Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 89

Θέμα: Δίχρονα SS σήμερα

  1. #46
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    A OK, είναι σε θέση αναμονής απο το 2006 και η Lotus.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  2. #47
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Το λινκ https://ntuamech.forumgreek.com/t554-topic που παρέθεσε ο STOYBI είναι απο κάποιο φόρουμ μηχανολόγων του πολυτεχνείου.


    Ο συντάκτης είναι κάποιος φοιτητής ή απόφοιτος τότε που έκανε ''κάποια έρευνα'' απο το διαδίκτυο και κάποια βιβλία του.Το γιατί βέβαια αυτό παρατέθηκε στο θέμα σαν θέσφατο είναι μια άλλη ιστορία!


    Αναφέρει χαρακτηριστικά στο τέλος

    ''Οι πηγές μου είναι το διαδύκτιο,τα βιβλία μου,πολλά έντυπα πάσης φύσεως,αρκετά μηχανάκια που είχα τη τύχη να έχω σκαλίσει ευλαβικά τα τελευταία 10 χρόνια.
    Τα κίνητρα μου είναι το μεράκι για τα μηχανοκίνητα και η ¨παθολογική¨ μου σχέση με τα χωμάτινα δίχρονα μοτέρ από πολύ μικρή ηλικία.ελπίζω να το απολαύσατε όπως εγώ.

    υγ. το θέμα το σήκωσα αρχικά σε άλλη κοινότητα και το έφερα και εδώ επειδή πιστεύω ότι έχει άμεση συνάφεια με την κλασική μηχανική και αποτελεί καλή πηγή πληροφορίας για τους νέους και όχι μόνο μηχανικούς.Ελπίζω σε ανάρτηση παρόμοιων θεμάτων,συναδελφικά Νάσος.''

    Σαν θεσφατο δεν παρατεθηκε στο θεμα......

    Ο καθε ενας εχει γνωμη και κρινει ...

    Αν διαφωνεις καπου καντο επι του θεματος....

    Σαν αρθρο εγω το κρινω αριστο και τεκμηριωμενο ....!

    Τωρα εαν εχει δημηουργηθει απο εναν απλο φοιτητη , αποφοιτο η εγκριτο δημοσιογραφο....

    Λιγο με απασχολει....!

  3. #48
    SUZUKI GSR600 K6 Το avatar του/της 618RR
    Εγγραφή
    07/10/2004
    Μηνύματα
    112
    Ας βάλω κι εγώ ένα-δύο λινκς...


    https://www.dirtlegal.com/blog/2018/...rt-scene-dying

    https://www.cycleworld.com/does-two-...-motorcycling/

    https://www.bikebandit.com/blog/2-st...oming-for-2018


    Sorry που δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή να παραθέσω μια περίληψη...

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Σαν θεσφατο δεν παρατεθηκε στο θεμα......

    Ο καθε ενας εχει γνωμη και κρινει ...

    Αν διαφωνεις καπου καντο επι του θεματος....

    Σαν αρθρο εγω το κρινω αριστο και τεκμηριωμενο ....!

    Τωρα εαν εχει δημηουργηθει απο εναν απλο φοιτητη , αποφοιτο η εγκριτο δημοσιογραφο....

    Λιγο με απασχολει....!

    Πάνω στο απόσπασμα που παρέθεσες:


    << Ο Mike Ambler ,αρχιμηχανικός του r&d της Aprilia όταν δοκίμαζαν τον ψεκασμό της orbital σε ένα rs250 δήλωσε:το rs με άμεσο ψεκασμό σε μέγιστο φορτίο παρήγαγε λιγότερους ρύπους από το πιο εξελιγμένο rs 250 με καρμπιρατερ προηγούμενης γεννιάς όταν δούλευε στο ρελαντι.
    Η καμπύλη που βλέπουμε επάνω αφορά πραγματικό δίχρονο 450 μονοκύλινδρο άμεσου ψεκασμού σε σχέση με αντίστοιχο τετράχρονο.Ο δίχρονος αποδυκνύεται ισχυρότερος σε όρους ιπποδύναμης και ροπής,πολύ γραμμικός και απαιτεί πολύ αραιά διαστήματα συντήρησης.
    Φημολογείται ακόμα ότι ένα ΚΤΜ 300 exc έξοπλίζεται με άμεσο ψεκασμό της orbital.Ο αρχιμηχανικός της KTM Bartol λεεί: ¨όταν μιλάμε για δίχρονους βλέπω μόνο πλεονεκτήματα,το βάρος,η ισχύς,το κόστος και η απλότητά τους είναι αδιαμφισβήτητα.Ένα 2χρονο 250 αντιστοιχεί σε ένα 4χρονο 800 και η συμπεριφορά τους στην πίστα είναι παρόμοια.Αν κατασκεύαζα έγω ένα ss για τον δρόμο θα ήταν 500cc v4 δίχρονο,δεν έχω καμία αμφιβολία ότι θα ήταν ανώτερο από τα σύγχρονα ss και θα μπορούσε να περνάει euro 3 .Συνεχίζει λέγοντας: Οι τεχνικόι λόγοι και οι ρύποι για τους οποίους καταργήθηκαν οι δίχρονοι είναι παραμύθια.Είναι όλα δικαιολογίες για ένα στρατηγικό σχέδιο επιχείρησης που εφεύρε και εφάρμοσε παγκοσμίως η HONDA.

    O Ahern της orbital λέει: Oλοι οι κατασκευαστές έχουν σχέδια για τους δίχρονους και δείχνουν ενδιαφέρον εκτός από τη Honda.

    O Blunbell της LOTUS συνεχίζει: Η Honda έχει φοβερούς μηχανικούς δίχρονων κινητήρων οι οποίοι ώθησαν την τεχνολογία στο θέμα δίχρονοι πολλά χρόνια μπροστά.Τώρα όμως στους κύκλους της εταιρείας όποιος κάνει λογο για δίχρονα ακούγεται σαν ανυπακοή….Η επιρροή της HONDA είναι τόσο ισχυρή που αλλόιωσε τις πραγματικές μηχανολογικές αλήθειες όπως τις ξέρουμε!
    Ο Αmbler (aprilia) συνεχίζει: Oι δίχρονοι μπορεί να είναι τουλάχιστον το ίδιο κάθαροί με τους τετράχρονους και σίγουρα πολύ πιο οικονομικοί σε κατανάλωση, η Ηonda το ξέρει καλύτερα από τον καθένα αυτό.
    10 χρόνια πριν από άποψη εκπομπών ο τετράχρονος υπερτερούσε,το τμήμα μαρκετινγκ της Honda ¨κόλλησε στα τετράχρονα χρόνια πριν και επιμένει¨ λέει ο ahern(orbital)
    To 2005-2006 η aprilia εξέλισσε έναν 600 δίχρονο άμεσου ψεκασμού μέσα στο σασί του rs 250.το πρωτότυπο είχε 110-125 ιππους στις 8 με 9 χιλιάδες στροφές και βάρος 140 κιλά.Βέβαια το τμήμα μαρκετινγκ της εταιρείας διέκρινε ότι θα ήταν καλυτερα να διαφημίσει και να παράγει το ΜΑΝΑ, το οποίο δεν πήγε πολύ καλα,παρά ένα δίχρονο άμεσου ψεκασμού στην κατηγορία των 600ss .Η aprilia έχει είδη έτοιμα αυτά τα οχήματα και ανά πάσα στιγμή μπορει να τα βγάλει μαζικά όταν δει ευκαιρία όπως δηλώνει ο Francesco Polimeni ισχυρός αντρας της φίρμας.>>




    Δε βλέπω να αναφέρονται πουθενά πηγές απο τον συντάκτη,πως είναι τεκμηριωμένο ένα κείμενο έτσι?Πως γνωρίζουμε ότι όντως έχουν ειπωθεί αυτά έτσι ακριβώς και δεν παρουσιάζονται διαστρεβλωμένα ή και ''πετσοκομμένα''?
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #50
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Πάνω στο απόσπασμα που παρέθεσες:


    << Ο Mike Ambler ,αρχιμηχανικός του r&d της Aprilia όταν δοκίμαζαν τον ψεκασμό της orbital σε ένα rs250 δήλωσε:το rs με άμεσο ψεκασμό σε μέγιστο φορτίο παρήγαγε λιγότερους ρύπους από το πιο εξελιγμένο rs 250 με καρμπιρατερ προηγούμενης γεννιάς όταν δούλευε στο ρελαντι.
    Η καμπύλη που βλέπουμε επάνω αφορά πραγματικό δίχρονο 450 μονοκύλινδρο άμεσου ψεκασμού σε σχέση με αντίστοιχο τετράχρονο.Ο δίχρονος αποδυκνύεται ισχυρότερος σε όρους ιπποδύναμης και ροπής,πολύ γραμμικός και απαιτεί πολύ αραιά διαστήματα συντήρησης.
    Φημολογείται ακόμα ότι ένα ΚΤΜ 300 exc έξοπλίζεται με άμεσο ψεκασμό της orbital.Ο αρχιμηχανικός της KTM Bartol λεεί: ¨όταν μιλάμε για δίχρονους βλέπω μόνο πλεονεκτήματα,το βάρος,η ισχύς,το κόστος και η απλότητά τους είναι αδιαμφισβήτητα.Ένα 2χρονο 250 αντιστοιχεί σε ένα 4χρονο 800 και η συμπεριφορά τους στην πίστα είναι παρόμοια.Αν κατασκεύαζα έγω ένα ss για τον δρόμο θα ήταν 500cc v4 δίχρονο,δεν έχω καμία αμφιβολία ότι θα ήταν ανώτερο από τα σύγχρονα ss και θα μπορούσε να περνάει euro 3 .Συνεχίζει λέγοντας: Οι τεχνικόι λόγοι και οι ρύποι για τους οποίους καταργήθηκαν οι δίχρονοι είναι παραμύθια.Είναι όλα δικαιολογίες για ένα στρατηγικό σχέδιο επιχείρησης που εφεύρε και εφάρμοσε παγκοσμίως η HONDA.

    O Ahern της orbital λέει: Oλοι οι κατασκευαστές έχουν σχέδια για τους δίχρονους και δείχνουν ενδιαφέρον εκτός από τη Honda.

    O Blunbell της LOTUS συνεχίζει: Η Honda έχει φοβερούς μηχανικούς δίχρονων κινητήρων οι οποίοι ώθησαν την τεχνολογία στο θέμα δίχρονοι πολλά χρόνια μπροστά.Τώρα όμως στους κύκλους της εταιρείας όποιος κάνει λογο για δίχρονα ακούγεται σαν ανυπακοή….Η επιρροή της HONDA είναι τόσο ισχυρή που αλλόιωσε τις πραγματικές μηχανολογικές αλήθειες όπως τις ξέρουμε!
    Ο Αmbler (aprilia) συνεχίζει: Oι δίχρονοι μπορεί να είναι τουλάχιστον το ίδιο κάθαροί με τους τετράχρονους και σίγουρα πολύ πιο οικονομικοί σε κατανάλωση, η Ηonda το ξέρει καλύτερα από τον καθένα αυτό.
    10 χρόνια πριν από άποψη εκπομπών ο τετράχρονος υπερτερούσε,το τμήμα μαρκετινγκ της Honda ¨κόλλησε στα τετράχρονα χρόνια πριν και επιμένει¨ λέει ο ahern(orbital)
    To 2005-2006 η aprilia εξέλισσε έναν 600 δίχρονο άμεσου ψεκασμού μέσα στο σασί του rs 250.το πρωτότυπο είχε 110-125 ιππους στις 8 με 9 χιλιάδες στροφές και βάρος 140 κιλά.Βέβαια το τμήμα μαρκετινγκ της εταιρείας διέκρινε ότι θα ήταν καλυτερα να διαφημίσει και να παράγει το ΜΑΝΑ, το οποίο δεν πήγε πολύ καλα,παρά ένα δίχρονο άμεσου ψεκασμού στην κατηγορία των 600ss .Η aprilia έχει είδη έτοιμα αυτά τα οχήματα και ανά πάσα στιγμή μπορει να τα βγάλει μαζικά όταν δει ευκαιρία όπως δηλώνει ο Francesco Polimeni ισχυρός αντρας της φίρμας.>>




    Δε βλέπω να αναφέρονται πουθενά πηγές απο τον συντάκτη,πως είναι τεκμηριωμένο ένα κείμενο έτσι?Πως γνωρίζουμε ότι όντως έχουν ειπωθεί αυτά έτσι ακριβώς και δεν παρουσιάζονται διαστρεβλωμένα ή και ''πετσοκομμένα''?
    Tο αδικεις το παλικαρι και ειναι κριμα.....


    ""ο τρίτο μέρος εμπεριέχει μεγάλο μέρος ενός αρθρου του MCN με όλες αυτές τις μαρτυρίες,με τίτλο η αντεπίθεση του δίχρονου.Μετέφρασα το μεγαλύτερο κομμάτι του επειδή έχει τόσες πολλές μαρτυρίες και αλήθειες.""




    Θες να εχεις τις αμφιβολιες σου δεκτον....!

    Μπες ομως και διαβασε με προσοχη....

    Και οταν θελησεις αφου τελειωσεις πες και μια προσωπικη γνωμη σχετικα με το θεμα και ας αφησουμε παραπερα την βαθμολογια της εργασιας....


    Δεν με ενδιαφερει προσωπικα να το διαβασω το αρθρο για το 3ο μερος.....Πιστευω θα υπαρχει το αρθρο του MCN στο νετ....
    Τελευταία τροποποίηση από STOYBI; 18/10/2019 στις 17:38.

  6. #51
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Τα ίδια είχαμε και με τα ηλεκτροκίνητα που ήταν έτοιμα από τα 70s αλλά τα συμφέροντα κουκούλωναν (μέχρι και η Greenpeace τα έλεγε αυτά αν θυμάμαι καλά), χωρίς να γίνεται αναφορά στο ότι οι μπαταρίες ήταν τότε ΓΤΠ. Μέχρι που ήρθαν οι μπαταρίες NiMH και μετά οι λιθίου [teslafanboy]και ο Άγιος Ήλον μεγαληχάρητου[/teslafanboy] και πήρε μπροστά το όλο θέμα.

    Αν υπάρχει βιώσιμη δίχρονη τεχνολογία αναπόφευκτα κάποια στιγμή θα βγει στην παραγωγή και ανάλογα του πόσο καλά λειτουργεί θα καταλάβει ένα κομμάτι της πίτας. Αν όχι, δεν είναι επειδή ο Soichiro Honda ήταν εβραιομασόνος που τα είχε κάνει πλακάκια με τον Σόρος και μισούν τα δίχρονα.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Δεν ήταν επειδή μας διοικούν τα νεφελίμ; Ο Λιακόπουλος τι έχει να πει για τον δίχρονο κινητήρα και τις σκευωρίες που παίχτηκαν εις βάρος του; Ο πλανήτης Χ μπας και έπαιξε τον ρόλο του; Μήπως δεν τον θέλει ο πολέμαρχος;

    ( ρε σεις, σοβαρά τώρα; )

    Εν τω μεταξύ, στο σημείο αυτό να πω, ότι έχω διαπιστώσει πολλές φορές στην ζωή μου, όσο πιο αγράμματος είναι κάποιος, τόσο πιο φανατικός στις θεωρίες συνομωσίας.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Η συμβολή μου στο θρεντ, μια φώτο.
    http://www.suterusa.com/mmx-500/

    Συνημμένο 411371
    Και αναρωτιόμουν ποτε θα το αναφερει καποιος.... Ονειρο φιλε μακρινο
    Sekundu s`agapune n`agapisi

  9. #54
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Περαν απο την λογομαχια, ουσιαστικα ολοι θα θελαμε μια εξέλιξη των διχρονων οπως ακριβως συμβαινει με τους κινητηρες θαλάσσης ως εναλλακτικη, ομως ηδη οι μηχανοβιομηχανιες την ηλεκτροκίνηση, και επειδή μπαταριες και δικτυο θα παρουν χρονια να στηθούν
    Μαλλον θα μπουμε σε μια γεφυρα με τα υβριδικά οπως με την ταση στα αυτοκίνητα αυτη την περιοδο.

    Ομως ειναι αληθεια εαν η υπηρχε μια δευτερη ανταγωνίστρια χοντα που θα ηθελε να εξελίξει τον διχρονο σημερα θα υπηρχε εναλλακτική.
    *η εξέλιξη που εφερε η κτμ δεν συμπεριλαμβάνεται στην δομικη εξελιξη του αμεσου ψεκασμου οπως των κινητηρων θαλάσσης.

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    λατρευω τα διχρονα αλλα δεν υπάρχει κανένας λογος για καμια εταιρια να φτάξει διχρονο μηχανάκι αν δεν προορίζετε για αγωνιστική χρηση. οτι κάνει το διχρονο, το τετραχρονο το κάνει καλύτερα στο δρόμο. θα ημουν ο πρωτος που θα αγόραζε ενα διχρονο 500 street αλλα επειδη θα ημουν μάλλον και ο τελευταιος καμια εταιρια δεν θα κατσει να ασχοληθει. κοπηκαν μηχανάκια λογω πωλήσεων που πήγαν αρκετά καλα απλα και μονο γιατι το καλα δεν ηταν αρκετο.

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	26551056-10211671118153215-2075234506-n.jpg 
Προβολές:	279 
Μέγεθος:	50,5 KB 
ID:	411465 μεχρι και αν ξαναβγουν υπαρχει αποθεμα.. ξερει κανενας αν εχουν δοκιμαστει ποτε περιστροφικες βαλβιδες στην εξαγωγη?

  12. #57
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    για χρηση δρομου ναι, ισως να μην επιανε, αλλα ειναι και λογικο πλεον, ενα διχρονο δρομου αυτη τη στιγμη θα ηταν πειραμα και στους αγοραστες δεν αρεσουν τα πειραματα...

    στα χωματινα ομως ο κοσμος εχει αρχισει παλι να το γυρναει στα 2χρονα οποτε δε βλεπω να πεθαινουν τελειως any time soon τουλαχιστον

  13. #58
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Ωραία φάση θα ήταν ρε μάγκες αλλά γιατί να χαλάσουν χρόνο και χρήμα από την στιγμή που τα 4τ τα κάνουν όλα καλά;
    Επειδή γουστάρουν λαδίλα ο Τάκης ο Μπάμπης ο Μήτσος ( και εγώ ο Νίκος) ,κάτι λίγοι γεροπαράξενοι ;
    porca miseria.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Μα γιατί το λες αυτό, έχει πουλήσει η Beta το 300RR... ίσαμε 27 κομμάτια παγκοσμίως... τρελλή αγορά τα δίχρονα, δεν κρατιούνται οι κατασκευαστές να την αρπάξουν.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #60
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    σε αλλα νεα η f1 εξεταζει το ενδεχομενο να το γυρισει σε διχρονους κινητηρες



    https://www.motorsportmagazine.com/n...ener-formula-e

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διχρονα Ss και ανακατασκευες
    από vortex στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2011, 09:15
  2. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:34
  3. Απο Σημερα.................
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 09:16
  4. Σημερα ΕΧει Γενεθλια........
    από VAL-MPARIERINO στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2003, 10:33
  5. --FINAL-- 20:00 WILD THING σήμερα
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2003, 16:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF