Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΗΧΑΝΗΣ

  1. #1

    ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΗΧΑΝΗΣ

    Καλησπέρα,είμαι νέος στο forum & γενικά νέος με το άθλημα.
    Θα ήθελα απλα την συμβουλή σας για το παρακάτω θέμα.
    Είμαι 23 ετών κ είμαι πειραιά.Δέν είχα ποτέ δίκυκλο & τώρα το κρίνω απαραίτητο λόγο της εργασίας μου & λόγο κόστους καυσίμων/parking του αυτοκινήτου.
    Αυτές τις μέρες βγάζω το δίπλωμα για απεριόριστων κυβικών.

    Ο προβληματισμός
    Η μηχανή θα είναι για εργαλείο για την δουλειά μου & τπτ περισσότερο.
    Απο ελάχιστους γνωστούς που ρώτησα "Τί να πάρω?Παπί ή κάτι άλλο?" μου απαντησαν όλοι οτι το παπί είναι αρκετά πιο επικύνδυνο απο μία μηχανη περισσότερων κυβικών.
    Με λίγα λόγια το ποσό που διαθέτω είναι 1.500-2.000 βαριά.Και έχω καταλήξει βάση απόψεων που ακούω (μιας & δέν έχω εμπειρία) σε Bros 400 κυβικά 8ετίας(πάνω κάτω)(Δέν θα ήθελα κάτι σε στυλ enduro μιας & με 1.70 ύψος δεν νομίζω να νιώθω ασφάλεια εκει πάνω)

    Θα ήθελα πολύ να ακουσω την αποψη σας & για την επιλογή του τύπου της μηχανής αλλα & του μοντέλου.
    Ευχαριστώ προκαταβολικά. Πάνος Πειραιά.

  2. #2
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Καλώς ήρθες συνάδελφε!

    Λοιπόν εν ολίγοις θέλεις ένα μεταχειρισμένο φτηνό στρητάκι που να σε βολεύει κυρίως στην πόλη. Το BROS που λες είναι μια χαρά και πολύ φτηνό στη χρήση και συντήρηση. Δεν κόβει πολύ όμως το τιμόνι του για οδήγηση στην κίνηση της Αθήνας. Επίσης δες και διάφορα χρηστικά 250αρια και 400αρια όπως CBF/CB. (Το αν αισθάνεσαι ασφαλής στα ψηλά ή στα χαμηλά, θα το δεις αργότερα από πρώτο χέρι, όταν θα τα οδηγήσεις όλα.) Αλλά με 2000 βρίσκεις αρκετά μηχανάκια να κάνεις τη δουλειά σου και να μπεις στο άθλημα. Από τα λεφτά σου βάστα και 300-400? για ένα καλό κράνος και τζάκετ!

    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  3. #3
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    cbf 250 poso pane ta metaxeirismena tora pleon? tha se bolepsei pantos

  4. #4
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Honda CB500

    Suzuki GS500

    Kawasaki ER500

    ψαξε καποιο απο αυτα τα μοντελα μτχ. παιζουν στο Budget σου και ειναι ολα σκυλια σε θεματα αξιοπιστιας και πολυ φθηνα σε κοστος χρησης.

    Το υψος σου δεν ειναι απαγορευτικο και για καποιο on-off παντως...οπου σε αυτη την κατηγορια παιζουν σαφως περισσοτερες επιλογες και ευρος μοντελων.


  5. #5
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.029
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Honda CB500

    Suzuki GS500

    Kawasaki ER500


    Πολυ καλα τα λες φιλε

    Να συμπληρωσω επιπλεον το CBF 500


    Γνωμη μου πας σε CBF 250 που με αξιοπρεπεια και θα σε πηγαινει και τα σε φερνει και ειναι απο 2-4 χρονων

    Ασε τα Bros και τα Superfour που ειναι απο 5 χερια και αγνωστα χιλιομετρα και 10ετιας και παρε κατι "παλιομοδικο"

  6. #6
    πρέπει να παρατηρήσω πως τα Σ4 που κυκλοφορούν βρίσκονται - κατά μέσο όρο - σε σαφώς καλύτερη κατάσταση από τα μπρος

  7. #7
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    πρέπει να παρατηρήσω πως τα Σ4 που κυκλοφορούν βρίσκονται - κατά μέσο όρο - σε σαφώς καλύτερη κατάσταση από τα μπρος
    ναι ρε συ αλλα εχουν γερασει πλεον αυτα τα μηχανακια,

    ειδικα εσενα σε θυμαμαι να τα π[ροτεινεις στον κοσμο (και σε μενα πριν χρονια ) kai na epimaineiw

    de λεω , καλα μηχανακια αξιοπιστα αλλα εχουν γερασει πλεον και με τα λεφτα που τα δινουν (ειδικα τα Σ4 παιρνεις πολυ καλυτερη και καινουργια μηχανκι ), ξεχαστε τα επιτελους


  8. #8
    έχουν γεράσει αλλά βαστάνε γερά

    τι να πούνε και τα (κάποτε ανταγωνιστικά) μπάντιτ-400 που τα έχουν βλαστημήσει οι μισοί ιδιοκτήτες τους

    στα 2000 (ή μάλλον 1800 γιατί εκεί πωλούνται τα περισσότερα σήμερα) δεν ξέρω να υπάρχει καλύτερη επιλογή για στριτ

    βέβαια αν μπορείς να πάς 3500 παίρνεις χόρνετ

    αλλα για πολλούς νέους οδηγούς (φοιτητές κλπ.) και τα 1800 είναι πολλά


  9. #9
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    έχουν γεράσει αλλά βαστάνε γερά

    τι να πούνε και τα (κάποτε ανταγωνιστικά) μπάντιτ-400 που τα έχουν βλαστημήσει οι μισοί ιδιοκτήτες τους

    στα 2000 (ή μάλλον 1800 γιατί εκεί πωλούνται τα περισσότερα σήμερα) δεν ξέρω να υπάρχει καλύτερη επιλογή για στριτ

    βέβαια αν μπορείς να πάς 3500 παίρνεις χόρνετ

    αλλα για πολλούς νέους οδηγούς (φοιτητές κλπ.) και τα 1800 είναι πολλά

    μου το λεγες και μενα τοτε αλλα εγω πηγα και πηρα το bandit

    βασικα κανενα απ τα δυο , μακρια , καλυτερα να μαζεψεις 1000 ευρω παραπανω και να παρεις χορνετ

  10. #10
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές & τις απόψεις σας.
    Η διαδικασία του διπλώματος προχωράει & η αγορά δέν νομίζω να αργήσει(ανάλογα πότε θα πουληθεί το αμάξι).
    Θα ενημερώσω σύντομα με το τελικό αποτέλεσμα!
    ΤΥ all anyway

  11. #11
    σπέρες

    τα μηχανάκια που αναφέρθηκαν (bros, cb400, bandit) τα έψαξα πέρυσι τέτοια εποχή περίπου
    μετά από χρόνια βλέπεις είχα επιτέλους χρήματα για μηχανή

    αποτελούν φτηνές σχετικά λύσεις, αλλά αν πραγματικά σου αρέσει η μηχανή (λες βέβαια πως την θες μόνο σαν εργαλείο, αλλά στην πορεία θα βγουν άλλα), γνώμη νου να δώσεις κάτι παραπάνω κ να πάρεις ένα μοντέλο μεγαλύτερων δυνατοτήτων

    για την ιστορία, πήρα τελικά ένα tdm 850 με 3500 από ιδιώτη και δεν το μετάνοιωσα

    πάντως, ότι κι αν αγοράσεις να μην λυπηθείς τα λεφτά για εξοπλισμό
    ntontos
    no motori, no party
    αμήχανος μέχρι νεωτέρας...

  12. #12
    Δυστηχως τα οικονομικά είναι σκούρα...οπότε απο όλες τις απόψεις που έχω ακουσει....
    Βγάζω το συμπέρασμα πως το bros είναι μία απο τις καλύτερες επιλογές μηχανής για έναν αρχάριο ο οποίος θα το λιώνει στις μετακινήσεις με μοναδικό σκοπο την δουλειά του & όχι την βόλτα του...
    Βεβαια πολλοί είναι αυτοί που μου είπαν πως να ξεχάσω την πρόταση "Μονο για την δουλειά" & πως στην πορεία θα ξεχάσω το καρο μου μονο κ μόνο απο θέμα βολικότητας...Αν βγουνε αληθινοί τοτε σύντομα θα υπάρξει & η ανανέωση του σε κάτι πολυ καλύτερο & εκεί θα ανοιχτεί new topic...
    Αλλα μέχρι τότε...έχουμε πολλά ψωμιά & τις διπλάσιες απορίες(Περιτό να πω πως έχω λιώσει στην ανάγνωση εδω μέσα...απο θέμα κράνους μέχρι οτι φαντάζεσται..)
    By the way...nice job 2all!

  13. #13
    an ta oikonomika de bgainoun, nomizw oti to bros einai kalh lysh
    apla nomizw pws se dyo xronia to poly tha ksanapsaxneis mhxanh,
    allwste opws swsta sou eipan hdh, den paizei to "kanw apla th douleia mou" me th mhxanh...
    ntontos
    no motori, no party
    αμήχανος μέχρι νεωτέρας...

  14. #14
    Αλλαγή πλάνων...τελικα το κεφάλαιο θα παίξει γύρω στα 2.500-2.800.
    Οπότε απο μιά πρόχειρη ματια στο net...Με βλέπω να κατευθύνομαι προς CBF 250
    οικονομικο/ομορφο/κατάλληλο για πόλη....μέχρι να πάρω το δίπλωμα στα χέρια μου έχω μέρες οπότε οριστική αποφαση...σύντομα...απόψεις το 250αρακι?

  15. #15
    προσωπικη αποψη......αν το θες μονο για δουλεια και μονο για την πολη....παρε ενα παπι.....πολυ πιο οικονομικο απο ολες τις αποψεις.....και πολυ πιο ευελικτο μεσα στην κινηση....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ζητώντας βοήθεια για τη σωστή επιλογή....
    από Golden.Aquila στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2012, 21:43
  2. σωστη επιλογη μοτοσυκλετας
    από geogreekmotoman στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2008, 20:22
  3. Αγορα ΜηΧανησ
    από noble στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2004, 16:00
  4. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05
  5. Σίγουρα σωστή
    από stefanos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2004, 23:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF