάπου ή κάτι τέτοιο τελοςπάντων...
    Εκεί ακριβώς πίσω από τα όργανα είναι τα ρελέ των φώτων (δεξιά/αριστερά από το ρελέ των φλας).
    Βγάλε ζελατίνα και το μαύρο πλαστικό των οργάνων, ξήλωσε τα ρελέ και δες αν σου το κάνει ξανά.
    Καθάρισε φίσες κλπ κλπ.

    Επίσης τσέκαρε αυτό που σΕ λέει ο από πάνω, άνοιξε διακόπτες και καθάρισέ τους.

  4. #4
    .. τα ίδια ακριβώς μου είχε κάνει ένα VFR 800 '02
    πΕ μου ότι έχεις ίδιο και εσύ ..

    όπως και να έχει τα ίδια μου είχε κάνει και εμένα
    φτάνοντας ένα βράδι στην χιλιαδού,
    γύρισα την επόμενη μέρα , το πήγα τότε στο powerhouse
    ο ηλεκτρολόγος μΕ είπε ότι είχε βραχυκυκλώσει κάτι καλώδια
    από μια πλεξουδα που περνάει μέσα από το φερινγκ ( μάλλον λόγω μιας παλιότερης πτώσης ) ( έτσι μΕ είπε )
    τα συμμάζεψε ( μΕ είπε )
    η αλήθεια είναι δεν το ξανακανε ποτέ μέχρι που το έδωσα ..
    As ta diala ree ...

  5. #5
    Θα περάσω απο το συνεργείο σήμερα και άν σε περίπτωση δεν έχουν χρόνο να ψαχτούν αυτοί θα αναγκαστώ να το κοιτάξω μόνος μου καθώς είχα προγραμματίσει και ταξιδάκι αύριο το απόγευμα και δεν θα ήθελα να το ακυρώσω. Φυσικά θα βγάλω φωτογραφίες.

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από V-TEC Προβολή μηνύματος
    .. τα ίδια ακριβώς μου είχε κάνει ένα VFR 800 '02
    πΕ μου ότι έχεις ίδιο και εσύ ..

    όπως και να έχει τα ίδια μου είχε κάνει και εμένα
    φτάνοντας ένα βράδι στην χιλιαδού,
    γύρισα την επόμενη μέρα , το πήγα τότε στο powerhouse
    ο ηλεκτρολόγος μΕ είπε ότι είχε βραχυκυκλώσει κάτι καλώδια
    από μια πλεξουδα που περνάει μέσα από το φερινγκ ( μάλλον λόγω μιας παλιότερης πτώσης ) ( έτσι μΕ είπε )
    τα συμμάζεψε ( μΕ είπε )
    η αλήθεια είναι δεν το ξανακανε ποτέ μέχρι που το έδωσα ..

    Και εγώ του 2002 έχω . Και εμένα για κάποιο βραχυκύλωμα μου είπε αλλά πρέπει να το ψάξουμε. Είναι λέει ένα σημείο όπου καταλήγουν όλες οι γειώσεις και μάλλον είναι απο εκεί.

  7. #7
    Λοιπον για να κλεισει το θεμα μιας και βρεθηκε η λυση του, το προβλημα ηταν στην γνωστη μπλε φυσα των VFR. Ενα καλωδιακι( καποια γειωση) καπου δεν εκανε επαφη οποτε το παρακαμψαμε και το ενωσαμε κατευθειαν επανω στο πλαισιο.

    Ολα οκ τωρα.

  8. #8
    Αφου λυθηκε το προηγουμενο προβλημα ειπε να μου βαλει εναν καινουριο γριφο το μηχανακι. Εχτες λοιπον εντελως ξαφνικα σταματησαν να λειτουργουν τα φωτα πορειας και οι προβολεις. Παιρνει κανονικα μπροστα, αναβουν τα θεσεως, γυρναω τον διακοπτη στα πορειας και δεν κανει τιποτα. Φλας καντραν και πισω φωτα δουλευουν κανονικα.

    Κοιταξα τις ασφαλειες και ειναι ολες ενταξει. Κοιταξα και την γνωστη μπλε φισα μηπως ειναι απο εκει κατι αλλα φαινεται οκ.κοιταξα τις λαμπες και δεν ειναι καμενες. Το μηχανακι δουλευει κανονικα απλα δεν αναβουν τα φωτα πορειας και προβολεις.

    Καμια ιδεα?

  9. #9
    .. δεν θέλει ρε συ τα φώτα να δουλέψουν σε αυτότο μηχανάκι ..
    πάρτο απόφαση ..

    από μια παρόμοια μανούρα σε ένα xrv650
    η φύσα που έδινε ρεύμα στην καλωδίωση που πήγαινε προς της λαΜπες
    το ένα απο τα πινάκια της φύσας είχε ξεκλειδώσει απο την θέση του
    και ενώ η η φύσα έδειχνε ότι κούμπωνε .. αντί για φώτα έβλεπα τα "φρύδια" μου ..

    καλή τύχη .. κάτι απλό θα'ναι ..
    As ta diala ree ...

  10. #10
    Το εχω λυσει 2 φορες απο εχτες το βραδυ κ ακρη δεν εβγαλα. Θα ταξιδεψω για Αθηνα χωρις φωτα και αυριο καποια στιγμη ξανα συνεργειο να βρουν οι ειδικοι την λυση.

  11. #11
    τσεκαρε ρε συ μια αν κουμπωνουν τα πινάκια σωστά ..
    δες αν είναι όλα στο ίδιο "υψος" και σπρώξτα προς τα μέσα ουτως ή αλλως ..
    δεν χάνεις τίποτα ..
    As ta diala ree ...

  12. #12
    Τα κοιταξα κ αυτα ρε γμτ και ολα εδειχναν οκ, ασε που στην βαση εκει που παταει μεσα στη φισα το καθε πινακι εχει κατι σαν κολα οπου ολα φανηκαν οκ.

  13. #13
    .. πουλάνε κάτι λάμπες θυέλλης σε τιμή ευκαιρίας ..
    πάρε και κρέμασέ δύο στους καθρέπτες ..
    θα είσαι κομπλέ ..
    As ta diala ree ...

  14. #14
    Χαχα standar και φακο κεφαλης στο κρανος .

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hornettrela
    Εγγραφή
    28/03/2012
    Μηνύματα
    254
    ρε φιλε, δεν τσεκαρεις και εσυ αυτο το καλωδιο στην μιζα που ειχε κοπει και σε εμενα στο hornet. Ανοιξε το button της μιζας, και κοιτα αν το μαυρο-κοκκινο καλωδιο ειναι στην θεση του...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ηλεκτρικά -φώτα πορείας μπρος πίσω- σε Yamaha Crypton R '06
    από Νικολής στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2013, 08:04
  2. προβλημα στα φωτα πορειας.
    από johnny honda στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2008, 18:25
  3. Αναζήτηση led για φώτα πορείας...
    από Nostra στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2006, 10:35
  4. φωτα πορειας
    από ewsd στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2005, 20:57
  5. Τα φώτα σας.. (χωμάτινα λάστιχα)
    από wizard στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF