Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 98

Θέμα: CBR 300R Ζημια εντος εγγυησης και δικαιολογιες επισκευης τα φωτα σας οι του νομικου

  1. #1
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.294

    CBR 300R Ζημια εντος εγγυησης και δικαιολογιες επισκευης τα φωτα σας οι του νομικου

    Λοιποοον...καταρχας δεν ξερω αν το εβαλα σωστα εδω αλλα..

    Πριν 5 μηνες φιλος πολυ καλος αγορασε καινουριο το εν λογο μηχανακι μετρητα απο γνωστο εμπορο χοντα στη αθηνα(αν καποιος θελει ονομα με πμ)
    μετα απο ενα μηνα και αφου στρωθηκε αριστα μεχρι τις τα 1000 χλμ πηγε για το πρωτο σερβις στον εμπορο που ειναι και συνεργειο εξουσιοδοτημενο πληρωσε το πηρε ολα αριστα μεχρι εδω..δυο εβδομαδες μετα και αφου πηγε διακοπες με το μοτο καθως κατεβαινε απο χαλκιδα βραδυ με 100 χλμ ακουσε ενα θορυβο το μηχανακι εκοψε για δευτερολεπτα και μετα συνεχισε κανονικα μεχρι το σπιτι οπου οταν εβγαλε το κρανος ακουσε θορυβο εντονο(ολοι καταλαβαμε τι παιχτηκε ετσι?)παει λοιπον την επομενη στο συνεργειο και τι του λενε......το μηχανακι ''κολλησε'' επαθε ζημια γιατι δεν ειχε μεσα λαδι ειχαν μεινει 200ml. με μολις 900χλμ απ το σερβις στα 1000 χλμ....του κανανε ψαωτικες ερωτησεις τυπου ελα πες το πας τερμα γκαζι ε η τι του κανες σιγουρα καποιος του βαλε χερι...λοιπον ο φιλος ειναι πιο κουλος απ τον κουλο εξου και το μηχανακι παει σαν κοτα και εθνικη παει με 120 το ανωτατο....τους εξηγει τι και πως λεει παιδια καπνο δεν εβγαζε ποτε το μηχανακι δεν εκανε τιποτα περιεργο ουτε το ζορισα κλπ κλπ ξαφνικα το εκανε..τους λεει δεν επρεπε να χει ενδηξη για το λαδι και η αποστομοτικη απαντηση.....δεν ξερουμε..δεν εχει?..και παμε παρακατω..του λενε αστο να μιλησουμε με χοντα να δουμε τι και πως..εδω να πω πως αυτο το θα μιλησουμε πηγε κοντα 2 μηνες και αφου τελικα πηραν απαντηση του ειπαν δεν εχει η χοντα τα ανταλακτικα και περιμενουμε απ το εργοστασιο να μας πουν τι και πως και ποτε και μιλησαμε με τον ενα και τον αλλο και αν θες (εδω ερχεται και το καλυτερο)πληρωσε να στο φτιαξουμε με αλλα ανταλακτικα και οταν ερθουν τα ανταλακτικα απο τη χοντα και το οκ ερχεσαι και τα ξαναβαζουμε...:a31:...λοιπον απ τον πρωτο μηνα τον εχω φαει ασε εμενα να μιλησω να παμε στο συνηγορο του καταναλωτη να παμε να κανουμε φασαρια με καναλια κλπ δεν παιζουν αυτα που λενε καινουριο μοτο ας σου δωσουν αλλο η ας βγαλει μοτερ απ αυτα που εχει να στο βαλει επανω και ας βγαλει αυτος ακρη...ο φιλος δυστηχως δε συμεριζεται τον ''ενθουσιασμο'' μου :a017: και ειναι ο πιο ''βουδας''ανθρωπος (τον λες σε σημειο ηλιθιοτητας)αλλα τον αγαπαμε...αποτελεσμα το μηχανακι καθεται εκει και ριμαζει 4 μηνες τωρα με 1900χλμ στο κοντερ...και το μοτερ φετες...να σημειωσω οτι ποτε δε βρηκαν τι εκανε το λαδι... λεω εγω ας πουμε το να μη βαλαν οσο επρεπε??τελος παντων..πλεον και επειδη κουρασα τον επεισα να παμε πρωτα στο εν λογο συνεργειο μαζι και μετα σαρακακη και αν δε βγει αποτελεσμα βουρ δικηγορο αλλα επειδη το θελει σαν τελευταια λυση θελω να μου πειτε απο πειρα δικια σας η παρομοια περιστατικα τον καλυτερο δυνατο τροπο δρασης..δε θα θελα σχολια τυπου ακομα εδω ειστε δικηγορο χτες..εγω το ξερω και το λεγα εξ αρχης αλλα....ευχαριστω προκαταβολικα
    Throttle that mysterious friend of ours

  2. #2
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    εδω που φτάσατε και με τον τρόπο που το χειρίστηκε ο φίλος μόνο ο δικός σου τρόπος έμεινε.
    καλά ξεμπερδέματα.

  3. #3
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Ελπιζω να εχει κρατησει τις αποδειξεις απο το σερβις.
    Σε παρομοια δικη μου περιπτωση,αιτηθηκα στον ΣΙΣΑΜ για να γινει πραγματοσυνη στο οχημα μου ωστε να βεβαιωθει η δυσλειτουργια του.Ειναι ενα "χαρτι" που μπορει να σας βοηθησει σε περιπτωση που οδηγηθητε στα δικαστιρια.
    Καλα ξεμπερδεματα.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #4
    Λαμπάκι λαδιού δεν έχει αυτό; σίγουρα θα έχει. Δεν του άναψε; έκανε 1000χλμ με 200μλ;

  5. #5
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.294
    οχι ρε γιωργο κι ομως εν ετη 2016 χοντα και δεν εχει ουτε ενδειξη ουτε λαμπακι..τιποτα και οι τυποι δε το ξερανε επρεπε να ρωτησουν..τοσο σιγουρη η χοντα πια η σου λεει ασε μη το βλεπουν
    Throttle that mysterious friend of ours

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Λαμπάκι λαδιού δεν έχει αυτό; σίγουρα θα έχει. Δεν του άναψε; έκανε 1000χλμ με 200μλ;
    Είδα το service manual.
    Δεν έχει Λαμπάκι η μλκια. Μόνο "ματι"..

    Για στείλε μου ενα πμ το μαγαζί

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.177
    Το δικό μου Honda μολις το πήρα καινούριο και το πήγα κατευθείαν στο γκαραζ έλεγξα τα λάδια.
    Σταθμη όμως δεν έβλεπα!
    Τελικά οταν το γύραμε αρκετά βρέθηκε κι η στάθμη... είχε 600ml παραπάνω απο το κανονικό.
    Το γράφω γιατί σίγουρα εμεινε απο λάδια το μηχανάκι του φίλου σου απο μ^^%%ια του συνεργείου.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.294
    Και εγώ αυτό πιστεύω..παίζει να μην είδε καν ποσότητα στο manual ο τύπος και να έβαλε έτσι..εδώ δεν ξέρανε για την ένδειξη θα ξέρανε πόσο παίρνει..τι να πεις..για αυτό δε θέλω πλέον να περνάω ούτε απ έξω από συνεργείο αν δεν είναι απαραίτητο..παίρνει όμως και όσους καλούς έχουν μείνει έτσι η μπάλα δυστυχώς..
    Throttle that mysterious friend of ours

  9. #9
    Επειδή θέλετε να κινηθείτε νομικά, το manual γράφει τα παρακάτω σχετικά με τα λάδια

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20161221-234857.jpg 
Προβολές:	469 
Μέγεθος:	54,0 KB 
ID:	376688

    Check the engine oil level each day before riding the motorcycle.


    1.δεν ξέρω αν έχει καμιά σημασία νομική.
    2 . σίγουρα, θα πρέπει να έχει δώσει μανούαλ στα ελληνικά.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.797
    Τώρα να πούμε την σκληρή αλλά αληθινή κουβέντα;

    Το να έχει λάδια μέσα το μοτέρ, σου βάλανε-δεν σου βάλανε στο συνεργείο, είναι ευθύνη του οδηγού.

    Άλλα μάνιουαλ το έχουν στο pre-ride check και άλλα σε πιο περιοδική βάση (εβδομαδιαία-μηνιαία), το έχουν όμως. Από την στιγμή που ο οδηγός ξεκινάει και δεν έχει ελέγξει κάποια πράγματα στο μοτό του, δεν φταίει ο όποιος τρίτος που είχε για μικρό χρονικό διάστημα, ακόμα και ο μηχανικός του σέρβις, για το όποιο πράγμα δεν έλεγξε ο οδηγός.

    Και εδώ που τα λέμε, είναι και λογικό αυτό. Αν ας πούμε ο οδηγός ξεκινάει με μια αλυσίδα που κάνει σαν σκουριασμένη ερπύστρια Μ60, και του κοπεί στον δρόμο, δεν φταίει το σέρβις, φταίει ο ίδιος ο οδηγός που δεν έλεγξε-λάδωσε-αντικατέστησε την αλυσίδα του. Το τσεκάρισμα των λαδιών, είναι τέτοια ακριβώς ευθύνη.

  11. #11
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Από την στιγμή που ο οδηγός ξεκινάει και δεν έχει ελέγξει κάποια πράγματα στο μοτό του, δεν φταίει ο όποιος τρίτος που είχε για μικρό χρονικό διάστημα, ακόμα και ο μηχανικός του σέρβις, για το όποιο πράγμα δεν έλεγξε ο οδηγός.
    Lolwat?! Παίρνεις το καινούριο μηχανάκι σου από πρώτο σέρβις και δεν έχει ευθύνη το συνεργείο για το αν έχει σωστή ποσότητα λαδιού στο μοτέρ;!

    @o teos: Κακώς το άφησε τόσους μήνες. Αλλά αν δε θέλει να το κυνηγήσει, δικό του πρόβλημα. Όποιος δεν έχει μυαλό...
    Life begins at 45°.

  12. #12
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.294
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Lolwat?! Παίρνεις το καινούριο μηχανάκι σου από πρώτο σέρβις και δεν έχει ευθύνη το συνεργείο για το αν έχει σωστή ποσότητα λαδιού στο μοτέρ;!

    @o teos: Κακώς το άφησε τόσους μήνες. Αλλά αν δε θέλει να το κυνηγήσει, δικό του πρόβλημα. Όποιος δεν έχει μυαλό...
    Σύμφωνω απόλυτα..μέγιστη μαλάκια του...Τώρα τρέχα γύρευε..
    Ggs σωστά τα λες έχει μανιουαλ κανονικά και το διάβασα και ξέρω ήδη ότι εκεί θα πατήσουν νομικά..

    Τελεγονε τώρα εσύ μας λες ότι κάθε μέρα που βγαίνεις από το σπίτι κοιτάς τα λάδια και συμπληρώνεις σε καινούριο μηχανάκι με 1900 χλμ από σέρβις του 2016 250 κυβικά υδροψυκτο...Εγώ έχω cbr του 06 με 60.000 χλμ και τα κοιτάω κάθε 1000χλμ περίπου..κατανοώ αυτό που λες αλλά να μάστε λίγο ρεαλιστές ε..το μηχανάκι δεν έδωσε πότε σημάδι θέματος με λάδια ούτε καπνό ούτε θόρυβο τίποτα..εξάλλου λογικά θεώρησε ο φίλος ότι θα έχει ένδειξη λαδιού..που να ξερε..
    Throttle that mysterious friend of ours

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Lolwat?! Παίρνεις το καινούριο μηχανάκι σου από πρώτο σέρβις και δεν έχει ευθύνη το συνεργείο για το αν έχει σωστή ποσότητα λαδιού στο μοτέρ
    To ''δυο εβδομάδες μετα και αφου πηγε διακοπες'' το διάβασες που το γράφει ε;

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Τελεγονε τώρα εσύ μας λες ότι κάθε μέρα που βγαίνεις από το σπίτι κοιτάς τα λάδια και συμπληρώνεις σε καινούριο μηχανάκι με 1900 χλμ από σέρβις του 2016 250 κυβικά υδροψυκτο...Εγώ έχω cbr του 06 με 60.000 χλμ και τα κοιτάω κάθε 1000χλμ περίπου..κατανοώ αυτό που λες αλλά να μάστε λίγο ρεαλιστές ε..το μηχανάκι δεν έδωσε πότε σημάδι θέματος με λάδια ούτε καπνό ούτε θόρυβο τίποτα..εξάλλου λογικά θεώρησε ο φίλος ότι θα έχει ένδειξη λαδιού..που να ξερε..
    Προσωπικά, εγώ, τα δικά μου δεν τα κοιτάω, τα νοιώθω σαν jedi. Αλλά άλλο εγώ. Ο φίλος σου ώφειλε να ελέγΧει τα λάδια. Να το ξαναγράψω πόσες φορές ακόμα;

    ''Δύο εβδομάδες μετά και αφού πήγε διακοπές'' , δεν φταίει το συνεργείο που ξέχασε να βάλει λάδια. Φταίει δλδ, αλλά....δεν φταίει, αν καταλαβαίνεις τι λέω.

    Πιο μεγάλη μου απορία όμως είναι άλλη. Στην εγγύηση δεν είναι το μοτό; ''Χάλασε, φτιάχτε το, φεύγω, φωνάχτε με όταν είναι έτοιμο''. Τα άλλα όλα που έπιασε και έκανε-συζήτησε-έδρασε-δεν έδρασε ο φίλος σου, δεν καταλαβαίνω τι τα ήθελε. Τι τα ήθελε;

  15. #15
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.294
    Ναι μαλλον δεν το πιανεις η δεν εχεις κανει ποτε παρεδωσε με αντιπροσωπιες..εφοσον δεν εχεις με καποιο τροπο να συνησφερεις στην απορια ευχαριστως να σου λυσω καθε απορια και φυσικα ελευθερος να ρωτησεις οτι θες απλα ας αποφυγουμε σχολια του τυπου τι το θελε και εδρασε δεν εδρασε ολα τα λεει απο πανω..δεν σε ξερω δεν ξερω τι εμπειρια εχεις με μηχανες αλλα αν δεις αυτοι που ξερουν απαντησαν σχετικα..τωρα αν εσυ εισαι ο τριτος μπατζανακης του Λουκι σκαιγουκερ και εισαι σε απευθειας συνδεση με το φορς κακος εισαι εδω σε ζητανε στο αλφα του κενταυρου οι ελ να πολεμησεις τους ανουνακι..περαστικα
    Throttle that mysterious friend of ours

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 106
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2013, 01:47
  2. Σέρρες και περίχωρα .. τα φώτα σας
    από Lamnian στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2011, 14:59
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2006, 10:00
  4. την γνωμη σας και τα φωτα σας!
    από GTZ750 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 00:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF