Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Service Honda... με λήστεψαν??

  1. #1
    Περαστικό μέλος Το avatar του/της perastikos
    Εγγραφή
    10/01/2006
    Μηνύματα
    212

    Service Honda... με λήστεψαν??

    Σήμερα έκανα service το 'μωρό' μου. Όπως κάθε γυναίκα, εκτός των άλλων, υπάρχει για να σου τρώει χρήματα...

    Σας παραθέτω τα στοιχεία ώστε να ξέρω αν την επόμενη φορά θα πρέπει να πάω στον ίδιο ή να το ψάξω λίγο παραπάνω.

    Έχουμε και λέμε:
    Εξουσιοδοτημένο service της Ηonda (επαρχεία). Transalp 650, 20.000 χιλιόμετρα

    - Αλλαγή λαδιών. Μου είπε ότι μου έβαλε από τα καλά τα συνθετικά...
    - 4 μπουζί
    - Αντικατάσταση φίλτρου λαδιού, αυτό που είχε και πριν και προτείνει η Honda
    - Αντικατάσταση Φίλτρου αέρα, ομοίως αυτό που είχε από την μάνα του, δεν έβαλα κάτι διαφορετικό
    - Αντικατάσταση τακάκια πίσω
    - Έλεγχος βαλβίδων
    - Γενικός έλεγχος (φρένα, αλυσίδα, διακόπτες κλπ κλπ)

    ---------
    Σύνολο: 200 Ευρώ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Καλα εισαι.
    Τα αναλωσιμα των μοτο ειναι πολυ ακριβοτερα απο αυτα των αυτοκινητων, και χρειαζονται και συχνοτερα αλλαγη, ως επι το πλειστον, (ολα αυτα σε περιπτωση που χρησιμοποιησες για μετρο συγκρισης τις τιμες των σερβις των αυτοκινητων).

    Σε περιπτωση που δεν ειχες μετρο συγκρισης ρωτα καποιον ποσα δινει για γενικο σερβις για Ντουκατι.:rotflmao:
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alfa156
    Εγγραφή
    06/06/2004
    Μηνύματα
    180
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Καλα εισαι.
    Τα αναλωσιμα των μοτο ειναι πολυ ακριβοτερα απο αυτα των αυτοκινητων, και χρειαζονται και συχνοτερα αλλαγη, ως επι το πλειστον, (ολα αυτα σε περιπτωση που χρησιμοποιησες για μετρο συγκρισης τις τιμες των σερβις των αυτοκινητων).

    Σε περιπτωση που δεν ειχες μετρο συγκρισης ρωτα καποιον ποσα δινει για γενικο σερβις για Ντουκατι.:rotflmao:
    χαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα
    οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται

  4. #4
    καμμένος.. Το avatar του/της ronin1
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    567
    kai gw pisteyw oti kala einai...mono ta ylika einai kamposa...+valvides+ ergatika...ok nomizw, as apantisei k akpoios me transalp na pei apo proswpiki empeiria..

    sto cbr takakia mpros pisw, konta 100eyrw, mono ylika...

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    205
    Χίλιες φορές ακριβό service και καλό, παρά φτηνό και αμφιβόλου ποιότητας. Το ζήτημα είναι να είναι σε καλή κατάσταση το μοτόρι και να μη σου πιάσανε τον κώλο(προσθήκη: δηλαδή να κάνανε πράγματι αυτά που σου είπανε ότι κάνανε)

    Στο κάτω-κάτω, πάνω στη μηχανή τα πάντα σχεδόν είναι αναλώσιμα, εκτός από το πλαίσιο και το μπλοκ του κινητήρα.

  6. #6
    Περαστικό μέλος Το avatar του/της perastikos
    Εγγραφή
    10/01/2006
    Μηνύματα
    212
    Oxi thema axiopistias den tithetai... Apo auti tin apopsi twn empisteuomai ton anthrwpo. Diladi ontws ta allaxe ola osa mou eipe (mou ta edixe malista, den ta eixe petaksei)...

    Apla apo merikous eixa akousei parapona gia tis times tou (oti einai ligo tsimpimenos) alla kaneis den to exei katigorisei oti den einai kalos mastoras i kati antistoixo....

    Epomenws apo oti katalava i timi einai etnaxi (panw katw 10 eurw den xalase o kosmos....).

    Tnx gia tis apadiseis

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της webman
    Εγγραφή
    17/06/2005
    Μηνύματα
    219
    Αν φτιάχνει 20 μηχανάκια τη μέρα, για σένα 10 Ευρώ πάνω κάτω δεν χάλασε ο κόσμος, γι'αυτόν όμως αν το κάνει στον κάθε ένα, άλλαξε ο κόσμος! Αλλά τί ψάχνεις τώρα με τους μηχανικούς....

    Οι περισσότεροι, λεφτά να έχεις και γίνονται κολλητοί σου!

  8. #8
    A.I.R.P. Το avatar του/της pissaman
    Affiliate
    Εγγραφή
    26/05/2005
    Μηνύματα
    641
    Αν σκεφτείς ότι το γνήσιο φίλτρο αέρα έχει 50? περίπου και τα τακάκια πίσω 35, η εργασία 100? (για ρύθμισμα βαλβίδες) νομίζω ότι είναι πολύ καλά!
    Do You Ride? Ανταλλακτικά Μοτο
    Τα πάντα είναι εφικτά! Είναι απλά θέμα χρόνου και χρήματος!
    Videos

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από webman
    Αν φτιάχνει 20 μηχανάκια τη μέρα, για σένα 10 Ευρώ πάνω κάτω δεν χάλασε ο κόσμος, γι'αυτόν όμως αν το κάνει στον κάθε ένα, άλλαξε ο κόσμος! Αλλά τί ψάχνεις τώρα με τους μηχανικούς....

    Οι περισσότεροι, λεφτά να έχεις και γίνονται κολλητοί σου!

    [OF]
    ψιλο ασχετο αλλα ξερεις πολλους που φτιαχνουν 20 μηχανακια την ημερα???
    [/OF]
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  10. #10
    Καλός μ@λ@κ@ς Το avatar του/της vaskunito
    Εγγραφή
    29/05/2006
    Μηνύματα
    181
    Με την ευκαιρία, θα ήθελα να πω το εξής. Καλά θα ήταν να μάθεις (καθώς και όλοι μας άλλωστε) να κάνεις αυτά τα βασικά μόνος σου. Εντάξει δεν θέλω να το παίξω ο ξερόλας, αλλά τα απολύτως βασικά (άλλαγμα λαδιού, φίλτρο λαδιού, αλλαγή ή καθάρισμα φίλτρου αέρα, πατάκια φρένων, αλλαγή υγρών φρένων, μπουζί, αλλαγή πηνίου και αλυσίδα) έμαθα να τα κάνω μόνος μου. Έχω γλυτώσει αρκετά χρήματα. Σίγουρα είναι μερικά πράγματα (έλεγχος βαλβίδων) που είναι δύσκολο να τα κάνεις (όχι αδύνατον). Και να σας πω την αλήθεια περισσότερο εμπιστεύομαι τον εαυτό μου παρά κάποιον κάφρο μηχανικό. Δεν έχω τίποτα εναντίων τους αλλα έχω ακούσει πάρα πολλά γι αυτό λεώ. Το επόμενο που θα κάνω στην μηχανή μου είναι συγχρονισμό του καρμπυρατέρ. Σιγά σιγά μαθαίνεις πάντως. Βρες κάποιον φίλο (ίσως από εδώ μέσα) που ξέρει να σε βοηθήσει ή πάρε ένα καλό βιβλίο για την μηχανή σου. Αλήθεια αυτά τα Haynes manuals υπάρχουν στην Ελλάδα;

    2004 R1 red-black

  11. #11
    Φρέέέένοοοο!! *&^%#@& Το avatar του/της pipis
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    329
    Να ρωτησω κατι σαν μικρος??? Το Transalp εχει 4 μπουζι?? 2 ανα καθε κυλινδρο?

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
    Να ρωτησω κατι σαν μικρος??? Το Transalp εχει 4 μπουζι?? 2 ανα καθε κυλινδρο?
    Nαι.

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
    Με την ευκαιρία, θα ήθελα να πω το εξής. Καλά θα ήταν να μάθεις (καθώς και όλοι μας άλλωστε) να κάνεις αυτά τα βασικά μόνος σου. Εντάξει δεν θέλω να το παίξω ο ξερόλας, αλλά τα απολύτως βασικά (άλλαγμα λαδιού, φίλτρο λαδιού, αλλαγή ή καθάρισμα φίλτρου αέρα, πατάκια φρένων, αλλαγή υγρών φρένων, μπουζί, αλλαγή πηνίου και αλυσίδα) έμαθα να τα κάνω μόνος μου. Έχω γλυτώσει αρκετά χρήματα. Σίγουρα είναι μερικά πράγματα (έλεγχος βαλβίδων) που είναι δύσκολο να τα κάνεις (όχι αδύνατον). Και να σας πω την αλήθεια περισσότερο εμπιστεύομαι τον εαυτό μου παρά κάποιον κάφρο μηχανικό. Δεν έχω τίποτα εναντίων τους αλλα έχω ακούσει πάρα πολλά γι αυτό λεώ. Το επόμενο που θα κάνω στην μηχανή μου είναι συγχρονισμό του καρμπυρατέρ. Σιγά σιγά μαθαίνεις πάντως. Βρες κάποιον φίλο (ίσως από εδώ μέσα) που ξέρει να σε βοηθήσει ή πάρε ένα καλό βιβλίο για την μηχανή σου. Αλήθεια αυτά τα Haynes manuals υπάρχουν στην Ελλάδα;

    +1000 αλλά μην ξεχνάς ότι πολλοί δεν έχουν (ή φοβούνται) τις ικανότητες και το χώρο να το κάνουν.

    Πάντως επειδή τα Haynes υπάρχουν παντού (στην Ελλάδα στο No Limits και στον Παπασωτηρίου και φυσικά μέσω Amazon κ.τ.λ.), μπορείτε έστω να τα διαβάζετε και να έχετε μία σαφή ιδέα του τι προυποθέτει καθε εργασία στην μοτό σας. Οι πιο πρόσφατες εκδόσεις τους μάλιστα έχουν και συντελεστή δυσκολίας (από 1 έως 5) και σαφώς αναφέρονται τα (πιθανώς ειδικά) εργαλεία που πρέπει να χρησιμοποιηθούν. Πάντως αν θυμάμαι καλά, η αλλαγή μπουζί στο ΤΑ δεν είναι αυτό που λέμε straight forward, δλδ παίρνει αρκετή ώρα.

    Όπως επίσης το carb balancing, δεν είναι εύκολη δουλειά ακόμα και εάν έχεις τα ρολόγια (με τα υδραργυρικά μάλλον είναι για να κοροιδεύεσαι).

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  14. #14
    Και κάτι άλλο.
    Ποτέ μην κρίνετε έναν μηχανικό από το πόσα σας ζητάει για την εργασία του.

    Κρίνετε πρώτα την ποιότητα της δουλειάς του και εάν είστε ικανοποιημένοι ποτέ μην προσπαθήσετε να του κάνετε σκόντο.

    Καλό βέβαια είναι να έχετε μία ιδέα για το χρόνο και τη δυσκολία μιάς εργασίας και πόσο συνήθως κοστολογείται, αλλά εγώ προσωπικά δεν νιώθω άνετα με αντιμετώπιση του στυλ 'κανονικά για να ζιγκλερώσω το στρόφαλο παίρνω 50?, αλλά επειδή σε πάω ρε φιλαράκι θα σου πάρω μόνο 20?'.

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της webman
    Εγγραφή
    17/06/2005
    Μηνύματα
    219
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
    [OF]
    ψιλο ασχετο αλλα ξερεις πολλους που φτιαχνουν 20 μηχανακια την ημερα???
    [/OF]
    Το να φτιάξεις ένα μηχανάκι δεν σημαίνει να του κατεβάσεις τον κινητήρα κάτω και να του κάνεις γενική επισκευή!

    Εννοώ και όλες τις ξεπέτες που πάνε, ψιλολοίδια δηλαδή που είναι μπάμ, και μπορεί να πάρει το κάτι τις...

    Και άσε τα OFF ρε μεγάλε, δεν είναι για εμάς...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF