Σελίδα 49 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 39444546474849505152535459 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 721 έως 735 από 1283

Θέμα: Parkside και εργαλεία απ' τα Lidl

  1. #721
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Αυτοί οι αυτόματοι φορτιστές μολις δούν τάση κάτω από 6Volt νομίζουν ότι είναι 6βολτη η μπαταρία.
    Τα ίδια είχα πάθει με έναν Einhel από e-shop και τον έδωσα σε φίλο. (δεν ήξερα για το κόλπο με την παράλληλη τάση).
    Έτσι κι αλλιώς αν η μπαταρία πέσει εκεί κάτω έχει μισοπεθάνει πλέον. Και να την φορτίσεις δεν κρατάει μετά πάνω απ΄5-6 μέρες.
    Εγώ πλέον αν λείψω για πάνω από βδομάδα απλά την αφαιρώ. ( Η λιθίου που έχω τώρα δεν χάνει τάση εν κενώ οπότε δεν θέλει καν συντήρηση για τουλάχιστον 1 χρόνο)
    Αγοράστηκε και κατάλληλος φορτιστής , αλλά μέχρι τώρα κάθεται στο κουτί του

  2. #722
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος

    Από την άλλη περί ορέξεως, ο άλλος θέλει το όνομα ενός σχεδιαστή στο σώβρακο του και ο άλλος απλά ένα κομμάτι ύφασμα να του ζεσταίνει τα @@.
    Ατυχές το παράδειγμα!



















    .........
    Ρε παιδιά τι συζητάμε για 2 σελίδες? Για ένα φοριστιστή που κάνει 15 ευρώ και αν χαλάσει μέσα σε 3 χρόνια τον επιστρέφεις και σου δίνουν τα λεφτά σου πίσω?
    Σοβαρά τώρα? Δυο τσαμπιά μπανάνες και μια εξάδα αυγά είναι!

    Αν δε θέλουμε να αγοράσουμε έναν ακριβότερο, κοιτάμε χαρακτηριστικά σε αυτόν του λιντλ και αν μας καλύπτουν τον χτυπάμε. Φορτιστές 0,75 και 1 Α κάνουν μόνο για την μηχανή μας. Από 4Α και πάνω κάνουν για τις περισσοτερες μπαταρίες αυτοκινήτων.
    Από κει και πέρα ένας gys έχει 45 ευρώ περισσότερα απ' του λιντλ και 2 χρόνια εγγύηση. Τα δίνουμε και δε το συζητάμε άλλο.

    Αν ανάγουμε τη συζήτηση στο επίπεδο, "τύφλα να έχουν οι επώνυμοι" ή "επειδή είναι λιντλ δεν κάνει για τίποτα", χάνουμε το νόημα. Προφανώς και αυτος του λιντλ είναι μια χαρά για τα λεφτά του, με ότι σημαίνει αυτό.
    Sent from me using a computer.

  3. #723
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    εγω θα ξαναπω...
    τα πραγματα του λιντλ ειναι μια χαρα για τα λεφτα τους και η εγγυηση τους ακομα καλυτερη για τα λεφτα τους
    επισης ειναι τα μονα που διατιθενται με δοκιμη και επιστροφη
    αν λοιπον καποιος θελει να διαθεσει τοσα λεφτα και οχι πολλα παραπανω ειναι μια καλη επιλογη

  4. #724
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Και μετά πως τον αφαιρείς χωρίς να κάνει επανεκκίνηση ο φορτιστής?
    Κόβεις το καλώδιό του με κοφτάκι ......... μονωμένο έτσι ;
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  5. #725
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Εχθές δοκίμασα τον προηγούμενο φορτιστή του λιντλ με την μπλε οθόνη, σε μπαταρία AGM 70Ah ακουνητη για μια εβδομάδα.Η φόρτιση έγινε πάνω στο αμάξι με τους πόλους συνδεδεμένος κανονικά. Έδειξε αρχική τάση 12,2 βολτ και σε 5 ώρες που ξανακοιταξα την είχε ήδη φτάσει στα 12,8 βολτ που είναι το μέγιστο της, έχοντας ανάψει και τις τέσσερις μπάρες φόρτισης και σταμάτησε να αναβοσβήνει που είναι ένδειξη πλήρους φόρτισης. Για συντήρηση απλή μια χαρά.
    Δεν ξέρω αν την αφήσεις σταθερά συνδεδεμένη στην μπαταρία για μέρες, αν θα κάνει μικροφορτισεις καθώς θα πέφτει λίγο η τάση.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 23/02/2021 στις 08:40.

  6. #726
    Banned
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Σε λίγο θα πεις δεν κάνει ηλεκτροκόληση, άρα δεν είναι φορτιστής..
    Δεν κάνει ηλεκτροσυγκόλληση και δεν μπορεί να εκκινήσει μηχανάκι με νεκρή μπαταρία γιατί δεν τη φορτίζει.
    Και όχι δεν θέλω να κάνω παράλληλες συνδέσεις γιατί δεν ΓΟΥΣΤΑΡΩ να έχω ένα γκαράζ σκατολοΐδια
    Εγώ έχω κανονικό ΦΟΡΤΙΣΤΗ και ένα σετ καλώδια στο αμάξι μόνιμα.
    Εσύ πάρε ότι θες

  7. #727
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Εχθές δοκίμασα τον προηγούμενο φορτιστή του λιντλ με την μπλε οθόνη, σε μπαταρία AGM 70Ah ακουνητη για μια εβδομάδα.Η φόρτιση έγινε πάνω στο αμάξι με τους πόλους συνδεδεμένος κανονικά. Έδειξε αρχική τάση 12,2 βολτ και σε 5 ώρες που ξανακοιταξα την είχε ήδη φτάσει στα 12,8 βολτ που είναι το μέγιστο της, έχοντας ανάψει και τις τέσσερις μπάρες φόρτισης και σταμάτησε να αναβοσβήνει που είναι ένδειξη πλήρους φόρτισης. Για συντήρηση απλή μια χαρά.
    Δεν ξέρω αν την αφήσεις σταθερά συνδεδεμένη στην μπαταρία για μέρες, αν θα κάνει μικροφορτισεις καθώς θα πέφτει λίγο η τάση.
    Απαντάω μόνος μου γιατί κατέβηκα στο γκαράζ και ξαναδιάβασα το βιβλίο χρήσης μετά από 2 χρόνια. Στη φόρτιση για κρύο καιρό(θεωρητικά 3,8Α! Daz ακούει; ) κάνει φόρτιση στις μπαταρίες AGM start/stop και ναι μπορεί να μείνει συνδεδεμένη για καιρό :
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210223_104124.jpg 
Προβολές:	274 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	425762
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 23/02/2021 στις 12:56.

  8. #728
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Πήρα σήμερα τον φορτιστή και τον δοκίμασα στην μπαταρία για το κάμπινγκ που εχω.Εγινε αυτο που φοβόμουν. Είναι ξεφορτιστη και την διαβάζει σαν 6βολτη.Θα ήθελα κάποιος να γίνει λίγο πιο συγκεκριμένος για το πώς μπορω να "κοροιδεψω" το φορτιστή για να μου ξεκινήσει φορτιση.ευχαριστώ.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #729
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Πήρα σήμερα τον φορτιστή και τον δοκίμασα στην μπαταρία για το κάμπινγκ που εχω.Εγινε αυτο που φοβόμουν. Είναι ξεφορτιστη και την διαβάζει σαν 6βολτη.Θα ήθελα κάποιος να γίνει λίγο πιο συγκεκριμένος για το πώς μπορω να "κοροιδεψω" το φορτιστή για να μου ξεκινήσει φορτιση.ευχαριστώ.
    Ο καλλιτερος τροπος ειναι με φτηνιαρικο μετασχηματιστη/φορτιστη ΜΗ εξυπνο 12ν και 5 ευρω. Συνδεεις και τους δυο φορτιστες πανω στην μπαταρια και μολις ο εξυπνος ξεκιναει να φορτιζει, αφαιρεις τον χαζο.

    Αν δε βρεις χαζο φορτιστη, τοτε αναγκαστικα με αλλη μπαταρια.
    Θα βαλεις τον εξυπνο φορτιστη κανονικα πανω στη μπαταρια. Θα συνδεσεις μετα την καλη μπαταρια παραλληλα με την βλαμμενη κατα προτιμηση με καλωδια οχι τα κλασσικα χοντρα της εκκινησης αλλα με συνηθισμενα καποιας παλιας ηλεκτρικης συσκευης. Η διαδικασια ειναι ιδια με την πρωτη περιπτωση. Με το που ξεκιναει η φορτιση αφαιρεις την μπαταρια.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #730
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.233
    Αυτό που σου είπε ο Μέγας Δόκτωρ, αλλά αν είναι καιρό ξεφόρτιστη μην έχεις πολλές προσδοκίες

  11. #731
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Αυτό που σου είπε ο Μέγας Δόκτωρ, αλλά αν είναι καιρό ξεφόρτιστη μην έχεις πολλές προσδοκίες
    Καμια φορα το σοκ με καμποσα αμπερ συνεφερνει πεθαμενες μπαταριες αν συνδεθουν παραλληλα με καλες. Θελει προσοχη ομως.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 25/02/2021 στις 19:52.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #732
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ο καλλιτερος τροπος ειναι με φτηνιαρικο μετασχηματιστη/φορτιστη ΜΗ εξυπνο 12ν και 5 ευρω. Συνδεεις και τους δυο φορτιστες πανω στην μπαταρια και μολις ο εξυπνος ξεκιναει να φορτιζει, αφαιρεις τον χαζο.

    Αν δε βρεις χαζο φορτιστη, τοτε αναγκαστικα με αλλη μπαταρια.
    Θα βαλεις τον εξυπνο φορτιστη κανονικα πανω στη μπαταρια. Θα συνδεσεις μετα την καλη μπαταρια παραλληλα με την βλαμμενη κατα προτιμηση με καλωδια οχι τα κλασσικα χοντρα της εκκινησης αλλα με συνηθισμενα καποιας παλιας ηλεκτρικης συσκευης. Η διαδικασια ειναι ιδια με την πρωτη περιπτωση. Με το που ξεκιναει η φορτιση αφαιρεις την μπαταρια.
    Επειδή δεν έχω άλλη μπαταρία να συνδέσω παράλληλα μήπως μπορείς να μου παραθέσεις τον μετασχηματιστή που λες?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #733
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    Επειδη οι μπαταριες ειναι επικινδυνα παιχνιδια δωσε 5-10 ευρω σε εναν ηλεκτρολογο να στη φορτισει σωστα -αν φιρτιζει-και μετα βαλε μονιμα πανω τον φορτιστη για συντηρηση μεχρι να τη χρειαστεις

  14. #734
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Επειδή δεν έχω άλλη μπαταρία να συνδέσω παράλληλα μήπως μπορείς να μου παραθέσεις τον μετασχηματιστή που λες?
    https://www.skroutz.gr/s/6801551/Min...MWC2612GS.html

    Αυτον ειχα παρει απο το lidl πριν καμποσα χρονια.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #735
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Καμια φορα το σοκ με καμποσα αμπερ συνεφερνει πεθαμενες μπαταριες αν συνδεθουν παραλληλα με καλες. Θελει προσοχη ομως.
    Σωστά, αν και όπου έχω δει τέτοια "κόλπα" προτείνουν μεγαλύτερο βολτάζ από το δέκτη (x2 συνήθως). Το έχω κάνει με ηλεκτροσυγκόλληση και έζησα (το ίδιο και η μπαταρία)

    @παπασούζας: αν δε βαριέσαι τη μανούρα, βγάλε τη μπαταρία από αυτοκίνητο/μοτο ή αλλιώς σύνδεσε την άδεια στο όχημα μαζί με την κανονική με κροκόδειλους για λίγη ώρα. Νομίζω θα κρατήσει λίγη τάση ώστε να μπορέσεις να τη βάλεις κατ ευθείαν στο φορτιστή μετά.

    Η λύση με το μη έξυπνο φορτιστή είναι πρακτικότερη

Παρόμοια θέματα

  1. Φέρτε τη στην Ελλάδα και θα εξαφανιστούν τα παπιά & τα 250αρια από την Αθήνα.
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2023, 03:49
  2. Transalp: Μια απ'τα ίδια για το 2006 ?
    από micmic στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 15:16
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2005, 22:49
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2004, 11:30
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF