Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Σταντ για συντηρηση μηχανης τι προτεινετε?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2021
    Μηνύματα
    19

    Σταντ για συντηρηση μηχανης τι προτεινετε?

    Καλησπερα θελω να ρωτησω τι σταντ μου προτεινετε να παρω με σκοπο να μαθω να αλλαζω αλυσιδογραναζα και να ρυθμιζω αλυσιδα μονος μου. Ενα τετοιο θα με βολευε?

    Εχει διαφορα αν εχεις σταντ που σηκωνει τον πισω τροχο με το σταντ που σηκωνει τη μηχανη στη μεση κατω απο το πλαισιο?
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20201231131541_unit_street_stand_lift_piso_trochou_typou_l_b2210_untunistd06.jpeg‎  

  2. #2
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.723
    Αν ταιριάζει στη μοτοσυκλέτα που έχεις το κεντρικό σταντ θα το προτιμούσα με κυριότερο λόγο πως όταν το γκαραζώνεις σε κεντρικό σταντ ξεκουράζεις και την ανάρτηση.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2021
    Μηνύματα
    19
    Θα το χρησιμοποιω μονο οταν θελω να βαλω χερι στο μηχανακι οχι για να το παρκαρω. Απλα θελω να μου πει καποιος αν αντιμετωπιζεις προβληματα ασταθειες ξερω γω αν παω να βγαλω τον τροχο, επισης σε τι μπατζετ παιζει ενα αξιοπρεπες σταντ να μην φοβαμαι οτι θα πεσει το μχανακι (δεν λεω να ειναι σταντ αντιπροσωπειας.. αλλα να μην το φοβαμαι στη χρηση του κ ολας )

  4. #4
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.494
    Καλησπέρα.
    Το δικο μου το είχα πάρει 30-35ε,το κλασσικό κόκκινο και σηκώνω άνετα μοτο 210 κιλα.
    Σταθερό,δεν με τρομάζει.
    when life gets complicated... i ride.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Αν θες να ρυθμίζεις αλυσίδα τότε κοιτάς μόνο για σταντ που σηκώνει τον πίσω τροχό,το κεντρικό δεν σου κάνει..

  6. #6
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.242
    Είχα ένα παρεμφερές πίσω σταντ που μου φάνηκε πολύ χρήσιμο γιατί το Freewind μου δεν είχε κεντρικό. Αν και σχετικά ελαφριά μηχανή, η τοποθέτηση από το πλαϊνό σταντ στο πίσω χωρίς βοήθεια ήταν διαδικασία που με έκανε να μη νοιώθω τελείως άνετα. Δεν κοστίζει πολύ και λύνει χέρια πάντως , και κεντρικό να έχεις θα το πρότεινα.

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Αν θες να ρυθμίζεις αλυσίδα τότε κοιτάς μόνο για σταντ που σηκώνει τον πίσω τροχό,το κεντρικό δεν σου κάνει..
    Γιατί δεν κάνει το κεντρικό;
    Εγώ στα ER-5 και Πήγασο που είχα και είχαν κεντρικό σταντ, μια χαρά λάδωνα και ρύθμιζα την αλυσίδα.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.783
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Γιατί δεν κάνει το κεντρικό;
    Εγώ στα ER-5 και Πήγασο που είχα και είχαν κεντρικό σταντ, μια χαρά λάδωνα και ρύθμιζα την αλυσίδα.
    Κι εγώ την ίδια απορία έχω. Είτε κεντρικό που φέρει η ίδια η μοτοσυκλέτα, είτε κεντρικό εκτός μοτοσυκλέτας, τι πρόβλημα υπάρχει με αυτό για να κάνεις την αλυσίδα, να βγάλεις πίσω τροχό κ.ο.κ.;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.197
    Same here.
    Μια δουλειά που ίιιισως δεν βολεύει το κεντρικό ειναι η αλλαγή λαδιών κι αυτο γιατί η τάπα ειναι πολύ κοντά στο σταντ και το λεκανακι χωράει οριακά.

    Αν υπάρχει κεντρικό (ή η δυνατότητα να τοποθετηθεί) ειναι προτιμότερο με μόνο μειονεκτημα την τιμή του στην περίπτωση τοποθέτησης, πολλές φορές ειναι αδικαιολόγητα ακριβό.
    Αν και εμένα έχει πάλι στο πλαινο τη βάζω αλλά τυχαίνει καμιά φορά που χρειάζεται.

    Κατα τα άλλα και αυτό της φωτογραφίας είναι μια χαρά, με λίγη προσοχή και εξάσκηση μπορεί και κάποιος μόνος του να σηκώσει τη μηχανή αλλά αν δεν υπάρχει η σιγουριά με ένα δευτερο άτομο ειναι πολύ πιο ασφαλές.

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.215
    Εγώ έχω βάλει στο πρόγραμμα να πάρω κεντρικό Σταντ (που η εδώ αντιπροσωπεία ΔΕΝ διαθέτει ούτε ως αξεσουάρ) το καλοκαίρι, με κόστος περι τα 120 ευρώ ..
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    734
    Mε το κεντρικό θα μπορέσεις να ρυθμίσεις και το sag των αναρτήσεων σου στα μετρα σου.Έχω μπρος πίσω σταντ αλλα για ρύθμιση sag δεν βολεύει,χρειάζομα αλλα δύο άτομα Παντως για τεντωμα αλυσίδας και τα σχετικά μια χαρά είναι το πίσω.Έχει πισω σταντ για bobbins και έχει και σαν αυτό της φωτο που πόσταρες που πιάνει στο ψαλίδι.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Είχα και κεντρικό αλλά και πίσω σταντ για τα μηχανάκια μου, 1000 φορές το κεντρικό, με το πίσω σταντ είχα πάντοτε μια φοβία και μια ανασφάλεια όχι τόσο στο αν είναι σταθεροποιημένο αλλά περισσότερο στο πως θα το ανεβάσω και θα το κατεβάσω από αυτό μόνος μου. Εντάξει οκ το κεντρικό είναι αισθητά ακριβότερο αλλά βολεύει και είναι πάντα εκεί πάνω στο μηχανάκι για όπου και αν χρειαστεί να χρησιμοποιηθεί.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    734
    Και γω στην αρχή το φοβομουνα αλλα πλεον είναι παιχνιδάκι να το ανεβοκατεβάζω μόνος μου,στεκομαι απ την δεξια μεριά,στηριζω το μηχανάκι στο σώμα μου(ανοικτό το πλάγιο σταντ απο αριστερά μπας και..) φέρνω το πισω σταντ στα μπόμπινς και ετσι και πιάσει μετα φεύγω απο το πλαι της μηχανής καθώς πιέζω με το αριστερό χέρι το σταντ και βουαλά

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    δική μου πατέντα για να σηκώνεται ταυτόχρονα κ το πίσω κ το εμπρός μέρος ...
    λέγεται ντενεκές λαδιού με νερό μέσα ...δοκιμασμένο κ αποτελεσματικό
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCN1701.jpg 
Προβολές:	116 
Μέγεθος:	109,4 KB 
ID:	440880 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCN1705.jpg 
Προβολές:	115 
Μέγεθος:	108,1 KB 
ID:	440887 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCN1709.jpg 
Προβολές:	111 
Μέγεθος:	107,4 KB 
ID:	440888
    ανετα σηκώνονται τα 115-120 κιλά περίπου του serow πατώντας ελαφρά με το πόδι τον μοχλό του πορτοκαλί stand προς τα κατω οπου κ ασφαλίζει ,ακόμα πιο ευκολο το κάτεβασμά του σηκώνοντας τον μοχλό με το χέρι προς τα επάνω
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 22/01/2023 στις 15:00.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.853
    Αν μιλάμε για fmx κεντρικό στο μηχανάκι δεν υπάρχει.
    Οπότε μιά λύση είναι το κλασικό κεντρικό σταντ https://www.caferacerwebshop.com/en/...hoCPCkQAvD_BwE το οποίο χρησιμοποιώ.
    Χρειάζεται να έχεις στο μυαλό σου ότι ένα αρκετά μεγάλο βάρος στηρίζεται σε μιά μικρή βάση, λασκάρεις πρώτα ας πούμε το παξιμάδι του πίσω τροχού και μετά το σηκώνεις στο σταντ....
    θέλει λιγο προσοχή αλλά δουλειά γίνεται και μπροστά και πίσω.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι προτείνετε για κουκούλα ?
    από edie στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2010, 04:45
  2. Τι προτεινετε για πρωταρη??
    από Ματθαιος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2008, 15:07
  3. Τι προτεινετε για μποτακι?
    από X_NR750 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2006, 18:47
  4. Για οδική βοήθεια τι προτείνετε?
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2006, 10:59
  5. τι προτεινετε για ελαστικα?
    από alfa156 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2005, 15:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF