Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 86

Θέμα: Κλασμάν η μπαταρία στους 5 μήνες...

  1. #1
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.923

    Κλασμάν η μπαταρία στους 5 μήνες...

    Έριξα μια ματιά (και δυο) στα σχετικά θρέντια αλλά δεν είδα κάτι που να με βοηθάει (όχι ότι άμα το έβλεπα θα το καταλάβαινα αλλά λέμε τώρα).

    Το λεπόν.
    Το μηχανάκι (CB400) μου κάνει συχνά την εξής τσαχπινιά. Αν μείνει ακαβάλητο για διάστημα 4-5 ημερών και πάνω ζορίζεται (πολύ) για να πάρει. Νάζια και ζήλειες προφανώς γιατί παίρνω την πάπια καμιά φορά.

    Στο παρελθόν είχα ξελιγώσει την μπαταρία προσπαθώντας να το κάνω να πάρει (που να το πάρει και να το σηκώσει), δίνοντας μιζιά και ξανάμανά μιζιά και αυτό χαμπάρι να μην παίρνει μέχρι που τελικά ούτε που ακουγόταν η μίζα και το έβαλα μπροστά ζμπρωχτό και ησύχασα. Την επομένη πήγα κι άλλαξα μπαταρία. (έχει περάσει κανά 5μηνο από τότε).

    Έκτοτε, κάθε φορά που μυρίζομαι ότι θα μου κάνει νερά γιατί έχουν περάσει αυτές οι 4-5 μέρες ακινησίας, ανοίγω τσοκ μέχρι τη μέση, λίγο γκάζι και μίζα. Αυτό δυο φορές (δε θέλω να το κάνω 10 φορές όπως τότε που του γ@μησα τη μάνα και πήρα τη μπαταρία στη μασχάλη). Αν πάρει καλώς. Αν δεν πάρει καλά να είναι η ραμπίτσα του γκαράζ μου που είναι κατηφορική προς την έξοδό της
    Καβάλα, 2α στο κιβώτιο, τσουλάμε λίγο, αμολάμε συμπλέκτη και γεια σας. Μετά παίρνει κανονικά. Kein problem. (Κάθε τρίτο φεγγάρι συμβαίνει αυτό. Δεν πηδάω το μηχανάκι στο σπρωξίδι καθ'εκάστη και αργία.)

    Σήμερις λοιπόν, μια από τα ίδια. Μια μιζιά δεν... Δυο μιζιές δεν... Ε άει γαμή... Η γνωστή διαδικασία και δρόμο.

    Φεύγοντας (από εκεί που είχα πάει ντε) πήρε κανονικά με την πρώτη. Σταματώντας όμως για βενζίνη γυρνώντας σπίτι, μόλις πήγα να βάλω μπροστά... τζίφος. Η δεύτερη κιόλας μιζιά ακουγόταν σα βήχας ασθματικού αρουραίου. Μου την έζμπρωξε ο βενζινάς (τη μηχανή ντε), πήρε και γύρισα σπίτι κι αύριο πάω για μπαταρία πάλι.

    Εκτός από κράξιμο για την άγνοιά μου στα τεχνικά, δέχομαι και συμβουλές για διάφορα θέματα όπως:

    1. Τί μπορεί να κάνω στραβά? (γιατί του π@ύστη κάτι κάνω στραβά. Να έκλασε η μπαταρία στους 5 μήνες ούτε από πάκι στα φανάρια να την είχα πάρει).

    2. Υπάρχει κάποιος ορισμένος (ή και αόριστος) λόγος για τον οποίο μου βγάζει την Παναγία για να πάρει μπρος μετά από λίγες μέρες ακινησίας? Μπορώ να το αποφύγω κάπως?

    3. Θα το φάω που θα το φάω το κράξιμο ας το ρωτήσω κι αυτό. Υπάρχει σωστός και λάθος τρόπος να σβήνουμε τον κινητήρα? Κατεβάζουμε σταντ με ταχύτητα μέσα, γυρνάμε κλειδί, πατάμε διακόπτη? Παίζει το ενδεχόμενο κάτι από αυτά να επηρεάζει είτε τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας είτε το βγάλσιμο Παναγίας που προανέφερα? (Δε λέω ακόμα τί από τα τρία κάνω. Θα πω μετά )

    Το κράξιμο είπαμε δεκτό αλλά να είναι της προκοπής κι από εξπέρ του είδους. Ευχαριστώ

  2. #2
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    577
    κι εγώ τα ίδια συμπτώματα έχω με το XF και την πήγα στο μάστορα σήμερα, μέτρησε μπαταρία σβηστή , στο ρελαντί, και με γκάζι, και μια πρώτη διάγνωση λέει ανορθωτής ή πηνίο. Αύριο θα ξέρουμε και λεπτομέρειες

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2013
    Μηνύματα
    76
    Το πώς σβήνεις, είναι αδιάφορο και δεν πειράζει όπως και να σβήνεις...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.990
    ανορθωτης θα ελεγα...

  5. #5
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.923
    Κι εγω ο μαλακας φοβαμαι τα triumph

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    κι εγώ τα ίδια συμπτώματα έχω με το XF και την πήγα στο μάστορα σήμερα, μέτρησε μπαταρία σβηστή , στο ρελαντί, και με γκάζι, και μια πρώτη διάγνωση λέει ανορθωτής ή πηνίο. Αύριο θα ξέρουμε και λεπτομέρειες
    αυτό..... ως χόνΔα σου δίνω πιθανότητες στον ανορθωτή (και στο εύχομαι.....)

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.518
    ανορθωτης (για να γεμιζει σωστα η μπαταρια)
    σερβις με καρμπ, βαλβιδες, μπουζι (για να περνει ευκολα μπροστα)
    ή τσοκ ή γκαζι........... και τα δυο μαζι μπερδευουν τα πραγματα

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    αυτό..... ως χόνΔα σου δίνω πιθανότητες στον ανορθωτή (και στο εύχομαι.....)

    Γιατί αν είναι πηνίο θα πέσει ποοοολύ στην τσέπη σου
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.905
    Η μπαταρια ειναι απο την Κινεζια?

  10. #10
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.923
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    ανορθωτης (για να γεμιζει σωστα η μπαταρια)
    σερβις με καρμπ, βαλβιδες, μπουζι (για να περνει ευκολα μπροστα)
    ή τσοκ ή γκαζι........... και τα δυο μαζι μπερδευουν τα πραγματα
    Σέρβις στα καρμπ έχει γίνει. Όσο μπορεί να γίνει γιατί κανονικά και τυπικά θέλουν φούντο αλλά μόλις είχα ακούσει πόσο θα πάνε τα καινούρια είχα αρχίσει να ζαλίζομαι. Οπότε τα κρατάμε στη ζωή με "μηχανική υποστήριξη".

    Με "ή τσοκ ή γκάζι" δεν παίρνει ούτε στα νορμάλ της. Λίγο γκάζι το θέλει πάντα. Στο βγάλσιμο Παναγίας παίρνει (αν πάρει) με αρκετό τσοκ ΚΑΙ (λίγο) γκάζι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zephyr1 Προβολή μηνύματος
    Η μπαταρια ειναι απο την Κινεζια?
    Ξέρω κι εγώ από που στο διάλο είναι?

    Δε σκαμπάζω λέμε ούτε τα βασικά.
    Οδηγάω αυτοκίνητο από το 2005 και μηχανή από το 2009. Το 2006 ήξερα να ντριφτάρω, το 2010 έμαθα πώς (πρέπει) να λιπαίνω την αλυσίδα κι ακόμα σίγουρος δεν είμαι, και έφτασε το 2011 για να μάθω πως άμα αφήσεις συμπλέκτη με 2α στο κιβώτιο κάτι κάνει βρουμ και παίρνει μπρος ο κουνητήρας. Πιο πολύ ενθουσιάστηκα με το τελευταίο

    Τέσπα. Θα ξέρουμε σύντομα ελπίζω.

  11. #11
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Έπρεπε πολύ καιρό πριν να πάρεις ένα φθηνό πολύμετρο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image_digital_multimeter.jpg 
Προβολές:	353 
Μέγεθος:	56,3 KB 
ID:	294069


    Αλλά ποτέ δεν είναι αργά. Και τώρα μπορείς να πάρεις ένα και να δεις σε τι κατάσταση βρίσκεται η μπαταρία σου με το μηχανάκι σβηστό και τι γίνεται όταν δουλεύει. Πάντως μην βάλεις καινούρια μπαταρία επάνω αν δεν βρεις που είναι το πρόβλημα.
    Sent from me using a computer.

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Πάντως μην βάλεις καινούρια μπαταρία επάνω αν δεν βρεις που είναι το πρόβλημα.
    +1300

  13. #13
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Πάνε σε ένα ηλεκτρολόγο και πές του να σου μετρήσει τα ρεύματα.....δηλαδή:

    Βάλε την μηχανή μπροστά, γκάζι στις 3000 στροφές, και να βάλει το πολύμετρο του στους πόλους της μπαταρίας.....εσύ από πάνω του να βλέπεις....

    αν μετράει από 13.5volt μέχρι 14.5 volt είσαι καλά από ανορθωτή/γεννήτρια.

    από 13.5 μέχρι 13 είσαι υποφερτά

    κάτω από 13 έχεις πρόβλημα
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  14. #14
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.923
    Άντε και πάω εγώ και παίρνω ένα πολύμετρο ρε παίδες.

    Κι άντε και μετράω και βγάζει ότι είναι να βγάλει.

    Και 14.5 να δείξει (που θα πει είμαι καλά από ανορθωτή γεννήτρια) το πρόβλημα δεν παύει να υπάρχει (εκτός αν φοβηθεί και σταματήσει επειδή τη μέτρησα )

    Αντί να πάω σε ηλεκτρολόγο ή να πάρω πολύμετρο και να μάθω να μετράω ρεύματα τέτοιες ώρες, δεν είναι καλύτερο να πάω μια και καλή στο μηχανικό που θα τα κάνει όλα αυτά με τη σωστή σειρά και θα βρει τί φταίει?
    Μ@λ@κ@ς είναι να βάλει καινούρια μπαταρία άμα δε βρει το πρόβλημα? (κι απαντώ μόνος μου δεν είναι. Τουλάχιστον δε μου έχει δώσει τέτοια δείγματα μέχρι στιγμής).

    ΥΓ. Να μπω λίγο στο θέμα τεχνικά είναι κάτι που το θέλω γιατί έχω μαύρα μεσάνυχτα και δε μου αρέσει καθόλου. Απλά μου φαίνεται βουνό αφενός, και αφεταίρου σίγουρα δεν είναι η καλύτερη στιγμή να αρχίσω έχοντας ένα μισοψόφιο μηχανάκι στο γκαράζ μου αυτή τη στιγμή χωρίς να ξέρω τί φταίει και να πάω να του βάλω χέρι.

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Μ@λ@κ@ς είναι να βάλει καινούρια μπαταρία άμα δε βρει το πρόβλημα? (κι απαντώ μόνος μου δεν είναι. Τουλάχιστον δε μου έχει δώσει τέτοια δείγματα μέχρι στιγμής).
    ο συγκεκριμένος δεν ξέρω τι είναι αλλά η μ@λ@κί@ goes cloud και σε αυτους...... έχε το κατα νου.....

    α, και να πας σε ηλεκτρολόγο να σου μετρήσει πηνία - ανορθωτή - μπαταρία....

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2004, 18:40
  2. Μετά από κάποιους μήνες...
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2004, 12:48
  3. Πως ο Θεός έδωσε τις Δέκα Εντολές στους εβραίους!
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 20:52
  4. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2004, 21:16
  5. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2004, 22:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF