Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 105

Θέμα: Αγορα bmw r1150gs γνωμες...

  1. #16
    Να ρωτήσω κάτι:
    Αν -ω μη γένοιτο- χαλάσει το ABS, δεν λειτουργεί απλά το antiblock ή μένεις γενικά χωρίς φρένα;

  2. #17
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Δεν υπάρχει πιό εύκολο μηχανάκι στο λύσιμο. Βλέπω παρκαρισμένο boxer και θέλω να πάω να λύσω καπάκια,κεφαλές, άξονες, διαφορικά και να τα κάνω βίδες και μετά να το ξαναμοντάρω. Όλα μπροστά σου, χωρίς να χρειάζεται να λύσεις χίλια δυό τσιτσιμίτζιρα τσιμπραγκαλίδια.

    Έλεγχος στο διαφορικό για θόρυβο , για πατινάρισμα συμπλέκτη, ball joint telelever και αν έχει αλλάξει αντλία βενζίνης. Μάθε αν έμπαινε χώμα. Είναι σημαντικό για να καταλάβεις τις συνθήκες λειτουργίας του άξονα και τη χρήση/φθορά του.

    Κατά τ' άλλα εξαιρετική μοτοσυκλέτα.
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παντως ενα φιλαρακι ,θα το παει μια βολτα Θεσσαλονικη,γιατι του χρωστα η εταιρεια 4 ανακλησεις.....




    ΥΓ Και εμανα μου αρεσει σαν μηχανη και ας λεγονται διαφορα.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω κάτι:
    Αν -ω μη γένοιτο- χαλάσει το ABS, δεν λειτουργεί απλά το antiblock ή μένεις γενικά χωρίς φρένα;
    Η λογικη λεει οτι τα φρενα λειτουργουνε,αλλα ας μας το πει κανας μαστορας για πιο σιγουρα.

  5. #20
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975
    Αν χαλάσει το abs τα φρένα λειτουργούν κανονικά.

    Το abs όμως σε γενικές γραμμές σπάνια χαλάει στα 1100-1150. Και αν χαλάσει βρωμάει ο τόπος από μεταχειρισμενα.

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vagmark2002 Προβολή μηνύματος
    Μακαρι φιλε μου να τα ειχα μετρητα.....
    Ένας σοβαρός λόγος να μείνεις μακρυά είναι η έλλειψη χρημάτων. Ότι και να κάνεις σε αυτή θες αρκετά....
    Δεν μπαίνω απλώς για να γράψω κάτι...
    Πάντως καλή τύχη σε ότι αποφασίσεις

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stavrouliasp Προβολή μηνύματος
    Αν χαλάσει το abs τα φρένα λειτουργούν κανονικά.

    Το abs όμως σε γενικές γραμμές σπάνια χαλάει στα 1100-1150. Και αν χαλάσει βρωμάει ο τόπος από μεταχειρισμενα.
    Οπότε σιγά το πρόβλημα.
    Γουστάρω 1100-1150.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Για μενα κανε υπομονη μαζεψε κανα φραγκο και αγορασε κανα σοβαρο μηχανακι...

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vagmark2002 Προβολή μηνύματος
    Στην Θεσσαλονικη που μενω τωρα η κινηση ειναι μιδαμινη και κανενα προβλημα εξαλου πλεον δεν βιαζομαι οταν οδηγω μηχανη γιατι η βιασυνη σκοτωνει.Εχω οδηγησει και varadero και africa και caponord και ολα τα συναφη.Δεν λεω καλα μηχανακια αλλα εγω γουσταρω το bmw.
    Οσο αφορα γκαζια μαζια μπαντες και τα σχετικα εχω μεγαλωσει αρκετα για αυτα και δεν με αφορουν.

    για μενα η λογικη "δεν εχω λεφτα αλλα γουσταρω bmw 1150gs μεταχειρο και χωρις να να βγαλει βλαβες", ειναι λαθος...

    1ον πας να παρεις μεταχειρισμενο μηχανακι παραγωγης 1999-2005 που σημαινει στην καλυτερη περισπτωση 10ετια χρησης με οτι αυτο συνεπαγεται σε χλμ, βλαβες κλπ...
    2ον πας να παρεις την ναυαρχιδα της εταιρειας, που σημαινει οτι τα service θα ειναι εξ ορισμου ακριβα...σε ολα τα οχηματα ετσι παει...ειδικα στα εξουσιοδοτημενα συνεργεια...
    3ον περιμενεις 10 χρονια να παρεις 3000€ με δοσεις αυτο που ο αλλος εχεις πληρωσει 17000€, και θελεις και να μην χαλασει τιποτα γιατι λεφτα για ανταλλακτικα+εργασια δεν παιζουν...


    και ολα αυτα επειδη απλα γουσταρεις bmw για να κανεις τις βολτες σου (και την μουρη σου) μεσα στην Σαλονικα...γιατι δεν γραφεις πουθενα για ταξιδια, χωμα ή adventure καταστασεις...
    δλδ δεν θα την παρεις και για τον σκοπο που φτιαχτηκε...

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stavrouliasp Προβολή μηνύματος
    Το abs όμως σε γενικές γραμμές σπάνια χαλάει στα 1100-1150. Και αν χαλάσει βρωμάει ο τόπος από μεταχειρισμενα.
    Απ οτι μου ειπε ο μαστορας που το πηγαινω, η βλαβη στο abs ειναι ενα χαλασμενο ρελέ το οποιο το αγοραζεις μονο απο bmw και εχει γυρω στα 120€.

    Προσωπικα, αν μου χαλασει το abs δεν ξερω αν θα το φτιαξω. Θεωρω οτι ειδικα το πισω επεμβαινει υπερβολικα νωρις με αποτελεσμα να στερει απο το μηχανακι πολυ απο το εκμεταλλεύσιμό του φρενο. Επισης, η λειτουργια του ειναι πολυ ατσουμπαλη - αγαρμπη..

  11. #26
    To κακό με το τελελέβερ γιώργο είναι ότι αν μπλοκάρει ο τροχός δεν λειτουργεί η ανάρτηση και το επόμενο βήμα είναι η εύκολη πτώση...

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimitris777
    Εγγραφή
    30/06/2009
    Μηνύματα
    765
    Καλησπερα. Να γραψω και γω κανα δυο ανακατεμενα που μου ερχονται στο μυαλο. Τον Οκτωμβριο που μας περασε πηρα ενα 1150gs adv. Μετα απο 6 μηνες παρακολουθησης σχεδον σε καθημερινη βαση βρηκα ενα λαχειο (θελω να πιστευω) απο πρωτο χερι του 4/2003 χωρις ABS απο το εργοστασιο. Ο ανθρωπος καθοταν και ακουγε τον κινητιρα με τα ιατρικα ακουστικα.
    Εχω κανει μαζι της 3000 χλμ περιπου. Η μηχανη ειναι απιθανη (ειχα 2 vstrom 2004 και καινουριο κουτιου το 2008, χτ600, ττ600, busa...) τα απλα φρενα που εχει ειναι απλα φανταστικα, για το servo θα πρεπει να υπολογισεις καθε χρονο αλλαγη υγρων και δεν θα γινει ποτε τιποτα αυτο φυσικα ισχυει αν ο προηγουμενος εκανε σωστη χρηση και συντηρηση της μηχανης. Τα αμορτισερ ειναι απλα αρχοντικα και μετα τα τελευταια 5 χρονια που ταξιδευα με το gsx1400 ακομη πιο πολυ.
    Ο κινητηρας ειναι πολυ ελαστικος και ανεβαζει χωρις κενα, το διαφορικο σου δινει την αισθηση πιο αμεσης αποκρισης στο ανοιγμα/κλεισιμο του γκαζιου.
    Θεση οδηγησης παρα πολυ καλη. Πολυ καλα φωτα. Ενα μυστηριο το πατημα κορνας και το αναψε σβήσε του φλας. Πολυ καλη σελα αν και νομιζω οτι ειναι λιγο πιο κοντη σε μηκος απο το gsx...
    Καταναλωση γυρω στα 6 σε φυσιολογικες συνθηκες μεσα στη βδομαδα θα κανω ενα κλικ 1500-2000χλμ και θα εχω ολοκληρωμενη εικονα.
    Παρα πολυ βαρυ. Βαζω ολο το σωμα στην κινηση προς τα πισω για να το βαλω στο διπλο. Αναρωτιεμαι αν ειναι φορτωμενη πληρες τι γινεται?
    Τα σερβις ειναι οικονομικα απο οτι ειδα και αν πιανουν λιγο τα χερια σου ακομη πιο οικονομικα.
    Τα ανταλακτικα που δε βρισκεις after market ειναι φαρμακι. Ολες οι βιδες ροδελες για το καθε τι χρεωνονται ξεχωριστα. Ευτυχως υπαρχουν πολλα μεταχειρισμενα και εδω ηθελα να καταλήξω. Εχει καποια στα 2800 με 3300 σε παρα πολυ κατασταση. Ειμαι σιγουρος οτι αν κανεις λιγο υπομονη θα βρεις κατι που θα το εχεις πολλα χρονια με παρα πολλα χλμ και οταν θα ερθει η ωρα να την πουλησεις θα χασεις ελαχιστα χρηματα.
    Οτι αποφασισεις...να το χαρεις.
    Τελευταία τροποποίηση από dimitris777; 06/04/2015 στις 18:45.
    ....On The Road..

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    To κακό με το τελελέβερ γιώργο είναι ότι αν μπλοκάρει ο τροχός δεν λειτουργεί η ανάρτηση και το επόμενο βήμα είναι η εύκολη πτώση...
    Νομιζω τα ειπες λιγο αναποδα..

    Κατα τη διαρκεια που ο μπροστινος τροχος ειναι μπλοκαρισμενος, η όποια αναρτηση απλα δεν δουλευει. Αν μπλοκάρει ο τροχός, το επόμενο βήμα είναι η πτώση με οτι αναρτησεις κι αν φοραει το μηχανακι.

    Το θεμα ειναι να μην μπλοκαρει ο τροχος.

    Αν εννοεις οτι λογω τελελέβερ και σκληρης αναρτησης ο άνευ abs μπροστινος τροχος μπλοκαρει ευκολα, εχεις δικιο .


  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    με χαλασμένο servo δεν φρενάρει.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  15. #30
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    με χαλασμένο servo δεν φρενάρει.
    Με χαλασμένο kroati;

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ Bmw Gs 650
    από SKIP στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 20:30
  2. ΑΓΟΡΑ Bmw Gs 650
    από SKIP στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 10:07
  3. αγορα bmw gs 650
    από SKIP στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2005, 13:35
  4. Αγορα Bmw F 650 Gs?
    από tasos21 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2005, 14:56
  5. Αγορα BMW K100
    από nycos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2004, 11:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF