Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: Να πάρω μηχανή η όχι;;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2017
    Μηνύματα
    12

    Talking Να πάρω μηχανή η όχι;;

    Καλησπέρα και απο μένα σε ολα τα παιδιά του foroum.
    Βλέποντας μηνύματα και θέματα εδώ μέσα πιστεύω να υπάρξουν άτομα τα οποία να με καθοδηγήσουν.
    Είμαι 32 χρόνων ανέκαθεν σχεδόν απο τα 20 ήθελα να πάρω μηχανή αλλά οι γονείς τότε, η γυναίκα τωρα " μουρμουρίζουν"!.
    Είχα συνέχεια σκούτερ έχω αλλάξει 5, πριν απο λίγες μέρος πούλησα το τελευταίο ,ένα Beverly 350. Δεν ήθελα, αλλά μου έδωσαν καλα λεφτά και δεν το πολύ σκέφτηκα.
    Εγώ κρατήσει μια Vespa για πάνω κάτω και εδώ έρχεται και μπαίνει πάλι το μικρόβιο της μηχανής.
    Ζω σε μια πόλη η οποία δεν ξέρω αν θα με βολέψει η μηχανή πάνω κάτω λόγω των μικρών αποστάσεων. Πρώτον θα ήθελα την γνώμη σας σε αυτο.
    Δεύτερον δεν θα ήθελα να πάω σε μια μεγάλη και ακριβή μηχανή λόγω και απειρίας εξάλλου.
    Μου αρέσει πολύ το νεο benelli trk 502.
    Να την κάνω την κίνηση και να κρατήσω και την Vespa; άλλες προτάσεις μηχανών;
    Σας ευχαριστώ

  2. #2
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.637
    Το "δεν θέλω να πάω σε μεγάλη και ακριβή μηχανή" με το "μου αρέσει το benelli " καταλαβαίνεις ότι δεν συνάδουν ιδιαίτερα.

    Μετά τα σκούτερ θα πρέπει να καταλαβαίνεις ότι την άνεση αυτών δε θα τη βρεις σε αλλού τυπου μηχανή.

    Τέλος, μετά το σκούτερ δεν θα πρέπει να δεις κάτι πάνω από 650κ.εκ.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες στο forum!
    Καταρχάς ξεκαθάρισε λίγο το ''μεγάλη και ακριβή'' Kάπως έτσι μεγάλωσα και εγώ,με γονείς + όλο το σόι να αντιμετωπίζουν απόλυτα εχθρικά τις μοτοσυκλέτες.Έχουν το δίκιο τους αλλά η δική σου επιθυμία μετράει και είναι κρίμα να σου μείνει απωθημένο...μία είναι η ζωή!Άλλωστε δεν είσαι πρωτάρης στους 2 τροχούς,έχεις εμπειρία από 5 δίτροχα.
    Να πάρεις μία μοτοσυκλέτα μέχρι 650cc και με καλή μεταπώληση ούτως ώστε να έχεις τη δυνατότητα να τη δώσεις αν και όταν θελήσεις.Το γεγονός ότι ζεις σε μικρή πόλη και διανύεις κοντινές διαδρομές δεν είναι απαραίτητα αντιδέλεαρ...πολύς κόσμος χρησιμοποιεί μοτοσυκλέτα(ή mega scooter) για αστικές διαδρομές και δεν έχει scooter ή παπί.
    Το trk 502 κοστίζει κοντά στα 6,5 χιλιάρικα...αν για'σένα δεν είναι πρόβλημα αυτό και θέλεις καινούριο,τότε προχώρα.
    Δεν έχεις δει κάποιο μεταχειρισμένο μεσαίο γυμνό,street ή on/off που να σου αρέσει;Ενδεικτικά αναφέρω er6,bandit,f650,kle,vstrom,xt

  4. #4
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Ρέ κάτι ποστ μες τη νύχτα...ότι δηλαδή δεν ξέρεις εσύ θα σου πούμε εμείς???σου απαντάω έτσι γιατί είσαι μεγάλος άνθρωπος όχι κάνα παιδάκι...αν δεν μπορείς να αποφασίσεις μόνος σου αν κάτι το γουστάρεις και το θες απάντηση εδώ δε θα βρεις...
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #5
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Ρέ κάτι ποστ μες τη νύχτα...ότι δηλαδή δεν ξέρεις εσύ θα σου πούμε εμείς???σου απαντάω έτσι γιατί είσαι μεγάλος άνθρωπος όχι κάνα παιδάκι...αν δεν μπορείς να αποφασίσεις μόνος σου αν κάτι το γουστάρεις και το θες απάντηση εδώ δε θα βρεις...
    +1200
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #6
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Δεν κατάλαβα γιατί δεν μπορούμε να του πούμε δυο πραγματάκια που θα τον βοηθήσουν να αποφασίσει!
    Sent from me using a computer.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Πιστεύω κάτι σε 250cc είτε σε ον οφφ είτε σε άλλη κατηγορία, από τις φρέσκιες προτάσεις της αγοράς, είναι ότι πρέπει για την περίπτωση.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  8. #8
    Comandante Bananas Το avatar του/της christoi
    Εγγραφή
    06/08/2012
    Μηνύματα
    85
    Δεν μας λες και τι την θέλεις την μηχανή;
    Για μόστρα; Για να μπαίνεις σε καμιά πίστα; Γιατί αργούν οι εκλογές και γέμισαν οι δρόμοι τρύπες; Για να βάζεις ζελέ και να πηγαίνεις στην καφετέρια; Γιατί σ'αρέσει να παίρνεις τα βουνά και τα λαγκάδια;
    Καινούριο η μεταχειρισμένο;

    Από αυτό που προτείνεις, φαίνεται ότι κλείνεις προς vstrom, versys, crossrunner κ.α.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Miche Προβολή μηνύματος
    πάνω κάτω λόγω των μικρών αποστάσεων.
    Να την κάνω την κίνηση και να κρατήσω και την Vespa;
    Το μικρές αποστάσεις είναι σχετικό. Για τον αθηναίο μικρές αποστάσεις είναι 20-25 χιλιόμετρα πηγαινέλα, για τον καβαλιώτη 5-10.
    Την Vespa, αν την έχεις χρόνια και είναι καλοσυντηρημένη, πόσα κόστη να γλιτώσεις δίνοντάς την; Να έχει και 250€ κάθε χρόνο πάγια έξοδα;

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Αφου γονεις, τοτε και γυναικα τωρα, ειναι πλεον δεδομενο οτι δεν θα παρεις ποτε μεκανακι

    η το παιρνεις η δεν το παιρνεις
    Γιαννης

  10. #10
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δεν κατάλαβα γιατί δεν μπορούμε να του πούμε δυο πραγματάκια που θα τον βοηθήσουν να αποφασίσει!
    Γιατί είναι μεγάλο παιδί και μπορεί να παίρνει μόνος του αποφάσεις και γιατί αν πραγματικά γούσταρε τα μηχανάκια θα είχε πάρει χθες. (γνώμη μου)
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Πάρε ένα μεταχειρισμένο δικυλινδρο 600-650 με 3-4 χιλιάρικα μαξ και δες πως θα σου ταιριάξει....
    Αν δεν σε πάει το πουλάς την άλλη μέρα και χάνεις από ελάχιστα έως καθόλου χρήματα...

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2017
    Μηνύματα
    12
    Καλημερα
    Την μηχανη την θελω για μενα!
    Οχι γαι μοστρα, οχι για ζελε και να πηγαινω στην καφετερια( ετσι κι αλλιως αυτα εχουν κοπει αρκετα λογω δουλειασ και οικογενειακων υποχρεωσεων.
    Μιλαω περισσοτερο για καινουργιο με ενα budget γυρω στις 6500 χιλιαδες.
    Οι αποστασεις ειναι 5-10 χλιομετρα.
    Εχει κανεισ αντιστοιχη εμπειρια το να αγορασει μια μηχανη και μετα να το μετανιωσει γιατι δεν τον βολεψε μες στην πολη?
    Ευχαριστω.
    Τελευταία τροποποίηση από Miche; 10/07/2017 στις 10:05.

  13. #13
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Γιατί είναι μεγάλο παιδί και μπορεί να παίρνει μόνος του αποφάσεις και γιατί αν πραγματικά γούσταρε τα μηχανάκια θα είχε πάρει χθες. (γνώμη μου)
    +599
    Δικιά μου επίσης
    Throttle that mysterious friend of ours

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2017
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλωσόρισες στο forum!
    Καταρχάς ξεκαθάρισε λίγο το ''μεγάλη και ακριβή'' Kάπως έτσι μεγάλωσα και εγώ,με γονείς + όλο το σόι να αντιμετωπίζουν απόλυτα εχθρικά τις μοτοσυκλέτες.Έχουν το δίκιο τους αλλά η δική σου επιθυμία μετράει και είναι κρίμα να σου μείνει απωθημένο...μία είναι η ζωή!Άλλωστε δεν είσαι πρωτάρης στους 2 τροχούς,έχεις εμπειρία από 5 δίτροχα.
    Να πάρεις μία μοτοσυκλέτα μέχρι 650cc και με καλή μεταπώληση ούτως ώστε να έχεις τη δυνατότητα να τη δώσεις αν και όταν θελήσεις.Το γεγονός ότι ζεις σε μικρή πόλη και διανύεις κοντινές διαδρομές δεν είναι απαραίτητα αντιδέλεαρ...πολύς κόσμος χρησιμοποιεί μοτοσυκλέτα(ή mega scooter) για αστικές διαδρομές και δεν έχει scooter ή παπί.
    Το trk 502 κοστίζει κοντά στα 6,5 χιλιάρικα...αν για'σένα δεν είναι πρόβλημα αυτό και θέλεις καινούριο,τότε προχώρα.
    Δεν έχεις δει κάποιο μεταχειρισμένο μεσαίο γυμνό,street ή on/off που να σου αρέσει;Ενδεικτικά αναφέρω er6,bandit,f650,kle,vstrom,xt
    Καλημερα Λεωνιδα.
    Δεν με νοιαζει να ειναι ογκωδης η μηχανη αλλα εχω ενα budget γυρω στα 6500 χιλαδες, γιαυτο ειπα και το benelli.
    To μονο που με προβληματιζει ειναι αν θα ειμαι οκ πανω κατω με την μηχανη απο αποψη κουρασης συμπλεκτη.
    Θεωρεις οτι το trk θα εχει καλη μεταπωλικη αξια?

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Miche Προβολή μηνύματος
    Καλημερα
    Την μηχανη την θελω για μενα!
    Οχι γαι μοστρα, οχι για ζελε και να πηγαινω στην καφετερια( ετσι κι αλλιως αυτα εχουν κοπει αρκετα λογω δουλειασ και οικογενειακων υποχρεωσεων.
    Μιλαω περισσοτερο για καινουργιο με ενα budget γυρω στις 6500 χιλιαδες.
    Οι αποστασεις ειναι 5-10 χλιομετρα.
    Για 5-10 χλμ ημερησίως θες να δώσεις 6500€ για καινούργιο μοτο?? Και ποιο "κενό" θα σου γεμίσει που δεν θα στο καλύπτει το βεσπακι σου?δλδ τι παραπάνω ζητάς γι'αυτην την μετακίνηση??

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 426
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2018, 23:01
  2. Να πάρω μηχανή και αν ναι ποιά?
    από anathema13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2010, 11:07
  3. Τι μηχανή να πάρω;
    από mchris στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2005, 01:22
  4. Τι μηχανη να παρω ?
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2004, 16:54
  5. Τι ΜηΧανη Να Παρω?
    από nimbus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 02:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF