Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 100

Θέμα: Σχολή Ασφαλούς Οδήγησης Μοτοσυκλέτας και ΚΡΑΤΟΣ

  1. #76
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2012
    Μηνύματα
    14
    Μπράβο για την σκέψη και την πράξη που προσπαθείς να κάνεις.
    Μια αρχική σωστή κίνηση θα ήταν οι δάσκαλοι οδήγησης υποχρεωτικά να περνάνε ένα τέτοιο σεμινάριο ώστε να μπορούν να διδάξουν σε νέους οδηγούς μοτοσυκλέτας.

    Δεύτερον οι σχολές "ασφαλούς" οδήγησης πρέπει να πιστοποιούνται από έναν δημόσιο φορέα τύπου ΕΛΟΤ και να θεσπιστούν κάποια πρότυπα ασφαλείας. Το ίδιο γίνεται με επιχειρήσεις τροφίμων, παιδότοπους, σπα κ.α.

    Τρίτον η αγορά είναι ελεύθερη και ο κάθε wannabe Χούντρας, Κούτρας κλπ θα θέλει να ανοίξει τέτοια σχολή χωρίς να έχει τις σωστές γνώσεις ή με σκοπό το κέρδος χωρίς μετάδοση γνώσης.

    Εύχομαι να πετύχεις σε αυτήν την κίνηση.

  2. #77
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Συμφωνούμε. Όμως θεωρώ ότι η βασική αιτία αύξησης των τροχαίων δεν είναι η ανικανότητα χειρισμού της μοτοσυκλέτας, Δυστυχώς σε μεγάλο ποσοστόείναι ΚΑΙ η ανικανότητα χειρισμού...δες πόσοι οδηγούν με τα πόδια στον αέρα.......αλλά οι εξωτερικές συνθήκες που αιφνιδιάζουν τον οδηγό ή τον φέρνουν σε κατάσταση αδιεξόδου. Κι όμως...Ο οδηγός εκπαιδεύεται -είτε εμπειρικά είτε με εκπαίδευση σε σχολές κλπ ώστε να προσαρμόζει την ταχύτητά του και την οδήγησή του ανάλογα με τις συνθήκες....Οπότε, σίγουρα είναι απαραίτητο να γνωρίζεις να χειρίζεσαι σωστά τη μοτοσυκλέτα σου, αλλά είναι επίσης πολύ σημαντικό να είσαι όσο πιο καλά γίνεται υποψιασμένος για τους κινδύνους του δρόμου και τι μπορείς να κάνεις για να μειώσεις την έκθεσή σου σε αυτούς.

    Σε αυτή την κατεύθυνση έχουν γραφτεί τόσο το βιβλίο που παρέθεσα πιο πάνω, όσο και τα αντίστοιχα της Αττικής Οδού (με επιμέλεια του Χούντρα). Αντιθέτως, αν δείτε το πρόγραμμα των σχολείων μοτοσυκλετών, εστιάζουν περισσότερο σε αυτά που ανέφερα πιο πάνω. Δε θα σου αναφέρουν πλευρικούς ανέμους κοντά σε ένα τριαξονικό, αλλά πώς θα εντοπίζεις το apex, σε ποιο σημείο θα φρενάρεις πριν τη στροφή και πότε θα ανοίγεις το γκάζι, ώστε να μη χάνεις πολύτιμα δευτερόλεπτα στο γυρολόγιο. Θα σου πουν και πώς να αποφύγεις ένα εμπόδιο μέσα στη στροφή, πώς να φρενάρεις και να στηρίζεις το σώμα σου, αλλά δε θα ασχοληθούν με τους καθημερινούς κινδύνους που έχεις να αντιμετωπίσεις.

    Είσαι στο επόμενο μάθημα... γυρολόγια και όρια κυνηγάς όταν έχεις μάθει ΗΔΗ να οδηγείς -μάλλον χειρίζεσαι πιο σωστά τη μηχανή,- άρα ξέρεις πρώτα να κυκλοφορείς (και να φέρεσαι) σωστά, και μετά πας παραπάνω....

    Θεωρώ όμως σχετικά εύκολο να τροποποιηθεί το πρόγραμμα των σχολείων, ώστε να υπάρχουν σεμινάρια που να εστιάζουν περισσότερο στην ασφαλή οδήγηση και λιγότερο στη σπορ οδήγηση. Ο καθένας μπορεί να επιλέξει ανάλογα με τις επιθυμίες και τις προτεραιότητές σου.

    Κατά τα άλλα, θεωρώ καλή τη σκέψη σου. Μην αποθαρρύνεσαι από ενδεχόμενα προβλήματα στην υλοποίηση. Ίσα-ίσα που θα αποκτήσεις εμπειρία στη λειτουργία των θεσμών.
    Και κοντολογίς: Αν δεν ξεκινήσει από το σπίτι η οδηγική παιδεία συνεχιστεί στο σχολείο, σταματήσουν μαχαίρι τα λαδώματα για δίπλωμα, και φυσικά το υπ. Μεταφορών να προσφέρει στον υποψήφιο δίπλωμα ικανότητας πραγματικό, μην περιμένετε να γίνει βελτίωση με ημίμετρα...
    Μέχρι τότε, θα τσουλάει η ζωή μας με αστυνομεύσεις και πρόστιμα σε σπάνιο και άσχετο χρόνο...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  3. #78
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Και κοντολογίς: Αν δεν ξεκινήσει από το σπίτι η οδηγική παιδεία συνεχιστεί στο σχολείο, σταματήσουν μαχαίρι τα λαδώματα για δίπλωμα, και φυσικά το υπ. Μεταφορών να προσφέρει στον υποψήφιο δίπλωμα ικανότητας πραγματικό, μην περιμένετε να γίνει βελτίωση με ημίμετρα...
    Μέχρι τότε, θα τσουλάει η ζωή μας με αστυνομεύσεις και πρόστιμα σε σπάνιο και άσχετο χρόνο...
    Υπάρχει ολόκληρη μπίζνα με τα διπλώματα, εμένα με πίεζαν από την σχολή να δώσω λάδι για να είμαι εξασφαλισμένος. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι και η σχολή παίρνει από το λάδι. Δεν έδωσα , μου έπρηξε ο εξεταστής λίγο παραπάνω το ριπαπα , αλλά δεν είχα άγχος για τον απλό λόγο ότι είχα προσπαθήσει να είμαι σωστός. Δεν πήγα χύμα στο κύμα και στην τελική αν έκανε καμία μ@λ@κι@ ο εξεταστής και με έκοβε χωρίς λόγο , τους έπαιρνε αμπάριζα όλους η μπάλα μετά. Το είχα ξεκαθαρίσει και στον εκπαιδευτή για να έχουν γνώση όλοι.
    Τελικά το πήρα το δίπλωμα , ο εκπαιδευτής ήταν σπασμένος και ειρωνικός και κυρίως χώρις το πολυπόθητο 100ρικο.
    Προφανώς η πρόταση μου δεν έχει να κάνει στο να φτιάξω ρομαντικά τον κόσμο . Θέλω να έχουν ΟΛΟΙ την δυνατότητα να μπορούν να βελτιωθούν αν το θέλουν και να μπορούν να έχουν έναν εξοπλισμό εξ αρχής χωρίς να μένουν ταπί.

  4. #79
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2015
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Και κοντολογίς: Αν δεν ξεκινήσει από το σπίτι η οδηγική παιδεία συνεχιστεί στο σχολείο, σταματήσουν μαχαίρι τα λαδώματα για δίπλωμα, και φυσικά το υπ. Μεταφορών να προσφέρει στον υποψήφιο δίπλωμα ικανότητας πραγματικό, μην περιμένετε να γίνει βελτίωση με ημίμετρα...
    Μέχρι τότε, θα τσουλάει η ζωή μας με αστυνομεύσεις και πρόστιμα σε σπάνιο και άσχετο χρόνο...
    Βελτίωση δεν θα υπάρξει αν δεν αλλάξει η νοοτροπία "καταφέρνω κάτι μέσω γνωριμίας/λαδώματος"... Από το να καθήσεις σε "καλό" τραπέζι και να βγάλεις αστυν. ταυτότητα (που είναι υποχρεωμένοι να σου βγάλουν :P) μέχρι το να πάρεις δάνειο... Κλασσικό παράδειγμα ο στρατός που κρατάει x μήνες: οι περισσότεροι είναι διατεθημένοι να ζητήσουν χάρη για λίγους μήνες από τη ζωή τους, λες και θα κρατήσει για πάντα...

  5. #80
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    η ζωη τους ή ο στρατός; σορυ δεν το καταλαβαινω..

  6. #81
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η Ducati στην Ελλάδα συνεργάζεται με το Riding School και παρέχει σεμινάριο μέσα στο κόστος αγοράς της μοτοσυκλέτας. Είναι καλή κίνηση και καλό είναι να γίνει και από άλλες αντιπροσωπείες. Όμως υπάρχουν πιο σημαντικά ζητήματα για το θέμα της ασφαλούς οδήγησης. Δεν εννοώ ότι το ένα αναιρεί το άλλο. Κάθε προσπάθεια έχει την αξία της. Επιμένω όμως στη δημιουργία ουσιαστικού προγράμματος ασφαλούς οδήγησης στις υπάρχουσες σχολές.
    Λογικό να γίνει η κίνηση για τα Ντουκάτι...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  7. #82
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2015
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    η ζωη τους ή ο στρατός; σορυ δεν το καταλαβαινω..
    ερμηνεύεται ανάλογα με την εμπειρία του καθενός

  8. #83
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Μόλις μου το εξήγησε φίλη.. εννοείς να βάλουν βύσμα για να βολευτούν όντως ήταν εύκολο.

  9. #84
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    η ζωη τους ή ο στρατός; σορυ δεν το καταλαβαινω..
    Να σου πω όπως το κατάλαβα εγώ:
    Πολλοί πληρώνουν για να μην πάνε στρατό...για να μη χαραμίσουν μερικούς μήνες από τη ζωή τους....
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  10. #85
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει ολόκληρη μπίζνα με τα διπλώματα, εμένα με πίεζαν από την σχολή να δώσω λάδι για να είμαι εξασφαλισμένος. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι και η σχολή παίρνει από το λάδι. Δεν έδωσα , μου έπρηξε ο εξεταστής λίγο παραπάνω το ριπαπα , αλλά δεν είχα άγχος για τον απλό λόγο ότι είχα προσπαθήσει να είμαι σωστός. Δεν πήγα χύμα στο κύμα και στην τελική αν έκανε καμία μ@λ@κι@ ο εξεταστής και με έκοβε χωρίς λόγο , τους έπαιρνε αμπάριζα όλους η μπάλα μετά. Το είχα ξεκαθαρίσει και στον εκπαιδευτή για να έχουν γνώση όλοι.
    Τελικά το πήρα το δίπλωμα , ο εκπαιδευτής ήταν σπασμένος και ειρωνικός και κυρίως χώρις το πολυπόθητο 100ρικο.
    Προφανώς η πρόταση μου δεν έχει να κάνει στο να φτιάξω ρομαντικά τον κόσμο . Θέλω να έχουν ΟΛΟΙ την δυνατότητα να μπορούν να βελτιωθούν αν το θέλουν και να μπορούν να έχουν έναν εξοπλισμό εξ αρχής χωρίς να μένουν ταπί.
    Δε γνωρίζω πόσο μέσα είσαι στο αντικείμενο αλλά έχε υπό την υποψία σου τα εξής:
    Η μπίζνα με τα διπλώματα/άδειες κυκλοφορίας ,επανέκδοση πινακίδων είναι ΠΟΛΥ καλοστημένη, και ακλόνητη,και τα τελευταία χρόνια πιεστική για το λάδι.
    Μιλάμε για μπίζνα από το γκισέ που θα ζητήσεις κάτι, τις σχολές τριγύρω που θα σε κατατοπίσουν, μέχρι το χαρτί του φωτοτυπικού στο κυλικείο....

    Μαζί σου εννοείται για ότι ωραία σκέφτεσαι για το αγκάθι αυτό, αλλά είμαστε πολύ μικροί να κάνουμε κάτι προς το παρόν... Απλά να τους ενοχλούμε ενίοτε....
    Και ΟΚ να υπάρχουν...Απλά να υπάρχει και η ευθεία οδός έστω σαν επιλογή ρε παιδί μου...Θέλω να δώσω κανονικά χωρίς το 200άρι...
    Τελευταία τροποποίηση από nassosxlvbros; 27/10/2020 στις 12:31.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  11. #86
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2015
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει ολόκληρη μπίζνα με τα διπλώματα, εμένα με πίεζαν από την σχολή να δώσω λάδι για να είμαι εξασφαλισμένος. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι και η σχολή παίρνει από το λάδι. Δεν έδωσα , μου έπρηξε ο εξεταστής λίγο παραπάνω το ριπαπα , αλλά δεν είχα άγχος για τον απλό λόγο ότι είχα προσπαθήσει να είμαι σωστός. Δεν πήγα χύμα στο κύμα και στην τελική αν έκανε καμία μ@λ@κι@ ο εξεταστής και με έκοβε χωρίς λόγο , τους έπαιρνε αμπάριζα όλους η μπάλα μετά. Το είχα ξεκαθαρίσει και στον εκπαιδευτή για να έχουν γνώση όλοι.
    Τελικά το πήρα το δίπλωμα , ο εκπαιδευτής ήταν σπασμένος και ειρωνικός και κυρίως χώρις το πολυπόθητο 100ρικο.
    Προφανώς η πρόταση μου δεν έχει να κάνει στο να φτιάξω ρομαντικά τον κόσμο . Θέλω να έχουν ΟΛΟΙ την δυνατότητα να μπορούν να βελτιωθούν αν το θέλουν και να μπορούν να έχουν έναν εξοπλισμό εξ αρχής χωρίς να μένουν ταπί.
    Όταν είχα δώσει για δίπλωμα - χωρίς να έχω εμπειρία σε μοτοσυκλέτα - κάτι αντίστοιχο διαπίστωσα κι εγώ.

    Ξεκαθάρισα ότι δεν υπάρχει περίπτωση για λάδωμα και γι'αυτό πληρώνω μαθήματα (δεν χρειάστηκαν περισσότερα από τα τότε προβλεπόμενα). Επίσης άφησα να εννοηθεί ότι αν συμβεί κάτι την ώρα της εξέτασης χωρίς καθαρές αποδείξεις για κόψιμο, θα γινει φασαρία μπροστά σε όλους και, αν "αναγκαστώ", θα αναφέρω και την πρότασή του δασκάλου, με ότι συνεπάγεται στη συνέχεια με αναφορές σε υπηρεσίες διαφθοράς υπουργείου κλπ. Του κάνω "ποιος θα θέλει κανείς τέτοιες ιστορίες και τραβηγματα για 100 ευρώ;". Μάλιστα, θυμάμαι στην εξέταση οδήγησης, όταν ρώτησαν ποιος θέλει να ξεκινήσει να εξεταστεί και δεν υπήρχαν "εθελοντές", προσφέρθηκα εγώ να ξεκινήσω (για να μην ξεκινήσει κάνενας άλλος με λάδωμα και περιμένει πολλά κι από εμένα ο εξεταστής) και να ξέρουν ότι θα ξεκινήσει άσχημα η μέρα τους με φασαριές και άλλους 30 να περιμένουν σε περιπτωση μ@λ@κί@ς. Στο τέλος ενώ όλα πήγαν τέλεια, κάτι πήγε να πει μια θείτσα εξετάστρια και πάει ένας 2ος για "να ελέγξει τις σημειώσεις". Κάτι της είπε απ'ότι κατάλαβα και το βούλωσε…. Ξεκαθαρίζω ότι δεν είχα κάνει κάπου λάθος στην εξέταση. Τελικά πέρασα χωρίς λαδώματα και φασαρίες - για την ακρίβεια η εξετάστρια θείτσα ήταν και στη συνέχεια στο κομμάτι οδήγησης σε δρόμο και δεν είχε όρεξη για πολλά. Δυστυχώς, τα μουτρα των εξεταστών είχαν μια ξινίλα στο τέλος - κρίμα που δεν με συμπάθησαν, θα κάναμε καλή παρέα

    Ολα αυτά Αθήνα, σε Χολαργό που υποθέτω θα είναι όλη η σαπίλα... Ίσως αυτή η ιστορία βοηθήσει κι άλλους να μην πέσουν θύματα των βολεμένων εις βάρος όλων των υπολοίπων. Χρειάζεται αυτοπεποίηθηση μεγαλύτερη από το θράσσος τους.
    Τελευταία τροποποίηση από Fixxer; 27/10/2020 στις 14:17.

  12. #87
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2015
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Μόλις μου το εξήγησε φίλη.. εννοείς να βάλουν βύσμα για να βολευτούν όντως ήταν εύκολο.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Να σου πω όπως το κατάλαβα εγώ:
    Πολλοί πληρώνουν για να μην πάνε στρατό...για να μη χαραμίσουν μερικούς μήνες από τη ζωή τους....
    Εννοούσα ότι κάθονται και παρακάλανε και "γλύφουν" από συγγενείς μέχρι και αγνώστους για χάρες... χαρακτηριστικό της παιδείας

  13. #88
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Fixxer Προβολή μηνύματος
    Εννοούσα ότι κάθονται και παρακάλανε και "γλύφουν" από συγγενείς μέχρι και αγνώστους για χάρες... χαρακτηριστικό της παιδείας
    Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ και απλά επείδη ο στρατός είναι ένα βιβλίο από μόνο του καλύτερα να μην συνεχιστεί η κουβέντα αυτή εδώ , γιατί είναι εντελώς εκτός θέματος .

  14. #89
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2015
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ και απλά επείδη ο στρατός είναι ένα βιβλίο από μόνο του καλύτερα να μην συνεχιστεί η κουβέντα αυτή εδώ , γιατί είναι εντελώς εκτός θέματος .
    Ε τότε ας πούμε για το κόκκινο που κοιτάνε oi περισσότεροι να περάσουν στα μουλωχτά και μετά κλαίγονται για να τους σβήσουν κλήσεις...

  15. #90
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    μου έπρηξε ο εξεταστής λίγο παραπάνω το ριπαπα
    διαρχια δεν ειχες να σου πρηξει..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σχολη ασφαλούς οδηγησης
    από NIKOS.l. στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 160
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2020, 12:23
  2. σχολη ασφαλους οδηγησης
    από elef στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2009, 22:11
  3. Tips ασφαλούς οδήγησης
    από stako στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 15:26
  4. μαθηματα ασφαλους οδηγησης
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2004, 08:20
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2004, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF