Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Μικρό εντούρο για κάθε μέρα και ψυχολογικές ανησυχίες

  1. #1
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335

    Μικρό εντούρο για κάθε μέρα και ψυχολογικές ανησυχίες

    Ας βγάλω και εγώ τα ψυχολογικά μου λοιπόν....

    Εδώ και καιρό μου έχει καρφωθεί να πάρω ένα μικρό εντουράκι για καμιά χωμάτινη διαδρομή πέριξ της αττικής και να το έχω και σαν παπί για κάθε μέρα.
    Δεν θέλω τίποτα τρομερά πράγματα απλά να περνάω την ώρα μου σε κανέναν χωματόδρομο και να έχει χαμηλό βάρος.

    Τα ερωτήματα που προσπαθώ να απαντήσω και θέλω και καμία γνώμη είναι δυο λοιπόν.

    1. Έχοντας δύο μηχανές (BMW F650GS και SRX400) και ένα παπί μήπως είναι υπερβολή και τέταρτο μηχανάκι ειδικά σε αυτή την εποχή? Τα χρήματα απόκτησης και συντήρησης δεν είναι τόσο θέμα γιατί μιλάμε για φθηνή αγορά και σε περίπτωση συντήρησης ή επισκευών έχω και τον χώρο και τα εργαλεία και τις γνώσεις να τα κάνω όλα μόνος μου.

    2. Με βάση τα δεδομένα που λέει χαμηλό κόστος αγοράς, μικρή μοτοσυκλέτα με χαμηλό βάρος και για χρήση εντελώς ερασιτεχνικού εντούρο και διαδρομές εντός αττικής σπίτι-δουλειά ένα ας πούμε HONDA NX250 πως θα σας φαινόταν;

    Κάθε ιδέα και άποψη δεκτή μπας και μπορέσω να πείσω τον εαυτό μου να καταλήξει κάπου.



    Υ.Γ. Ήδη βρίσκομαι σε δυσμένεια από το έτερον ήμισυ γιατί έχω περάσει την καραντίνα κλεισμένος στο γκαράζ κατσαβιδιάζωντας τα υπάρχοντα μηχανάκια οπότε ένα ακόμα μηχανάκι για κατσαβίδιασμα πιθανό να αυξήσει κατακόρυφα την παντόφλα

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosmec Προβολή μηνύματος
    Ας βγάλω και εγώ τα ψυχολογικά μου λοιπόν....

    Εδώ και καιρό μου έχει καρφωθεί να πάρω ένα μικρό εντουράκι για καμιά χωμάτινη διαδρομή πέριξ της αττικής και να το έχω και σαν παπί για κάθε μέρα.
    Δεν θέλω τίποτα τρομερά πράγματα απλά να περνάω την ώρα μου σε κανέναν χωματόδρομο και να έχει χαμηλό βάρος.

    Τα ερωτήματα που προσπαθώ να απαντήσω και θέλω και καμία γνώμη είναι δυο λοιπόν.

    1. Έχοντας δύο μηχανές (BMW F650GS και SRX400) και ένα παπί μήπως είναι υπερβολή και τέταρτο μηχανάκι ειδικά σε αυτή την εποχή? Τα χρήματα απόκτησης και συντήρησης δεν είναι τόσο θέμα γιατί μιλάμε για φθηνή αγορά και σε περίπτωση συντήρησης ή επισκευών έχω και τον χώρο και τα εργαλεία και τις γνώσεις να τα κάνω όλα μόνος μου.

    2. Με βάση τα δεδομένα που λέει χαμηλό κόστος αγοράς, μικρή μοτοσυκλέτα με χαμηλό βάρος και για χρήση εντελώς ερασιτεχνικού εντούρο και διαδρομές εντός αττικής σπίτι-δουλειά ένα ας πούμε HONDA NX250 πως θα σας φαινόταν;

    Κάθε ιδέα και άποψη δεκτή μπας και μπορέσω να πείσω τον εαυτό μου να καταλήξει κάπου.



    Υ.Γ. Ήδη βρίσκομαι σε δυσμένεια από το έτερον ήμισυ γιατί έχω περάσει την καραντίνα κλεισμένος στο γκαράζ κατσαβιδιάζωντας τα υπάρχοντα μηχανάκια οπότε ένα ακόμα μηχανάκι για κατσαβίδιασμα πιθανό να αυξήσει κατακόρυφα την παντόφλα

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Λάθος μηχανάκι κοιτάς... Τι θα σου κάνει το ΝΧ που δεν κάνει το πεμφε που ήδη έχεις;
    Κοίτα για κανένα serow η XR....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Υπερβολή.. είναι πολύ γενική έννοια για να σου πει κάποιος άλλος. Εσύ ξέρεις τι στερείσαι και τι υπομένεις για να μπορείς να το κάνεις πράξη.
    Προσωπικά δεν θεωρώ υπερβολή ανοιξιάτικα να σου μπαίνουν ιδέες για μια μικρή μοτοσυκλέτα που σε φέρνει ακόμα πιο κοντά στην φύση.

    Το να έχεις το παπί σου χωρίς να το εκμεταλεύεσαι στην εργασία σου θα μπορούσα να σε ρωτήσω, γιατί να το έχεις.
    Γενικά όμως και με βάση τελείως πλασματικά δεδομένα, δεν έχεις κάνει υπερβολές ήδη οπότε..

    Το NX απο την άλλη.. αρχικά ακυρώνει το παπί κατα τα λεγόμενα σου, σε δεύτερη σκέψη πριονίζει λίγο και το SRX.
    Θα το πρότεινα σε κάποιον που θέλει να καλύψει ον οφ μετακίνηση με χαμηλό κόστος σαν μοναδική μοτό
    αλλά ανάμεσα σε άλλες μοτό πιο δύσκολα.
    Θα προτιμούσα κάτι πιο χωματερό, λίγο πιο άγριο απο αυτό και έχοντας υπόψιν ότι μπορείς να κάνεις μόνος
    σου την συντήριση σου δίνεται η δυνατότητα για κάποια που οι λιγότερο γνώστες θα λέγαμε ότι κοστίζουν σε συντήρηση.


    Κουβέντα να γίνεται έτσι; αν πεις πως δεν πας εκδρομές λόγο του ότι τα έξοδα για 4 μοτό είναι αρκετά
    θα σου έλεγα στείλε τα όλα και κράτα το GS με δύο σετ τροχών - ελαστικών..

  5. #5
    Μη στείλεις όμως το 6βολτο...
    καλη φαση

  6. #6
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από arisrodolivos Προβολή μηνύματος
    Μη στείλεις όμως το 6βολτο...
    Το 6βολτο είναι το 4ο μηχανάκι αλλά δεν το μετράω με τα υπόλοιπα γιατί το έχω στο χωριό. Έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση να στείλω κανένα μηχανάκι.

  7. #7
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Υπερβολή.. είναι πολύ γενική έννοια για να σου πει κάποιος άλλος. Εσύ ξέρεις τι στερείσαι και τι υπομένεις για να μπορείς να το κάνεις πράξη.
    Προσωπικά δεν θεωρώ υπερβολή ανοιξιάτικα να σου μπαίνουν ιδέες για μια μικρή μοτοσυκλέτα που σε φέρνει ακόμα πιο κοντά στην φύση.

    Το να έχεις το παπί σου χωρίς να το εκμεταλεύεσαι στην εργασία σου θα μπορούσα να σε ρωτήσω, γιατί να το έχεις.
    Γενικά όμως και με βάση τελείως πλασματικά δεδομένα, δεν έχεις κάνει υπερβολές ήδη οπότε..

    Το NX απο την άλλη.. αρχικά ακυρώνει το παπί κατα τα λεγόμενα σου, σε δεύτερη σκέψη πριονίζει λίγο και το SRX.
    Θα το πρότεινα σε κάποιον που θέλει να καλύψει ον οφ μετακίνηση με χαμηλό κόστος σαν μοναδική μοτό
    αλλά ανάμεσα σε άλλες μοτό πιο δύσκολα.
    Θα προτιμούσα κάτι πιο χωματερό, λίγο πιο άγριο απο αυτό και έχοντας υπόψιν ότι μπορείς να κάνεις μόνος
    σου την συντήριση σου δίνεται η δυνατότητα για κάποια που οι λιγότερο γνώστες θα λέγαμε ότι κοστίζουν σε συντήρηση.


    Κουβέντα να γίνεται έτσι; αν πεις πως δεν πας εκδρομές λόγο του ότι τα έξοδα για 4 μοτό είναι αρκετά
    θα σου έλεγα στείλε τα όλα και κράτα το GS με δύο σετ τροχών - ελαστικών..
    Η ιδέα για άλλο ένα μηχανάκι προϋπήρχε, με την καραντίνα όμως ακυρώθηκαν δυο ταξίδια εξωτερικό που είχα προγραμματίσει για φέτος οπότε βρέθηκα με την οικονομική δυνατότητα να μπορώ να σκεφτώ σοβαρά την αγορά. Έξτρα το γεγονός πως σχεδόν έχω τελειώσει τις μετατροπές που ήθελα να κάνω στο BMW οπότε έχω αρχίσει να σκέφτομαι το επόμενο.

    Δεν τίθεται να πουλήσω κάποιο από τα μηχανάκια δεν μου αρέσει να πουλάω τα μηχανάκια μου.

    Ο βασικός λόγος αγοράς θα είναι σαν εντούρο απλά δεν με νοιάζει να κάνει τρομερά πράγματα, η καθημερινή χρήση προκύπτει σαν βοηθητική μιας και θα το έχω, αυτή τη στιγμή εξάλλου το BMW έχω για κάθε μέρα όχι το παπί γιατί μετά από τρακάρισμα πέρυσι βαριόμουν να ασχοληθώ μαζί του, τώρα με την καραντίνα έκατσα και το έφτιαξα.

    Δεν υπάρχει χρηστικός λόγος για αγορά άλλης μηχανής, απλά με τρώει ο κ@@@ς μου να πάρω κάτι ακόμα για αυτό δεν τίθεται θέμα να καλύψει την χρήση κάποιων από τον προηγούμενων, άντε του BMW να καλύψει μιας και θα μου επιτρέπει να πηγαίνω πιο εύκολα στο χώμα.

    Καταλήγω να συμφωνώ πως δεν υπάρχει λόγος να κοιτάω για ένα μικρό ON-OFF όπως το NX. Τα ίδια μπορεί να κάνει και το BMW.
    Ίσως καλύτερα να κοιτάξω κάτι σε DR250, XR250, XT SERROW, και τα KLR ίσως θα αποτελούσαν μια λύση αλλά για κάποιο λόγο τα αντιπαθώ.
    Επίσης πάντα μου άρεσαν τα DT αλλά με το δίχρονο να πηγαινοέρχομαι μέσα στην Αθήνα και να βρωμάω διχρονολαδο κάτι με χαλάει.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    814
    ΝΧ (ΑΧ) είναι σκυλιά μηχανάκια που θα τα κάνουν όλα, με συμβιβασμούς πάντα.
    130kg, 28 άλογα περίπου αν θυμάμαι καλά.
    Αν είσαι ψηλός είναι λίγο χαμηλά αλλά μανιτζέβελα.
    Το χαμηλό φτερό σε λασπέρο τερέν θα είναι ένα θέμα.
    Το δύσκολο είναι να βρεθεί κάποιο σε αξιοπρεπή κατάσταση.(Κυρίως θα ανησυχούσα για τις αναρτήσεις που θα τις χρειαστείς στα χώματα)

    Είμαι σε παρόμοια φάση και θα προτιμούσα ένα TT250R (όχι το RAID, ίσως το "open enduro") και κατά προτίμηση το μπλε, με το πλαστικό ντεπόζιτο (δηλ. μετά το 2000).
    Πολύ σπάνια και αρκετά ακριβά όμως.
    Άλλες επιλογές τα XR (XLR) ακόμα πιο ακριβά.

    Και τελευταία τα ταπεινά DR (κατά προσωπική προτίμηση τα 350).

    Θα κοιτούσα περισσότερο την off πλευρά παρά την on.

  9. #9
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    ΝΧ (ΑΧ) είναι σκυλιά μηχανάκια που θα τα κάνουν όλα, με συμβιβασμούς πάντα.
    130kg, 28 άλογα περίπου αν θυμάμαι καλά.
    Αν είσαι ψηλός είναι λίγο χαμηλά αλλά μανιτζέβελα.
    Το χαμηλό φτερό σε λασπέρο τερέν θα είναι ένα θέμα.
    Το δύσκολο είναι να βρεθεί κάποιο σε αξιοπρεπή κατάσταση.(Κυρίως θα ανησυχούσα για τις αναρτήσεις που θα τις χρειαστείς στα χώματα)

    Είμαι σε παρόμοια φάση και θα προτιμούσα ένα TT250R (όχι το RAID, ίσως το "open enduro") και κατά προτίμηση το μπλε, με το πλαστικό ντεπόζιτο (δηλ. μετά το 2000).
    Πολύ σπάνια και αρκετά ακριβά όμως.
    Άλλες επιλογές τα XR (XLR) ακόμα πιο ακριβά.

    Και τελευταία τα ταπεινά DR (κατά προσωπική προτίμηση τα 350).

    Θα κοιτούσα περισσότερο την off πλευρά παρά την on.
    Φτερά, μάσκες κλπ δεν αποτελούν πρόβλημα, αυτά ξηλώνονται και αλλάζονται, οριακά και η αλλαγή αναρτήσεων δεν αποτελεί πρόβλημα, για σέρβις δεν το συζητάμε αυτό είναι εύκολο. Ακόμα και στο BMW έχω αλλάξει μπρος πίσω αναρτήσεις γιατί ήθελα να το ψηλώσω και να βάλω USD. Το ερώτημα μου είναι αν με ένα NX μπορείς να κάνεις χαλαρό enduro. Το μοτέρ θεωρώ πως είναι αξιόπιστο, η ιπποδύναμή του όμως φτάνει ή θα ζορίζεται στην πρώτη χωμάτινη ανηφόρα;

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    929
    Κάτι τέτοιο ίσως;
    https://www.car.gr/11051355-honda-xl-250-degree

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Αυτά που έχεις κι αυτά που κοιτάς κανιβαλίζει το ένα το άλλο ...

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Οκ πάνω κάτω ότι σου είπαν τα παιδιά.

    Μια άλλη οπτική στο θέμα είναι η εξής
    Εφόσον είσαι πλήρης από δρομισια μήπως να πάρεις ένα εντουρο αποκλειστικά να είσαι άρχων?

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    814
    To XL degree που προτάθηκε πιο πάνω, έχω την εντύπωση ότι φοράει το ίδιο μοτέρ με τα ΝΧ-ΑΧ.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Αυτά που έχεις κι αυτά που κοιτάς κανιβαλίζει το ένα το άλλο ...
    +1

    Αν επιμένεις, ψάξε κανένα XR400. Δύσκολα θα βρεις αξιοπρεπές,αλλά αφού τα μαστορεύεις μόνος σου δεν θα έχεις πρόβλημα να το συμμαζέψεις. Επίσης μπορείς να δεις DRZ400.

    Αν δεν είχες το BMW, θα σου πρότεινα DR650.

  15. #15
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosmec Προβολή μηνύματος
    Ας βγάλω και εγώ τα ψυχολογικά μου λοιπόν....

    Εδώ και καιρό μου έχει καρφωθεί να πάρω ένα μικρό εντουράκι για καμιά χωμάτινη διαδρομή πέριξ της αττικής και να το έχω και σαν παπί για κάθε μέρα.
    Δεν θέλω τίποτα τρομερά πράγματα απλά να περνάω την ώρα μου σε κανέναν χωματόδρομο και να έχει χαμηλό βάρος.

    Τα ερωτήματα που προσπαθώ να απαντήσω και θέλω και καμία γνώμη είναι δυο λοιπόν.

    1. Έχοντας δύο μηχανές (BMW F650GS και SRX400) και ένα παπί μήπως είναι υπερβολή και τέταρτο μηχανάκι ειδικά σε αυτή την εποχή? Τα χρήματα απόκτησης και συντήρησης δεν είναι τόσο θέμα γιατί μιλάμε για φθηνή αγορά και σε περίπτωση συντήρησης ή επισκευών έχω και τον χώρο και τα εργαλεία και τις γνώσεις να τα κάνω όλα μόνος μου.

    2. Με βάση τα δεδομένα που λέει χαμηλό κόστος αγοράς, μικρή μοτοσυκλέτα με χαμηλό βάρος και για χρήση εντελώς ερασιτεχνικού εντούρο και διαδρομές εντός αττικής σπίτι-δουλειά ένα ας πούμε HONDA NX250 πως θα σας φαινόταν;

    Κάθε ιδέα και άποψη δεκτή μπας και μπορέσω να πείσω τον εαυτό μου να καταλήξει κάπου.



    Υ.Γ. Ήδη βρίσκομαι σε δυσμένεια από το έτερον ήμισυ γιατί έχω περάσει την καραντίνα κλεισμένος στο γκαράζ κατσαβιδιάζωντας τα υπάρχοντα μηχανάκια οπότε ένα ακόμα μηχανάκι για κατσαβίδιασμα πιθανό να αυξήσει κατακόρυφα την παντόφλα

    Στο παρελθόν (όταν τα οικονομικά ήταν ανθηρά) έχω βρεθεί ταυτόχρονα με 3 μηχανές + 1 παπί, πιστεύοντας ότι η κάθε μια είχε ένα σκοπό.

    Στο φινάλε δεν προλάβαινα να τις χρησιμοποιήσω και πλήρωνα τέλη, ασφάλειες και έχασα λεφτά στην μεταπώληση.

    Δες τις ανάγκες της καθημερινότητας. Αυτές θα σε κατευθύνουν. Εγώ κατέληξα σε σκούτερ χαμηλού κόστους για την πόλη και σε sport tourer για μετά τα διόδια.

    Νομίζω εντουράκι που παέι χώμα και commuter δεν γίνεται.
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. V - Strom (για τους κατόχους και γνώστες) ...
    από WWW στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2004, 09:36
  2. Μα καθε μερα?????????
    από bm_gr στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2004, 08:51
  3. Καλη Μερα Και...
    από x-rider στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2004, 14:56
  4. Για τον Ισάακ και την Κύπρο
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 13:58
  5. κάθε μέρα η ίδια ιστορία
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2004, 22:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF