Σελίδα 14 από 28 ΠρώτοΠρώτο ... 491011121314151617181924 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 196 έως 210 από 407

Θέμα: Καστάνιες..

  1. #196
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    427
    Λοιπον το σκεφτομουν και εγώ και το παράτησα τελικά...

    Απο αυτες που έγραψες:
    1) Φακομ: Δεν συζηταμε να παρεις απο ιντερνετ, πήγαινε στον κ Ηλια Βραττη για να την πιάσεις και στα χέρια σου και σίγουρα θα σου κάνει και καλή τιμή
    2) Gedore: Οτι εγραψε ο Αποστόλης πιο πάνω
    3) Οι Χαζετ οι σπαστες ειναι ξεδοντιάρες, νομίζω 36 δόντια. Εγω δεν θα την επαιρνα
    4) Stahlwille Την εψηνα και εγώ και την έψαξα λίγο αλλά α) ειναι πανακριβη, σίγουρα πανω απο 100ε και το κλείδωμα σου επιτρεπεται μόνο σε 4 θέσεις αν θυμαμαι καλά.

    Παρε και εδώ έναν Σουηδό εργαλειάκια και ξεκίνα να βλέπεις:

  2. #197
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    427

  3. #198
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    427

  4. #199
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Είμαι σε φάση αγοράς μιας καστανιας σπαστης 3/8".
    Απο Amazon.de βρίσκω facom 60euro, Gedore 60euro, Hazet 68euro, stallwill 79euro +7euro μεταφορικά.
    Η Facom έχει μεταβλητό μήκος αλλά δεν κλειδώνει η κεφαλή, η Gedore δεν έχει κουμπί απελευθερωσης ούτε ρύθμιση μήκους, η Stallwill έχει κλείδωμα σε 30/60 μοιρες νομίζω αλλά σταθερού μήκους και ακριβή.
    Τι λέτε;
    Αποστολη έχεις την GEDORE, αν διάλεγες τώρα ποια ίσως επερνες;
    Συνημμένο 439905
    Συνημμένο 439906
    Συνημμένο 439907
    Συνημμένο 439908
    Δε θα έπαιρνα καστάνια που κλειδώνει η κεφαλή χωρίς να έχει επιλογή να μη κλειδώνει. Αυτό αποκλείει την stahl. Απλά δε με βολεύει. Θέλω την κεφαλή ελεύθερη αλλά να στέκεται στη θέση που την βάζω, να μην ειναι πολύ μαλακή και κάνει το εκκρεμές. Κάποιους τους βολεύει να κλειδώνει και να επιλέγουν τη θέση. Την gedore παρ' όλο που μπορώ να την κλειδώσω, σπάνια το κάνω.

    Δε θα ήθελα μακριά καστάνια με λίγα δόντια. Οκ, η αντοχή της είναι υπερ αρκετή παρόλο που έχει λίγα δόντια γιατί έχουν δώσει ύψος στην κεφαλή ώστε να αυξηθεί η επιφάνεια των δοντιών. Όσο για την γωνία λειτουργίας, δεν είναι εργαλείο για όλες τις δουλειές αλλά ίσως σε περιορίσει κάποιες φορές. Όταν η καστάνια είναι μακριά οι 10 μοίρες γωνία στο καρέ μεταφράζεται σε αρκετά μεγάλο τόξο στην άκρη της λαβής. Δε λέω πως είναι deal breaker αλλά δε θα ήταν η πρώτη μου επιλογή. Φυσικά εξαρτάται και σε τι δουλεύει ο καθένας. Αν κάποιος τη θέλει μόνο για μπουλόνια τροχων δεν υπάρχει πρόβλημα. Αυτό αφήνει λίγο πίσω την hazet παρ' όλο που μ' αρέσει πολύ.

    Το κουμπί ασφάλισης δεν το θεωρώ τόσο απαραίτητο στα 3/8. Ειδικά αν δε κλειδώνει η κεφαλή δε νομίζω οτι θα με βόλευε και τόσο ή οτι θα έκανε τη διαφορά. Αν κλειδώνει η κεφαλή, είναι σίγουρα πιο εύκολο να αλλάζεις καρυδάκια αλλά όχι τόσο χρήσιμο όσο στο 1/2.


    Γιάννη πάρε την facom. Εχει την καλύτερη εγγύηση αν και δεν πρόκειται να χαλάσεις καμία. Αυξάνεται το μήκος της και γίνεται πολύ πιο μακριά απ' τις άλλες ενώ φαίνεται αρκετά ποιοτική στη λειτουργία της όταν την ανοίγεις, κλείνεις. Από θέμα χαρακτηριστικών δεν υστερεί σε κάτι.

    Στα λεφτά που είσαι, μην υπολογίζεις τη διαφορά που έχει η stahl. Αν αυτή συμπληρώνει όλα τα κουτάκια χτύπα τη.

    Εγώ μάλλον πάλι την gedore θα έπαιρνα γιατί το μήκος αυτό με βολεύει, ενώ στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά δεν υπάρχει κάτι που να με ενοχλεί. Αν έφτιαχνα μια συλλογή 3/8 για ώρα ανάγκης πολύ πιθανόν να έβαζα μέσα τη φάκομ ακριβώς επειδή μπορεί να ανοιγοκλείνει και στην στραβή θα έχεις μόνο αυτή στη διάθεσή σου. Στην εργαλειοθήκη μου όμως, όταν κάτι θέλει πολύ δύναμη, πιάνω την αρθρωτή μανέλα μισής ίντσας και 99 στις 100 θα την κάνει τη δουλειά. Αν δεν την κάνει σειρά έχει μια 3/4 μισού μέτρου η οποία ή θα χαλαρώσει τη βίδα ή θα την κόψει.

    Η gedore είναι η πιο industrial απ' όλες με το πιο ματ χρώμιο και τα περισσότερα σημάδια απ' την σφυριλάτιση και τη λιάνση. Όταν βρωμίζει, βρωμίζει για τα καλά και δεν καθαρίζει όπως οι άλλες με ένα πανάκι. Αυτό πάνω απ' την περιστοφική ροδέλα επιλογής κατευθυνσης (με το logo) είναι απλά κολλημένο. Αν την ανοίξεις πρέπει να βάλεις πάλι καποια ειδική κολλα ή να πάρεις καινούριο ή... εγώ αν την ανοίξω θα το πετάξω και θα μου αρέσει περισσότερο χωρίς αυτό. Τον τρόπο επιλογής κατευθυνσης δεν τον θεωρώ ιδανικό αλλά για το είδος της καστάνιας έχει κάποια θετικά. Εχει όμως και κάποια αρνητικά με τα οποία ίσως δε θέλεις να συμβιβαστείς. Μη τα ξαναγράφω, αν θέλεις περισσότερα επάνω σε αυτό, πες μου όμως.

    Αν επιλέξεις facom το μονο που πρέπει να ψάξεις είναι το εξής.

    Κάπου διάβασα οτι όταν γεμίσει λάδια και γράσσα, κάτι παίζει με τον διακόπτη που κλειδώνει τη λαβή. Δε θυμαμαι ακριβώς τι. Γυρίζει και δεν ασφαλίζει τη λαβή στην επιλεγμένη θέση? Κάτι τέτοιο. Ρίξε καμιά ματιά και στα σχόλια κάτω απ' τα βιντεάκια του silk.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 07/12/2022 στις 20:16.
    Sent from me using a computer.

  5. #200
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Και μην ακούς "δε πειράζει που έχει λίγα δόντια αφού ειναι hazet". Αν έχεις πρόβλημα με τα λίγα δοντια, πειράζει και παραπειράζει, ότι και να είναι. Και οι καινούριες της hazet παρ' όλο που είναι φοβερά εργαλεία έχουν λίγο σφιχτή λειτουργία (back drag), κάτι που εμένα με ενοχλεί περισσότερο απ' τα δόντια.

    Ρε γιάννη πάνε στον κολέρη και πες του να σου φέρει αυτή.

    (αν θέλεις και κουμπί απασφάλισης, θα πρέπει να περιμένεις λίγο. Θα βγάλουν κάποια στιγμή).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2022-12-07 21-33-40.jpg 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	79,1 KB 
ID:	439909
    Sent from me using a computer.

  6. #201
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Ευχαριστώ Αποστολη για τον χρόνο σου.
    Άμα πάρω τέτοια KOKEN θα την βάλω στα εικόνισματα και θα την θυμιατιζω. Οπότε αστην...

  7. #202
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ Αποστολη για τον χρόνο σου.
    Άμα πάρω τέτοια KOKEN θα την βάλω στα εικόνισματα και θα την θυμιατιζω. Οπότε αστην...
    Αυτά παθαίνεις άμα ρωτάς την σουπιά.... δεν έμαθες από το πάθημά μου στα πενσοειδή; καλά να πάθεις τώρα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #203
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Λεφτά υπάρχουν!
    Στις τράπεζες...

  9. #204
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Οι κοκεν απίστευτες. Τις συγκρίνω μόνο με τις σναπ ον. Από το πιάσιμο που έχουν στο χέρι μέχρι και το ποσό όμορφα δουλεύουν

  10. #205
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    427
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ Αποστολη για τον χρόνο σου.
    Άμα πάρω τέτοια KOKEN θα την βάλω στα εικόνισματα και θα την θυμιατιζω. Οπότε αστην...
    Βλεπεις τι ανθρωπος ειναι ο σουπιας, εκει που λες οκ έχω καταληξει στη φακομ σου πεταει μια φιδιά και τρέχεις.

    (ειχε και snapon το βιντεακι του Σουηδου οπως ειδες)

  11. #206
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Την φακομ την έχει ο stf. Δε ξέρω πόσο την έχει χρησιμοποιήσει αλλά δεν έχει γράψει κάτι αρνητικό.
    Sent from me using a computer.

  12. #207
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.658
    Για τι ανάγκες σας επιλέγετε σπαστη καστάνια;
    Δεν είναι λίγο επισφαλείς στο σημείο της άρθρωσης αν δεχτούν την ίδια πίεση που θα έπαιρνε μια μονοκομματη;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #208
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Πρώτα θα σπάσει το καρέ ή θα αστοχίσει ο μηχανισμός και μετά θα σπάσει στο σημείο της άρθωσης.

    Σε αυτές που έχουν στρογγυλό στέλεχος, μπορεί να λυγίσει και αυτό χωρίς να σπάσει η άρθωση.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 08/12/2022 στις 08:40.
    Sent from me using a computer.

  14. #209
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Την φακομ την έχει ο stf. Δε ξέρω πόσο την έχει χρησιμοποιήσει αλλά δεν έχει γράψει κάτι αρνητικό.
    Την έχω χρησιμοποιήσει αλλά δε μπορώ να πω ότι την έχω ταλαιπωρήσει για να δώσω ένα ασφαλές συμπέρασμα. Πάντως μια χαρά είναι απλώς όλες αυτές (νομίζω) είναι κάπως ογκώδης για 3/8. Αν αγόραζα τώρα θα αγόραζα KoKen αν και είχα παραγγείλει στον Κολέρη μια 1/4 απλή και με έγραψε. Και ξαναπήγα και τον είχα πάρει τηλέφωνο, δίνοντας του τον απαραίτητο χρόνο σύμφωνα με τις δικές τους οδηγίες, αλλά... δεν με πήραν ποτέ οπότε κι εγώ δεν ξανά ασχολήθηκα.

  15. #210
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Την έχω χρησιμοποιήσει αλλά δε μπορώ να πω ότι την έχω ταλαιπωρήσει για να δώσω ένα ασφαλές συμπέρασμα. Πάντως μια χαρά είναι απλώς όλες αυτές (νομίζω) είναι κάπως ογκώδης για 3/8. Αν αγόραζα τώρα θα αγόραζα KoKen αν και είχα παραγγείλει στον Κολέρη μια 1/4 απλή και με έγραψε. Και ξαναπήγα και τον είχα πάρει τηλέφωνο, δίνοντας του τον απαραίτητο χρόνο σύμφωνα με τις δικές τους οδηγίες, αλλά... δεν με πήραν ποτέ οπότε κι εγώ δεν ξανά ασχολήθηκα.
    Έπεσες πάνω στον κοβιντ? Δεν έχω κάνει κάποια παραγγελία πρόσφατα αλλά κάτι καρυδάκια άλλεν έκαναν πάρα πολύ καιρό να έρθουν. Παλιότερες παραγγελίες σε 1-1,5 μήνα ήταν συνήθως εδώ.

    Ογκώδης εννοείς στη λαβή, ε? Κανένα απ' αυτά τα εργαλεία δεν μπορεί να υποκαταστήσει ένα στάνταρ εργαλείο. Είτε μιλάμε για απλή 3/8 είτε για μακριά με ή χωρίς σπαστη κεφαλή. Απ' την άλλη μπορούν να κάνουν κάτι που οι άλλες δεν μπορούν. Οπότε εξαρτάται τον χρήστη και τη χρήση.
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. Καρυδάκια (σετ).
    από daz στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 1476
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2024, 23:32
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Σετ Καστάνιες & Καρυδάκια HAZET 854-2
    από dimitrisinside στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2020, 09:12
  3. Καστάνιες 1"
    από Hunter στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2019, 21:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF