Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: Καλοκαιρινά γάντια

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    ειχα τα Dainese air hero τα οποια ηταν εξαιρετικα σε αερισμο κ προστασιες αλλα εχουν καλουπι για μακρυα δαχτυλα σε σχεση με το μεγεθος,προσεξε το ανα τα δοκιμασεις.
    τα εδωσα κ πηρα ενα ζευγος της Five απο τον Παπασταυρου στην Καλιροης.ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ σε ποιοτητα,αερισμο κ προστασιες Κ ΣΤΗΝ ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ απο τα Ιταλικα!
    +600 για τα FIVE

  2. #17
    MADA MADA Το avatar του/της kkinezos
    Εγγραφή
    16/10/2015
    Μηνύματα
    31
    Ειχα καταληξει στα ιδια πανω κατω περυσι οποτε here's my two cents

    Mig ομορφο γαντι σαν πρωτη εντυπωση. Εχε υποψιν σου μετα απο λιγο καιρο η ταινια που εχει να χειριζεσαι το κινητο ειχα διαβασει οτι φευγει η δεν πιανει εξαρχης παντα (απ οτι ειχα διαβασει). Ο λογος που το απεκλεισα ηταν γιατι δεν ειχε δερμα στην παλαμη και επειδη ηθελα κατι πιο καλοκαιρινο για urban καταστασεις καθως τοτε τουλαχιστον ειχα σκοπο να παιρνα ενα δερματινο καλοκαιρινο για πιο γρηγορες βολτες αλλα και σαν ενδιαμεσο σταδιο καλοκαιρινων-χειμερινων.

    SMX..ειχα παει για τα SMX2 λογω ανωτερων προστασιων απ ολα τ αλλα. Αν εχεις λεπτα μακρυα δαχτυλα τα ξεχνας..ολο κατι θα σ ενοχλει. Τα χα παρει και τα αλλαξα με τα air hero τα οποια ειναι πολυ ποιοτικα με μονο σημειο που πρεπει να προσεξεις οπως τα λυνεις/δενεις στο velcro να μην πιανεται το πανω μερος του γαντιου γιατι χαλαει λιγο (σα να τραβιουνται τα τριχιδια). Αυτο και το οτι σε αντιθεση με το striker για παραδειγμα που εχει ενα μικρο προστατευτικο κομματι προστασιας πανω απ το νυχι, τα air hero εχουν ολο το πανω μερος των δαχτυλων μονο με το mesh υλικο.

    Striker..ενω ειχε ολα οσα ηθελα οταν τα βαλα μου φανηκε πολυ πηριεργη η αισθηση συν οτι δεν ειχε ενισχυση στην παλαμη...και το σημαντικοτερο δεν ειχε το χρωμα που ηθελα :P
    Τελευταία τροποποίηση από kkinezos; 15/03/2018 στις 10:12.

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kkinezos Προβολή μηνύματος
    Αν εχεις μακρυα δαχτυλα ξεχνας τα SMX2..ολο κατι θα σ ενοχλει. Τα χα παρει και τα αλλαξα με τα air hero τα οποια ειναι πολυ ποιοτικα με μονο σημειο που πρεπει να προσεξεις οπως τα λυνεις/δενεις στο velcro να μην πιανεται το πανω μερος του γαντιου γιατι χαλαει την υφη/ξεφτιζει
    σωστη επισημανση που ξεχασα να αναφερω καθως κ το πολυ στενο σημειο εισαγωγης του χεριου στο γαντι,γεγονος που τα κανει δυσχρηστα σε διοδια κτλ...
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Κύριοι, ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες!
    Πρεπει να κάνω μια τσάρκα να τα δοκιμάσω αλλά δύσκολο να τα βρω όλα σε ένα μαγαζί, ίσως πάω Καλλιρρόης...εκεί λογικά θα βρω και τα Five που προτείνατε.
    Διακρίνω από θετικά μέχρι πολύ θετικά σχόλια από όλους για τα Air hero και αυτό μου δίνει έναν αρχικό προσανατολισμό παρόλο που εξ όψεως μου άρεσαν τα striker 2 μέχρι τώρα!

  5. #20
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Εγώ για γαντικό χρόνια τώρα ψωνίζω απο Motomarket Nordcap . Για τα λεφτά τους θεωρώ προσφέρουν πολύ καλό value for money . Νομίζω έχω αυτά εδώ 3 χρόνια τώρα , 25 € τα πήρα . Αν κάποιος ψάχνεται για καλοκαιρινό full γάντι ας τα έχει υπόψη του : http://www.motomarket-shop.gr/eksopl...pro-gkri-mayro
    Modenas Kriss 125

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Πηρα φετος το mig c2. η εφαρμογη τους ειναι λες και φορας γαντια λατεξ. τρομερο γαντι. τα ρεβιτ λιγο μεγαλα για καλοκαιρι, δεν θα το τολμουσα. για τα αλλα δεν ξερω

  7. #22
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Εγώ έχω τα alpinestars που έχεις βάλει, το γάντι είναι πολύ καλό

  8. #23
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Έχω ένα ζευγάρι nordcap δύο χρόνια τώρα. Άνετα, δροσερά και ευκολοφόρετα. Δεν με εμπνέουν ιδιαίτερα, όμως, από άποψη ασφαλείας μιας και είναι υφασμάτινα.

    Πέρσι αγόρασα ένα ζευγάρι buse, από μοτό ένδυση στην Καλλιρρόης. Στιβαρό γάντι, με κάτι σαν δερμάτινη στην παλάμη. Μου εμπνέει εμπιστοσύνη, είναι εξίσου άνετο και ίσως ένα κλικ πιο ζεστό. Θα το συνιστούσα πάντως.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Έχω τα 2 σε 1 της Held (Air n Dry 4t) και δεν θα τα άλλαζα με τπτ. Το μόνο μείον είναι ότι αν οδηγάς για ώρα κάτω από 8 βαθμούς θα την ακούσεις. Στα συν είναι η προστασία, το GoreTex και ότι αναπνέουν φουλ το καλοκαίρι.

  10. #25
    Νέο μέλος Το avatar του/της TmanA
    Εγγραφή
    09/07/2016
    Μηνύματα
    17
    Εγώ για καλοκαιρινά γάντια έχω ένα ζευγάρι Nordcap τα οποία έχουν τζελ στις παλάμες και προστασία στις αρθώσεις. Δεν χάνεις αίσθηση στα δάχτυλα και αερίζονται πολύ καλά στις παλάμες ενώ από πάνω κρατάνε τον αέρα εκτός. Αυτό κρατάει δροσιά το καλοκαίρι και δεν αφήνει ενοχλητική αίσθηση. Για προστασία δεν ξέρω να εκτιμήσω. Είναι μεν υφασμάτινα αλλά έχουν καλή ποιότητα. Ντάξει δεν θα φρενάρεις και με τα χέρια...

  11. #26
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Έχω από το 2015 το MIG C2 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένη

    MIG C2

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από latris mixanis Προβολή μηνύματος
    Έχω από το 2015 το MIG C2 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένη

    MIG C2
    τα πηρα και εγω φετος! οτι πληρωνεις παιρνεις! ΓΑΝΤΑΡΑ

  13. #28
    σψι φι ρθλεσ ;-) Το avatar του/της danaos75
    Εγγραφή
    02/04/2004
    Μηνύματα
    731
    Το αναφέρω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα και εφόσον πλησιάζει καλοκαίρι και ισως ενδιαφέρει πολλούς. Διαβάζoντας το παρόν θέμα, και επειδή δεν την πάλευα άλλο με χειμερινο γάντι, πήρα χθές το Five RS3 που πρότεινε συμφορουμίτης.
    Πολύ καλά αεριζόμενο γάντι με σκληρή προστασία TPU σε αρθρώσεις δακτύλων στην παλάμη (knuckles) και μαλακή προστασία TPR σε πλαινό παλάμης και σε αρθρώσεις σε κάθε δάχτυλο.
    Γενικά πολύ καλή εφαρμογή (το μικρό μου δάχτυλο είναι λίγο μικρότερο απο το γάντι). Οι πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές.

    Μία παρατηρηση επειδή κάπου εδώ αναφέρθηκε οτι υπάρχει και το FIVE RS4 σαν επόμενο μοντέλο. Δεν είναι επόμενο μοντέλο (εξέλιξη του RS3), είναι διαφορετικό γάντι. Δεν το προτίμησα γιατί οι προστασίες σε αρθρώσεις δακτύλων στην παλάμη (knuckles) είναι απο μαλακό TPR (και εξωτερικά στο γάντι, που δεν μου αρέσει προσωπικά) και δεν έχει στα μεμονομένα δάχτυλα προστατευτικό.
    Η τιμή του μου φάνηκε πολύ χαμηλη στα 31 €.

    Τώρα απο αντοχή θα δείξει, αλλά 4-5 ώρες στο σκουτερ τις έχει βγάλει άνετα
    Τελευταία τροποποίηση από danaos75; 03/05/2019 στις 15:11.
    The MEDIATOR between the HEAD and the HANDS MUST be the heart.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Καλοκαιρινά γάντια
    από MikeG στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2006, 09:16
  2. Μίνι έρευνα αγοράς για καλοκαιρινά γάντια μηχανής
    από anixneyths στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2006, 21:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF