Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: newbie σε μηχανές

  1. #1
    lavey

    newbie σε μηχανές

    τον τελευταίο καιρό βλέπω πολλές παρέες με μηχανές street να οργανώνονται και να πηγαίνουν εκδρομές και μάρεσε σαν ιδέα και φαντάζομαι σαν εμπειρία θάναι πολύ ενδιαφέρουσα. επειδή όμως είμαι τελείως άσχετος θα ήθελα να μάθω βήμα βήμα απο την αρχή (δίπλωμα) τι πρέπει να κάνω για να φτάσω να δοκιμάσω αυτή την εμπειρία.

    ξεκινάω με μερικές ερωτήσεις.

    απότι έχω ακούσει ανάλογα την ηλικία μπορείς να πάρει δίπλωμα για μηχανάκι μέχρι κάποια κυβικά και μετά απο κάποια ηλικία και μετά για μηχανή ανεξάρτητα απο κυβικά ίππους κλπ. ποιές είναι αυτές οι ηλικίες λοιπόν? (ξεκαθαρίζω ότι δεν ενδιαφέρομαι για παπί ε! ταξίδι είπαμε να κάνουμε )

    άν κάποιος έχει δίπλωμα για αυτοκίνητο πρέπει να ξαναδώσει σήματα? (αν κάποιος έχει ελληνικό δίπλωμα για αυτοκίνητο και μένει στην γερμανία μπορεί να έχει δίπλωμα γερμανικό για μηχανή ή πρέπει να έχει ένα και μόνο δίπλωμα και για τα δύο?)

    τα μαθήματα και η εξέταση τί περιλαμβάνουν?ποιά είναι η όλη διαδικασία?

    πότε μια μηχανή θεωρείτε γρήγορη? (απο ποιά κυβικά και ποιά άλογα?)

    αυτά προς στιγμήν και ελπίζω η κουβέντα να πάει παρακάτω

  2. #2
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340
    18-21 33 αλογα
    μετα τα 21 οδηγας απεριοριστων ιππων..

    αν εχεις 2 χρονια το διπλωμα των 33 ιππων αναβαθμιζεται αυτοματα χωρις εξετασεις..

    για το διπλωμα δεν ξερω..λογικα αν βγαλεις διπλωμα γερμανικο-ευρωπαϊκο οδηγας και στην ελλαδα..

    εισαι σιγουρος οτι μιλας για street μηχανες ή μηπως για supersport?..τεσπα αυτες συγχεονται καμια φορα..γρηγορη μηχανη ειναι υποκειμενικη εννοια..ωστοσο για πρωταρης αν θες καινουργιο μοντελο να προτιμησεις καποιο 600αρι..cbr 600 ας πουμε
    γινε λιγο πιο συγκεκριμενος
    ωστοσο ss μηχανες δεν ειναι οτι βολικοτερο για εκδρομη..εχω ταξιδεψει συνεπιβατης και μετα απο ωρα κουραζεσαι αρκετα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2007_honda_cbr600rr_2.jpg 
Προβολές:	203 
Μέγεθος:	51,2 KB 
ID:	88585
    Πωλουνται ζαντες mx-enduro excel πορτοκαλι ανωδιομενο και μαυρο για ΚΤΜ (το λεω λογω χρωματος ) και super moto did (tubeless). Μαζι προεραιτικα δινονται κεντρα και ακτινες με ergal καψουλια. Πμ για πληροφοριες!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sober
    Εγγραφή
    05/03/2007
    Μηνύματα
    950
    Επισης αν εχεις ηδη διπλωμα για αμαξι δε νομιζω να ξαναδινεις σηματα...

    Let's ride, ride how we ride ...

    I never did mind about the little things...








  4. #4
    lavey
    εισαι σιγουρος οτι μιλας για street μηχανες ή μηπως για supersport?..τεσπα αυτες συγχεονται καμια φορα..γρηγορη μηχανη ειναι υποκειμενικη εννοια..ωστοσο για πρωταρης αν θες καινουργιο μοντελο να προτιμησεις καποιο 600αρι..cbr 600 ας πουμε
    γινε λιγο πιο συγκεκριμενος
    ωστοσο ss μηχανες δεν ειναι οτι βολικοτερο για εκδρομη..εχω ταξιδεψει συνεπιβατης και μετα απο ωρα κουραζεσαι αρκετα [/B]
    όχι δεν είμαι σίγουρος

    μιλάω για κάτι τέτοιο

    http://www.r1-forum.de/neu/ice_media...a4c/1999-1.jpg

    ή κάτι τέτοιο

    http://www.kawasaki.de/zx-6r/Objects...40453EEAA5.jpg

    οπότε μάλλον έχεις δίκιο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    αυτες στις φωτος ειναι σουπερσπορτ.

    εχμ πολλες αποριες εχεις

    τωρα ποιες μηχανες θεωρουνται γρηγορες?με τα μετρα των μηχανων οι ss (αλλα παλι οχι μονο αυτες..), με τα μετρα των αυτοκινητων ..ολες, με τα μετρα τα δικα σου ειναι ομως το θεμα κ καλυτερα να μην μπεις στα (πολυ) βαθια αμεσως..

    τι του λες ρε οζζζζυ του ανθρωπου...πρωταρης θα παρει cbr600?ο εμπειρος δλδ τι θα παρει?

  6. #6
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lavey
    μιλάω για κάτι τέτοιο
    http://www.r1-forum.de/neu/ice_media...a4c/1999-1.jpg
    ή κάτι τέτοιο
    http://www.kawasaki.de/zx-6r/Objects...40453EEAA5.jpg
    Μήπως βιάζεσαι λίγο για κάτι τετοιο..;
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  7. #7
    lavey
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
    Μήπως βιάζεσαι λίγο για κάτι τετοιο..;
    καλά σίγουρα απλά ήθελα να δείξω τι έχω στο μυαλό μου όταν έλεγα street και ώς γνωστόν 1 φώτο 1000 λέξεις (και τελικά άλλο εννοούσα και άλλο έλεγα )

    @vassilis88

    ναι η αλήθεια είναι πως είναι αρκετές γιατί όσο ήμανε ελλάδα η σκέψεις για μηχανή ήταν μόνο στο κεφάλι τών άλλων ανθρώπων :smilea: απο τότε που ήρθα γερμανία και βλέπω τις παρέες να με περνάνε δίχως άυριο με το σακίδιο στις πλάτες, αν και ξέρω ότι θα περάσει καιρός για κάτι τέτοιο, έχω αρχίσει και το σκέφτομαι και το σκέφτομαι σοβαρά. άλλωστε οι ευρωπαικοί δρόμοι (φυσικά δεν εννοώ την ελλάδα γιατι είμαστε ευρώπη μόνο στα χαρτιά και την eurovision) πχ γερμανία ελβετία αυστρία κλπ όπως και η νοοτροπία των οδηγών (εντάξει των περισσοτέρων, δεν είναι παντού όλοι καλοί) προσφέρονται για οδήγηση και ταξίδια με μότο. (νομίζω!)

    και τέλος άλλη μια ερώτηση, βασανίζει και εσάς τους αναβάτες το θέμα "να πάρω κάτι μόνο για on road ή και για off road"?

  8. #8
    δεν δίνεις σήματα

    σου δίνουν ένα βιβλιαράκι μικρό με τεχνικά (και ίσως κ λίγο από σήματα)

    οι ερωτήσεις είναι 10 κ τις δίνεις σε υπολογιστή.Δεν δικαιούσαι κανένα λάθος.
    Μετά οδήγηση κ σε 1-2 βδομάδες είναι δικό σου.

    Αυτα ισχύουν Ελλάδα 1 χρόνο πριν ακριβώς που το πήρα εγώ....

    οπουδήποτε στην Ευρώπη (Σε χώρες της ένωσης έτσι) το βγάλεις οδηγάς σε όλες τις χώρες (της ένωσης)

    και η κατηγορία αυτοκινήτου κ μηχανής φαίνονται στο ίδιο δίπλωμα..... σε όσους έχω δεί
    απλά από σκέτο Β γίνεται Α-Β

    τώρα λογικά θα σου δώσουν καινούριο που είναι σαν ταυτότητα αλλά αυτά είναι λεπτομέριες που δεν ξέρω αλλά και δεν έχουν και μεγάλη σημασία.
    αλλά αν το βγάλεις Γερμανία θα ξέρεις τον Γερμανικό ΚΟΚ οπότε ίσως να δώσεις άλλες εξετάσεις.....

    πχ στο θέμα ποιός έχει προτεραιότητα σε κυκλικό εμείς είμαστε ανάποδοι αντίστοιχα με όλους τους άλλους... !!! :o

  9. #9
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #10
    lavey
    @aman17-2

    η εξέταση στο πρακτικό μέρος τί περιλαμβάνει?

    χτές διάβαζα ένα άρθρο σχετικά με το θέμα και κατάλαβα ότι είναι λίγο μπέρδεμα και ότι πρέπει να διαλέξεις τη μηχανή και κάτι τέτοια

  11. #11
    Dark Fairy Το avatar του/της angel-m
    Εγγραφή
    17/07/2004
    Μηνύματα
    513
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER


    Πως σε νιώθω …..πως σε νιώθω

  12. #12
    lavey
    Αρχικά δημιουργήθηκε από angel-m
    Πως σε νιώθω …..πως σε νιώθω
    έχει κάποια σχέση με το τόπικ να μάθω και εγώ σαν συγγραφέας του?

  13. #13
    η οδήγηση έχει 2 8ράκια (βάζουν βούλες ή κώνους και κάνεις 8αρια χωρίς να πατήσεις κάτω ή να τους ρίξεις ή να περάσεις τα όρια που έχουν καθορίσει σαν μέγιστη απόσταση για να στρίψεις (που είναι υπέρ αρκετά)

    κάνεις μια ευθεία με 1η ταχύτητα κ αρκετά αργά για να δουν αν μπορείς να το πάς
    κ μετά την ίδια ευθεία με λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα


    τέλος την πας μια βόλτα για να δουν συμπεριφορά στο δρόμο (στροφές στοπ φανάρια κ τέτοια) και σου μιλάνε με ασύρματο (walkie talkie)

Παρόμοια θέματα

  1. Abs σε μεγαλες κυβισμου μηχανες
    από jeddah81 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2009, 22:44
  2. Θέση-σταση οδήγησης ΟΧΙ σε SS ή street μηχανές γενικότερα
    από Cpt. Haddock στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2007, 18:36
  3. Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2007, 12:37
  4. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2006, 16:38
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 15:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF