Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: Προταση για enduro?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2021
    Μηνύματα
    19

    Προταση για enduro?

    Καλησπερα σε ολους θελω τα φωτα σας Ειμαι σε φαση που εχω βαλει αγγελια για να πουλησω το fmx και θελω να παρω ενα μηχανακι enduro να εχει γκαζι να το κρατησω καποια χρονια να μην το βαρεθω γρηγορα αλλα να εχει πινακιδες να μην ειναι καθαρο. Εχετε να προτεινετε κατι με νορμαλ συντηρηση να μην φοβαμαι μην μου σπασει? Δυστυχως οσο κοιταω αγγελιες βλεπω οτι λιγοστευουν ολο και περισσοτερο οι επιλογες στον τομεα enduro - motard με χαμηλο κοστος διοτι τα περισσοτερα φαινονται πολυ ταλαιπωρημενα .. το μπατζετ θα ειναι μεχρι 2500 συν τα τυχον μικροσυμμαζεματα (αφου βεβαια πουληθει το fmx πρωτα δεν ειμαστε για ξανοιγματα στις εποχες αυτες

  2. #2
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    EXC 125,200,250 όποιο βρεις στην καλύτερη δυνατή κατάσταση για το μπατζετ σου
    you rise you fall you're down then you rise again

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2021
    Μηνύματα
    19
    κατι σε ttr 600, xr 400 h 600 η klx η drz θα προτεινες? το κακο ειναι οτι λογω ηλικιας ταχουν σκισει παρα πολυ, τωρα μιλα με ενα παιδι που εχει ttr μου προτεινει τραμπα με το fmx οταν του στειλα γτ εχει θεμα με το ποδι και δν μπορει τη μανιβελα
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...yamaha-tt-600r θα κοιτουσατε κατι τετοιο η δν αξιζει?

  4. #4
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από greggiak Προβολή μηνύματος
    κατι σε ttr 600, xr 400 h 600 η klx η drz θα προτεινες? το κακο ειναι οτι λογω ηλικιας ταχουν σκισει παρα πολυ, τωρα μιλα με ενα παιδι που εχει ttr μου προτεινει τραμπα με το fmx οταν του στειλα γτ εχει θεμα με το ποδι και δν μπορει τη μανιβελα
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...yamaha-tt-600r θα κοιτουσατε κατι τετοιο η δν αξιζει?
    Αν δεν θες να σκυλοπνίγεσαι σε δύσκολα μονοπάτια και προτιμάς να κινείσαι σε πιο ανοιχτά χωμάτινα κομμάτια όλα τα παραπάνω μια χαρά είναι.
    Αν θες να μπαίνεις που και που σε μονοπάτια προτίμησε μιζάτο.
    RIDE MORE TALK LESS

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Θες να πας χώμα ή να κινείσαι στην άσφαλτο και στη χάση και στη φέξη να πατάς και κάνα χώμα;

    Γιατί λες enduro, αλλά λες και motard, αλλά είχες και fmx που δεν είναι τίποτα από τα δύο.
    Θες βολτάδικο ή καθημερινό ή και τα 2 σε 1;
    Oldfarts never die

  6. #6
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    EXC 125,200,250 όποιο βρεις στην καλύτερη δυνατή κατάσταση για το μπατζετ σου
    Το 250 το διχρονο λες Ντοκ..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #7
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Το 250 το διχρονο λες Ντοκ..??
    Ε ναι όλα δίχρονα
    το 4Τ αναφέρεται ως F στο τέλος

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Έχεις οδηγησει κανενα 250 2Τ με την παλια power valve ή απλα το συστηνεις και γαία - πυρί μιχθήτω..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Εγώ ναι έχω εμπειρία και από τα 3 δίχρονα.
    Η έκρηξη είναι μεγάλη ψηλά αλλά ρυθμίζεται και στην τελική κονταίνεις το βήμα λίγο και είσαι οκ.
    Δεν ξέρουμε την εμπειρία του ενδιαφερόμενου. Εντουρο ζήτησε εντουρο προτείναμε(ανεξάρτητα αν το καταρτισμένο επίπεδο ενδιαφερομένων στο χώμα είναι basic)

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2021
    Μηνύματα
    19
    Καλησπερα παιδια. Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Δεν εχω οδηγησει κατι πιο γρηγορο απο fmx προς το παρον. Το budget μου για αγορα και συντηρηση για ενα καθαρο δεν φτανει και δεν μπορω να εχω δυο μηχανακια. Θελω κατι το οποιο να ειναι καθημερινο αλλα να μπορω να μπω και χωμα, δηλαδη σε σχεση με το fmx να εχει λιγοτερο βαρος, περισσοτερη ροπη, να φτανει τα 120 εστω για να μπορω να βγω καμια βολτα και παραεξω και η συντηρηση του να ειναι οσο γινεται νορμαλ σαν fmx η xt. Διχρονο δεν θα με βολεψει αν και θελω πολυ να τα δοκιμασω, αλλα αν παω καπου μακρυα μου χουν πει οτι θα σηκωσει τρελες θερμοκρασιες λογω ελλειψης βεντιλατερ και θα παθει ενδεχωμενος ζημια. Ενα wr 250 x πιστευω ειναι καλη περιπτωση και περνω ενα δευτερο ζευγαρι enduro ελαστικα. Αν εχετε κατι αλλο να προτεινετε θα χαρω να ακουσω.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Στα 2500 δεν ξέρω αν βρίσκεις wr 250 πάντως είναι μηχανάκι που στο χώμα θα σε ικανοποιήσει και μπορείς να πάς και μια βόλτα παραπέρα και να έχεις καθημερινή χρήση οικονομικά.
    Μετά πρέπει να πάς σε παλιότερο xr 400 , drz 400 για να ικανοποιήσεις όλες τις απαιτήσεις σου. Αλλά είναι δύσκολο να βρείς να σε καλή κατάσταση θέλει ψάξιμο.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Ενα wr250r klx250r crf250 τα μικρά ΚΤΜ ταιριάζει στο προφίλ χρήσης που περιγράφεις .....ΑΛΛΑ
    πρέπει να συμβιβαστείς με τα μειονεκτήματα.
    Το fmx παρ ότι περίεργο, είναι μοτοσυκλέτα που θα σε εξυπηρετήσει καθημερινά καλύτερα στην άσφαλτο από ένα από τα παραπάνω.
    Ροπή τεμπέλικος κινητήρας λίγες αλλαγές μικρές ανάγκες σέρβις εύκολο σέρβις.
    Βέβαια δεν μπαίνει χώμα.
    Κυκλοφορούσα καθημερινά 10 χρόνια με xr600.
    Στην άσφαλτο τα μισοχωμάτινα λάστιχα δεν είναι ούτε άνετα ούτε αποτελεσματικά και φθείρονται γρήγορα.
    Αντίστοιχα στο χώμα περιορίζουν αρκετά ώς πολύ τις δυνατότητες της μοτοσυκλέτας σε σχέση με τα χωμάτινα που δεν κάνουν όμως για άσφαλτο.
    Με λίγα λόγiα στην καθημερινότητα σου στην άσφαλτο θα κινείσαι με πιό αργούς ρυθμούς απ ότι με το fmx.
    Δεν ξέρω αν βοήθησα αλλά νομίζω ότι είναι μια λεπτομέρεια που πρέπει να λάβεις υπ όψη σου.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2021
    Μηνύματα
    19
    Εχεις δικιο σε αυτο γι αυτο σκεφτομουν να εχω δυο ζευγαρια ζαντολαστιχα να σηκωνω το μηχανακι με γρυλους (αν μιλαμε για το wr γιατι κανει διχαλα το πλαισιο απο κατω οποτε μενει σταθερο με γρυλους πιστευω δεν θες ειδικο σταντ) και να αλλαζω τροχους αν προκειται να μπω καθαρα χωμα ξερω γω κυριος θα εχω τα 17ρια δλδ και οταν ειναι να μπω χωμα να βαζω 18 - 21

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Θα συμφωνήσω με Doctora για 250 exc!Πολύ μου άρεσε!

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2021
    Μηνύματα
    19
    250 4τ?

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μπότες(enduro) ΤΕΛΟΣ...κάποια πρόταση για καινούργια?
    από THANOS_KTM στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2014, 09:05
  2. Πρόταση για το Forum
    από niko13g στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2004, 16:51
  3. Πρόταση για εκδρομίδιο Κυριακή 2.5.04
    από Adventure-R στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2004, 15:01
  4. Πρόταση για συλλογή χρημάτων
    από infidel στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 20:32
  5. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2004, 20:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF