Σελίδα 10 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 164

Θέμα: προστιμο για κοκκινο σε ποδηλατη...

  1. #136
    Μ' αρέσει που το συνεχίζεις επί προσωπικού...


    Το ποστάκι μου δεν αναφερόταν σ'εσένα ολόκληρο. Δικαιούμαι της γνώμης μου, όπως οι άλλοι ή κάνω λάθος, πριν μιλήσω να παίρνω έγκριση θεματολογίας και περιεχομένου;
    Το αν ανοίγαμε τα γόνατά μας μικροί σε μιά αλάνα και το αν βγαίνουμε μεγάλοι για τσάρκα στην παραλιακή ώρα αιχμής, δεν συνδέονται και αναφέρονται σε συνθήκες οι οποίες είναι ανόμοιες. Ατυχές το παράδειγμα, το λιγότερο.

    Το να μην συμφωνήσουμε δεν είναι κακό. Μεγάλοι άνθρωποι, δεν χρειάζεται να με πείσεις, δεν χρειάζεται να σε πείσω σώνει και καλά. Συζητάμε, κάτι βγαίνει βλέποντας την γνώμη του άλλου. Μπορεί κάποιος να προσφέρει μιά οπτική που δεν πέρναγε από το δικό μας μυαλό, μπορεί και όχι.

    Το πμ που περιμένεις εστάλη.



    Το ποιός "μου αρέσει" και ποιός "δεν μου αρέσει" δεν έχεις λόγο να το φωνάζεις, προσπαθώντας να αιτιολογήσεις τα καλά και συμφέροντα, όπως έκανες με άλλο τρόπο νωρίτερα. Δεν σε γνωρίζω καν προσωπικά. Όταν και αν, τότε ίσως να σχηματίσω άποψη. Και έτσι για την ιστορία, δεν έχουμε εμπλακεί ποτέ σε "θερμό επεισόδιο" με αξιομνημόνευτη βαρύτητα. Για την ώρα απλά σου λέω ότι χειρίζεσαι κάποια πράγματα λάθος, κατά την γνώμη μου πάντα και ασχέτως ιδιότητας.

  2. #137
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Ένα πολύ καλογυρισμένο βίντεο με αυτό το θέμα. Έχει κάποια σφάλματα κατά τη γνώμη μου, αλλά το κεντρικό νόημα είναι απλο.

    Slowing down won't kill you
    το βίντεο προσπαθεί να μας πει ότι το να πας λιγότερο μπορεί να σε προστατεύσει.
    Κατά τη γνώμη μου όμως το μεγαλύτερο σφάλμα τού είναι ότι αδιαφορεί για το λάθος του οδηγού και πραγματικού υπαίτιου, υποσυνείδητα περνά το μήνυμα, μεγάλε μην αγχώνεσαι ο άλλος θα έπρεπε να προσέχει καλύτερα εσύ βγήκες σαν το βόδι αλλά το πρόβλημά μας είναι η λίγο παραπάνω ταχύτητα του άλλου

  3. #138
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    Οι ποδηλατες, ειτε σας αρεσει ειτε οχι, δεν εχουν κανενα δικαιωμα να ειναι στο δρομο.
    τα σήματα τα πέρασες κανονικά ή με σκονάκι;

  4. #139
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Μ' αρέσει που το συνεχίζεις επί προσωπικού...
    Αδικα? Μπορει... αν ναι γραψε λαθος.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το ποστάκι μου δεν αναφερόταν σ'εσένα ολόκληρο. Δικαιούμαι της γνώμης μου, όπως οι άλλοι ή κάνω λάθος, πριν μιλήσω να παίρνω έγκριση θεματολογίας και περιεχομένου;
    Το αν ανοίγαμε τα γόνατά μας μικροί σε μιά αλάνα και το αν βγαίνουμε μεγάλοι για τσάρκα στην παραλιακή ώρα αιχμής, δεν συνδέονται και αναφέρονται σε συνθήκες οι οποίες είναι ανόμοιες. Ατυχές το παράδειγμα, το λιγότερο.
    Το ειδα οτι δεν αναφεροταν σε μενα ολοκληρο και γιαυτο ηταν και γενικολογη η απαντηση. Δεν ηταν ατυχες, κολαγε σε αυτο που ανεφερες περι μικρης ηλικιας κλπ και το πηγα παρακατω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το να μην συμφωνήσουμε δεν είναι κακό. Μεγάλοι άνθρωποι, δεν χρειάζεται να με πείσεις, δεν χρειάζεται να σε πείσω σώνει και καλά. Συζητάμε, κάτι βγαίνει βλέποντας την γνώμη του άλλου. Μπορεί κάποιος να προσφέρει μιά οπτική που δεν πέρναγε από το δικό μας μυαλό, μπορεί και όχι.
    Το πμ που περιμένεις εστάλη.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το ποιός "μου αρέσει" και ποιός "δεν μου αρέσει" δεν έχεις λόγο να το φωνάζεις, προσπαθώντας να αιτιολογήσεις τα καλά και συμφέροντα, όπως έκανες με άλλο τρόπο νωρίτερα. Δεν σε γνωρίζω καν προσωπικά. Όταν και αν, τότε ίσως να σχηματίσω άποψη. Και έτσι για την ιστορία, δεν έχουμε εμπλακεί ποτέ σε "θερμό επεισόδιο" με αξιομνημόνευτη βαρύτητα. Για την ώρα απλά σου λέω ότι χειρίζεσαι κάποια πράγματα λάθος, κατά την γνώμη μου πάντα και ασχέτως ιδιότητας.
    Δε μπορω να πω αυτο που διεγνωσα? Μπορει να ειμαι και λαθος? Πεστο μου. Ισως να ειναι το στυλ σου και να το παρεξηγησα. Πρεπει δλδ να το υποβαθμιζεις λεγοντας οτι εχω δολο? Μεγαλοι ανθρωποι ειμαστε οπως ειπες πιο πριν.

  5. #140
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος

    Ειδικά το Α. και κυρίως το Β. με έχουν κάνει να μετανιώνω για όσα "πατάκια " έχω ή μου έχουν κάνει.
    το πατάκι - για την ιστορία - δεν είναι ρυμούλκηση
    είναι μάλλον σπρώξιμο. Δεν ξέρω αν τυπικά προβλέπεται αλλά δεν είναι το ίδιο
    Τελευταία τροποποίηση από cityfly; 03/06/2016 στις 09:42.

  6. #141
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    πως φαινεται οτι εισαι mod στα "εργαλεια"...

    blitzer τουλαχιστον κιτρινη παει αυτο γιατι ειναι και εξουσια...
    λες να μιλάει για την κλίση ... του ποδηλάτου στις στροφές;

  7. #142
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    τα σήματα τα πέρασες κανονικά ή με σκονάκι;
    Προφανεστατα με σκονακι και κατα πως φαινεται δεν ξερω και να οδηγω. Λεω επισης, πως το γεγονος της μη ασφαλισης των ποδηλατων, που κινουνται στους δημοσιους δρομους ειναι μεγαλο θεμα. Τι εχεις να πεις για αυτο;
    Το γεγονος της μη υπαρξης πινακιδας στα ποδηλατα, που μετατρεπει σε καφρους της ασφαλτου τους οδηγους τους εχει μεγαλη σχεση με το δικο μου υποτιθεμενο σκονακι; Μηπως τελικα θελουμε και την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο; Μηπως σε αυτη τη χωρα του απολυτου βολεψιματος και της απολυτης νομιμοφανειας εχουμε μπει ολοι στη νοοτροπια του να κανω τη δουλεια μου και να πανε να γαμηθουνε ολοι οι υπολοιποι; Μολις σκασει η στραβη ολοι ρωτανε τους φιλους τους και μη, εχεις κανα γνωστο να γλυτωσω την κληση, το προστιμο 'η ακομη χειροτερα... ποσα πρεπει να δωσω για να γλυτωσω; Μην λεμε τωρα πως τα ποδηλατα ξαφνικα μετα απο απουσια απο τους ελληνικους δρομους για 2 δεκαετιες, το λιγοτερο, πρεπει να ξαναμπουν και να διεκδηκησουν μεριδιο στο δρομο με τσαμπουκα. Και στην τελικη ειπωθηκε και παραπανω, οι περισσοτεροι τον κοκ τον ξερουν. Τον παραβιαζουν ομως καταφορα. Εγω λοιπον ειμαι το προβλημα σου 'η μηπως να κοιτουσες λιιιιγο παραπερα και να αναγνωριζες το προβλημα, που δημιουργει η κινηση των ποδηλατων στο δρομο;

  8. #143
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Ενω εμεις που κανουμε διαλογο εδω ειμαστε υποχρεωμενοι να μη μιλησουμε και να ανεχτουμε σε μια σοβαρη κουβεντα την γενικολογια εκτος του θεματος. Και επειδη κανεις μοντερατορας δεν αντιδρα παει να πει ειναι και σωστο... Σαν τα βηματα του Σπανουλη ενα πραμα.... Αφου δεν σφυριχτηκαν δεν ηταν και βηματα! Οπως επισης και αν ειμουν αγενης (που σιγουρα δεν ειμουν) υπαρχουν οι αρμοδιοι εδω να το κρινουν.... 1-1!



    Παντως το καλυτερο ποστ το εκανε ο pipe_smoker κατα την αποψη μου.... εχει δικιο! Αρα πιστευω οτι τελικα το θεμα ειναι οι ποδηλατοδρομοι που δεν υπαρχουν.......
    Ποια είναι η γενικολογία εκτός θέματος που σε ενόχλησε και έφτασες να κάνεις και παρατηρήσεις περι moderating?
    Το oτι ο Eversman εγραψε περι οδηγικής παιδείας κλπ?
    Μα θέμα παιδείας ειναι βασικά και το πως θα κινηθεί ο ποδηλάτης, και ο μοτοσυκλετιστής ο IXης και ο πεζός και ο φορτηγατζής.
    Το ποστ του Eversman είναι ξεκάθαρα 100% σχετικό με το θέμα, αν δεν το αντιλαμβάνεσαι εσύ δεν σημαίνει κατι.
    Σου το λένε, σου το ξαναλένε αλλά εσύ δεν καταλαβαίνεις και συνεχίζεις ακάθεκτος. ΟΚ εχεις την γνώμη σου, δεν θα μας την επιβάλλεις κιόλας όμως!


    Αν κάποτε σταματήσουν να περνάνε με κόκκινο οι Ελληνες, τότε θα έχουν αλλάξει και άλλα πολλά στην Ελλάδα προς το καλύτερο. Κραταω μικρό καλάθι όμως.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #144
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ποια είναι η γενικολογία εκτός θέματος που σε ενόχλησε και έφτασες να κάνεις και παρατηρήσεις περι moderating?
    Το oτι ο Eversman εγραψε περι οδηγικής παιδείας κλπ?
    Μα θέμα παιδείας ειναι βασικά και το πως θα κινηθεί ο ποδηλάτης, και ο μοτοσυκλετιστής ο IXης και ο πεζός και ο φορτηγατζής.
    Το ποστ του Eversman είναι ξεκάθαρα 100% σχετικό με το θέμα, αν δεν το αντιλαμβάνεσαι εσύ δεν σημαίνει κατι.
    Σου το λένε, σου το ξαναλένε αλλά εσύ δεν καταλαβαίνεις και συνεχίζεις ακάθεκτος. ΟΚ εχεις την γνώμη σου, δεν θα μας την επιβάλλεις κιόλας όμως!


    Αν κάποτε σταματήσουν να περνάνε με κόκκινο οι Ελληνες, τότε θα έχουν αλλάξει και άλλα πολλά στην Ελλάδα προς το καλύτερο. Κραταω μικρό καλάθι όμως.
    Ζητω δημοσια συγγνωμη σε ολο το moderating team!

  10. #145
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    Προφανεστατα με σκονακι και κατα πως φαινεται δεν ξερω και να οδηγω. Λεω επισης, πως το γεγονος της μη ασφαλισης των ποδηλατων, που κινουνται στους δημοσιους δρομους ειναι μεγαλο θεμα. Τι εχεις να πεις για αυτο;
    Το γεγονος της μη υπαρξης πινακιδας στα ποδηλατα, που μετατρεπει σε καφρους της ασφαλτου τους οδηγους τους εχει μεγαλη σχεση με το δικο μου υποτιθεμενο σκονακι; Μηπως τελικα θελουμε και την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο; Μηπως σε αυτη τη χωρα του απολυτου βολεψιματος και της απολυτης νομιμοφανειας εχουμε μπει ολοι στη νοοτροπια του να κανω τη δουλεια μου και να πανε να γαμηθουνε ολοι οι υπολοιποι; Μολις σκασει η στραβη ολοι ρωτανε τους φιλους τους και μη, εχεις κανα γνωστο να γλυτωσω την κληση, το προστιμο 'η ακομη χειροτερα... ποσα πρεπει να δωσω για να γλυτωσω; Μην λεμε τωρα πως τα ποδηλατα ξαφνικα μετα απο απουσια απο τους ελληνικους δρομους για 2 δεκαετιες, το λιγοτερο, πρεπει να ξαναμπουν και να διεκδηκησουν μεριδιο στο δρομο με τσαμπουκα. Και στην τελικη ειπωθηκε και παραπανω, οι περισσοτεροι τον κοκ τον ξερουν. Τον παραβιαζουν ομως καταφορα. Εγω λοιπον ειμαι το προβλημα σου 'η μηπως να κοιτουσες λιιιιγο παραπερα και να αναγνωριζες το προβλημα, που δημιουργει η κινηση των ποδηλατων στο δρομο;
    είδες να σχολιάζω αρνητικά τα περί ασφάλειας;
    αλλά όταν ξεκινάς ένα σχόλιο βασίζοντας το σε μια ανακρίβεια τότε να περιμένεις ανάλογη αντιμετώπιση.
    όταν σχολιάζεις με βάση την λανθασμένη αντίληψη ότι τα ποδήλατα απαγορεύεται να είναι στο δρόμο τότε είσαι προκατειλημένος.
    Δεν ξέρω αν θυμάσαι αλλά αρκετά παλιότερα είχε συζητηθεί το θέμα της πινακίδας και της ασφάλειας στα ποδήλατα (και στην τηλεόραση) με παρόμοιες αντιδράσεις.
    Στην Ευρώπη πάντως σχεδόν σε καμία χώρα δεν υπάρχει υποχρέωση ασφάλειας, όπως και να χει όμως είναι συζήτηση που έχει νόημα, όχι όμως όταν εδράζεται σε απόψεις του τύπου "απαγορεύονται τα ποδήλατα στο δρόμο"
    Επίσης όλα αυτά που γράφεις δεν έχουν καμία σχέση με μένα, ούτε έγγραψα πουθενά κακώς έφαγε την κλήση ούτε τίποτα. Καλά κάνανε και του την έδωσαν και το επιχείρημα εμένα γράφεις δεν βλέπεις τον άλλο είναι αστείο, θα είχε βάση μόνο αν είχε περάσει μαζί του κι άλλος με κόκκινο και τον είχε αφήσει.
    Ούτε είπα πουθενά να πάρουν μερίδιο με τσαμπουκά, έχουν όμως χώρο που μπορούν να πάρουν χωρίς πρόβλημα, να φροντίσει ο ίδιος ο ποδηλάτης να μάθει κάποια πράγματα και το κράτος να του τα διδάξει.
    Και μένα με έχουν κατά καιρούς εκνευρίσει (με το αμάξι) σε στενό δρόμο κάτι παπάκια πενηνταράκια που κάνεις αμάν να τα περάσεις και τελικά όταν το καταφέρνεις λίγο μετά υπάρχει φανάρι και έρχεται στριμωχτά και σε περνάει για να σταματήσει μπροστά σου και να σε ξαναπάει καροτσάκι. Είναι κάφρος αυτός ή δεν είναι; Να πω να απαγορευτούν τα πενηνταράκια επειδή είναι κάφροι;
    Στην Ευρώπη που τόσο πολύ θαυμάζουμε (γιατί έξω όλα είναι αλλιώς και τέλεια) βλέπεις στο δρόμο παππούδες πάνω σε αυτό το ηλεκτρικό παπαράκι που πάει δεν πάει 8 χιλιόμετρα την ώρα και το θεωρούν και φυσιολογικό και είναι και σαφώς πιο επικίνδυνο από το ποδήλατο, πάνε όμως και κανείς δεν τους λέει τίποτα. Εκεί τι θα έλεγες; Ούτε αυτός έχει ασφάλεια ή δίπλωμα.

  11. #146
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Ζητω δημοσια συγγνωμη σε ολο το moderating team!

    Τον Σπανουλη ξεχασες.....

  12. #147
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Κανενας δε μιλησε για στενα. Ολοι μιλαμε για τους μεγαλους δρομους. Και ναι ενοχλουν. Και ναι και στο εξωτερικο εχει τα ιδια και χειροτερα. Παιδει αποτε θα αποκτησουμε ειναι το θεμα. Ολα τα αλλα λυνονται. Οσο για τις ανακριβειες απαντησαν πιο πανω με αποσπασματα απο τον κοκ αλλοι συνφορουμιτες.

  13. #148
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.462
    τα έχουμε πει και παλιότερα.

    αγαπητέ ποδηλάτη
    1) υπάρχουν φυσικοί νομοί. αμα με το ποδήλατο σου σε περάσει απο πανω μια νταλίκα γιατι πέρασες με κόκκινο απο μπροστά της και δεν πρόλαβε να φρενάρει δεν θα μείνει τπτ να θάψουν.
    2) φυσικά και δεν σου απαγορεύει κάνεις να πας στην Κηφισίας πχ. (που προβλέπετε από τον ΚΟΚ) αλλά ρε μάστορα, και η 19 χρονη κορη σου επιτρέπετε να πάει στην Ομονοία στις 4:00 με το σούπερ καυτό κοντό φουστανάκι της.

    ολα αυτα λοιπον ειναι αυτοσυντηριση. και αμα δεν καταλαβαίνουμε ε ας πεθάνουν οι ηλίθιοι μπας και εξελιχθουμε σαν ειδος.

  14. #149
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Τον Σπανουλη ξεχασες.....
    Ο Σπανουλαρος δε ξεχνιεται ποτε!

  15. #150
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Δεν υπερασπίστηκα κανέναν ..σίγουρα υπάρχουν μαλάκες ποδηλάτες κτλπ και το ανέφερα αν δείτε τα σχόλια μου αλλά αυτό που τόνισα είναι ότι σχόλια "εγώ θα γκάζωνα απλα θα μου γρατζουνισει το φτερο κλτπ " δεν πρέπει να ακούγονται από λογικούς ανθρώπους και ειδικά από ανθρώπους που καβαλάνε μηχανή και θα έπρεπε να γνωρίζουν κάτι παραπάνω . Δεν είναι τυχαίο πως μόλις ανέφερα την διήθηση τα παλικάρια κρύφτηκαν πίσω από το δάχτυλό τους, υποκρισία ...
    Καλά τα σχόλια οι ποδηλάτες δεν έχουν κανένα δικαίωμα στον δρόμο προφανώς προέρχονται από αμόρφωτους ανθρώπους οπότε δεν θα μπω στον κόπο να σχολιάσω περαιτέρω.

Σελίδα 10 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2015, 18:31
  2. Ιδεες για "βαψιματα" σε Κρανη ...
    από crs-k στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2006, 21:30
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2005, 08:55
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2004, 08:32
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 15:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF