Σελίδα 15 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 510111213141516 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 211 έως 225 από 231

Θέμα: Αγορά Μηχανής / Scooter

  1. #211
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2023
    Μηνύματα
    79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Αγκυρες δηλαδη τα φρενα?
    Έκλαψα χαχα

  2. #212
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2023
    Μηνύματα
    79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Η λογικη αυτο λεει παντως για ενα σκουτερ >300cc.
    Τωρα για κατι 2.5-3 λιτρα ειπαμε...αυτοι που τα οδηγουν δεν πανε πανω απο 80 οποτε δεν μπορει καποιος να εχει μετρο συγκρισης.
    Εγω σε καλα σκισιματα βλεπω και πανω απο 5. Μεχρι 5.5 σιγουρα...

    Με τρωει να την κανω την αλλαγη...θα δειξει σε λιγο καιρο αν κατσει.
    Όντας άπειρη ακομα στο χωρο των δικύκλων εχω την απορία, πως γίνεται οι μηχανες 250-350 κυβικα να καινε λιγοτερα απο τα σκούτερ ιδιων κυβικών?

  3. #213
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    338
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChristinB Προβολή μηνύματος
    Νομίζω μετα τη λυση του overpants που έδωσαν πιο πάνω θα καταλήξω σε μηχανή που ήθελα πάντα και για το λόγο που εξ αρχής πηρα το δίπλωμα...δεν εχω καταληξει ακομα γτ οι περισσότεροι γνωστοί μου θεωρούν πιο πρακτικό το σκουτερ και προσπαθούν να με πεισουν να ξεχασω τη μοτο...
    Μπράβο!!
    Σε γενικές γραμμές για την κατανάλωση ειδικά μες την πόλη δύσκολα έχεις χειρότερη κατανάλωση απέναντι σε μια μοτοσυκλέτα.
    Όμως με ενα μοτοσυκλέτακι έχεις μεγαλύτερη διάμετρο τροχών- καλύτερο πάτημα στο δρόμο, καλύτερα φρένα, περισσότερη ενεργητική ασφάλεια γιατί μπορείς να αναζητήσεις τις ροπές σου οποιαδήποτε στιγμή αν χρειαστεί να αποφύγεις κάτι κλπ.
    Όλα αυτά με την προϋπόθεση οτι πας σε κάτι σχετικά σύγχρονο και οτι μπορείς να διαχειριστείς το concept μηχανή με συμπλέκτη.

    Εύχομαι με το καλό οτι και να επιλέξεις, να το ευχαριστηθείς!!
    Τελευταία τροποποίηση από asxetost; 13/02/2024 στις 08:02.

  4. #214
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChristinB Προβολή μηνύματος
    Όντας άπειρη ακομα στο χωρο των δικύκλων εχω την απορία, πως γίνεται οι μηχανες 250-350 κυβικα να καινε λιγοτερα απο τα σκούτερ ιδιων κυβικών?
    Φταίει η αυτόματη μετάδοση CVT των σκούτερ.
    Απ την άλλη δίνει καλή επιτάχυνση και κυρίως ασφάλεια σε φρενάρισμα - ξεπέταγμα - εξόδους στροφών, γιατί δε χρειάζεται να παλεύεις με λεβιέ-αμπραγιάζ και είσαι πάντα με έτοιμη τη σωστή ταχύτητα.

  5. #215
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    ... Όμως με ενα μοτοσυκλέτακι έχεις ... περισσότερη ενεργητική ασφάλεια γιατί μπορείς να αναζητήσεις τις ροπές σου οποιαδήποτε στιγμή αν χρειαστεί να αποφύγεις κάτι ...
    Δεν είμαι πολύ σίγουρος γι' αυτό. Αν δεν έχεις προβλέψει να κινείσαι με μία ταχύτητα κάτω στη μοτοσυκλέτα, πιστεύω ότι σε μία έκτακτη κατάσταση ένα scooter αντίστοιχου κυβισμού (και ισάριθμων κυλίνδρων) θα επιτυγχάνει ταχύτερα την αύξηση της ροπής με το άνοιγμα του γκαζιού, σε σχέση με το να τραβήξεις συμπλέκτη να κατεβάσεις ταχύτητα και να ανοίξεις ξανά το γκάζι στη μοτοσυκλέτα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #216
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.061
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δεν είμαι πολύ σίγουρος γι' αυτό. Αν δεν έχεις προβλέψει να κινείσαι με μία ταχύτητα κάτω στη μοτοσυκλέτα, πιστεύω ότι σε μία έκτακτη κατάσταση ένα scooter αντίστοιχου κυβισμού (και ισάριθμων κυλίνδρων) θα επιτυγχάνει ταχύτερα την αύξηση της ροπής με το άνοιγμα του γκαζιού, σε σχέση με το να τραβήξεις συμπλέκτη να κατεβάσεις ταχύτητα και να ανοίξεις ξανά το γκάζι στη μοτοσυκλέτα.
    τα σκουτερ ειναι μονιμα στις στροφες της ροπης εκτος απο οταν εισαι πριν αρχισει να αλλαζει η μεταδοση. δηλαδη σε χαμηλα χλμ. εκει δεν τραβανε καλα. οπως και να χει αν εισαι με την σωστη σχεση στο σασμαν μια μοτοσυκλέτας εχεις σιγουρα καλυτερη επιτάχυνση γιατι μπορεις να ανεβεις πολυ σε στροφες χωρις να αλλαξει σχεση. το σκουτερ θα αλλαξει μεταδοση και αρα θα εισαι στην μεγιστη ροπη αλλα οχι απαραιτητα στην μεγιστη ιπποδυναμη (αναλογα το σκουτερ υποθετω) ομως οι απωλειες της μεταδοσης ειναι μεγαλες. αν βεβαια σκεφτεις ποσες φορες θα τυχει να εισαι στην σωστη ταχυτητα με μηχανη και ποσες οχι, ειναι μια η αλλη με ενα σκουτερ.

  7. #217
    Μέλος Το avatar του/της Sorath
    Εγγραφή
    15/11/2019
    Μηνύματα
    148
    Σχεδόν 30 χρόνια στους δρόμους της Αθήνας με scooter, ποτέ δεν χρειάστηκα γκάζι ή ιπποδύναμη για να αποφύγω μια επικίνδυνη κατάσταση. Αντιθέτως χρειάστηκα φρένα και την ευελιξία του scooter. Λόγω της θέσης οδήγησης, και γενικότερα του μοχλού που σου δίνει το τιμόνι, μπορώ να το κοντρολάρω πολύ καλύτερα και εύκολα απο μια μοτοσυκλέτα. Μου έχουν τύχει περιστατικά, που θεωρώ πως αν ήμουν με τη μηχανή, δεν θα την γλύτωνα την στραβή.

    Φυσικά αναφέρομαι για κίνηση μέσα στο αστικό ιστό, όπου τα φρένα, οι αναρτήσεις αλλά και οι 16ριδες τροχοί (αν έχει το συγκεκριμένο scooter), δεν μειονεκτούν απέναντι σε ένα αντοίστοιχο μοτοσυκλετάκι.

  8. #218
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    338
    Είναι όλα σχετικά, με τον τρόπο οδήγησης και με τις ανάγκες του καθενός.
    Δεν νομίζω πως υπάρχει νόημα να μακρυγορήσουμε περί αυτών εδώ, αν κάποιος αναβάτης θέλει να προετοιμάσει τον εαυτό του για μια μεγαλύτερη μοτο κάποια στιγμή, ή/και να βγαίνει εκτός αστικού ιστού και κάποια εκδρομή, έχει ένα νόημα να ξεκινήσει με μικρότερη μοτοσυκλέτα για την εξοικείωση, χωρίς να σημαίνει οτι και με σκουτερ δεν πας οπουδήποτε.
    Την απάντηση θα τη δώσει κάποιο τεστ, έστω και στατικό επάνω και στους 2 τύπους δίτροχων, από εκεί και πέρα θα μιλήσει το ένστικτο.
    Συγγνώμη αν κούρασα που ξεκίνησα την αλυσίδα περί αναλύσεων, υπάρχουν και πολύ πιο έμπειροι άνθρωποι από εμένα εδώ με πολλά πράγματα να δώσουν και το ένα φέρνει τ'άλλο.

  9. #219
    Εγω παντως μετα απο πολυετη εμπειρια με μεγαλες και μικρες μοτο και σκουτερ ολων των ειδων , δε βλεπω καλυτερη λυση απο σκουτερ με ισιο πατωμα για την συγκεκρημενη περιπτωση .

    * Αυτο το λεω γιατι εκτος απο την πρακτηκοτητα του χωρου στα ποδια , μονο σε αυτα τα σκουτερ μπορεις να μπεις και απο το πλάι και δεν εχεις θεμα ακομα και αν φορας φουστα
    Τελευταία τροποποίηση από Lioulios; 15/02/2024 στις 17:23.

  10. #220
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2023
    Μηνύματα
    79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Μπράβο!!
    Σε γενικές γραμμές για την κατανάλωση ειδικά μες την πόλη δύσκολα έχεις χειρότερη κατανάλωση απέναντι σε μια μοτοσυκλέτα.
    Όμως με ενα μοτοσυκλέτακι έχεις μεγαλύτερη διάμετρο τροχών- καλύτερο πάτημα στο δρόμο, καλύτερα φρένα, περισσότερη ενεργητική ασφάλεια γιατί μπορείς να αναζητήσεις τις ροπές σου οποιαδήποτε στιγμή αν χρειαστεί να αποφύγεις κάτι κλπ.
    Όλα αυτά με την προϋπόθεση οτι πας σε κάτι σχετικά σύγχρονο και οτι μπορείς να διαχειριστείς το concept μηχανή με συμπλέκτη.

    Εύχομαι με το καλό οτι και να επιλέξεις, να το ευχαριστηθείς!!
    Ευχαριστώ! Γενικά κοιτάω όντως σύγχρονες μικρες μοτοσυκλέτες.Οσον αφορα το συμπλέκτη καθως ειμαι νεα οδηγός η πρώτη επαφή που ειχα με δίκυκλο ηταν για να πάρω το δίπλωμα όπου δε με δυσκολεψε ο συμπλέκτης. Κατάλαβαινω βέβαια οτι καμία σχέση οι συνθήκες που επικρατούν σε μια πιστα εκμάθησης με το δρομο αλλα αυτο έρχεται με την εμπειρία

  11. #221
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2023
    Μηνύματα
    79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    τα σκουτερ ειναι μονιμα στις στροφες της ροπης εκτος απο οταν εισαι πριν αρχισει να αλλαζει η μεταδοση. δηλαδη σε χαμηλα χλμ. εκει δεν τραβανε καλα. οπως και να χει αν εισαι με την σωστη σχεση στο σασμαν μια μοτοσυκλέτας εχεις σιγουρα καλυτερη επιτάχυνση γιατι μπορεις να ανεβεις πολυ σε στροφες χωρις να αλλαξει σχεση. το σκουτερ θα αλλαξει μεταδοση και αρα θα εισαι στην μεγιστη ροπη αλλα οχι απαραιτητα στην μεγιστη ιπποδυναμη (αναλογα το σκουτερ υποθετω) ομως οι απωλειες της μεταδοσης ειναι μεγαλες. αν βεβαια σκεφτεις ποσες φορες θα τυχει να εισαι στην σωστη ταχυτητα με μηχανη και ποσες οχι, ειναι μια η αλλη με ενα σκουτερ.
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, σημαντικές μπορώ να πω!

  12. #222
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2023
    Μηνύματα
    79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sorath Προβολή μηνύματος
    Σχεδόν 30 χρόνια στους δρόμους της Αθήνας με scooter, ποτέ δεν χρειάστηκα γκάζι ή ιπποδύναμη για να αποφύγω μια επικίνδυνη κατάσταση. Αντιθέτως χρειάστηκα φρένα και την ευελιξία του scooter. Λόγω της θέσης οδήγησης, και γενικότερα του μοχλού που σου δίνει το τιμόνι, μπορώ να το κοντρολάρω πολύ καλύτερα και εύκολα απο μια μοτοσυκλέτα. Μου έχουν τύχει περιστατικά, που θεωρώ πως αν ήμουν με τη μηχανή, δεν θα την γλύτωνα την στραβή.

    Φυσικά αναφέρομαι για κίνηση μέσα στο αστικό ιστό, όπου τα φρένα, οι αναρτήσεις αλλά και οι 16ριδες τροχοί (αν έχει το συγκεκριμένο scooter), δεν μειονεκτούν απέναντι σε ένα αντοίστοιχο μοτοσυκλετάκι.
    Έχοντας τοση εμπειρία σε σκούτερ, εσυ ποιο θα προτείνες με βαση τα δεδομένα που ανέφερα?

  13. #223
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2022
    Μηνύματα
    17
    για τα λεφτά σου τσέκαρε και κανένα yamaha μεταχειρισμένο τουλαχιστον σαν μάρκα είναι εγγυηση μην δώσεις 5χιλιαρο για κινέζικο και σου βγει διπλό να το πληρώνεις στο τέλος

  14. #224
    Μέλος Το avatar του/της Sorath
    Εγγραφή
    15/11/2019
    Μηνύματα
    148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChristinB Προβολή μηνύματος
    Έχοντας τοση εμπειρία σε σκούτερ, εσυ ποιο θα προτείνες με βαση τα δεδομένα που ανέφερα?
    Στην περίπτωσή σου, για την καθημερινότητα, οπωσδήποτε θα κοίταγα σε scooter με επίπεδο πάτωμα. Θα σε βολέψει απίστευτα και σε πάρα πολλούς τομείς.

    Αυτό που με προβληματίζει, είναι τα 2-3ωρα ταξιδάκια που θέλεις να κάνεις. Εκεί, το scooter και ανεπαρκές είναι και θα σε κουράσει. Το λογικό θα ήταν μια μοτοσυκλέτα.

    Οπότε είναι δύσκολο να συνδιαστούν και τα δυο. Κάπου θα πρέπει να κάνεις παραχωρήσεις. Συνεπώς το θέμα είναι που θέλεις να δώσεις προτεραιότητα. Στην καθημερινότητά σου ή στις εκτός πόλης εξορμήσεις;
    Τελευταία τροποποίηση από Sorath; 20/02/2024 στις 11:39.

  15. #225
    Το joyride 300 μπορει να κανει ανετα 200χλμ ταξιδι

Σελίδα 15 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 510111213141516 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μηχανης chappy η chally
    από krals στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2005, 08:23
  2. αγορα μηχανης...???
    από kortomalteze στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2005, 19:58
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 08:34
  4. Αγορα μηχανης (αντιπροσωπειας 'η παραεισαγωγης ?)
    από anco στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 17:54
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF