Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Adventure μπότες??

  1. #1
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722

    Adventure μπότες??

    Ήρθε η ώρα για αγορά μπότας λοιπόν. Μέχρι τώρα την έβγαζα με ενα ζευγάρι μποτάκια για καθημερινή χρήση και ενα ζευγάρι Daytona voyager αλλά είχαν στο ενεργητικό τους ενα ατύχημα όπου έβγαλαν τα χρήματά τους και η gore tex μεμβράνη απο την καθημερινή χρήση εδώ και 4,5 χρόνια μας άφησε χρόνους. Έτσι ξεκίνησε η αναζήτηση και βλέποντας τα μοντέλα των εταιριών έπεσα και σε αυτή την νέα? κατηγορία μπότας.
    Θέλω λοιπόν μπότα για ταξίδια αποκλειστικά και ήπιο χώμα που μπορεί να πάει η μοτοσυκλέτα μου. Σκέφτηκα την αγορά εντουρομπότας αλλά δεν έχω καμμία απολύτως εμπειρία απο αυτές. Μου αρέσει το επίπεδο προστασίας τους που βλέπω οτι έχουν αλλά ούτε καν έχω φορέσει ποτέ. Τι γνώμη έχετε λοιπόν για αγορά τέτοιας μπότας για την χρήση που είπα? Θα κάνει δουλειά ή θα με κουράσει? Επίσης θα ήθελα να προτείνετε κάποιες μπότες που μπορώ να δοκιμάσω καθώς και καταστήματα μιας για αγορά μπότας πρέπει να γίνει δοκιμή λόγω χοντρής γάμπας και δεν το ξαναρισκάρω μετά απο μια αποτυχία που είχα παλιά να πάρω απο εξωτερικό. Τιμή θα προτιμούσα γύρω στα 200€ πάνω κάτω(με προτίμηση στο κάτω χεχε) και αν ηταν και αδιάβροχη θα ήταν τέλειο.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Μποτα για ταξιδια και ηπιο χωμα θα παρεις τουρισταδικη,η εντουρο ειναι πολυ κουραστικη για ταξιδια,τουλαχιστον σε μενα.ειναι ακαμπτη.
    Η τουρισταδικη εχει κι αυτη προστασιες μια χαρα.
    Τωρα οσο αναφορα αγορες και μαγαζια,ας πουν οι Αθηναιοι που σιγουρα θα ξερουν.


  3. #3
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Εχω δοκιμάσει τουριστάδικη σε χώμα και μόνο καλή δεν ήταν. Πολύ μαλακός ο πάτος για όρθια θέση και κουρασε πολύ. Ασε που δεν ένιωθα ασφάλεια... Έλεγα μήπως αυτές οι μπότες που βλέπω να κυκλοφορούν όλο και πιο πολύ πχ http://www.tcxboots.com/eng/prodotti...hp?prodotto=88 κάνουν την δουλειά που θέλω και πάω εκεί. Μαγαζιά για το συγκεριμένο στύλ μπότας θα ήθελα όχι γενικά μιας και εγώ απο Αθήνα είμαι και κανα δυο μαγαζιά ξέρω αλλά που θα βρω συγκεκριμένες μπότες(enduro πχ) δεν γνωρίζω
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Ειπες για ηπιο χωμα,γι'αυτο ειπα τουρισταδικη.
    Αυτη που εβαλες μου αρεσει,και δεν φαινεται και τοσο σκληρη..
    Παντως οταν πηγαινω ηρεμη χωματινη με τουρισταδικη,ορθιος στα μαρσπιε κανενα προβλημα,ισως να ειναι και το ποδι η το παπουτσι βεβαια..
    Περιμενε το πρωι,ολο και καποιος θα ξερει πιο πολλα

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    502
    Οπωσδήποτε να τις δοκιμάσεις και αν βρεις στην τιμή που θέλεις να προτιμήσεις σπαστές. Εγώ έχω Sidi crossfire με άρθρωση και πάλι θέλουν να τις συνηθίσεις και να δουλευτούν λίγο. Φίλος με alpinstars μονοκόμματες έβριζε και δεν χάρηκε καθόλου τη βόλτα.
    Σου λένε πως θα μαλακώσουν αλλά δεδομένου ότι δεν τις φοράς καθημερινά για καφέ, μέχρι τότε μπορεί να θεωρηθούν μέχρι και επικίνδυνες για κάποιον που δεν είχε ξανά τέτοιου είδους μπότα.
    Αυτά από έναν αρχάριο στο σπορ. Οι πιο έμπειροι θα σου πουν περισσότερα.

  6. #6

  7. #7
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Τις Infinity χωρις δευτερη κουβεντα.Ειμαι στο δευτερο ζευγαρι τωρα(αλλα δεν εχω μηχανακι εδω πανω να παω βολτα! )
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2008
    Μηνύματα
    46
    Και γω δεν ξερω αν θα μαλακωσουν ποτε,δυσκολες μποτες αλλα πολυ ομορφες..
    Αν πας σε τουρισταδικη εντελει δες και την δικια μου αν εισαι στο νουμερο μου με αριστες προστασιες σε καλαμι,αστραγαλο και πολυ καλη σολα και πανω απο ολα goretex...
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=140513

  9. #9
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Τουσριστάδικη είναι 2η σε σειρά επιλογή μου αν δεν βρώ κατι σε αυτό που ζητάω. Κανένα μαγαζί για να δοκιμάσω τις Forma και τις TXC στην Αθήνα ξέρουμε? H colori θα έχει αραγε τις infinity?
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  10. #10
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    http://www.coloriposto.gr/web/?Produ...1&id=17&sub=15
    αυτές είναι παλιότερο μοντέλο?
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  11. #11
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    344
    Για την χρήση που περιγράφεις έχω τις Gaerne G midland και είμαι πολύ ευχαριστημένος:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Gaerne-G-Midland-Offroad-Stiefel.jpg 
Προβολές:	125 
Μέγεθος:	34,8 KB 
ID:	314349
    ​The journey is the reward!

  12. #12
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Καποιο μαγαζι να τις δοκιμασω αθηνα;
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  13. #13
    Με τις εντουρομποτες, εχω καταγρατζουνισει τα πλαινα πλαστικα του caponord. Βρες να βαλεις και κανα αυτοκολλητο εκει.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  14. #14
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    Καποιο μαγαζι να τις δοκιμασω αθηνα;
    Δεν μένω στην Αθήνα και δεν έχω υπόψη μου. Τις είχα πάρει από το fc-moto.

    Έχουν στενή φόρμα μπροστά και μπορεί να χρειαστείς μεγαλύτερο μέγεθος απ' ότι συνήθως..
    ​The journey is the reward!

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2004, 12:03
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 15:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF