Σελίδα 12 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 278910111213141516 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 237

Θέμα: SR build by niKorobel

  1. #166
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από I-want-a-moto Προβολή μηνύματος
    Και τα δύο ισχύουν παιδιά μην αγχώνεστε!!! Oi ''ξένοι" το project γενικά το ονομάζουν και build χωρίς να σημα'ινει το ρήμα build.Δηλ. Το build by ταδε μεταφράζεται ως project από τον τάδε ενώ το built by τάδε ως κατασκευάστηκε από το τάδε. Για αυτό το βλέπουμε και με τους 2 τρόπους και δεν υπάρχει σωστό και λάθος σημαίνουν διαφορετικά πράγματα.
    Κατ αρχήν όπως προείπα , εφ όσον του αρέσει δεν τρέχει τίποτα.
    Αν είδες πάντως κάπου αλλού 'Build by Ταδε' είναι λάθος και σίγουρα θα το έχει γράψει κάποιος που δεν γνωρίζει την αγγλική γλώσσα.
    Εγώ πάντως δεν το είχα δεί πουθενα μέχρι τώρα, αν το έχεις δεί εσύ, δώσε link.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #167
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Ο λογος που εγραψα το σχολιο ηταν απλα να το γνωστοποιησω στον ιδιοκτητη στην περιπτωση που δεν το ηξερε. Αφου το ξερει και δεν εχει θεμα δε μας πεφτει λογος.

    Παντως το να συζηταμε για το αν ειναι σωστο ή λαθος ειναι μαλλον ανοητο. Δεν προκειται για πολιτικη ιδεα που εχει πολλες υποκειμενικες σκοπιες, αλλα για απλη γραμματικη. Υπαρχει σωστο και λαθος, απλα πραγματα. Το παραδειγμα του sapila ειναι πολυ καλο (φτιαχνω απο/φτιαγμενο απο). Ακομα και στο google αν γραψεις "build by" σου το διορθωνει σε built by στην αναζητηση.

  3. #168
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niKorobel
    Εγγραφή
    30/09/2016
    Μηνύματα
    156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εσυ το έβαλες αλλά είναι ένα λάθος που θα μοστράρεις συνέχεια. Αν δεν σε ενοχλεί εσένα βέβαια δεν τρέχει τιποτα.
    Eίναι σαν να λέει 'Φτιάχνω από τον Nikorobel' και όχι 'Φτιαγμένο απο τον Nikorobel'.
    Δεν είδα να έβαλες φωτό όλο το μηχανακι με τις τελευταίες προσθήκες, αλλά αυτά τα led φλας στους καθρέφτες σε τετοιο μηχανάκι εμένα δεν μου κάθονται καλά.
    δεν είδες γιατί δεν έχω βάλει. αυτά που έβαλα είναι τα μόνα τελειωμένα πράγματα πάνω στη μηχανή , τι να έβαζα το μπροστινό με χύμα τα καλώδια ανοιχτό φανάρι. ποιος ο λόγος και ποιος να καταλάβαινε τί ?! πιστεύω στη φάση που είναι δεν υπάρχει λόγος να ανεβάσω τέτοια φωτό καθώς δεν περιέχει κάποιο κατασκευαστικό μέρος. επίσης απλά δεν είχα φωτό μιας και η μηχανή έμεινε επαρχία και είμαι αθηνα εγώ
    ότι ολοκηρώνεται θα ανεβαίνει , θα μπει και ολόκληρη μόλις κλείσουν πράγματα πάνω της , απλά είχα αυτές τις φωτό και είπα να ανεβάσω.

    επίσης να απαντήσω για το περίφημο Build ! πολύ σωστά τα λές ΑΛΛΑ ! το build μπήκε από επιλογή μου. googlara κι εγώ πολύ νωρίτερα φτιάξω καν εδώ το θέμα.
    είναι σωστό όπως το θέτεις. ΩΣΤΌΣΟ eLtORO BUILD , BY NIKOROBEL ειναι επίσης σωστό , απλά δεν έβαλα το κόμμα ρε παιδιά , είναι το project η κατασκευή ελ τορο , από τον nikorobel
    όπως έχω βάλει και το θέμα εδώ SR BUILD by niKorobel

    για link που λες , ινσταγραμ που έχει αρκετούσ που κανουν custom παιζει πολύ το build αλλά με τον τρόπο που ανέλυσα

    αυτά από εμένα , εγώ έτσι το είδα έτσι μου άρεσε και το έβαλα.

    ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΟΙΚΟ Η ΜΗΧΑΝΗ

    δεν αναφέρομαι μόνο στον sapila

    φιλικα νικος
    Τελευταία τροποποίηση από niKorobel; 08/12/2016 στις 16:56.

  4. #169
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από niKorobel Προβολή μηνύματος
    ...ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΟΙΚΟ Η ΜΗΧΑΝΗ...
    Του εχουμε ζαλισει τα παπαρια του ανθρωπου.

    Να κανω μια ερωτηση για να ξαναμπουμε στο θεμα. Οικονομικα πού υπολογιζεις οτι εχει φτασει το κοστουμι; Μιλαω για τη μετατροπη, οχι το κοστος αποκτησης της μηχανης.

  5. #170
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niKorobel
    Εγγραφή
    30/09/2016
    Μηνύματα
    156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Του εχουμε ζαλισει τα παπαρια του ανθρωπου.

    Να κανω μια ερωτηση για να ξαναμπουμε στο θεμα. Οικονομικα πού υπολογιζεις οτι εχει φτασει το κοστουμι; Μιλαω για τη μετατροπη, οχι το κοστος αποκτησης της μηχανης.
    θέλω να κάτσω να τα υπολογίσω λίγο είναι η αλήθεια γιατί έχω κανα μήνα να γράψω έξοδα, τα θυμαμαι βεβαια.
    υπολογίζω να έχει πάει κατα 800αρι έτσι στα γρήγορα. 'εχω σκοπό να αναλύσω αργότερα εργασίες-ανταλλακτικά και κόστος και να βάλω και κάποια λινκ με το τι πηρα απο που και ποσο πηγε. δεν νομίζω όμως να έχω πέσει πολύ έξω από την τιμή που σου είπα.

  6. #171
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niKorobel
    Εγγραφή
    30/09/2016
    Μηνύματα
    156
    [QUOTE=ptc;2833716]Του εχουμε ζαλισει τα παπαρια του ανθρωπου.

    δεν είναι αυτό , καλά κάνει ο καθένας και έχει την άποψη του και τη λέει , γιαυτό άλλωστε άνοιξα το θέμα ώστε να ανταλλάσουμε απόψεις , αλλιώς θα καθόμουν και δεν θα έγραφα καν.

    απλά τα μέσα που έχω είναι λίγα σχετικά και πραγματικά βασιζόμενος στην όρεξη μου και τα χέρια του πατέρα μου από μαστοριλίκια πιστεύω πως θα βγεί το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα που είναι και το ζητούμενο για εμένα τοθλ.
    αν είχα άλλα μέσα θα το πήγαινα σε οίκο θα τα έσκαγα και θα το έκαναν υπερπένα. αυτό θέλω να τονίσω και μόνο. δεν με ενοχλεί καθόλου το οτι γράφουν την αποψή τους ίσα ίσα.
    και στο κάτω κάτω μπορεί να μην βγεί και καλό όλα στο πρόγραμμα είναι. εγώ τουλ είμαι υπερ-ευχαριστημένος μέχρι στιγμής και ούτε φανταζόμουν ποτέ πως από μία απλή αλλαγή τιμονιού που είχα σκεφτεί αρχικά θα έφτανε να αλλάξω όλο το μηχανάκι. απο αυτη την άποψη και μόνο

  7. #172
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Στα αρνητικά: α) Αυτά που σου είπαν πολλοί για τα πλαϊνά. Στη θέση σου θα τα έβγαζα ΑΝ δεν είναι πολύ κόπος. Θα έφτιαχνα έναν κύλινδρο από το ίδιο υλικό (μέχρι και σωλήνα pvc θα μπορούσες να βάλεις) όπου θα το κολλούσα μέσα στο κενό που κάνει ο σκελετός και θα το έκλεινα με ένα πλαστικό καπάκι με αριθμό σαν αυτά που πρότεινε ο άστρομαν. Με αυτό τον τρόπο θα είχες και αποθηκευτικό χώρο και αισθητικά πιστεύω πως θα έδενε καλύτερα. β)Αγόρασε άλλα πλαστικά προστασίας των καλαμιών, αυτά που έχεις αφού δε κάνουν εκεί που τα έβαλες θα μοιάζουν πολύ παράτερα. και αφού δε το έχεις δέσει λογικά δε θα είναι και κόπος. Είναι πολύ μικρό το κόστος για να το αγνοήσεις το θέμα και να κάτσουν εκεί που πρέπει.

    Στα θετικά: Νομίζω πως η δουλειά που έχετε κάνει είναι πολύ καλή. Σπάνια μου αρέσουν οι καστομιές αλλά αυτή μου αρέσει και την κάνει ακόμα πιο ωραία ότι την κάνετε εσύ με τον πατέρα σου εντελώς ερασιτεχνικά. Μου αρέσει το χρώμα στο τεπόζιτο είναι στη μόδα της εποχής όπως γενικά όλο το μηχανάκι που μπορεί εμένα να μη μου κάνει δε μπορώ όμως να μην αναφέρω ότι έχεις πιάσει το νόημα και έχετε κάνει την καλύτερη δυνατή δουλειά με τα μέσα που έχετε. Αυτό με το κόκκινο κορδόνι πολύ μου άρεσε σαν ιδέα, να το κάνεις ακόμα και αν πρέπει κάθε τόσο να το αλλάζεις. Γενικά πολλά μπράβο για τη δουλειά σου. Ελπίζω να την τελειώσεις σύντομα και να την χαρείς!

  8. #173
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niKorobel
    Εγγραφή
    30/09/2016
    Μηνύματα
    156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    Στα αρνητικά: α) Αυτά που σου είπαν πολλοί για τα πλαϊνά. Στη θέση σου θα τα έβγαζα ΑΝ δεν είναι πολύ κόπος. Θα έφτιαχνα έναν κύλινδρο από το ίδιο υλικό (μέχρι και σωλήνα pvc θα μπορούσες να βάλεις) όπου θα το κολλούσα μέσα στο κενό που κάνει ο σκελετός και θα το έκλεινα με ένα πλαστικό καπάκι με αριθμό σαν αυτά που πρότεινε ο άστρομαν. Με αυτό τον τρόπο θα είχες και αποθηκευτικό χώρο και αισθητικά πιστεύω πως θα έδενε καλύτερα. β)Αγόρασε άλλα πλαστικά προστασίας των καλαμιών, αυτά που έχεις αφού δε κάνουν εκεί που τα έβαλες θα μοιάζουν πολύ παράτερα. και αφού δε το έχεις δέσει λογικά δε θα είναι και κόπος. Είναι πολύ μικρό το κόστος για να το αγνοήσεις το θέμα και να κάτσουν εκεί που πρέπει.

    Στα θετικά: Νομίζω πως η δουλειά που έχετε κάνει είναι πολύ καλή. Σπάνια μου αρέσουν οι καστομιές αλλά αυτή μου αρέσει και την κάνει ακόμα πιο ωραία ότι την κάνετε εσύ με τον πατέρα σου εντελώς ερασιτεχνικά. Μου αρέσει το χρώμα στο τεπόζιτο είναι στη μόδα της εποχής όπως γενικά όλο το μηχανάκι που μπορεί εμένα να μη μου κάνει δε μπορώ όμως να μην αναφέρω ότι έχεις πιάσει το νόημα και έχετε κάνει την καλύτερη δυνατή δουλειά με τα μέσα που έχετε. Αυτό με το κόκκινο κορδόνι πολύ μου άρεσε σαν ιδέα, να το κάνεις ακόμα και αν πρέπει κάθε τόσο να το αλλάζεις. Γενικά πολλά μπράβο για τη δουλειά σου. Ελπίζω να την τελειώσεις σύντομα και να την χαρείς!
    να σαι καλα φίλε σε ευχαριστώ. δεν έχουν μεινει πολλά τέλος του μήνα θα είναι έτοιμη.
    τα πλαινά αποφάσισα να τα βάψω μαύρο μάτ όπως τον σκελετό να μαζευτεί λίγο η κατάσταση εκεί και βλέπουμε.
    γενικά έχω σκοπό να τη βγάλω τη μηχανή γιατί την χρειάζομαι και τώρα είμαι με δανικό δίκυκλο, απο εκεί και πέρα μέσα στο 3μηνο θα κάνω κάποιες αλλαγές
    ίσως κάνω κάτι και για τα πλαινά μεσα σε αυτό το διάστημα , να το αφήσω να δώ λίγο πως φαίνεται αρχικά.
    μια ακόμη αλλαγή θα είναι στο χρώμα της σέλας, είχα πάρει καφέ αλλά δεν μου πολυαρέσει και θα πάω να την ντύσουν σε γκρί κάποια στιγμή .
    έντυσα ντίζες με μάυρο θερμοσυστελλόμενο αλλά θα πάρω και κορδόνια δεν είναι μεγάλο το κόστος για να το δοκιμάσω κι έτσι

  9. #174
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niKorobel
    Εγγραφή
    30/09/2016
    Μηνύματα
    156
    να ρωτήσω κάτι , αν ξέρει κάποιος. στην αριστερή μανέτα. στον συμπλέκτη δηλαδή είχε 2 καλώδια που οδηγούσαν στην πλεξούδα από το φανάρι. ποιός ο ρόλος τους ? στη δεξιά του φρένου οκ ανάβει το στόπ πίσω αλλά στον συμπλέκτη τι κάνουν τα καλώδια αυτά? δεν είναι για την εκκίνηση όπως στα σκούτερ που πρέπει να πατήσεις τη μανέτα για να δώσει ρεύμα η μίζα. αν γνωρίζει κάποιος

  10. #175
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από niKorobel Προβολή μηνύματος
    να ρωτήσω κάτι , αν ξέρει κάποιος. στην αριστερή μανέτα. στον συμπλέκτη δηλαδή είχε 2 καλώδια που οδηγούσαν στην πλεξούδα από το φανάρι. ποιός ο ρόλος τους ? στη δεξιά του φρένου οκ ανάβει το στόπ πίσω αλλά στον συμπλέκτη τι κάνουν τα καλώδια αυτά? δεν είναι για την εκκίνηση όπως στα σκούτερ που πρέπει να πατήσεις τη μανέτα για να δώσει ρεύμα η μίζα. αν γνωρίζει κάποιος
    Δεν υπάρχει ποιο λογική εξήγηση από αυτό που μόνος σου γράφεις.
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

  11. #176
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niKorobel
    Εγγραφή
    30/09/2016
    Μηνύματα
    156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Προβολή μηνύματος
    Δεν υπάρχει ποιο λογική εξήγηση από αυτό που μόνος σου γράφεις.
    ναι αλλά δεν λέιτουργούσε έτσι. υπήρχε αναμονή για να λειτουργήσει έτσι ή απλά ήταν αλλάγμένη η συνδεσμολογία άραγε?

  12. #177
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    οταν ερθη η ωρα στην πραξη θα το δεις.
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

  13. #178
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    επρεπε να πατησεις τη μανετα για να γυρισει η μιζα αν δεν ειχες νεκρα
    εγω το ακυρωσα τελειως και απλα προσεχω............

  14. #179
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niKorobel
    Εγγραφή
    30/09/2016
    Μηνύματα
    156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    επρεπε να πατησεις τη μανετα για να γυρισει η μιζα αν δεν ειχες νεκρα
    εγω το ακυρωσα τελειως και απλα προσεχω............
    αυτό δεν το είχα δοκιμάσει , με ταχύτητα όντως δεν έδινε να πάρει , αλλά δεν είχα δοκιμάσει να συμπλεκτάρω για να πάρει , δεν σκέφτηκα πως τα αυτόματα δεν παιζει ρολο η ταχύτητα. . ευχαριστώ για τη πληροφορία

  15. #180
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niKorobel
    Εγγραφή
    30/09/2016
    Μηνύματα
    156
    άσχετο με τη μηχανή και την κατασκευή της

    σήμερα αγόρασα γάντια αδιάβροχα Dainese και ένα full face HJC FG-ST
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_20161215_183552.jpg‎  

Παρόμοια θέματα

  1. YAMAHA SR 250 CLASSIC by lspiros....
    από lspiros στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 205
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2014, 21:42
  2. Αθήνα - Θεσσαλονίκη by night
    από mbouclas στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2004, 12:26
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 14:42
  4. moto trips foto album by mm
    από monstermind στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2004, 10:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF