Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: CBF600SA - Πόσα χλμ. βγάζετε με τα μπορστινά τακάκια σε C-ABS Μοντέλο?

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    114

    CBF600SA - Πόσα χλμ. βγάζετε με τα μπορστινά τακάκια σε C-ABS Μοντέλο?

    Καλησπέρα σε όλους,

    Eπειδή προέκυψε στον αδελφό μου μετά απο αλλαγή τακακίων μπροστά θα ήθελα την εμπειρία σας σχετικά όσων έχουν το CBF600 μοντέλο με ABS, πόσα χλμ. βγάζετε χοντρικά με τα μπροστινά μαμα τακάκια?

    Ο αδελφός μου με CBF600SA 2009, έκανε 26.000Km με τα τακάκια που φόραγε ο προηγούμενος - δεν ξέρω τι τακάκια είχε το μηχανάκι πάνω, (τα περισσότερα σε ταξίδια), αλλάζοντας με μαμά τακάκια και πλέον κύρια χρήση στην πόλη έβγαλε μόλις και με το ζόρι 10.000Km, επειδή η διαφορά δεν μου φαίνεται φυσιολογική, για πείτε την εμπειρία σας.

    Καθώς δεν ξέρω πόσο τρώει το C-ABS, περιμένω να ακούσω απο άλλους κατόχους

    εγω με CBR600 βγάζω 20.000Km με τα μπροστά και 10.000Km με τα πίσω , αλλά είναι αλλο μηχανάκι και δεν έχω και ABS.

    Ευχαριστώ
    HONDA CBR 600 F4i 2001

  2. #2
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Εγώ με το hornet είμαι 3 προς 1 πάντως (10κ με 30κ χοντρικά)

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από killbill Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους,

    Eπειδή προέκυψε στον αδελφό μου μετά απο αλλαγή τακακίων μπροστά θα ήθελα την εμπειρία σας σχετικά όσων έχουν το CBF600 μοντέλο με ABS, πόσα χλμ. βγάζετε χοντρικά με τα μπροστινά μαμα τακάκια?

    Ο αδελφός μου με CBF600SA 2009, έκανε 26.000Km με τα τακάκια που φόραγε ο προηγούμενος - δεν ξέρω τι τακάκια είχε το μηχανάκι πάνω, (τα περισσότερα σε ταξίδια), αλλάζοντας με μαμά τακάκια και πλέον κύρια χρήση στην πόλη έβγαλε μόλις και με το ζόρι 10.000Km, επειδή η διαφορά δεν μου φαίνεται φυσιολογική, για πείτε την εμπειρία σας.

    Καθώς δεν ξέρω πόσο τρώει το C-ABS, περιμένω να ακούσω απο άλλους κατόχους

    εγω με CBR600 βγάζω 20.000Km με τα μπροστά και 10.000Km με τα πίσω , αλλά είναι αλλο μηχανάκι και δεν έχω και ABS.

    Ευχαριστώ
    Στο δικό μου, όπως προκύπτει από το Book Service, αλλάχθηκαν τα μπροστά τακάκια στα 27.000 χλμ (το μηχανάκι τώρα έχει 31.000), με τα εργοστασιακά τα οποία έχουν πολύ υλικό ακόμη. Τα πίσω έχουν ακόμη τη μισή πάστα και αυτό οφείλεται στο ότι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν το πατούσε σχεδόν ποτέ (έτσι μου είπε).
    Αν θες την άποψή μου το θέμα της φθοράς των τακακιών έχει να κάνει με τον τρόπο οδήγησης. Υπάρχουν αυτοί που όταν πλησιάζουν φανάρι κόβοντας ταχύτητα κατεβάζοντας σχέσεις στο κιβώτιο και αυτοί που πάνε τάπα με 6η και για να σταματήσουν πατάνε δυνατά τα φρένα με πολύ περισσότερη δύναμη.
    Με λίγα λόγια για την φθορά των τακακιών παίζει ρόλο ο τρόπος οδήγησης και το πως χρησιμοποιούμε τα φρένα. Αν πατάμε μόνο το μπροστά θα φαγωθεί πολύ πιο γρήγορα. Αν πατάμε μόνο το πισω που είναι συνδυασμένο, σε χαμηλές ταχύτητες (γιατί σε υψηλές δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να σταματήσει η μηχανή) που ενεργοποιεί το πίσω και ένα πιστόνι μπροστά θα φαγωθούν πολύ γρήγορα τα πίσω τακάκια. Αν πατάμε και το μπροστά και τα πίσω (ο καλύτερος τρόπος για εμένα) σχεδόν ταυτόχρονα (ελάχιστα πιο νωρίς το πίσω για σταθεροποίηση της μηχανής) τότε πετυχαίνουμε τη μέγιστη κατανομή του βάρους του φρεναρίσματος και συνεπώς τι λιγότερη φθορά ανά τακάκι.
    Τέλος, αν και δεν έχω ακόμη ιδία εμπειρία, μου φαίνονται πολύ λίγα τα 10.000 χλμ για να έχουν φαγωθεί τα εμπρός τακάκια. Μήπως ο αδελφός σου το πάει τάπα το μηχανάκι;
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 25/08/2016 στις 18:36.

  4. #4
    εγω εχω 28κ και δεν εχω αλλαξει ακομα τα μαμα.
    Πισω αλλαξα στα 20κ νομιζω

  5. #5
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    εγω το πηρα με 25κ με μαμα μπρος πισω πλεον στα 29 χρειαζομαι τουλαχιστον πισω.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από killbill Προβολή μηνύματος
    ....
    Στα 18.000 + τα άλλαξα από καινούργια (και είχε μείνει ακόμα μισή πάστα) , αλλά τότε το μάθαινα το μηχανάκι και ήμουν στα φρένα πιο πολύ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Αν πατάμε μόνο το πισω που ... ενεργοποιεί το πίσω και ένα πιστόνι μπροστά
    Δεν ισχύει αυτό. Όλα τα έμβολα ενεργοποιούνται. Μύθος που δεν ξέρω από που ξεκίνησε.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Στα 18.000 + τα άλλαξα από καινούργια (και είχε μείνει ακόμα μισή πάστα) , αλλά τότε το μάθαινα το μηχανάκι και ήμουν στα φρένα πιο πολύ.



    Δεν ισχύει αυτό. Όλα τα έμβολα ενεργοποιούνται. Μύθος που δεν ξέρω από που ξεκίνησε.
    Ναι έχεις δίκιο όλα τα έμβολα ενεργοποιούνται (σε κάποιο περιοδικό είχα διαβάσει για το ένα από τα τρία έμβολα και προφανώς είναι λάθος), όμως είναι τόσο χαμηλή η πίεση στα εμπρός έμβολα που είναι σαν μην ενεργοποιούνται. Τουλάχιστον εγώ αυτή την αίσθηση έχω. Και το αναφέρω γιατί έχω οδηγήσει αρκετά δίτροχα με συνδυασμένα φρένα και στο πάτημα του πίσω φρένου τα εμπρός έμβολα ενεργοποιούνται με πολύ περισσότερη δύναμη.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    114
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, επομένως τα 10Κ είναι πολύ λίγα , θα δείξει η επόμενη αλλαγή!
    HONDA CBR 600 F4i 2001

  9. #9
    Ο Έχων το Γκάζι..... Το avatar του/της ypapadio
    Εγγραφή
    24/02/2013
    Μηνύματα
    102
    Εγώ τα μπροστά τα άλλαξα στα 10.000 περίπου και τα πίσω στα 18.000+.
    Όμως να πω, πως όταν έπεφτα στα φρένα, τα μούτρα έβρισκαν άσφαλτο !!! Κοινώς χούφτωμα κανονικό!!!

    Παντως θα συμφωνήσω με τον doros74 πως η φθορά στα τακάκια εξαρτάται από τον τροπο οδήγησης και φρεναρίσματος.
    XR 600αρι! Μαρσάρ, σπινιάρ, σουζάρ απ'το Κοκάρ στο Μαλαγάρ!!!

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ypapadio Προβολή μηνύματος
    Εγώ τα μπροστά τα άλλαξα στα 10.000 περίπου και τα πίσω στα 18.000+.
    Όμως να πω, πως όταν έπεφτα στα φρένα, τα μούτρα έβρισκαν άσφαλτο !!! Κοινώς χούφτωμα κανονικό!!!

    Παντως θα συμφωνήσω με τον doros74 πως η φθορά στα τακάκια εξαρτάται από τον τροπο οδήγησης και φρεναρίσματος.
    +1000 Εχω δει και 13.000 για μπροστά με πολύ χούφτωμα.Το πίσω απλά το ξεχνάω και δεν έχω άποψη.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Ο καθημερινος τροπος οδηγησης σιγουρα παιζει ρολο.
    Αλλα τα καθημερινα μας τακακια αν κανουμε 3 - 4 καλα φρεναρισματα απο τα 180 - 200 στα 40 π.χ. τελειωνουν, οποτε και κυριλε να οδηγουμε τον υπολοιπο καιρο δεν εχει σημασια...
    LIVE FREEEEE!!!!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Ο βασικός παράγοντας φθοράς των τακακιών είναι όταν σε αυτά αναπτύσσονται πολύ υψηλές θερμοκρασίες.
    Υψηλές θερμοκρασίες αναπτύσσονται κυρίως όταν τα πιέζουμε με δύναμη και όταν είμαστε συνέχεια στα φρένα και για μεγάλο χρονικό διάστημα, έστω κι αν ασκούμε λιγότερη δύναμη σ' αυτά.
    Το γεγονός ότι μπορούμε να επιβραδύνουμε, κάπως, χρησιμοποιώντας τα γρανάζια τη μηχανής βοηθάει στο να μην ανεβάζουμε υπερβολικές θερμοκρασίες στα τακάκια.
    Επίσης, καλό κάνει και ένα περιοδικό καθάρισμα για να απομακρυνθούν κατάλοιπα τα οποία μένουν πάνω στα τακάκια από την φθορά τους, γιατί επιβαρύνουν τη λειτουργία τους, έστω και σε μικρό βαθμό.
    Εγώ, τα καθαρίζω με σπρέυ Φρένων (ή επαφών το ίδιο είναι), ανά τακτά χρονικά διαστήματα, αφού βγάλω τη δαγκάνα (εύκολο είναι). Δεν αφαιρώ τα τακάκια, ψεκάζω απευθείας πάνω τους, έτσι απομακρύνεται η βρωμιά και το υγρό στεγνώνει σχεδόν ακαριαία. Με αυτό τον τρόπο δίνω, πιστεύω, λίγο περισσότερη ζωή στα τακάκια. Πόσο; δεν μπορώ να σας πω.

  13. #13
    Ερώτηση.

    Τα τακάκια τα αλλάξατε επειδή σας είπαν ότι ήθελαν αλλαγή ή επειδή τα είδατε εσείς ότι ήθελαν;

    Δηλαδή, είστε σίγουροι ότι είχαν πάστα περίπου στο 1mm?

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση.

    Τα τακάκια τα αλλάξατε επειδή σας είπαν ότι ήθελαν αλλαγή ή επειδή τα είδατε εσείς ότι ήθελαν;

    Δηλαδή, είστε σίγουροι ότι είχαν πάστα περίπου στο 1mm?
    Εγω τα αλλάζω λίγο πριν ακούσω το μέταλλο στην δισκόπλακα.Απ όταν μου λένε θες τακάκια τα χρειάζομαι πραγματικά μετά απο 4.000 km.
    Η αγορά τους είναι άλλο θέμα.

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Ο βασικός παράγοντας φθοράς των τακακιών είναι όταν σε αυτά αναπτύσσονται πολύ υψηλές θερμοκρασίες.
    Υψηλές θερμοκρασίες αναπτύσσονται κυρίως όταν τα πιέζουμε με δύναμη και όταν είμαστε συνέχεια στα φρένα και για μεγάλο χρονικό διάστημα, έστω κι αν ασκούμε λιγότερη δύναμη σ' αυτά.
    Το γεγονός ότι μπορούμε να επιβραδύνουμε, κάπως, χρησιμοποιώντας τα γρανάζια τη μηχανής βοηθάει στο να μην ανεβάζουμε υπερβολικές θερμοκρασίες στα τακάκια.
    Επίσης, καλό κάνει και ένα περιοδικό καθάρισμα για να απομακρυνθούν κατάλοιπα τα οποία μένουν πάνω στα τακάκια από την φθορά τους, γιατί επιβαρύνουν τη λειτουργία τους, έστω και σε μικρό βαθμό.
    Εγώ, τα καθαρίζω με σπρέυ Φρένων (ή επαφών το ίδιο είναι), ανά τακτά χρονικά διαστήματα, αφού βγάλω τη δαγκάνα (εύκολο είναι). Δεν αφαιρώ τα τακάκια, ψεκάζω απευθείας πάνω τους, έτσι απομακρύνεται η βρωμιά και το υγρό στεγνώνει σχεδόν ακαριαία. Με αυτό τον τρόπο δίνω, πιστεύω, λίγο περισσότερη ζωή στα τακάκια. Πόσο; δεν μπορώ να σας πω.
    Σπρέι επαφών και φρένων ΔΕΝ είναι το ίδιο...Περαιτέρω ανάλυση δεν χρειάζεται εδω τουλάχιστον.
    Επίσης εγώ προσωπικά προτιμώ να αλλάζω 500 km πιο νωρίς τακάκια γιατί για τόσο διάστημα μιλάμε παρά να φρενάρω με το μοτέρ και να αλλάζω μετά ψιψιψινια και κοκοκοψαρα στα σωθικά του.Άλλωστε δεν έχουν το ίδιο κόστος...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Tι μηχανή έχετε και πόσα χλμ διανύετε με 1lt βενζίνη (κατανάλωση);
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 248
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2017, 10:26
  2. Πόσα Χλμ. έχετε κάνει με το V-strom?
    από jimgeo στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 91
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2010, 22:16
  3. Θέμα με τα τακάκια ???
    από THEOD στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2008, 21:20
  4. ερωτηση για χχ : πόσα χλμ με ρεζέρβα ?
    από gergio στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2006, 13:15
  5. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2005, 12:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF