Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 99 από 99

Θέμα: Η δική μου Ρουμανία...

  1. #91
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2009
    Μηνύματα
    1.502
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexkalo89 Προβολή μηνύματος
    Μπράβο σου για την υπέροχη ιστορία σου θα ήθελα να σε ρωτήσω επειδή θα προσπαθήσω να κάνω τέλος του μήνα το πέρασμα 28/05/2019-02/06/2019 και είδα ότι επίσημα ανοίγει η transalpina 15/05 οπότε οκ εκεί αλλά το transfagarasan όπως προείπε ο konstantin1977 από 01/07 επίσημα, υπάρχει κάτι άλλο σαν απαγορευτικό για να συνεχίσεις το πέρασμα η μόνο τα τσιμεντένια οδοφράγματα και το τούνελ με τις πόρτες (ας ελπίζω να είναι ανοιχτές)? το ρωτάω θεωρώντας το κρίμα να φτάσω μέχρι εκεί και να μην καταφέρω να περάσω το τελευταίο κομμάτι των 27 χλμ...
    Να σαι καλά...
    Επίσημα η Τρανσαλπινα θα άνοιγε χθες ,αλλά από ότι ξέρω ο δρόμος στο πάσο Urdelle ,που είναι μετά τη Ranca είναι κλειστό λόγω χιονιού και κατολισθήσεων . Συνήθως ανοίγει αρχές Ιούνη . Για το Τρανσφαγκαρασαν κι αυτό είναι κλειστό ,όχι μόνο με τις σιδερένιες πόρτες ,αλλά και λόγω χιονιού απο τη βόρεια πλευρά ,δηλαδή πριν το ανέβασμα στη λίμνη Balea.
    Σχεδόν πάντα το πέρασμα ανοίγει αρκετά πιο πριν από το επίσημο άνοιγμα που είναι την 1/7.
    Όπως και να χει ,ακόμη και κλειστά να είναι τα περάσματα, οι διαδρομές μέχρι εκεί αξίζουν .
    J.T.R

  2. #92
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    551
    πολυ ωραια μερη...βεβαια αν τα κανεις τελη ιουνη με τον ποσειδωνα δικαβαλο δεν τα βλεπεις οπως εσυ....ωστε ετσι ειναι το transfagarassan στεγνο ???? χμμμμ ωραια φαση...ξαναπηγα πισω εκει...
    ..without engineers, science is just philosophy..

  3. #93
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Τάσο 2 φορές και το Τρανσφαγκαρασαν δε το είδα. Ελπίζω η 3η να ναι και η τυχερή.

  4. #94
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Σίγουρα με μοτό είναι άλλη αίσθηση αλλά εγώ το έκανα πρόπερσι με την οικογένεια και αυτοκίνητο
    Το Τρανσφαγκαρασάν είναι από τα ομορφότερα αν όχι το ομορφότερο μέρος που έχω πάει. Αύγουστο μήνα βέβαια. Η οικογένεια ξετρελάθηκε.
    Μακάρι να καταφέρω κάποια στιγμή να ξαναπάω με δύο ή τέσσερις τροχούς.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  5. #95
    Fish Το avatar του/της nopattern
    Εγγραφή
    08/10/2014
    Μηνύματα
    191
    Πολύ όμορφο ταξιδιωτικό και πολύ χαίρομαι που ήρθε στην επιφάνεια και μπόρεσα να το δώ και διαβάσω.

    Δυο γρήγορες ερωτήσεις:

    1..
    Έχω καταλάβει πως το Transfăgărășan το διασχίζουμε από βορρά προς νότο.
    Ισχύει το ίδιο και για την Transalpina?
    Έχω μπερδευτεί και δε βρήκα σαφής πληροφορίες στο ίντερνετ.

    2..
    Τα τούνελ ήταν κλειστά λόγω εποχής που πήγες???
    Dreams are for doers.

  6. #96
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nopattern Προβολή μηνύματος
    Πολύ όμορφο ταξιδιωτικό και πολύ χαίρομαι που ήρθε στην επιφάνεια και μπόρεσα να το δώ και διαβάσω.

    Δυο γρήγορες ερωτήσεις:

    1..
    Έχω καταλάβει πως το Transfăgărășan το διασχίζουμε από βορρά προς νότο.
    Ισχύει το ίδιο και για την Transalpina?
    Έχω μπερδευτεί και δε βρήκα σαφής πληροφορίες στο ίντερνετ.

    2..
    Τα τούνελ ήταν κλειστά λόγω εποχής που πήγες???


    Θέμα γούστου είναι αυτό αλλά οι περισσότεροι προτείνουν Τρανσφαγκαρασαν απο βορρά προς νότο και Τρανσαλπινα το ανάποδο.

    Εγώ τα έκανα ανάποδα και πάλι τα καραγούσταρα.

  7. #97
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Τάσο 2 φορές και το Τρανσφαγκαρασαν δε το είδα. Ελπίζω η 3η να ναι και η τυχερή.
    Εμένα πάντως μου είχε κάτσει πανέμορφα η φάση.Πρωινή ομίχλη στο Sibiu που δεν έβλεπες την μύτη σου και μετά ανεβαίνοντας καθάρισε απιστευτα ο καιρός.
    Το μόνο πού άκουγα στις στροφές ήταν ένα διαρκές χσσσσσσστ από τις μπότες μου που ξύνονταν στην άσφαλτο.
    690 με ασφάλτινα ζαντολάστιχα και MT60RS είναι ο ορισμός της ηδονής σε αυτή την διαδρομή.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  8. #98
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    Η αλπίνα νομίζω ότι δεν έχει σημασία η φορά διάσχισης.
    Είναι σχεδόν 200χλμ Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Η Σ μοτοαπόλαυσης!
    τα τοπία, η λίμνη, η θέα, το πράσινο,οι αλπικές μυρωδιές, αλλά και αυτή η π00τάνα σα χαλί άσφαλτος που βεντουζώνεις πάνω της και όσο και να γείρεις δε φοβάσαι!
    Πωωωω, δεν έχω οδηγήσει σε καλύτερο δρόμο.
    ο Ταιστηλ μου λέει ότι που να δεις και τις Αλπεις.
    Ειλικρινά, δεν μπορώ να φανταστω πως υπάρχει τελειότερο απο το τέλειο!

    Το άλλο είναι αγριάδα σκέτη. Τα Καρπάθια στην πιο καθαρή και ωμή μορφή τους.
    Δεν νομίζω ότι θα βρεθεί άνθρωπος εκεί και δε θα του αρέσει,ανεξαρτήτως οχήματος. Φαντάζομαι όμως ότι με αμάξι θα ειναι μεγαλη ταλαιπωρια,μιας και είναι αρκετά στενός δρόμος.
    Ένας Ουκρανός ΚΤΜας στο φέρρυ στο Δούναβη, μας πρότεινε να το πάμε απο Βορρά και τον ακουσαμε.Μπορεί να μη το διασχίσαμε όλο λόγω χιονιού,αλλά και πάλι άξιζε 100%.


    @JTR
    Δεν ξέρω πως και δε το είχα διαβάσει ετούτο, αλλά με ξαναταξίδεψες με τις φανταστικές σου φωτογραφίες!
    Συμφωνώ με τον επιλογο σου, ότι η Ρουμανία δεν ειναι μόνο αυτα τα 2.
    Πολύ δυνατός προορισμός για μοτοβόλτες.
    Να'σαι καλά να βολτάρεις!
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 22/05/2019 στις 19:53.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #99
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2009
    Μηνύματα
    1.502
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nopattern Προβολή μηνύματος
    Πολύ όμορφο ταξιδιωτικό και πολύ χαίρομαι που ήρθε στην επιφάνεια και μπόρεσα να το δώ και διαβάσω.

    Δυο γρήγορες ερωτήσεις:

    1..
    Έχω καταλάβει πως το Transfăgărășan το διασχίζουμε από βορρά προς νότο.
    Ισχύει το ίδιο και για την Transalpina?
    Έχω μπερδευτεί και δε βρήκα σαφής πληροφορίες στο ίντερνετ.

    2..
    Τα τούνελ ήταν κλειστά λόγω εποχής που πήγες???

    Δεν είναι κανόνας για το Τρανσφαγκαρασαν το από το βορρά προς το νότο. Εντυπωσιακό είναι και από τις δυο μεριές

    Για πρακτικούς λόγους μόνο , εάν δεν έχει ανοίξει το πάσο στην κορυφή, από βορρά φτάνεις μέχρι τη λίμνουλα Balea, λίγα μέτρα πριν το τούνελ.
    Το συγκεκριμένο τούνελ κλείνουν οι αρχές με μεγάλες σιδερένιες πόρτες, μέχρι να καθαρίσουν όπου έχει χιόνι.

    1 Νοέμβρη πέρασα και το είχαν κλείσει ήδη καμία εβδομάδα.

    Για την Τρανσαλπινα...δεν έχει τούνελ ,αλλά μαζεύει πολύ χιόνι και λόγω του αέρα ,πάντα πέφτουν έξω στο ποτέ θα ανοίξει.

    Εκεί που είναι μόνιμο το πρόβλημα ,είναι λίγο μετά τη Ranca αν ανεβαίνεις από νότο και μέχρι το πάσο Urdelle ,εκεί που βγάζουν τα κιόσκια οι ντόπιοι στην κορυφή. Όσοι έχουν πάει , καταλαβαίνουν που λέω .

    Ακομα και σήμερα ,παρ όλο που είχαν δώσει ημερομηνία 15 Μαΐου , η Τρανσαλπινα είναι κλειστή.
    Οι περισσότεροι πιστεύω ότι ανεβαίνουν την Τρανσαλπινα από νότο και κάνουν τη στροφή για Σιμπιου και κατεβαίνουν από Τρανσφαγκαρασαν.

    Γνώμη μου είναι ότι οποίος μπορεί , να κάνει τα περάσματα Σεπτέμβρη. Δε θα πω Οκτώβρη ,γιατί δυσκολεύει το πράγμα.

    Ο λόγος είναι ότι ο καιρός το Σεπτέμβρη ακόμα κρατάει και η κίνηση είναι ελάχιστη.

    Για τους καλοκαιρινούς μήνες αποφύγετε τα Σαββατοκύριακα και για το 15Αυγουστο απλά ΟΧΙ (πανικός από κίνηση )
    J.T.R

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2013, 09:07
  2. ΑΓΟΡΑ: ΗΡΘΕ & Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΩΡΑ
    από tkata στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2012, 17:56
  3. Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΤΩΣΗ ΣΕ ΒΙΝΤΕΟ.......
    από zoropatra στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2007, 14:53
  4. ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΘΕΣΗ...
    από noble στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2006, 20:39
  5. Είναι δική μου....
    από kxIII στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2006, 15:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF