Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Κλίση τιμονιού

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428

    Κλίση τιμονιού

    Εχω το "αδελφό" μοντέλο xj6.

    Λόγω μικρής εμπειρίας των ιδιοκτητών xj6 ρωτάω καλύτερα εδώ που είστε πιο έμπειροι! (μιάς και το τιμόνι της fazer έχει τον ίδιο τρόπο ρύθμισης):

    υπάρχει μιά μικρή κουκίδα-γουβίτσα σαν να έχουν κάνει ένα μικρό σημάδι στο τιμόνι από κατασκευής.
    Ενα τέτοιο σημάδι είδα ακριβώς στη βάση του δεξιά καθρέπτη κάτω από το δοχείο του φρένου. Ευθυγραμμισμένο με το κενό που υπάρχει στη βάση του καθρέπτη.

    Αλλο ένα είδα στο κάτω μέρος του τιμονιού και βρήκα σε ένα service manual από fazer ότι πρέπει να ευθυγραμμίζεται ακριβώς με το πάνω μέρος της κάτω βάσης του τιμονιού. Δείτε συνημμένη φωτο. Εμένα είναι ανάποδα. Η κουκίδα πέφτει στο πίσω μέρος της βάσης στην πάνω γωνία.

    Το θέμα είναι ότι εμένα με βολεύει να εχει αρκετά μεγαλύτερη κλιση προς τα μένα. Είναι άραγε σημαντικό να κρατήσω την κλίση που προτείνει το εγχειρίδιο; Μήπως είναι επικίνδυνο να αλλάζω την κλίση; Μήπως χαλάω κάτι στη γεωμετρία και μου κάνει τιποτα κουλά;
    Ξέρετε δηάδή αν είναι απόλυτα δεσμευτικό να κρατάμε την κλίση που ορίζει ο κατασκευαστής;


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	timoni.jpg 
Προβολές:	480 
Μέγεθος:	45,2 KB 
ID:	194788

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kawazoyras
    Εγγραφή
    20/12/2008
    Μηνύματα
    162
    ηρέμιςε δεν έγινε κ τίποτα αν σε βολεύει γιατί να το αλλάξεις;
    george

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428
    Mε βολεύει με κλίση προς τα μένα. Προβληματίζομαι διότι με αυτή την κλίση το σημάδι πέφτει εντελώς εκτός αυτών που γράφει το service manual!

    Αν ήταν ΟΚ με ότι κλίση μας βολεύει, δεν θα έπρεπε να αφήνουν ελέυθερο το πως θα το τοποθετήσουμε; Γιατί βάζουν το σημάδι;

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428
    Μου φαίνεται βρήκα μόνος μου την απάντηση...

    Δίνουν ως σωστή τη θέση εκείνη που το σωληνάκι των υγρών του μπροστά φρένου φεύγει προς τα κάτω κάθετα χωρίς γωνίες.

    Αν το τιμόνι γύρει προς τον οδηγό θα πρέπει και η μανέτα φρένου και το δοχείο φυσικά να πάρουν αντίστοιχη κλίση προς τα κάτω διότι αλλιώς σηκώνονται πολύ ψηλά. Ομως τότε το σωληνακι του φρένου κάνει γωνία και δεν ξέρω αν αυτό πειράζει...

    *Νόμιζα ότι το θέμα είναι απλό και όλοι το ξέρουν. Εντυπωσιακό που δεν υπάρχουν πολλές απαντήσεις!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kawazoyras
    Εγγραφή
    20/12/2008
    Μηνύματα
    162
    δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με τη μανέτα κ το δοχείο υγρων, γυρνάς το τιμόνι κ ανάλογα τη μανέτα, όσο για τα σημάδια είναι τού εργοστασίου για να τα σφίγγουν χωρίς να κοιτάνε την ευθεία στο κάθε τιμόνι κ μηχανή κ νά ναι όλα ίδια. όσο γιά τη γωνία του σωληνάκι (μαρκούτσι) το ξεσφίγγεις κ το φέρνεις όπου βολεύει χωρίς να κάνει γωνία...... αυτά
    george

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kawazoyras
    δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με τη μανέτα κ το δοχείο υγρων, γυρνάς το τιμόνι κ ανάλογα τη μανέτα, όσο για τα σημάδια είναι τού εργοστασίου για να τα σφίγγουν χωρίς να κοιτάνε την ευθεία στο κάθε τιμόνι κ μηχανή κ νά ναι όλα ίδια. όσο γιά τη γωνία του σωληνάκι (μαρκούτσι) το ξεσφίγγεις κ το φέρνεις όπου βολεύει χωρίς να κάνει γωνία...... αυτά
    OK. Ευχαριστώ!

    Αν το μαρκούτσι το φέρω εκεί που δεν θα κάνει γωνία, τότε θα πάψει να βρίσκει σε μια "κόντρα" προεξοχή που έχει το δοχείο των υγρών. Πειράζει; ή το έχει έτσι μόνο για κόντρα στο σφίξιμο οπότε μπορώ να το σφίξω και κρατώντας κόντρα κάπως αλλιώς;


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	freno.jpg 
Προβολές:	377 
Μέγεθος:	62,2 KB 
ID:	195312

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kawazoyras
    Εγγραφή
    20/12/2008
    Μηνύματα
    162
    το έχει για οδηγό κ κόντρα, τώρα για να το φέρεις εκεί πού θέλεις αν το χαλαρώσεις τόσο πολύ ώστε να (πηδήξει) τη κόντρα θα φύγουν τα υγρά οπότε θέλει συμπλήρωμα κ εξαέρωση μετά......
    πάς γιά άλλα.... αν το δουλεύεις έτσι κ σε βολεύει όπως είναι μή μπαίνεις σε περιπέτειες εκτός κ αν το κατέχεις το άθλημα κ το καταφέρεις.....

    Υσ: επειδή δουλεύω απόγευμα γι αυτό κ απαντώ κάπως αργά.
    george

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428
    ελάχιστα προς τα πίσω πρέπει να το φέρω (αντίθετα από εκεί που είναι η κόντρα)

    Οπότε αρκεί μάλλον να το ξεσφίξω ελάχιστα και να το στρίψω λίγο προς τα πίσω.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kawazoyras
    Εγγραφή
    20/12/2008
    Μηνύματα
    162
    ναι λιγο ξέσφιγμα κ το φέρνεις όπου θέλεις.

    καλού-κακού μετά παίξε τη μανέτα πάτησε αρκτές φορές (10) κ τσεκάρισε την αίσθηση σπρώξε τη μηχανή κ πάτα το να φρενάρει.... είσαι οκ!
    george

Παρόμοια θέματα

  1. Ερώτηση για "κούνημα" τιμονιού σε Ζ750...
    από modeerf στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2006, 09:43
  2. ΑΛΛΑΓΗ ΤΙΜΟΝΙΟΥ ΣΕ Tdm 900
    από georgemav στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2005, 00:49
  3. Αλλαξα ρουλεμαν τιμονιου!!
    από petridist στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 00:06
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2004, 10:07
  5. αντίβαρα τιμονιού
    από kchrono στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 17:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF