Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 66

Θέμα: σερβις μηχανης

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2013
    Μηνύματα
    80

    σερβις μηχανης

    καλησπέρα σε όλη την παρέα ειμαι καινούργιο μέλος όπως μπορείτε να δείτε...εχω μια honda rebel 250 1997 την οποια την ειχε παρατημενη γνωστος μου και την πηρα εφοσον ηθελε να την πεταξει....επιτοπου αλλαχτηκαν μπουζι φιλτρο αερα μπουζοπιπες καθαρισμος καρπυρατερ καθαρισμος εσωτερικος ντεποζιτου και αλλαγη στα λαδια....σε πρωτη φαση δεν χρειαστηκε κατι αλλο....στουκαρα λοιπον με ενα σκυλι πριν απο 1 μηνα (το αφησε ο ιδιοκτητης του ελευθερο και πεταχτηκε στην μεση του δρομου ουτε φρενο δεν προλαβα να πατησω) πηγε σε ενα συνεργειο που εχω εδω κοντα οπου λενε τα καλυτερα....τελος παντων για καλυμπρα στις μπουκαλες ισιωμα στο τιμωνι τακακια και αλλαγη λαδιων στις μπουκαλες πηρε 85 ευρω......μετα λοιπον απο 100 χιλιομετρα παταω μπροστινο και να μην λεει να πιασει...του το παω μου λεει εφυγε το 1 τακακι...και εριχνε τις ευθυνες σε μενα οτι και καλα επεφτα σε λακουβες
    οπως ημουνα λοιπον εφυγα για αλλο συνεργειο αφου ηθελε και αλλα χρηματα αλλαζω τακακια και το συμπερασμα...κολλημενη δαγκανα.....20 ευρω εδωσα...εντελει παλι μετα απο μια βδομαδα παταω μπροστινο και τιποτα.....παιζω με την μανετα να τερματιζει πιανοντας ελαχιστα φρενο και ακουω οτι καθε φορα που την παταω ακουγεται απο εκει που δενει η μανετα εναν ηχο σαν τρομπα λαστιχου που φουσκωνει....προσωπικα δεν πιστευω σε τυχαια γεγονοτα και πιστευω οτι το πειραξε.....οποτε ψαχνω ενα αξιοπιστο συνεργειο που εχετε δοκιμασει γυρω απο νεο ψυχικο....επισης επειδη δεν εχω καμια ιδεα πηρα τον τελευταιο τηλ και μου ειπε οτι με 200 αλλαζει τακακια στα ταμπουρα πισω αλυσιδα ρουλεμαν τιμονιου γιατι μου ειπε οτι ειναι κατεστραμμενο (ειναι πραγματικα το τιμονι ειναι πολυ βαρυ και γενικοτερα το νιωθω οτι κατι δεν παει καλα κλωτσαει στις λακουβες κλπ)και αλλαγη στους δισκους γιατι πατιναρει σαν τρελο(λογικο μετα απο 88,000 χιλιομετρα.....μου ζηταει πολλα?και κατι τελευταιο τα αμορτισερ πισω δεν εχουν αλλαχτει ποτε απο οτι καταλαβα...γενικοτερα οταν ειμαι δικαβαλος η μηχανη σε λακουβες βρισκει....ποσο κανουν τα αμορτισερ να αγορασω καινουργια?

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Μπαινεις σε περιπετειες.Μην βιαζεσε μεχρι να σου προτεινουνε καποιο καλο συνεργειο.

  3. #3
    o xristos ke i panagia...

    astin agori mou ine katarameni


    ke sta sinergia den pame leme psaxnoune enan pelati gia na vgaloune ta eksoda tou mina
    8a sou vgali ena karo provlimata ke as min iparxoun gia na sou pari lefta makria
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2013
    Μηνύματα
    80
    εφοσον ειναι το μοναδικο μεσο μετακινησης μου και την εχω διαμορφωσει εμφανισιακα οπως μου αρεσει δεν βρισκω τον λογο να μην την φτιαξω......οσο για τα εξοδα του μηνα το ξερω αλλα δεν εχω κανενα γνωστο που να μπορει να τα αναλαβει...οποτε αναγκαστικα μεσω του φορουμ απο καποιο συνεργειο που πηγατε και μεινατε ευχαριστημενοι εκτος αν υπαρχει κανενας εδω μεσα που ειναι διατεθειμενος να παρουμε τα ανταλλακτικα και να κατσουμε να την φτιαξουμε μαζι με το αζημιωτο φυσικα ετσι ωστε και τα λεφτα να μην πηγαινουν οπου να ναι και να εχω και εγω ενα ατομο εμπιστοσυνης να την φτιαξω......

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Μόνο 100-150 έχουν τα ανταλλακτικά.Χωρίς να υπολογίσουμε την δαγκάνα που κολλάει .Πήγαινέ το αν θες τόσο πολύ να το μαζέψεις. Να κοιτάξεις οπωσδήποτε την δαγκάνα..κάτι έγινε με την πτώση που είχες.Κάτι μου λέει ότι θα χρειαστείς και ρουλεμάν στους τροχούς.
    Σίγουρα στα ίσιωσε μπροστά;;

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2013
    Μηνύματα
    80
    πως θα καταλαβω εαν τα ισιωσε σωστα???παντως γενικοτερα τον τελευταιο καιρο ειναι πολυ αποτομη σκαω σε λακουβα και περναει στα χερια μου το τιμονι το νιωθω βαρυ....την δαγκανα μπροστα την εφτιαξε το παλικαρι το δευτερο που πηγα μαζι με τακακια πηρε 20 ευρω ημουν μπροστα παιδευοτανε 1 ωρα να την ανοιξει απο την μακα που ειχε πιασει στο σιδερακι που ενωνονται η δεξια και η αριστερη πλευρα της δαγκανας
    + σημερα επιασα τριξιματα στην σελα στο φορτωμα της μηχανης
    ναι πειτε την μου ελευθερα μεχρι να βρω συνεργειο κυκλοφορω χωρις μπροστινα μονο με τα πισω αν και πανω απο 50-60 δεν πηγαινω

  7. #7
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Φιλε geo134 ουτε να την ξεπαρκαρεις χωρις μπροστινα φρενα. Ειναι πολυ επικυνδινο και για σενα αλλα και τους γυρω σου.
    Σε παρακαλω ακουσε τη συμβουλη μου και ασε την ακινητη μεχρι να φτιαχτει.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Κάνε μία εξαέρωση στο φρένο και κοίτα αν κολλάει πάλι κανα έμβολο.
    Λύσε την δαγκάνα από τα καλάμια ,πάτα την μανέτα και δες αν το έμβολο κινείται προς τα εμπρός.
    Κοίτα αν έχει υγρά το φρένο ή αν έχεις κάποια διαρροή υγρών εξίσου επικύνδυνο.Εστω και μισή σταγόνα !!
    Είναι πολύ πιθανό ο θόρυβος να σημαίνει ότι δεν έχεις σταγόνα μέσα

    Οτι είπε ο φίλος zannisvel ,μην κυκλοφορείς έτσι και πηγαινέ στον μάστορα αν σου φαίνονται βουνό όλα αυτά Σε έναν σωστό μάστορα.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 14/04/2014 στις 11:42.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2013
    Μηνύματα
    80
    ακριβως επειδη πανω στα φρενα στηριζω την ζωη μου δεν τα πειραζω και ψαχνω ενα σοβαρο συνεργειο να την δωσω αλλα παντου οπου και αν ρωτησα γνωστους μου ειπαν οτι παντα κατι πειραζαν η τσεπωναν πολλα περισσοτερα..στο τελος μου φαινεται θα παω να τα παρω μονος μου και θα διαβασω το σερβις μανουαλ που τα εχει ολα μεσα

  10. #10
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Το οτι μαγκωνει το φρενο οφειλεται στο σωληνακι του φρενου.

    Αλλαξε το και υγρα φρενων και εισαι οκ...

    για τα λοιπα, δεν ειναι τιποτε το σπουδαιο, ουτε το ρουλεμαν ουτε οι δισκοι συμπλεκτη....

    Στο κατω-κατω τζαμπα την πηρες...δωσε και 200€ να την σουλουπωσεις....μην τα θες ολα δικα σου...

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2013
    Μηνύματα
    80
    εννοειται οτι θα τα δωσω αλλωστε αυτη ηταν η πρωτη μου φραση
    μαλλον καταλαβατε λαθος
    δεν θελω να γλυτωσω χρηματα απο το συνεργειο θελω ενα συνεργειο που κανει καλη δουλεια

  12. #12
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παπαδακης Χρηστος, honda επι της Λεωφόρος Μεσογείων 329, Χαλάνδρι, 15231,& Z.Πηγης -Νομισματοκοπειο.
    τηλ 6743426

    Δεω εχω σχεση μαζι του αλλα ειναι τιμιος και σχετικα φτηνος

  13. #13
    to 8ema tou timouniou mpori na ofilete se ipervoliko sfiksimo tou atermona mpori na 8eli ligo lasta i vida

    tora gia na figi to takaki efige ke i vida piros pou to sigkratouse
    gia na min doulevi sosta to freno to pistoni exi magkosi exi stravokatsi
    ta pistonia stin dagkanes 8eloun ka8e
    50.000 xiliometra vgalsimo apo tis dagkanes ke sintirisi me lipansi

    ama pas se masteres pou 8eloun na exis kati pou 8a to alaksoun 8a paroun ta lefta tous ke 8a figis den 8a kanis doulia 8a sou vgali oloi tin dagkana axristi 8a se vali na agorasis ali 8a stin vidosi ke 8a figis siga min kati na fai ena 5 oro mono gia tin dagkana sou as poume

    den 8a kanis doulia
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2013
    Μηνύματα
    80
    το μπροστινο ξαναλεω δουλευε δεν ειχε φυγει τακακι ειχε κολλησει η δαγκανα και το εφαγε σε 100 χιλιομετρα η μηχανη πανω εχει καινουργια τακακια και δεν πιανει η μανετα τερματιζει χωρις να πιανουν παστα εχουν πανω θα τσεκαρω να δω αν εχει υγρα η οχι γιατι απο οτι εχω καταλαβει εκει που την πηγαινε ο προηγουμενος κατοχος δεν ειναι και το πλεον εμπιστο συνεργειο

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2013
    Μηνύματα
    80
    ανοιξα το καπακι τον υγρων δεν εχει τιποτα απολυτος μεσα ειναι αδειο αρα παω για αλλαγη υγρων και εξαερωση?

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2004, 03:13
  3. Της μηχανής οι ρόδες...
    από almalibera στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2004, 07:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF