Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Πιστοποίηση και αξία Ιστορικού οχήματος

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2012
    Μηνύματα
    103

    Πιστοποίηση και αξία Ιστορικού οχήματος

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    ...................

    Αλλιώς σε τυχόν ατύχημα (που εννοείται δεν το εύχομαι να συμβεί σε κανέναν!) στο οποίο δεν έχεις υπαιτιότητα, λόγω παλαιότητας δεν θα πάρεις σχεδόν τίποτα από την ασφάλεια του υπαίτιου, μέχρι βέβαια να συσταθεί και να λειτουργήσει αυτη η νεα επιτροπή και να πληρώσεις το σχετικό παράβολο κλπ κλπ.
    Μέχρι σήμερα η πιστοποίηση της FIVA κάλυπτε και απο αυτό το θέμα τις πιστοποιημένες μοτοσυκλέτες.
    Συγνώμη, αλλά ποιος κάτοχος κλασικής μότο ή αυτοκινήτου με πινακίδες υπουργείου έκανε αγωγή στην ασφαλιστική του υπαιτίου οχήματος και δεν του επιδικάστηκε η εμπορική αξία του οχήματος?

    Δεν υπάρχει πουθενά στο νόμο το "λόγω παλαιότητας".

    Σε εξωδικαστικό συμβιβασμό με τις ασφαλιστικές, οκ μπορεί αυτές να το υποστηρίζουν αυτό.

    Όπως υποστηρίζουν ότι σε ατύχημα "χωρίς επαφή" των εμπλεκόμενων οχημάτων, υπάρχει 5Ο% συνυπαιτιότητα.

    Στο δικαστήριο, βέβαια, δεν υπάρχουν πουθενά αυτά.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Δε νομιζω καμια ασφαλιστικη να σου πληρωσει τα χρηματα που εχεις δωσει εσυ να ανακτασκευασεις ενα ''σαραβαλο''.Τι εμπορικη αξια μπορει να εχει ενα ας πουμε φιατ 124 του 1975.Το φαναρι να σου σπασει θα στο βγαλουν ολικη.

  3. #3
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KRS Προβολή μηνύματος
    Συγνώμη, αλλά ποιος κάτοχος κλασικής μότο ή αυτοκινήτου με πινακίδες υπουργείου έκανε αγωγή στην ασφαλιστική του υπαιτίου οχήματος και δεν του επιδικάστηκε η εμπορική αξία του οχήματος?

    Δεν υπάρχει πουθενά στο νόμο το "λόγω παλαιότητας".

    Σε εξωδικαστικό συμβιβασμό με τις ασφαλιστικές, οκ μπορεί αυτές να το υποστηρίζουν αυτό.

    Όπως υποστηρίζουν ότι σε ατύχημα "χωρίς επαφή" των εμπλεκόμενων οχημάτων, υπάρχει 5Ο% συνυπαιτιότητα.

    Στο δικαστήριο, βέβαια, δεν υπάρχουν πουθενά αυτά.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    Δε νομιζω καμια ασφαλιστικη να σου πληρωσει τα χρηματα που εχεις δωσει εσυ να ανακτασκευασεις ενα ''σαραβαλο''.Τι εμπορικη αξια μπορει να εχει ενα ας πουμε φιατ 124 του 1975.Το φαναρι να σου σπασει θα στο βγαλουν ολικη.
    Μιλάμε για οχήματα για τα οποία δεν μπορείς να πας στην αντιπροσωπεία να πάρεις ανταλλακτικά γιατί απλά οι κωδικοί έχουν καταργηθεί.
    Θα ψάξεις σε μεταχειρισμένα στην Ελλάδα και στο εξωτερικό και αν χρειαστεί και για NOS απο το εξωτερικό.
    Μια ζημιά απο τρακάρισμα μπορεί να κοστίσει νορμάλ χρήματα αλλά μπορεί και να φτάσει να κοστίσει πολλά εως και πάρα πολλά για να επανέλθει εκεί που ήταν.
    Η πιστοποίηση λειτουργεί στο να μπορείς να αποδείξεις σε τι κατάσταση ήταν και να πληρωθείς για να το ξαναφέρεις εκεί.
    Οι πιστοποιήσεις, τουλάχιστον της FIVA, που ξέρω εγώ, έχουν κατηγορίες ανάλογα με το πόσο original ειναι το όχημα, δεν ειναι όλα ίδια.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Έχει υπάρξει ποτέ στην Ελλάδα, ζημειά με ιστορικό; Τρακάρισμα, χτύπημα ή ότι άλλο;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2012
    Μηνύματα
    103
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Μιλάμε για οχήματα για τα οποία δεν μπορείς να πας στην αντιπροσωπεία να πάρεις ανταλλακτικά γιατί απλά οι κωδικοί έχουν καταργηθεί.
    Θα ψάξεις σε μεταχειρισμένα στην Ελλάδα και στο εξωτερικό και αν χρειαστεί και για NOS απο το εξωτερικό.
    Μια ζημιά απο τρακάρισμα μπορεί να κοστίσει νορμάλ χρήματα αλλά μπορεί και να φτάσει να κοστίσει πολλά εως και πάρα πολλά για να επανέλθει εκεί που ήταν.
    Η πιστοποίηση λειτουργεί στο να μπορείς να αποδείξεις σε τι κατάσταση ήταν και να πληρωθείς για να το ξαναφέρεις εκεί.
    Οι πιστοποιήσεις, τουλάχιστον της FIVA, που ξέρω εγώ, έχουν κατηγορίες ανάλογα με το πόσο original ειναι το όχημα, δεν ειναι όλα ίδια.
    Aν μιλάμε για επισκευή και έχεις τιμολόγια-αποδείξεις για τα αντ/κα, έτσι ώστε να προκύπτει το κόστος επισκευής δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Αν μιλάμε για περίπτωση καταστροφής, θα σου επιδικαστεί η συλλεκτική/εμπορική αξία του οχήματος για την οποία ο δικαστής μπορεί να σχηματίσει πεποίθηση όταν του προσκομίσεις αγγελίες ίδιου οχήματος.

    Δε βλέπω κανένα λόγο, να μην μπορείς να αποζημιωθείς δικαστικώς.
    Σε εξωδικαστικό συμβιβασμό με την ασφαλιστική εταιρεία και ειδικά με τις νεο-εισελθούσες Ε.Π.Υ. ασφαλιστικές, θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KRS Προβολή μηνύματος
    Aν μιλάμε για επισκευή και έχεις τιμολόγια-αποδείξεις για τα αντ/κα, έτσι ώστε να προκύπτει το κόστος επισκευής δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Αν μιλάμε για περίπτωση καταστροφής, θα σου επιδικαστεί η συλλεκτική/εμπορική αξία του οχήματος για την οποία ο δικαστής μπορεί να σχηματίσει πεποίθηση όταν του προσκομίσεις αγγελίες ίδιου οχήματος.

    Δε βλέπω κανένα λόγο, να μην μπορείς να αποζημιωθείς δικαστικώς.
    Σε εξωδικαστικό συμβιβασμό με την ασφαλιστική εταιρεία και ειδικά με τις νεο-εισελθούσες Ε.Π.Υ. ασφαλιστικές, θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.
    Eχουμε πλέον ξεφύγει αλλά θα απαντήσω και παλι.
    Για ποιές αγγελίες μιλάς? Βρες μου μια αγγελία για μια BMW R75/6 σαν την δική μου στην Ελλάδα πχ. Δεν θα βρείς ούτε τώρα ούτε και σε 2 χρόνια ουτε μια.
    Αγγελίες στο εξωτερικό υπάρχουν, αλλά δεν είναι ακριβώς το ίδιο.
    ΟΚ το φτιάχνεις και πας τα τιμολόγια, πως ξέρει η ασφάλεια αν το έχεις κάνει καλύτερο ίδιο η χειρότεροι απ ότι ήταν?

    @telegonos
    Ναι έχουν γίνει τέτοια ατυχήματα, και υπάρχει και περίπτωση όπου για μηχανή που σε νορμάλ συνθηκες θα ηταν ολική καταστροφή, η ασφάλεια πλήρωσε κανονικότατα και χωρίς δικαστήρια και μιλάμε για πολύ πάνω απο 5000 Ευρω.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2012
    Μηνύματα
    103
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Eχουμε πλέον ξεφύγει αλλά θα απαντήσω και παλι.
    Για ποιές αγγελίες μιλάς? Βρες μου μια αγγελία για μια BMW R75/6 σαν την δική μου στην Ελλάδα πχ. Δεν θα βρείς ούτε τώρα ούτε και σε 2 χρόνια ουτε μια.
    Αγγελίες στο εξωτερικό υπάρχουν, αλλά δεν είναι ακριβώς το ίδιο.
    ΟΚ το φτιάχνεις και πας τα τιμολόγια, πως ξέρει η ασφάλεια αν το έχεις κάνει καλύτερο ίδιο η χειρότεροι απ ότι ήταν?

    @telegonos
    Ναι έχουν γίνει τέτοια ατυχήματα, και υπάρχει και περίπτωση όπου για μηχανή που σε νορμάλ συνθηκες θα ηταν ολική καταστροφή, η ασφάλεια πλήρωσε κανονικότατα και χωρίς δικαστήρια και μιλάμε για πολύ πάνω απο 5000 Ευρω.
    Δλδ, πιστεύεις ότι εγώ απαντώ για να λύσω απορίες μου?

    Έστω αγγελίες από το εξωτερικό, λοιπόν, αρκούν στο δικαστή για να σου επιδικάσει την αξία της μοτοσυκλέτας σου εφόσον μιλάμε για ολική καταστροφή.

    Σε περίπτωση επισκευής, η ασφάλεια και για σύγχρονη μοτοσυκλέτα δεν ξέρει αν την έκανες καλύτερη.
    Και όταν μιλάμε για δικαστήριο, δε χρειάζεται να εγκρίνει η ασφαλιστική ή να ξέρει τπτ...εσύ είναι το θέμα τι αποδεικνύεις και γι' αυτό χρειάζονται τα τιμολόγια.

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KRS Προβολή μηνύματος
    Δλδ, πιστεύεις ότι εγώ απαντώ για να λύσω απορίες μου?

    Έστω αγγελίες από το εξωτερικό, λοιπόν, αρκούν στο δικαστή για να σου επιδικάσει την αξία της μοτοσυκλέτας σου εφόσον μιλάμε για ολική καταστροφή.

    Σε περίπτωση επισκευής, η ασφάλεια και για σύγχρονη μοτοσυκλέτα δεν ξέρει αν την έκανες καλύτερη.
    Και όταν μιλάμε για δικαστήριο, δε χρειάζεται να εγκρίνει η ασφαλιστική ή να ξέρει τπτ...εσύ είναι το θέμα τι αποδεικνύεις και γι' αυτό χρειάζονται τα τιμολόγια.
    Οκ το συνεχίζουμε...

    Στις σύγχρονες μοτο γίνεται σύγκριση απλά με αγγελίες οχήματος βάσει ηλικίας και χλμ.
    Στα ιστορικά μια αγγελία δεν λέει και πολλά αφού δεν μπορείς να ξέρεις την κατάσταση της μοτο της αγγελίας.
    Ετσι στο τέλος πολλές φορές γίνεται χρήση βάσεων δεδομένων που ορίζουν την αξία βάσει κατάστασης, όπως πχ
    https://www.hagerty.com/apps/valuati...1974-bmw-r75!6

    Εκεί λοιπόν χρειάζεται η πιστοποίηση ωστε να αποδυκνείεται η κατάσταση του οχήματος πριν το ατύχημα.
    Οπως βλέπεις για αυτό το παράδειγμα η αξία παίζει μεταξύ 4000 και 10000 USD αναλόγως κατάστασης. Η διαφορά είναι όπως βλέπεις αρκετά μεγάλη και σε άλλα ιστορικά είναι ακόμα μεγαλύτερη.

    Και για να έχουμε κι ένα παράδειγμα τιμής ανταλλακτικού, ενα εμπρός φτερό BMW R26, καινούριο original BMW, κοστίζει 612 Ευρω αλλά αυτη την στιγμή δεν υπάρχει καν.
    https://www.ulismotorradladen.de/art...orig-BMW1.aspx
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    12/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Προσπαθουμε να βρουμε λυσεις δικες μας εδω στην ελλαδα για διαφορα πραγματα ενω στο εξωτερικο λειτουργουν ευκολα καθ αξιοπιστα εδω και χρονια αντι να κανουμε μια απλη αντιγραφη προσπαθουμε να διαμορφοσουμε νομους και διαδικασιες δικες μας ειται γιατι λογω συνθηκων τεχνολογιας του κρατους δεν μπορουμε να τις αντιγραψουμε ειτε και αυτο ειναι νομιζω το κυριοτερο πρεπει να υπαρχουν παραθυρακια και βολεμα διαφορων συντεχνιων και εισπραξης χρηματων ως νταβατζης του κρατους.δεν αναφερομαι μονο στο συγκεκριμενο θεμα αλλα γενικοτερα

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2012
    Μηνύματα
    103
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Οκ το συνεχίζουμε...

    Στις σύγχρονες μοτο γίνεται σύγκριση απλά με αγγελίες οχήματος βάσει ηλικίας και χλμ.
    Στα ιστορικά μια αγγελία δεν λέει και πολλά αφού δεν μπορείς να ξέρεις την κατάσταση της μοτο της αγγελίας.
    Ετσι στο τέλος πολλές φορές γίνεται χρήση βάσεων δεδομένων που ορίζουν την αξία βάσει κατάστασης, όπως πχ
    https://www.hagerty.com/apps/valuati...1974-bmw-r75!6

    Εκεί λοιπόν χρειάζεται η πιστοποίηση ωστε να αποδυκνείεται η κατάσταση του οχήματος πριν το ατύχημα.
    Οπως βλέπεις για αυτό το παράδειγμα η αξία παίζει μεταξύ 4000 και 10000 USD αναλόγως κατάστασης. Η διαφορά είναι όπως βλέπεις αρκετά μεγάλη και σε άλλα ιστορικά είναι ακόμα μεγαλύτερη.

    Και για να έχουμε κι ένα παράδειγμα τιμής ανταλλακτικού, ενα εμπρός φτερό BMW R26, καινούριο original BMW, κοστίζει 612 Ευρω αλλά αυτη την στιγμή δεν υπάρχει καν.
    https://www.ulismotorradladen.de/art...orig-BMW1.aspx
    Όπως και στις σύγχρονες μότο δε σου επιδικάζεται η ανώτερη τιμή που υπάρχει σε μεταχειρισμένο της μοτοσυκλέτας που κατέχεις αλλά μια μέση τιμή της αγοράς, το ίδιο θα συμβεί και στην κλασική μότο σε περίπτωση καταστροφής.
    Ό,τι πιστοποίηση και να έχεις ότι η μοτοσυκλέτα σου κοστίζει Χ πόσο, για το δικαστή είναι ένα μαχητό τεκμήριο καθώς η ασφαλιστική μπορεί να σου φέρει ως ανταπόδειξη στοιχεία ότι δεν κοστίζει τόσο. Συνήθως, δε φέρνει τίποτα και κοιτάει να μειώσει το ποσό αποζημίωσης καταλογίζοντάς σου συνυπαιτιότητα.

    Στην περίπτωση επισκευής, δε χρειάζεται εσύ μέχρι το δικαστήριο να έχεις ήδη επισκευάσει τη μοτοσυκλέτα σου.
    Προσκομίζεις στοιχεία πόσο θα κοστίσει αυτή και σου επιδικάζεται το ανάλογο κονδύλιο.
    Η διαθεσιμότητα ή μη του ανταλλακτικού δεν παίζει κάποιο ρόλο.


    Υ.Γ: Τα παραπάνω τα αναφέρω χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης και χωρίς να έχω σκοπό να περάσω την ώρα μου ποστάροντας όλη τη μέρα , σπάζοντας τους γεννητικούς αδένες των άλλων.

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Καταλαβαίνω οτι έχεις νομικό υπόβαθρο και ξερεις πως λειτουργεί το σύστημα. Τα σχόλιά σου στο θέμα είναι πολύ σημαντικά.
    Δεν τίθεται θεμα αντιπαράθεσης, αντιθέτως οι πληροφορίες σου είναι πολύ χρήσιμες.
    Εγώ δεν εχω προσωπική εμπειρία στο θέμα αποζημίωση για ιστορικό όχημα ευτυχώς, γράφω αυτά που μου έχουν πεί σχετικα με την πιστοποίηση κλπ κι έχω και αρκετές απορίες.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2008
    Μηνύματα
    685
    τα πραγματα ειναι απλα ....το γιατι να τα κανουμε δυσκολα ..πραγματικα δεν το καταλαβαινω


    Παλαιοτητα δεν ισχυει ....αυτο ειναι αγραφος νομος των ασφαλιστικων
    ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑ ?


    το κοστος επισκευης ειναι αυτο που πληρωνω .....ΕΑΝ δεν υπαρχει το ανταλλακτικο δεν ισχυει και η τιμη
    ισχυει η τιμη που πληρωσα βαση αποδειξεων


    Εαν το βρεις και το αγορασεις .....με αυτη την προυποθεση παντα
    το φαιργκ δλδ απο ενα bimota γνησιο εννοειται ... γιατι και το μηχανακι μου γνησιο ειναι δεν ειναι ιμιτασιον (βιμοτα μαδε κινοζαν )
    τι κοστος εχει ? και ποιος θα αποδειξει οτι μπορει να το αγορασει στην μιση τιμη η ακομη φτηνοτερα και απο την μιση ...
    οταν αυτη την στιγμη υπαρχει στον πλανητη μονο ενα κοματι για πουλημα ?

    εεε ?

    ηθικον διδαγμα
    Νομικη προστασια στα ασφαλιστρα ...και ασε τους να τρεχουν
    ταπεινη γνωμη

    Βεβαιως βεβαιως εαν υπαρχει και αυτο το γεγονος της αναγνωρισης δια της πιστοποιησης ..
    << Η πιστοποίηση λειτουργεί στο να μπορείς να αποδείξεις σε τι κατάσταση ήταν και να πληρωθείς για να το ξαναφέρεις εκεί.
    Οι πιστοποιήσεις, τουλάχιστον της FIVA, που ξέρω εγώ, έχουν κατηγορίες ανάλογα με το πόσο original ειναι το όχημα, δεν ειναι όλα ίδια. ,, >> Αποκτα και μια ιδιαιτερη σημασια το αντικειμενο , με τις προ του συμβαντος συμμετοχες σε εκδηλωσεις βραβεια φωτογραφησεις κλπ κλπ


    ΥΓ στο Τελος ...Να το κανω και πιο απλο
    μια κιθαρα GIBSON LES PAUL std του 1968 σε καλη και λειτουργικη κατασταση

    εχει την ιδια αξια με μια αντιστοιχη σημερινη ??
    εαν ναι .........βρειτε μου μια τωρα να πουλιεται
    στα 2500 χιλιαρικα

    συμφωνα με τις ασφαλιστικες ....ο πωλητης θα επρεπε λογω παλαιοτητος να πληρωσει και απο επανω τον αγοραστη για να την ξεφορτωθει τετοιο σαπακι που ηταν

    ρε τον αρχισαπακο ......

    https://www.youtube.com/watch?v=sHBuyrDA92A

    https://www.youtube.com/watch?v=BuDpvH80Z_0


    εδω τρελλαθηκαμε τελειως .........

    μαζι με την κιθαρα που πουλαμε δινουμε και το σπιτι μας μαζι της για την χαρη που κανετε και παιρνετε την σαβουρα
    μπλιαχχχ του 1959 .... λεει η ασφαλιστικη σιγα τα ωααα ... σιγα το σκουπιδι

    https://www.youtube.com/watch?v=7msSA__xtBw
    Τελευταία τροποποίηση από Zpower; 10/03/2019 στις 16:18.

Παρόμοια θέματα

  1. Αποριες περι οχηματος και κρατους για φοιτητη
    από themiskard στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2017, 23:59
  2. Ασφάλιση-Αξια Οχήματος
    από PortisHead στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2015, 16:19
  3. Και κάτι ακόμα
    από bikersonly στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 16:41
  4. Γεια και χαρα
    από sonus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 12:47
  5. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 09:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF