Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: παρα λιγο θα εκανα μαλακια!!

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.597

    Thumbs down παρα λιγο θα εκανα μαλακια!!

    παιδια καλησπερα,
    μολις γυρισα σπιτι και παραδεχομαι πως παραλιγο να εκανα μαλακια!Ακουστε λοιπον πως εχει η ιστορια:ημουν σταματημενος στο δεξια στο δρομο με το αυτοκινητο μου,αναψα φλας και περιμενα να σταματησει η κυκλοφορια για να ξεκινησω.καποια στιγμη λοιπον ενα αυτοκινητο αναβει αριστερο φλας(στη λωριδα μ ολα αυτα)και περιμενει να βρει μια ευκαιρια για να στριψει οποτε σταματα λιγο πιο πισω απο μενα,τοτε λοιπον εγω ανετος ξεκιναω!!και ξαφνικα ακουω ενα παρατεταμενο κορναρισμα,κοιταω τον καθρεφτη και βλεπω τα φωτα μιας μηχανης!!τι ειχε συμβει,το παλικαρι προσπερασε απο δεξια το αυτοκινητο που ειχε σταματησει για να στριψει αριστερα!!δεν το περιμενα και τρομαξα λιγο!οποτε οταν ηρθε διπλα μου το παλικαρι κατεβασα το παραθυρο και με χαρακτηριστικη κινηση αλλα και λογια του ειπα οτι φταιω και εκανα μαλακια!!οποτε αυτος με νευμα μου εδειξε οτι δεν τρεχει τιποτα και εφυγε!!

    το κλειδι στην κατασταση ηταν οτι παραδεχτηκα το λαθος μου και η κατασταση εκτονωθηκε!οποτε λοιπον σκεφτομαι το εξης:αφενος,εγω,που οδηγω μηχανη θα επρεπε να προβλεψω κατι τετοιο και να μην αφησω να συμβει,και αφετερου εχω εναν προβληματισμο!εγω ως μοτοσυκλετιστης αναγνωρισα το λαθος μου και ζητησα συγνωμη,ενας κλασσικος αυτοκινητιστης πως θα μπορουσε να προβλεψει κατι τετοιο και μετα να ανγνωρισει το λαθος του???μπα....
    καταληγω λοιπον σε ενα συμπερασμα!οτι δεν φταινε παντα οι κουτακιδες,απλα εχουν αγνοια στην οδικη συμπεριφορα(ή αν το θελετε στους ελιγμους) ενος μοτοσυκλετιστη!
    και παραλιγο να την πατησω και εχω...με κλασσικη μαλακια κουτιου....!!
    οποτε,απο δω ζταω συγνωμη στο παλικαρι με το μαυρο tdm....

    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  2. #2
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    TO ΠΕΣ μονος σου....καποιος που δεν εχει βρεθει στη θεση σου δε μπορει να εκτιμησει και να δει ολες τις πλευρες του συμβαντος ΑΝ π.χ. ηταν καμια θεια που εβγαλε διπλωμα στα 32 και δεν επιασε τιμονι μεχρι τα 40..... δεν θα εδινε κανενα δικιο " σ'αυτους τους μηχανοβιους"
    Accipere quam facere praestat injuriam

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135

    Re: παρα λιγο θα εκανα μαλακια!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από peterxoier
    απο δω ζταω συγνωμη στο παλικαρι με το μαυρο tdm....
    τς τς τς...συγνώμη σε tdmά...που βαδίζουμε ρε πστη μου.

    Άλλοι οργανώνουν βόλτες για τα λιμανάκια μεσημεριάτικα άλλοι ζητούν συγνώμη σε tdmάδες!

    Δε του έλεγες καλύτερα:¨βαλτην ακράπα στον κώλο σου ρε!¨


    έλεος κύριοι! σε λίγο θα δίνουμε προτεραιότητα στα v-strom και θα χαιρετούμε χαρλεάδες!

    Σε τι φλώρικο μοτοσυκλετιστικό κόσμο θα φέρουμε τα παιδιά μας ρεεεεεε!!!!!!


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  4. #4
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297

    Re: παρα λιγο θα εκανα μαλακια!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από peterxoier
    Ακουστε λοιπον πως εχει η ιστορια:ημουν σταματημενος στο δεξια στο δρομο με το αυτοκινητο μου,αναψα φλας και περιμενα να σταματησει η κυκλοφορια για να ξεκινησω.καποια στιγμη λοιπον ενα αυτοκινητο αναβει αριστερο φλας(στη λωριδα μ ολα αυτα)και περιμενει να βρει μια ευκαιρια για να στριψει οποτε σταματα λιγο πιο πισω απο μενα,τοτε λοιπον εγω ανετος ξεκιναω!!και ξαφνικα ακουω ενα παρατεταμενο κορναρισμα,κοιταω τον καθρεφτη και βλεπω τα φωτα μιας μηχανης!!τι ειχε συμβει,το παλικαρι προσπερασε απο δεξια το αυτοκινητο που ειχε σταματησει για να στριψει αριστερα!!δεν το περιμενα και τρομαξα λιγο!οποτε οταν ηρθε διπλα μου το παλικαρι κατεβασα το παραθυρο και με χαρακτηριστικη κινηση αλλα και λογια του ειπα οτι φταιω και εκανα μαλακια!!οποτε αυτος με νευμα μου εδειξε οτι δεν τρεχει τιποτα και εφυγε!!
    Το γεγονός ότι ήσουν ευγενής προφανώς και έπαιξε ρόλο και στη συμπεριφορά του οδηγού της μηχανής. Και επίσης έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι (ΕΥΤΥΧΩΣ) αποφεύχθηκε το ατύχημα.
    Όμως, με δεδομένη την περιγραφή που έδωσες, είσαι 100% σίγουρος ότι έφταιγες εσύ και όχι η μηχανή;;
    και το λέω, γιατί από την περιγραφή σου προκύπτει ότι η μηχανή βρισκόταν στην ίδια λωρίδα με σένα και προσπέρασε από ΔΕΞΙΑ, γεγονός:
    α. ΝΟΜΙΜΟ σε σχέση με το αυτοκίνητο πίσω σου, αφού αυτό θα έστριβε αριστερά, πλην όμως
    β. ΠΑΡΑΝΟΜΟ σε σχέση με εσέναπου ΠΡΟΠΟΡΕΥΟΣΟΥΝ, ήσουν στην ΙΔΙΑ λωρίδα με τη μηχανή και είχες ήδη βγάλει ΦΛΑΣ για να στρίψεις.

    Τα παραπάνω ισχύουν αν, έχω καταλάβει καλά την περιγραφή σου, και μιλάμε είτε για δρόμο με μία λωρίδα, είτε για δρόμο με περισσότερες λωρίδες και κίνηση όμως όλων σας στην ίδια λωρίδα.

    Όσο για αυτό:
    Αρχικά δημιουργήθηκε από peterxoier
    εχω εναν προβληματισμο!εγω ως μοτοσυκλετιστης αναγνωρισα το λαθος μου και ζητησα συγνωμη,ενας κλασσικος αυτοκινητιστης πως θα μπορουσε να προβλεψει κατι τετοιο και μετα να ανγνωρισει το λαθος του???μπα....
    καταληγω λοιπον σε ενα συμπερασμα!οτι δεν φταινε παντα οι κουτακιδες,απλα εχουν αγνοια στην οδικη συμπεριφορα(ή αν το θελετε στους ελιγμους) ενος μοτοσυκλετιστη!
    και παραλιγο να την πατησω και εχω...με κλασσικη μαλακια κουτιου....!!
    δεν νομίζεις ότι είναι λιγάκι άδικο;;

    δηλαδή ένας "κλασικός μοτοσυκλετιστής" πως θα μπορούσε να προβλέψει κάτι αντίστοιχο απο την άλλη πλευρά και να προβλέψει το λάθος του;;
    π.χ. πώς θα μπορούσε να προβλέψει ότι όταν σε δρόμο με τρεις λωρίδες (πχ. βουλιαγμένης) βρίσκεται στην αριστερή και κάνοντας ελιγμό καταλήγει στη δεξία, το αυτοκίνητο που βρίσκεται ας πούμε μπροστά του στη μεσαία λωρίδα και την ίδια στιγμή ελέγχοντας πίσω και δεξία του αλλάζει λωρίδα για να πάει δεξία, δεν θα μπορέσει να τον δει;;

    Μήπως τελικά το μεγαλύτερο λάθος είναι η διάκριση σε "κουτάκιδες" και "μηχανόβιους" και η "θεοποίηση" της μίας κατηγορίας σε σχέση με την άλλη;;


  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.597
    "Το γεγονός ότι ήσουν ευγενής προφανώς και έπαιξε ρόλο και στη συμπεριφορά του οδηγού της μηχανής. Και επίσης έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι (ΕΥΤΥΧΩΣ) αποφεύχθηκε το ατύχημα.
    Όμως, με δεδομένη την περιγραφή που έδωσες, είσαι 100% σίγουρος ότι έφταιγες εσύ και όχι η μηχανή;;
    και το λέω, γιατί από την περιγραφή σου προκύπτει ότι η μηχανή βρισκόταν στην ίδια λωρίδα με σένα και προσπέρασε από ΔΕΞΙΑ, γεγονός:
    α. ΝΟΜΙΜΟ σε σχέση με το αυτοκίνητο πίσω σου, αφού αυτό θα έστριβε αριστερά, πλην όμως
    β. ΠΑΡΑΝΟΜΟ σε σχέση με εσέναπου ΠΡΟΠΟΡΕΥΟΣΟΥΝ, ήσουν στην ΙΔΙΑ λωρίδα με τη μηχανή και είχες ήδη βγάλει ΦΛΑΣ για να στρίψεις."

    μια διευκρινηση,δεν ημουν στη λωριδα,ημουν παραρκαρισμενος δεξια,και κινηθηκα να μπω στη λωριδα που οπως ειχα διαπιστωσει δεν κινουταν κανεις! δεν ξερω,αλλα νιωθω πως παραλιγο να κανω μαλακια και πως φταιω!αλλα το θεμα πως εμεις ως μοτοσυκλετιστες μπορουμε να αναγνωρισουμε το λαθος μας οταν κινουμαστε με αμαξι,απλα δεν θελω ουτε να φανταστω τι θα γινοταν αν οδηγουσε καποιος αλλος και το μονο που ειχε να πει ηταν "αλητη μηχανοβιε,πως τρεχεις ετσι?" γιατι ο αλλος θα τον εδερνε και με το δικιο του!!!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  6. #6
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    φιλε μαγκια σου και μπραβο σου το οτι αναγνωρισες το λαθος σου και το παραδεχτηκες ανοιχτα(αν και δε νομιζω και ευτυχως δλδ οτι επρεπε να το βαλεις στα στραβα και αναποδα).

    αν καναμε ολοι μας το ιδιο θα σωζαμε 10 χρονια απο τη ζωη μας απο τα νευρα που ΔΕΝ θα ειχαμε συνεχως.

    προσοχη λοιπον και καλους δρομους.

    υ.γ.καλα ρε δε σου εχουνε πει να μην οδηγεις μπουγατσα με ροδες ???:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF