Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 69

Θέμα: Ασετόν στην βενζίνη;

  1. #1

    Ασετόν στην βενζίνη;

    Έχω διαβάσει κατά καιρούς για τα πλεονεκτήματα της χρήσης ασετόν σε αναλογία 3ml/lt βενζίνης.Όλοι μιλάνε για μείωση κατανάλωσης,βελτίωση επιδόσεων,σταθεροποίηση ρελαντί και άμεση εκκίνηση τα κρύα πρωινά.Έχει δοκιμάσει κανείς;
    Fortis Fortuna Adiuvat

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    εγω εχω ακουσει για ναφθαλινη

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
    εγω εχω ακουσει για ναφθαλινη

    Για κόντρα με στρογγυλοφάναρο θα βγεις???

    Ρεεεε θα τα κάψετε τα εργαλεία.....

  4. #4
    Παραθέτω μία από τις δεκάδες μαρτυρίες από άλλο forum


    "Πλεονεκτήματα : Σταθερό ρελαντί, οικονομία βενζίνης 8-10%, εξαφανίζει τα σκορτσαρίσματα του κινητήρα και τις αστάθειες, ευκολότερο στροφάρισμα του κινητήρα, ευκολότερο ξεκίνημα και άμεση στρωτή λειτουργία το πρωϊ, απαλότερη λειτουργία του κινητήρα. Κάνει διάσπαση των μορίων του νερού που ενδεχομένως υπάρχει στο ρεζερβουάρ από κακή βενζίνη και του επιτρέπει να καεί χωρίς παρανέργειες στον κινητήρα.

    Η αντικροτικότητα του ασετόν είναι 150 RON, ως εκ τούτου χρησιμοποιείται με 95άρα βενζίνη και δεν χρειάζεται να βάζεις 100άρα. Στην 95άρα στα βενζινάδικα προσθέτουν τολουόλη και την κάνουν 100άρα, είναι γνωστό τις πάση.

    Εγώ το χρησιμοποιώ σε 2 αυτοκίνητα 1 μήνα τώρα, έχω βάλει και στο πετρέλαιο της θέρμανσης στο καλοριφέρ με αναλογία 2ml ανά λίτρο πετρελαίου, ο καυστήρας πρώτα μπουμπούνιζε, τώαρα δουλεύει ομαλά και ίσα που ακούγεται.

    Στα αυτοκίνητα έχεις την εντύπωση ότι κατέβηκαν 3 άτομα, τόσο ζωντανό νιώθεις το μοτέρ, το ρελαντί είναι καρφί στις 850 στροφές ενώ επί χρόνια έπαιζε απο 800-1000. Το ένα αυτοκίνητο είναι 2λιτρο 12βάλβιδο με συμπίεση 9.5:1 και το άλλο 16βάλβιδο 1800 με συμπίεση 10:1 και κόφτη στις 7100. "
    Fortis Fortuna Adiuvat

  5. #5

    Re: Ασετόν στην βενζίνη;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
    Έχω διαβάσει κατά καιρούς για τα πλεονεκτήματα της χρήσης ασετόν σε αναλογία 3ml/lt βενζίνης.Όλοι μιλάνε για μείωση κατανάλωσης,βελτίωση επιδόσεων,σταθεροποίηση ρελαντί και άμεση εκκίνηση τα κρύα πρωινά.Έχει δοκιμάσει κανείς;
    Σχεδόν σωστά έχεις ακούσει.
    Μόνο που θέλεις άνυδρη ακετόνη >98% και συγκεντρώσεις 0,1 ως και 5% σε εξρτιμ περιπτώσεις

    Αυτό που κάνει ουσιαστικά η ακετόνη είναι να κάνει τα σταγονίδια ακόμα μικρότερα και να διασπά το νερό οπότε και πιο εύφλεκτο το μείγμα ,εξ ου και λιγότερα κατάλοιπα και λιγότερα καυσαέρια.Επίσης μειώνει την ποσότητα καυσίμου που προσκολλάται στα τοιχώματα του κυλίνδρου και δεν αναφλέγεται πλήρως.
    Μικρότερη κατανάλωση δεν νομίζω ότι θα δεις ή αν αυτή υπάρχει είναι αμελητέα.
    Στο θέμα της καύσης κερδίζεις αλλά δεν έχω ιδέα τι μπορεί να κάνει η ακετόνη στην τρόμπα βενζίνης ,στα μπέκ και γενικά σε όλη την πορεία του καυσίμου.Αν και μιλάμε για μικρές ποσότητες (10-20ml ανά ρεζερβουάρ στις μηχανές) η ακετόνη δεν συμπαθεί ιδιαίτερα τα λαστιχένια μέρη και είναι αρκετά διαβρωτική.
    Σε κάποια καινούρια αυτοκίνητα με πολύ υψηλό τελικό λόγο συμπίεσης και άμεσου ψεκασμού αρκετοί βάζουν ακετόνη για να μειώσουν τα κατάλοιπα της καύσης.Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι κινητήρες ίσως μετά έχουν πυράκια χαμηλά μίας και το μείγμα αναφλέγεται πολύ γρήγορα αλλά ψηλά τους δίνει καλύτερη απόδοση.

  6. #6

    Re: Re: Ασετόν στην βενζίνη;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
    δεν συμπαθεί ιδιαίτερα τα λαστιχένια μέρη και είναι αρκετά διαβρωτική.



    Φαντάζομαι πως σε τόσο μικρή αναλογία δεν θα δημιουργεί πρόβλημα,άλλωστε από όσο διάβασα υπάρχει κόσμος που το χρησιμοποιεί αρκετά χρόνια...
    Fortis Fortuna Adiuvat

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.662
    Επειδή - ως γνωστόν - όλα τα καλά συμβαίνουν τις Παρασκευές, να ρωωτήσω κάτι:

    Έχουμε δυο πτητικά υγρά (βενζίνη και ακετόνη) και υποθέτουμε (σωστά) ότι η ακετόνη είναι πτητικότερη της βενζίνης...

    Μια περιεκτικότητα της τάξης των 3mL/L μπορεί να μας εξασφαλίσει την "παραμονή" επαρκούς ποσότητας ακετόνης μέσα στην βενζίνη, ώστε αυτή να κάνει αυτά που θέλουμε..???

    Εάν ναι, σημαίνει ότι έχουμε ΕΠΙΤΥΧΗ, ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΗ και ΣΥΝΕΧΗ (χρονικά) διάλυση ενός υγρού μέσα σε ένα άλλο μικρότερης πτητικότητας...


    (σαν ακραίο παράδειγμα να φέρω το νέφτι και την λαδομπογιά: Ανοίγουμε το κουτί, ρίχνουμε το νέφτι, ανακατεύουμε, κλείνουμε ΑΕΡΟΣΤΕΓΩΣ - πράγμα που δεν συμβαίνει στο τεπόζιτο - το κουτί και το αφήνουμε στην άκρη, έτοιμο προς χρήση ..
    εάν το ανοίξουμε μετά από μερικές ημέρες, θα είνια το ίδιο έτοιμο προς χρήση ή θα χρειαστεί ξανά μανά ανακάτεμα..??)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Επειδή - ως γνωστόν - όλα τα καλά συμβαίνουν τις Παρασκευές, να ρωωτήσω κάτι:

    Τι ρωτάς ρε φιλαράκι. Εδώ ο τυπάκος με την σόμπα, ανακάλυψε το Μαγικό Φίλτρο του Πανοραμίξ και τουμπανιάζει το μοτέρ κάνοντας και οικονομία 10%....
    Χεστήκαμε για την πτητικότητα αφού το πριόνι θα σηκώνεται με 4η-5η και θα τα ανακατεύει...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.662
    @drspeed: Αν βάζαμε λίγο λαμπριντικό πλυντηρίου πιάτων δεν θα είχαμε τα ίδια (και ίσως καλύτερα) αποτελέσματα..??
    (σοβαρά μιλάω..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    ειστε μωρα και παιζετε ακομα με κουκλες...

    νιτρομεθανολη 1.7/1...17/1 συμπιεση και καθαρισατε...λιγη προσοχη μονο για hydro locks...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    ειστε μωρα και παιζετε ακομα με κουκλες...

    νιτρομεθανολη 1.7/1...17/1 συμπιεση και καθαρισατε...λιγη προσοχη μονο για hydro locks...
    Καμμιά αναλογία για νιτρογλυκερίνη μπας και σου βρίσκεται?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.662
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Καμμιά αναλογία για νιτρογλυκερίνη μπας και σου βρίσκεται?
    Άστο Βύρωνα γιατί μπουκώνει το φίλτρο βενζίνης ...

    (και δημιουργεί και επικαθίσεις στο μουζί..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    :wacko:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	strip_joebar_eng-004.jpg 
Προβολές:	2906 
Μέγεθος:	66,7 KB 
ID:	201694
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister


    νιτρομεθανολη
    Eχω 2 λιτρα στο ντουλαπι απο το βενζινοκινητο Πριν 2 χρονακια ειχαμε βαλει σε ενα παπακι...Πυυυραυλοοοοοοοοοοοςςςςςςς


    Να δοκιμασω στο ΚΤΜ?!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    @drspeed: Αν βάζαμε λίγο λαμπριντικό πλυντηρίου πιάτων δεν θα είχαμε τα ίδια (και ίσως καλύτερα) αποτελέσματα..??
    (σοβαρά μιλάω..)
    θεοριτικα μιλωντας παντα και υπολογιζοντας 2%συγκεντρωση(20ml/λιτρο) ακετονης τοτε θα δεις αισθητη διαφορα που μπορει να την πληρωσεις και λιγο παραπανω απο οτι περιμενεις·Τωρα με 2-3 ml κανεις δεν γ@μισε!Σχετικα με τς χρηση ακετονης σε κινητηρες εσωτερικης καυσης θα βρεις πολλα στο νετ που εξηγουν με λεπτομεριες τι κανει και γιατι το κανει.Για λαμπρυντικο παλι δεν εχω δει κατι...
    εγω παντως δεν κανω τετοια πειραματα με το αμαξι μου η την μηχανη μου ουτε προτρεπω καποιον να κανει κατι τετοιο.
    Γενικα εδω πολλοι, απο οτι εχω καταλαβει αμα πει καποιος καμια μαλακια για χλωρινη στην βενζινη και πει και 2 μαλακιες περι χημειας ολο και καποιο ζωο θα βρεθει να το δοκιμασει, και να επιμενει μετα οτι εχει 50 αλογα παραπανω και το τεποζιτο κραταει 500χλμ.
    Γιατι βρε χρυσα μου παιδια δεν βαζετε 100αρα;την ιδια δουλεια κανει και με λιγοτερο ρισκο.Τσαμπα αλογα δεν υπαρχουν.Και δωστε και κανενα φραγκο για σερβις να δεις μετα πως κρατιεται σταθερο το ρελαντι και πως τσακμακιαζει το πρωι με χιονι και -5 βαθμους

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Υγραέριο: Φθηνή απάντηση στην ακριβή βενζίνη
    από Panopticon7 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2010, 10:26
  2. Βενζίνη στην Πελοπόννησο?
    από antsoar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2010, 11:02
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2007, 09:07
  4. ΝΕΡΟ ΣΤΗΝ ΒΕΝΖΙΝΗ ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ?
    από X_NR750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2006, 09:12
  5. Φθηνή βενζίνη στην περιοχή σου
    από Alx 84 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2006, 02:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF