Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 89

Θέμα: Λίγη βοήθεια και κουβέντα εν μέσω καραντίνας!

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Να σου πω.
    Ο δούκας φοβερό μηχανακι παρά τα όσα ακούγονται για τον κινητήρα του. Πιστεύω 2 τινα θα συμβούν αν τελικά προχωρήσεις.
    Θα το βαρεθείς σε κάποιους μήνες γιατί δεν θα σε καλύπτει πια από δύναμη ή θα ανακαλύψεις πόσο ευχάριστο είναι ένα μηχανακι ελαφρύ σαν παιχνίδι, σαν ποδηλατάκι και δεν θα το αποχωριζεσαι.
    Γιαυτο πιστεύω κατά την γνωμη μου και μόνο, ένα 400-600 είναι ιδανικό για αρχάριο που έχει μυαλό και μπορεί να κρίνει πότε μπορεί να τρέξει λίγο παραπάνω και πότε όχι.

    Για μένα όχι δεν ισχύει. Αν έχεις το γκάζι θα το “πατήσεις” (ανοίξεις) εκει που κρίνεις ΕΣΥ.
    Αν κρίνεις λάθος δεν φταίει το μηχανακι.

  2. #62
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.123
    Όπως και στα άλλα οχήματα, η ιπποδύναμη δεν κάτι που εμφανίζεται γυρνώντας το κλειδί και τις περισσότερες φορές
    είναι μικρότερη στην πράξη από την αναγραφόμενη.

    Όταν η μοτοσυκλέτα σου λέει 90hp, συχνά εννοούν την απόδοση του κινητήρα και όχι την πραγματική
    που φτάνει στον τροχό όταν την οδηγείς στο όριο της απόδοσης.
    Αντίστροφα παρουσιάζουν την κατανάλωση που συχνά μετρούν σε χαμηλές ταχύτητες κάτω από 120Κm/h
    To βάρος επίσης, είναι "στεγνή" αποφεύγοντας να υπολογίσουν, λάδια, νερά, βενζινες και κάτι άλλα δευτερεύοντα πολλές φορές

    Γενικά η μοτοσυκλέτα είναι ένα σύνολο παραμέτρων που χρησιμοποιούμε κατα το δοκούν ανάλογα την διάθεση
    μας και η παράθεση αριθμών μόνο είναι πολύ στείρα για να επικοινωνήσει το σύνολο της εμπειρίας που
    προσπαθούμε να σου περιγράψουμε.

    Διαβάζεις για παράδειγμα ότι "ρουφάει" το GSR και πιθανά εννοούν κάτι κοντά στα 7λτ κοντά στα 170km/h που οι μισοί το βλέπουμε
    σαν μια χαρά κατανάλωση. Πόση ώρα φαντάζεσαι ότι θα αισθάνεσαι καλά με 170 σε μια μοτό χωρίς κάλυψη από τον αέρα
    και ποιές είναι οι διαδρομές σου που θα σου δώσουν την δυνατότητα να πηγαίνεις με τόσα;

    Όπως καταλαβαίνεις ο καθένας "μετρά" τα πράγματα με βάση τα γούστα του, τις ανάγκες του κ.λπ.

    Μόνο με την προσωπική σου εμπειρία θα έχεις κάποια συμπεράσματα που και αυτά
    θα αλλάζουν με τον χρόνο γιατί θα αλλάζεις εσύ λόγο εμπειρίας.

    Γι'αυτό μας βλέπεις και επαναλαμβάνουμε: να σου αρέσει πρώτα απο όλα και στα πλαίσια της λογικής, θα σε καλύπτει.

    Βλέπω ότι είσαι μετρημένος σε αυτή τη φάση αλλά σίγουρα σου λείπει ένα τεράστιο κομμάτι επιλογών - αποφάσεων
    που διαμορφώνουν την παιδεια μας σαν μοτοσυκλετιστές.
    Έτσι και αλλιώς σε παύση είμαστε, διάβασε περιοδικά μοτοσυκλέτας, παρατήρησε το ύφος όσων γράφουν
    βρες τα κοινά με τις δικές σου επιλογές. Μπλέξε περισσότερο με αυτή την εφεύρεση και απέφυγε την σύγκριση
    μεταξύ εταιρειών σαν αναφορά.
    Τα άρθρα τουρισμού, τα κομικ, οι ταινίες κ.λπ. έχουν να σου δώσουν πολλά σε αυτή την φάση.

    Δεν ξέρω αν νοικιάζουν μοτό κάπου κοντά σου, στο προτείνω όμως να επενδύσεις ένα ποσό
    για να οδηγήσεις λίγο μόνος σου ένα τετρακύλινδρο ή τρικύλινδρο, ένα δικύλινδρο.
    Δυο μέρες με μια μοτό θα σου δώσουν πληροφορία που πολύ δύσκολα θα σου μεταφέρουμε γραπτώς
    ακόμα και επαγγελματίες συγγραφείς.

    Θα δείς, θα αλλάξουν αρκετά με την επαφή.

  3. #63
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    Να σου πω.
    Ο δούκας φοβερό μηχανακι παρά τα όσα ακούγονται για τον κινητήρα του. Πιστεύω 2 τινα θα συμβούν αν τελικά προχωρήσεις.
    Θα το βαρεθείς σε κάποιους μήνες γιατί δεν θα σε καλύπτει πια από δύναμη ή θα ανακαλύψεις πόσο ευχάριστο είναι ένα μηχανακι ελαφρύ σαν παιχνίδι, σαν ποδηλατάκι και δεν θα το αποχωριζεσαι.
    Γιαυτο πιστεύω κατά την γνωμη μου και μόνο, ένα 400-600 είναι ιδανικό για αρχάριο που έχει μυαλό και μπορεί να κρίνει πότε μπορεί να τρέξει λίγο παραπάνω και πότε όχι.

    Για μένα όχι δεν ισχύει. Αν έχεις το γκάζι θα το “πατήσεις” (ανοίξεις) εκει που κρίνεις ΕΣΥ.
    Αν κρίνεις λάθος δεν φταίει το μηχανακι.
    Νομίζω και τα 2 σενάρια με βάση αυτά που έχω διαβάσει/δει είναι πολύ πιθανά, χαχα δεν ξέρω τι θα συμβεί με εμένα, αν συμβεί! Σωστό και αυτό που λες ότι αν κρίνω ότι θα ανοίξω το γκάζι κάπου που δεν πρέπει
    φταίω εγώ και όχι το μηχανάκι. Θα αρχίσω να κοιτάω και προς τα 600 λοιπόν που σίγουρα οι επιλογές είναι περισσότερες (πχ το CBF του 04' έχει ABS).
    Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Όπως και στα άλλα οχήματα, η ιπποδύναμη δεν κάτι που εμφανίζεται γυρνώντας το κλειδί και τις περισσότερες φορές
    είναι μικρότερη στην πράξη από την αναγραφόμενη.

    Όταν η μοτοσυκλέτα σου λέει 90hp, συχνά εννοούν την απόδοση του κινητήρα και όχι την πραγματική
    που φτάνει στον τροχό όταν την οδηγείς στο όριο της απόδοσης.
    Αντίστροφα παρουσιάζουν την κατανάλωση που συχνά μετρούν σε χαμηλές ταχύτητες κάτω από 120Κm/h
    To βάρος επίσης, είναι "στεγνή" αποφεύγοντας να υπολογίσουν, λάδια, νερά, βενζινες και κάτι άλλα δευτερεύοντα πολλές φορές

    Γενικά η μοτοσυκλέτα είναι ένα σύνολο παραμέτρων που χρησιμοποιούμε κατα το δοκούν ανάλογα την διάθεση
    μας και η παράθεση αριθμών μόνο είναι πολύ στείρα για να επικοινωνήσει το σύνολο της εμπειρίας που
    προσπαθούμε να σου περιγράψουμε.

    Διαβάζεις για παράδειγμα ότι "ρουφάει" το GSR και πιθανά εννοούν κάτι κοντά στα 7λτ κοντά στα 170km/h που οι μισοί το βλέπουμε
    σαν μια χαρά κατανάλωση. Πόση ώρα φαντάζεσαι ότι θα αισθάνεσαι καλά με 170 σε μια μοτό χωρίς κάλυψη από τον αέρα
    και ποιές είναι οι διαδρομές σου που θα σου δώσουν την δυνατότητα να πηγαίνεις με τόσα;

    Όπως καταλαβαίνεις ο καθένας "μετρά" τα πράγματα με βάση τα γούστα του, τις ανάγκες του κ.λπ.

    Μόνο με την προσωπική σου εμπειρία θα έχεις κάποια συμπεράσματα που και αυτά
    θα αλλάζουν με τον χρόνο γιατί θα αλλάζεις εσύ λόγο εμπειρίας.

    Γι'αυτό μας βλέπεις και επαναλαμβάνουμε: να σου αρέσει πρώτα απο όλα και στα πλαίσια της λογικής, θα σε καλύπτει.

    Βλέπω ότι είσαι μετρημένος σε αυτή τη φάση αλλά σίγουρα σου λείπει ένα τεράστιο κομμάτι επιλογών - αποφάσεων
    που διαμορφώνουν την παιδεια μας σαν μοτοσυκλετιστές.
    Έτσι και αλλιώς σε παύση είμαστε, διάβασε περιοδικά μοτοσυκλέτας, παρατήρησε το ύφος όσων γράφουν
    βρες τα κοινά με τις δικές σου επιλογές. Μπλέξε περισσότερο με αυτή την εφεύρεση και απέφυγε την σύγκριση
    μεταξύ εταιρειών σαν αναφορά.
    Τα άρθρα τουρισμού, τα κομικ, οι ταινίες κ.λπ. έχουν να σου δώσουν πολλά σε αυτή την φάση.

    Δεν ξέρω αν νοικιάζουν μοτό κάπου κοντά σου, στο προτείνω όμως να επενδύσεις ένα ποσό
    για να οδηγήσεις λίγο μόνος σου ένα τετρακύλινδρο ή τρικύλινδρο, ένα δικύλινδρο.
    Δυο μέρες με μια μοτό θα σου δώσουν πληροφορία που πολύ δύσκολα θα σου μεταφέρουμε γραπτώς
    ακόμα και επαγγελματίες συγγραφείς.

    Θα δείς, θα αλλάξουν αρκετά με την επαφή.
    Σωστό αυτό που λες, δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο, σίγουρα η ιπποδύναμη δεν έρχεται από μόνη της.

    Μακάρι να καίει τόσο στα 170 :P Ελπίζω όμως να μην εννοούν ότι καίει τόσο μέσα στη πόλη , γιατί τότε είναι πολύ :P
    Μάλλον σε αυτά τα κυβικά και με αυτή την ιπποδύναμη να περιμένω τη κατανάλωση από 5-7 ΜΟ ανάλογα πάντα την οδήγηση να φανταστω;
    Απόλυτα σωστό και αυτό που λες : "Όπως καταλαβαίνεις ο καθένας "μετρά" τα πράγματα με βάση τα γούστα του, τις ανάγκες του κ.λπ."
    Σίγουρα έχω μπροστά μου πολύ διάβασμα και youtube γιατί να σ πω και κάτι ; Έχει ενδιαφέρον ! Για το αμάξι δεν ενδιαφέρθηκα να δω πως αλλάζουν λάδια ποτέ, το πήγαινα και τα άλλαζαν.
    Ε για μηχανή έχω δει service ολόκληρα (άσχετα βίντεο χωρίς συγκεκριμένη μηχανη ):P

    Αυτό με την ενοικίαση δεν το είχα σκεφτεί καθόλου και δεν το βρίσκω και καθόλου άσχημη ιδέα η αλήθεια είναι. Ειδικά σε μη τουριστική περίοδο πόσο ακριβό να ναι..σιγα.

    Άλλη μία ερώτηση τόσο προς τα εσένα που φαίνεται ότι έχεις ασχοληθεί με το θέμα αλλά και γενικά.
    Ξέρω ότι η τεχνολογία των ABS στις μηχανές είναι ή τουλάχιστον ήταν πιο πίσω από των αυτοκινήτων (διορθώστε με αν κάνω λάθος).
    Έχει λοιπόν νόημα να πάρω μηχανή του 2004 με abs αντί μηχανής του 2010 πχ χωρίς ABS? Εννοώ, θα κάνει όντως μεγάλη διαφορά;

    Όπως και να χει, ευχαριστώ για το χρόνο σου και τις πολύτιμες πληροφορίες σου!

  4. #64
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.435
    Το cbf νομίζω είναι ότι πρέπει.Ήπιο μοτέρ αλλά δεν θα νοιώσεις και ότι καβαλάς μικρό.
    porca miseria.

  5. #65
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.123
    Θα πρέπει να παραθέσεις τις μοτοσυκλέτες που συγκρίνεις, θα μπλέξουμε.

    Το abs καλό είναι να υπάρχει αν είναι και λίγο βαριά η μοτό. Το να υπολογίζεις σε αυτό είναι τελείως λάθος.
    Ανέφερε ένας φίλος ότι τσεκουρώνουμε τα φρένα σε φάση πανικού.
    Ε δεν είναι έτσι τα πράγματα, στην αρχή προσέχουμε και μαθαίνουμε να φρενάρουμε προοδευτικά
    και ο εγκέφαλος μας κάνει τις ρυθμίσεις όταν χρειαστεί, ούτε οδηγοί αγώνων είμαστε, ούτε και χθεσινοί όμως.

    Πετάχτηκε ο παππούς και τρόμαξα,.. απο φέτος ξεκινάνε; μέχρι τώρα δεν πετάγονταν;
    εγώ που κοίταγα πριν πεταχτεί; άλλαζα σταθμούς;
    Διακτινίστηκε στο μοναδικό σημείο διαφυγής και εγώ πήγαινα με τόσα σε περιοχή παππούδων που έχω τον
    ασυμάζευτο και θα με σώσει το abs; γιατί; για να σκοτώσω κάποιον νεώτερο λίγο μετά τέτοιος μλκς που 'μαι;

    Απο το πρώτο abs καβαλάμε μοτοσυκλέτες και άλλες τρακόσια κιλά αηδία με ταμπούρα κ.ο.κ.
    Και με εχεί "σώσει" το abs απο χαζογλυστρήματα και έχω τρακάρει γιατί το abs αποφάσισε ότι δεν
    έπρεπε να φρενάρω και χίλια δυό.
    Κάνουμε σημαία το abs και την "άνεση" και αφήνουμε να χορταριάσει το μυαλό αποποιούμενο ευθυνών.

    Μοτοσυκλέτα είναι, δεν θα αλλάξει όσο δεν αλλάζουν και αυτά που προσφέρει.
    Θέλει να είσαι εκεί, αν πετάς αητό θα σε πάρει και θα σε σηκώσει.
    Παίζουν ΜΜΜ που κάνεις και γνωριμίες. Και γλυκά και δίαιτα δεν γίνεται, θέλει μέτρο και γυμναστική.

  6. #66
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Παίχτη, σκέψου και το ενδεχόμενο του οβερλόουντ απο την τόση πληροφορία, η οποία σου είναι μεν διαθέσιμη αλλά χωρίς να έχεις σημείο αναφοράς, μη φτάσει και σε "μπουκώσει".
    Καλο χρυσό και άγιο το διάβασμα, αλλά άμα δε συνοδεύεται και απο την πρακτική εφαρμογή μένει απλά θεωρία.
    Για αυτό και πολλοί σου γράψαμε ξεκίνα πιο λάιτ και μόλις νιώσεις τι και πως, αλλάζεις. Όλα είναιπιο εύκολα με ενα πιο μικρό μηχανάκι, ειδικά για τον αρχάριο.

    το σιμπιεφ ας πουμε που αναφέρθηκε. τιμιότατο,σκυλί μαύρο,ανετο,χιλια καλα εχει. τα μαζεύει όμως κι αυτο τα χιλιομετρα του (ελα μην τσιμπήσετε ολοι εσείς οι υπόλοιποι) . δεν χρειάζεται να βλέπεις 220 στο κοντερ για να τρομάξεις. Ενας ρουκι μπορεί κάλιστα να κλάσει μέντες όταν έχει μαζέψει χιλιόμετρα στη στροφή που δεν ξέρει να τα διαχειριστεί, με πολύ πιο γήινα νούμερα ταχυτήτων.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #67
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Φιλαρακι καλο,θα το πω για μια ακομη φορα,οπως τα λεω στους νεους με μηδαμινη πειρα ,σε μοτο.
    ΑΚΟΥ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΜΠΥΡΑ και ξεκινα απο χαμηλα,και ΔΕΝ θα χασεις.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    . Ενας ρουκι μπορεί κάλιστα να κλάσει μέντες όταν έχει μαζέψει χιλιόμετρα στη στροφή που δεν ξέρει να τα διαχειριστεί, με πολύ πιο γήινα νούμερα ταχυτήτων.
    Αυτό ακριβώς..

    Για το gsr αυτά που διάβασες φίλε είναι αλήθεια.. Μιλάμε για μεγάλη κατανάλωση βενζίνης.. Θέματα δεν έχει σαν μηχανάκι, δεν σπάει δεν χαλάει.. Αλλά πίνει τον αμπακο και θα γίνεις κολλητός του βενζίνα.. Ειδικά για κίνηση μέσα στην Αθήνα.. Επίσης στις χαμηλές ταχύτητες εντός πόλης είναι κάπως κουραστικό.. Έχει κάπως απότομη λειτουργία στις λίγες στροφές.. Όλα αυτά από φίλο που το είχε για τρία χρονάκια.. Όταν ψαχνόμουν πριν δύο τρία χρόνια ήταν υποψήφιο και το χα ψάξει αρκετά γιατί κι εγώ το γουστάρω από παλιά.. Αλλά τα παραπάνω που σου έγραψα με αποτρεψαν.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Αν κοιτάς και gsr τότε αλλάξει το πράγμα και μπαίνουν στο παιχνίδι και z750 , hornet και αλλα τόσα ....
    Θα το ξαναπώ , γνωμη μου είναι ένα sv 650 που μπορεί να σταθεί και σαν entry level αλλα και να σε πάει και ενα βήμα παρακάτω ...

    Αν θές ντε και καλά abs μπορει να βρείς και er-6n στο budget που ψάχνεις .

    Υπάρχουν και τα BAJAJ DOMINAR 400 η κατι ανάλογο με λιγότερα κυβικά και άλογα (που είμαι σίγουρος πως αν δε σου τα πρότειναν ακόμα , θα σου τα προτείνουν) αλλά αν είχα το μικρόβιο και σκοπό να πάω παραπάνω στο μέλλον, δεν θα τα κοιτούσα .



    * επικίνδυνα αυτά τα post ... άρχισα να παζαρεύω με τον εαυτό μου και να ψάχνω για gsxs 750
    https://www.youtube.com/watch?v=Ki13yUl_Rfc λες..?

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Αν κοιτάς και gsr τότε αλλάξει το πράγμα και μπαίνουν στο παιχνίδι και z750 , hornet και αλλα τόσα ....
    Θα το ξαναπώ , γνωμη μου είναι ένα sv 650 που μπορεί να σταθεί και σαν entry level αλλα και να σε πάει και ενα βήμα παρακάτω ...

    Αν θές ντε και καλά abs μπορει να βρείς και er-6n στο budget που ψάχνεις .

    Υπάρχουν και τα BAJAJ DOMINAR 400 η κατι ανάλογο με λιγότερα κυβικά και άλογα (που είμαι σίγουρος πως αν δε σου τα πρότειναν ακόμα , θα σου τα προτείνουν) αλλά αν είχα το μικρόβιο και σκοπό να πάω παραπάνω στο μέλλον, δεν θα τα κοιτούσα .



    * επικίνδυνα αυτά τα post ... άρχισα να παζαρεύω με τον εαυτό μου και να ψάχνω για katana
    https://www.youtube.com/watch?v=Ki13yUl_Rfc λες..?

  11. #71
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Θα πρέπει να παραθέσεις τις μοτοσυκλέτες που συγκρίνεις, θα μπλέξουμε.

    Να σου πω την αλήθεια δεν έχω κατασταλλάξει καπου ώστε να σ πω με σιγουριά. Μου αρέσουν αρκετά μοντέλα προφανώς.
    Σίγουρα καθοδηγούμε προς τα naked καθώς μου αρέσουν αρκετά και πιστεύω θα κάνουν αυτό που θέλω. Τώρα τι να σ πω, δεν ξέρω εν τέλει με τι θα καταλήξω.

    Το abs καλό είναι να υπάρχει αν είναι και λίγο βαριά η μοτό. Το να υπολογίζεις σε αυτό είναι τελείως λάθος.
    Ανέφερε ένας φίλος ότι τσεκουρώνουμε τα φρένα σε φάση πανικού.
    Ε δεν είναι έτσι τα πράγματα, στην αρχή προσέχουμε και μαθαίνουμε να φρενάρουμε προοδευτικά
    και ο εγκέφαλος μας κάνει τις ρυθμίσεις όταν χρειαστεί, ούτε οδηγοί αγώνων είμαστε, ούτε και χθεσινοί όμως.

    Πετάχτηκε ο παππούς και τρόμαξα,.. απο φέτος ξεκινάνε; μέχρι τώρα δεν πετάγονταν;
    εγώ που κοίταγα πριν πεταχτεί; άλλαζα σταθμούς;
    Διακτινίστηκε στο μοναδικό σημείο διαφυγής και εγώ πήγαινα με τόσα σε περιοχή παππούδων που έχω τον
    ασυμάζευτο και θα με σώσει το abs; γιατί; για να σκοτώσω κάποιον νεώτερο λίγο μετά τέτοιος μλκς που 'μαι;

    Απο το πρώτο abs καβαλάμε μοτοσυκλέτες και άλλες τρακόσια κιλά αηδία με ταμπούρα κ.ο.κ.
    Και με εχεί "σώσει" το abs απο χαζογλυστρήματα και έχω τρακάρει γιατί το abs αποφάσισε ότι δεν
    έπρεπε να φρενάρω και χίλια δυό.
    Κάνουμε σημαία το abs και την "άνεση" και αφήνουμε να χορταριάσει το μυαλό αποποιούμενο ευθυνών.

    Μοτοσυκλέτα είναι, δεν θα αλλάξει όσο δεν αλλάζουν και αυτά που προσφέρει.
    Θέλει να είσαι εκεί, αν πετάς αητό θα σε πάρει και θα σε σηκώσει.
    Παίζουν ΜΜΜ που κάνεις και γνωριμίες. Και γλυκά και δίαιτα δεν γίνεται, θέλει μέτρο και γυμναστική.
    Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες με όλα τα παραπάνω. Δεν είναι πανάκεια το ABS και δεν μου επιτρέπει να πηγαινω σαν το πίθηκο και αν γίνει κάτι να δαγκώσω τα φρένα.
    Αυτό που παρατήρησα με το 1ο μάθημα μηχανής είναι ότι πρέπει να σαι 100% εκεί και τίποτα άλλο, γιατι μην λέμε ψέματα με το αμαξι και λιγο απο το παράθυρο μπορει να κοιτάξεις και θα πιεις και το καφέ σου :P
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, ειδικά αυτό με το παππου ήταν φοβερο και σωστοτατο

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Παίχτη, σκέψου και το ενδεχόμενο του οβερλόουντ απο την τόση πληροφορία, η οποία σου είναι μεν διαθέσιμη αλλά χωρίς να έχεις σημείο αναφοράς, μη φτάσει και σε "μπουκώσει".
    Καλο χρυσό και άγιο το διάβασμα, αλλά άμα δε συνοδεύεται και απο την πρακτική εφαρμογή μένει απλά θεωρία.
    Για αυτό και πολλοί σου γράψαμε ξεκίνα πιο λάιτ και μόλις νιώσεις τι και πως, αλλάζεις. Όλα είναιπιο εύκολα με ενα πιο μικρό μηχανάκι, ειδικά για τον αρχάριο.

    το σιμπιεφ ας πουμε που αναφέρθηκε. τιμιότατο,σκυλί μαύρο,ανετο,χιλια καλα εχει. τα μαζεύει όμως κι αυτο τα χιλιομετρα του (ελα μην τσιμπήσετε ολοι εσείς οι υπόλοιποι) . δεν χρειάζεται να βλέπεις 220 στο κοντερ για να τρομάξεις. Ενας ρουκι μπορεί κάλιστα να κλάσει μέντες όταν έχει μαζέψει χιλιόμετρα στη στροφή που δεν ξέρει να τα διαχειριστεί, με πολύ πιο γήινα νούμερα ταχυτήτων.
    Κάλα ψόφησα στο γέλιο με το σχόλιο σου "(ελα μην τσιμπήσετε ολοι εσείς οι υπόλοιποι)" αλλα καταλαβαίνω πως το λες και συμφωνώ. Δεν είναι το ίδιο να διαχειριστεί κάποια χλμ ένας νέος στο άθλημα με έναν που οδηγεί κάποια χρόνια και ίσως εχει μάθει από τα λάθη του. Η αλήθεια είναι ότι στο μυαλό μου ναι όλα ειναι πιο εύκολα με ένα μικρό μηχανάκι και δεν φοβάμαι καθόλου αυτό που λένε όλοι θα το βαρεθείς γιατί πολύ απλά πιστεύω ότι ίσως όλοι αυτοί που βαριούνται μάλλον δεν έφτασαν στα όριά τους τα μηχανάκια (δεν εννοώ μόνο ταχύτητα); Σέβομαι τη γνώμη σου και να σαι σίγουρος όλες τις γνώμες τις λαμβάνω σοβαρά υπόψιν, σίγουρα διαμορφώνοντας τη δική μου. Όσον αφορά το διάβασμα χωρίς πρακτική νομίζω ισχύει σε αρκετά πράγματα στη ζωή, πόσο μάλλον στο μοτοσυκλετισμό. Να σαι καλά!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Φιλαρακι καλο,θα το πω για μια ακομη φορα,οπως τα λεω στους νεους με μηδαμινη πειρα ,σε μοτο.
    ΑΚΟΥ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΜΠΥΡΑ και ξεκινα απο χαμηλα,και ΔΕΝ θα χασεις.
    χαχα ευχαριστώ πολύ φίλε μου για το σχόλιο, αν και αγαπάω τη μπύρα (και θα την αποχωριστώ αρκετά για τη μηχανή :P) νομίζω σοφότερο είναι να ακούσουμε τη πείρα! Να σαι καλά!

  12. #72
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Αυτό ακριβώς..

    Για το gsr αυτά που διάβασες φίλε είναι αλήθεια.. Μιλάμε για μεγάλη κατανάλωση βενζίνης.. Θέματα δεν έχει σαν μηχανάκι, δεν σπάει δεν χαλάει.. Αλλά πίνει τον αμπακο και θα γίνεις κολλητός του βενζίνα.. Ειδικά για κίνηση μέσα στην Αθήνα.. Επίσης στις χαμηλές ταχύτητες εντός πόλης είναι κάπως κουραστικό.. Έχει κάπως απότομη λειτουργία στις λίγες στροφές.. Όλα αυτά από φίλο που το είχε για τρία χρονάκια.. Όταν ψαχνόμουν πριν δύο τρία χρόνια ήταν υποψήφιο και το χα ψάξει αρκετά γιατί κι εγώ το γουστάρω από παλιά.. Αλλά τα παραπάνω που σου έγραψα με αποτρεψαν.
    Σε ευχαριστώ πολυ για το σχόλιο σου, βοηθάει αρκετά! Πολύ δύσκολα θα καταλήξω εκεί, λίγο η κατανάλωση λίγο τα άλογα..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Αν κοιτάς και gsr τότε αλλάξει το πράγμα και μπαίνουν στο παιχνίδι και z750 , hornet και αλλα τόσα ....
    Θα το ξαναπώ , γνωμη μου είναι ένα sv 650 που μπορεί να σταθεί και σαν entry level αλλα και να σε πάει και ενα βήμα παρακάτω ...

    Αν θές ντε και καλά abs μπορει να βρείς και er-6n στο budget που ψάχνεις .

    Υπάρχουν και τα BAJAJ DOMINAR 400 η κατι ανάλογο με λιγότερα κυβικά και άλογα (που είμαι σίγουρος πως αν δε σου τα πρότειναν ακόμα , θα σου τα προτείνουν) αλλά αν είχα το μικρόβιο και σκοπό να πάω παραπάνω στο μέλλον, δεν θα τα κοιτούσα .



    * επικίνδυνα αυτά τα post ... άρχισα να παζαρεύω με τον εαυτό μου και να ψάχνω για gsxs 750
    https://www.youtube.com/watch?v=Ki13yUl_Rfc λες..?
    Αχα, καταλαβα καταλαβα και εγώ δεν νομίζω να καταλήξω εκεί. Λίγο αυτό με τη κατανάλωση λίγο ότι ειναι 90 άλογα χμμ.. Οπότε βγαίνουν και από την εξίσωση τα ομορφα z750, hornet κτλπ.
    Το sv 650 γαμώτο είναι πολύ ομορφούλη (το naked τελείως γιατί είναι και ένα S νομίζω με περίεργο fairing) αλλά για να πας σε έκδοση ABS ανεβαίνεις αρκετά.
    Το Er-6n αν και περίεργο αυτό το φως μπροστά δεν με χαλάει, όμορφο και από όσο έχω διαβάσει εδώ μέσα αρκετά αξιόπιστο και γραμμικό. Πρέπει να βρω έκδοση με ABS σίγουρα !
    Το Baja δεν το ξέρω καθόλου μην σου λέω ψέματα. Λίγο τα zontes είχα ψάξει αλλά δεν με έπεισαν παρά τη τρελή πορεία τους στην Ελλάδα. Θα δείξει σε βάθος χρόνου πως θα αποδειχθουν .
    χαχα έτοιμο να καταπιεί όποιον βρεθεί μπροστά του ? :P τέλειο μου αρέσουν πολύ τα πλαστικά του και δεν με χαλάει καθόλου και η τριχρωμία!

  13. #73

  14. #74
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    χαχα 0 αποτελεσματα μου βγαζει :P

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PapaDDoS Προβολή μηνύματος
    χαχα 0 αποτελεσματα μου βγαζει :P
    Θα έπαθε DDOS το σέρβερ

    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λίγη βοήθεια και στο 4 παρακαλώ!
    από due στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2010, 06:54
  2. xj900 λαδι και φιλτρο αλλαγη λιγη βοηθεια
    από eXJey στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2009, 21:46
  3. To χτυπησα λιγο.... Λιγη βοηθεια;
    από Ταξιδευτής στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2006, 09:56
  4. Πατρα - Ορεστιαδα με Ζ750. Λιγη βοηθεια?
    από megatim στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2005, 09:23
  5. Παιδιά λίγη βοήθεια γιατί στα νομικά είμαι σκάρτος!
    από mastouri στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2004, 13:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF