Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 71

Θέμα: ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ vs ΙΑΠΩΝΕΖΙΚΑ

  1. #1
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.189

    ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΥΩΠΑΪΚΑ vs ΙΑΠΩΝΕΖΙΚΑ

    Το πρώτο δίκυκλο που καβάλησα στην ζωή μου 18 χρόνια πριν ήταν ένα γιαπωνέζικο παπί HONDA C50. Από τότε πολλές και διάφορες ήταν η μοτοσυκλέτες που καβάλησα πάντα όμως Ιαπωνικές και κυρίως HONDA. Ενδεικτικά αναφέρω, XR250, XL500, XT 600, DT200, WR 200, RM 125, Tenere, Africa.

    Μετά από περίπου 13 χρόνια στην Africa, προσφάτως κατέληξα και πήρα την πρώτη Ευρωπαϊκή μοτοσυκλέτα μου. Ενα BMW R1200GS.

    Σε καμμιά μηχανή μου δεν κοίταζα τα λάδια πριν ώρα αλλαγής τους. Σε καμμιά δεν άκουγα θορύβους από τον κινητήρα.

    Τώρα τα ακούω. Τώρα τα τσεκάρω. Δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα.

    Απλα με βάζει σε σκέψεις.

    ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΚΑΜΜΙΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕΙ ΜΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΣΑΝ ΤΙΣ ΙΑΠΩΝΙΚΕΣ.

    Η πρώτη μου σκέψη είναι πως ο Ευρωπαίος θέλει αυτοκίνητο, και έτσι η έρευνα και οι επενδυσεις είναι κυριώς στον χώρο του αυτοκινήτου, και λιγότερο στην μοτοσυκλέτα. Σε αντίθεση με την Ιαπωνία που η μοτοσυκλέτα λόγω χώρου είναι σχεδόν απαραίτητη.

    Από την άλλη όμως Ευρωπαϊκές εταιρείες επενδύουν τεράστια ποσά στα MOTOGP και διαθέτουν τρομερή τεχνολογία (βλέπε DUCATI). Παρόλα αυτά στις μοτοσυκλέτες παραγωγής χρησιμοποιούν ακόμη ΞΗΡΟΚΑΜΠΑΝΟ (δεν κατάλαβα ποτέ τι ακριβώς είναι αυτό, το μόνο που ξέρω είναι πως κάνει τρελό θόρυβο).


    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ...

  2. #2
    missing his Multistrada.. Το avatar του/της skous
    Εγγραφή
    31/10/2004
    Μηνύματα
    332

    Re: ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΥΩΠΑΪΚΑ vs ΙΑΠΩΝΕΖΙΚΑ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
    Το πρώτο δίκυκλο που καβάλησα στην ζωή μου 18 χρόνια πριν ήταν ένα γιαπωνέζικο παπί HONDA C50. Από τότε πολλές και διάφορες ήταν η μοτοσυκλέτες που καβάλησα πάντα όμως Ιαπωνικές και κυρίως HONDA. Ενδεικτικά αναφέρω, XR250, XL500, XT 600, DT200, WR 200, RM 125, Tenere, Africa.

    Μετά από περίπου 13 χρόνια στην Africa, προσφάτως κατέληξα και πήρα την πρώτη Ευρωπαϊκή μοτοσυκλέτα μου. Ενα BMW R1200GS.

    Σε καμμιά μηχανή μου δεν κοίταζα τα λάδια πριν ώρα αλλαγής τους. Σε καμμιά δεν άκουγα θορύβους από τον κινητήρα.

    Τώρα τα ακούω. Τώρα τα τσεκάρω. Δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα.

    Απλα με βάζει σε σκέψεις.

    ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΚΑΜΜΙΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕΙ ΜΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΣΑΝ ΤΙΣ ΙΑΠΩΝΙΚΕΣ.

    Η πρώτη μου σκέψη είναι πως ο Ευρωπαίος θέλει αυτοκίνητο, και έτσι η έρευνα και οι επενδυσεις είναι κυριώς στον χώρο του αυτοκινήτου, και λιγότερο στην μοτοσυκλέτα. Σε αντίθεση με την Ιαπωνία που η μοτοσυκλέτα λόγω χώρου είναι σχεδόν απαραίτητη.

    Από την άλλη όμως Ευρωπαϊκές εταιρείες επενδύουν τεράστια ποσά στα MOTOGP και διαθέτουν τρομερή τεχνολογία (βλέπε DUCATI). Παρόλα αυτά στις μοτοσυκλέτες παραγωγής χρησιμοποιούν ακόμη ΞΗΡΟΚΑΜΠΑΝΟ (δεν κατάλαβα ποτέ τι ακριβώς είναι αυτό, το μόνο που ξέρω είναι πως κάνει τρελό θόρυβο).


    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ...
    ma ama den xereis ti einai pws boreis na to krineis mono apo ton 8orivo?????

  3. #3
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.189

    Re: Re: ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΥΩΠΑΪΚΑ vs ΙΑΠΩΝΕΖΙΚΑ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από skous
    ma ama den xereis ti einai pws boreis na to krineis mono apo ton 8orivo?????
    Δηλαδή από όλο το κείμενο εσύ κράτησες μόνο αυτό????????


    Δεν κατηγορώ τα Ducati ή κάποια άλλη μάρκα, απλά κάνω διαπιστώσεις σχετικά με τις καθημερινές ενοχλήσεις, τα καθημερινά αγχή, και την γενικότερη φιλοσοφία των 2 σχολών.

    Στην Ευρώπη ξεκίνησε ο μοτοσυκλετισμός, με ΒΜW, Enfield, BSA, Norton, Ducati, και πολλές άλλες,

    και σήμερα ωχριούν μπροστά στην δυναμικότητα των Ιαπώνων. Κάθε μήνα σχεδόν και κάτι καινούριο πανω στον χώρο της μοτοσυκλέτας.

  4. #4
    missing his Multistrada.. Το avatar του/της skous
    Εγγραφή
    31/10/2004
    Μηνύματα
    332

    Re: Re: Re: ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΥΩΠΑΪΚΑ vs ΙΑΠΩΝΕΖΙΚΑ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
    Δηλαδή από όλο το κείμενο εσύ κράτησες μόνο αυτό????????


    Δεν κατηγορώ τα Ducati ή κάποια άλλη μάρκα, απλά κάνω διαπιστώσεις σχετικά με τις καθημερινές ενοχλήσεις, τα καθημερινά αγχή, και την γενικότερη φιλοσοφία των 2 σχολών.

    Στην Ευρώπη ξεκίνησε ο μοτοσυκλετισμός, με ΒΜW, Enfield, BSA, Norton, Ducati, και πολλές άλλες,

    και σήμερα ωχριούν μπροστά στην δυναμικότητα των Ιαπώνων. Κάθε μήνα σχεδόν και κάτι καινούριο πανω στον χώρο της μοτοσυκλέτας.
    Exartatai ti zitas.
    an zitas apla ena magiko xali pare iapwniko. den se provlimatizei, se paei ktl.
    ean zitas omws mia "sxesi" pare eyrwpaiko. 8a se tsantisei, 8a se kanei na anisixeis ktl. omws esi 8a to agapas olo kai pio poly.

    Episis to oti oi iapwnes olo bgazoun kai kati kainourgio emena den mou leei tipota. Sinexeia bgazoun pragmata, ta opoia ta aneroun meta apo 1 xrono gia na bgaloun kati neo. Kai pio to ofelos gia ton motosikletistis? 1%?

    Anti8eta oi eyrwpaikes borei na min einai toso kainotomes, alla exoun pragmata ta opoia DOULEYOUN kai malista poli kala kai den iparxei logos na ta peiraxeis gia na bgaleis kati pio kainourgio apo to opoio o motosikletistis 8a ofeli8ei elaxista.

    Etsi gia paradeigma p.x.
    - ta bmw exoun boxer kinitira kai akson
    - ta ducati einai ksirokabana kai aeropsikta kai exoun xorodiktiwma ta monstro 620 me kinitira apo ta 90's kai desmodromika.

    Douleuoun omws kai pleon exoun li8ei ta provlimata tou parel8ontos. Einai diaforeitka apo oles tis alles moto kai o katoxos to apolamvanei ayto.

    Opote einai entelws ipokeimeniko opws to vlepw egw. To idio pisteyo simvainei kai sta aytokinita.

  5. #5
    ρακόμελος Το avatar του/της naxiotis
    Εγγραφή
    15/02/2006
    Μηνύματα
    316
    έχοντας περάσει από τα χέρια μου όλες οι μάρκες γιαπωνέζικων και μία ευρωπα'ι'κή μα'ι'μού{enfield bullet 500 made in india}θα σου πρότεινα να άλλαζες το ερώτημα από γιαπωνέζικα σε HONDA.ειλικρινά πάντως θα περιμένω να διαβάσω εντυπώσεις σου από το GS στο χώμα είτε από αυτό το FORUM είτε απότου AFRICA και σίγουρα συγκρίνοντας τα όσο αυτό γίνεται όσο για την άτυχη στιγμή που είχες βάλε κάνα μάτι γιατί το καινούργιο αυτά έχει.καλορίζικο και καλοτάξιδος και εύχομαι να ήταν το τελευταίο που θα σου τύχει από στραβές
    ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΝΩΡΙΣ

  6. #6
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.189

    Re: Re: Re: Re: ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΥΩΠΑΪΚΑ vs ΙΑΠΩΝΕΖΙΚΑ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από skous
    Exartatai ti zitas.
    an zitas apla ena magiko xali pare iapwniko. den se provlimatizei, se paei ktl.
    ean zitas omws mia "sxesi" pare eyrwpaiko. 8a se tsantisei, 8a se kanei na anisixeis ktl. omws esi 8a to agapas olo kai pio poly.

    Episis to oti oi iapwnes olo bgazoun kai kati kainourgio emena den mou leei tipota. Sinexeia bgazoun pragmata, ta opoia ta aneroun meta apo 1 xrono gia na bgaloun kati neo. Kai pio to ofelos gia ton motosikletistis? 1%?

    Anti8eta oi eyrwpaikes borei na min einai toso kainotomes, alla exoun pragmata ta opoia DOULEYOUN kai malista poli kala kai den iparxei logos na ta peiraxeis gia na bgaleis kati pio kainourgio apo to opoio o motosikletistis 8a ofeli8ei elaxista.

    Etsi gia paradeigma p.x.
    - ta bmw exoun boxer kinitira kai akson
    - ta ducati einai ksirokabana kai aeropsikta kai exoun xorodiktiwma ta monstro 620 me kinitira apo ta 90's kai desmodromika.

    Douleuoun omws kai pleon exoun li8ei ta provlimata tou parel8ontos. Einai diaforeitka apo oles tis alles moto kai o katoxos to apolamvanei ayto.

    Opote einai entelws ipokeimeniko opws to vlepw egw. To idio pisteyo simvainei kai sta aytokinita.

    AYTHN ακριβώς την απάντηση περίμενα να ακούσω. Ναι αυτός είναι ένας λόγος για να πάρεις την Ευρωπαϊκή. Η ΣΧΕΣΗ ΣΟΥ με την μοτοσυκλέτα.

    Για εμένα που αγόρασα πρώτη φορά Ευρωπαϊκό, την μοτοσυκλέτα του την ερωτεύτηκα γιατί μου ζητάει να ασχοληθώ μαζί της, και δεν περιμένει απλά να την καβαλήσω. Είναι λίγο μαζοχιστικό μέν αλλά αυτό ζητάω σε αυτήν την ηλικία.

    Thanx skous γιατί τώρα κατάλαβες το μύνημα μου μέσα από αυτό το post

  7. #7

    Re: ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΥΩΠΑΪΚΑ vs ΙΑΠΩΝΕΖΙΚΑ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
    Το πρώτο δίκυκλο που καβάλησα στην ζωή μου 18 χρόνια πριν ήταν ένα γιαπωνέζικο παπί HONDA C50. Από τότε πολλές και διάφορες ήταν η μοτοσυκλέτες που καβάλησα πάντα όμως Ιαπωνικές και κυρίως HONDA. Ενδεικτικά αναφέρω, XR250, XL500, XT 600, DT200, WR 200, RM 125, Tenere, Africa.

    Μετά από περίπου 13 χρόνια στην Africa, προσφάτως κατέληξα και πήρα την πρώτη Ευρωπαϊκή μοτοσυκλέτα μου. Ενα BMW R1200GS.

    Σε καμμιά μηχανή μου δεν κοίταζα τα λάδια πριν ώρα αλλαγής τους. Σε καμμιά δεν άκουγα θορύβους από τον κινητήρα.

    Τώρα τα ακούω. Τώρα τα τσεκάρω. Δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα.

    Απλα με βάζει σε σκέψεις.

    ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΚΑΜΜΙΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕΙ ΜΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΣΑΝ ΤΙΣ ΙΑΠΩΝΙΚΕΣ.

    Η πρώτη μου σκέψη είναι πως ο Ευρωπαίος θέλει αυτοκίνητο, και έτσι η έρευνα και οι επενδυσεις είναι κυριώς στον χώρο του αυτοκινήτου, και λιγότερο στην μοτοσυκλέτα. Σε αντίθεση με την Ιαπωνία που η μοτοσυκλέτα λόγω χώρου είναι σχεδόν απαραίτητη.

    Από την άλλη όμως Ευρωπαϊκές εταιρείες επενδύουν τεράστια ποσά στα MOTOGP και διαθέτουν τρομερή τεχνολογία (βλέπε DUCATI). Παρόλα αυτά στις μοτοσυκλέτες παραγωγής χρησιμοποιούν ακόμη ΞΗΡΟΚΑΜΠΑΝΟ (δεν κατάλαβα ποτέ τι ακριβώς είναι αυτό, το μόνο που ξέρω είναι πως κάνει τρελό θόρυβο).


    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ...

    Η γνωμη μου για τις Ευρωπαικες :

    Υπερτιμημενες εως Υπερ υπερτιμημενες ( Ιταλικα ) για την ποιοτητα κατασκευης που προσφερουν και για επιδοσεις 1 κλαση πισω ......
    Να αγαπιομαστε ....

  8. #8
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Καταρχην να ξεχωρισω κατι !!!!

    1) Ο γιαπωνεζος κατα την γνωμη μου σε ΟΝ και ςς μηχανακια ειναι αρκετα μπροστα απο τον ευρωπαιο σε <<στησιμο>> - αξιοπιστια -- επιδοσεις !!!!

    2) Στο αλλο ακρο ομως.. ΟΝ-ΟFF ---- ΟFF Ο ευρωπαιος ειναι κλασεις μπροστα !!!!

    Ετσι το αναφερα καπως για να μην τα βαζουμε ολα μαζι στο σεικερ
    και τα ανακατευουμε !!!!


  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/04/2006
    Μηνύματα
    364
    Καλησπέρα

    Επειδή ψάχνομαι γιά ON-OFF πέστε μου καί μένα ρέ παιδιά........
    Τό μόνο ευρωπαικό πού βρήκα ήταν BMW 1200gs
    Μή μού πείτε γιά aprilia σάς παρακαλώ............
    15500 καί πήδηξα....Άεροελαιόψυκτο!!!!!!!!!!
    Τούς ρωτούσα ,έχει ύδρόψυξη..ΟΧΙ
    Εχει ψυγείο λαδιού μέ βεντιλατέρ ΟΧΙ
    Άλλά μού είπαν ότι δέν άνεβάζει ποτέ θερμοκρασία!!!!!!!!!
    Πώς??? Δέν ξέρω....Άς μάς πεί ό φίλος πού τήν έχει άνεβάζει ή ΟΧΙ
    Έχει κανένα γιαπωνέζικο ON-OFF σέ τέτοια τιμή??
    Μέ 11000χιλ. βρίσκεις τό καλύτερο,καί άν δέ θές καί ABS μέ 10000
    Γιά βάλτε σέ ένα VARADERO άλλα 5500χιλ. καί πάτε κόντρα μετά...
    Πολλά καλώδια ρέ παιδιά τό bmw πάρα πολλά.....
    Είδικά άπό τούς κυλίνδρους 4-5καλώδια φεύγουν άπό τόν καθένα.
    Σάν αυτοκίνητο είναι!!!!
    Άσε καί μή σού γείρει πουθενά!!!!!!!!
    Τό δυνατό της σημείο ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ.....
    Καμμία σχέση μέ JAPAN...Τό καλό νά λέγεται.....
    Θά σού πάει 20 χρόνια ...Άν όμως τή θές γιά 5 καλό είναι καί τό
    γιαπωνέζικο..Γλυτώνεις καί τά 5χιλ.
    Άλήθεια ό μέσος όρος πού κρατάμε μιά μοτό ΠΟΣΟΣ ΕΙΝΑΙ...??
    Πάντως σίγουρα κάτω άπό 5 χρόνια.....
    Καί μιά τελευταία ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη..Η μοτό δέν είναι ΓΚΟΜΕΝΑ!!!
    ΑΡΑ..............ΑΡΑ......δέν χρειάζεται νά τυρανιέται κανείς............
    Άν ύπάρχει κάτι καλύτερο άπό

    VARADERO καί V-STROM παρακαλώ νά μού τό ύποδείξετε.....
    πάω γιά αγορά...!!!!!!!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    921

    Re: Re: Re: Re: Re: ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΥΩΠΑΪΚΑ vs ΙΑΠΩΝΕΖΙΚΑ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk


    Για εμένα που αγόρασα πρώτη φορά Ευρωπαϊκό, την μοτοσυκλέτα του την ερωτεύτηκα γιατί μου ζητάει να ασχοληθώ μαζί της, και δεν περιμένει απλά να την καβαλήσω. Είναι λίγο μαζοχιστικό μέν αλλά αυτό ζητάω σε αυτήν την ηλικία.

    ακριβά το πλήρωσες όμως...άνετα έπαιρνες ένα παλιο ιταλικο.Όρεξη να 'χες να ασχολιόσουν κάθε μέρα.χαρ χαρ χαρ :a17:

  11. #11
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
    Καλησπέρα

    Επειδή ψάχνομαι γιά ON-OFF πέστε μου καί μένα ρέ παιδιά........
    Τό μόνο ευρωπαικό πού βρήκα ήταν BMW 1200gs
    Μή μού πείτε γιά aprilia σάς παρακαλώ............
    15500 καί πήδηξα....Άεροελαιόψυκτο!!!!!!!!!!
    Τούς ρωτούσα ,έχει ύδρόψυξη..ΟΧΙ
    Εχει ψυγείο λαδιού μέ βεντιλατέρ ΟΧΙ
    Άλλά μού είπαν ότι δέν άνεβάζει ποτέ θερμοκρασία!!!!!!!!!
    Πώς??? Δέν ξέρω....Άς μάς πεί ό φίλος πού τήν έχει άνεβάζει ή ΟΧΙ
    Έχει κανένα γιαπωνέζικο ON-OFF σέ τέτοια τιμή??
    Μέ 11000χιλ. βρίσκεις τό καλύτερο,καί άν δέ θές καί ABS μέ 10000
    Γιά βάλτε σέ ένα VARADERO άλλα 5500χιλ. καί πάτε κόντρα μετά...
    Πολλά καλώδια ρέ παιδιά τό bmw πάρα πολλά.....
    Είδικά άπό τούς κυλίνδρους 4-5καλώδια φεύγουν άπό τόν καθένα.
    Σάν αυτοκίνητο είναι!!!!
    Άσε καί μή σού γείρει πουθενά!!!!!!!!
    Τό δυνατό της σημείο ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ.....
    Καμμία σχέση μέ JAPAN...Τό καλό νά λέγεται.....
    Θά σού πάει 20 χρόνια ...Άν όμως τή θές γιά 5 καλό είναι καί τό
    γιαπωνέζικο..Γλυτώνεις καί τά 5χιλ.
    Άλήθεια ό μέσος όρος πού κρατάμε μιά μοτό ΠΟΣΟΣ ΕΙΝΑΙ...??
    Πάντως σίγουρα κάτω άπό 5 χρόνια.....
    Καί μιά τελευταία ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη..Η μοτό δέν είναι ΓΚΟΜΕΝΑ!!!
    ΑΡΑ..............ΑΡΑ......δέν χρειάζεται νά τυρανιέται κανείς............
    Άν ύπάρχει κάτι καλύτερο άπό

    VARADERO καί V-STROM παρακαλώ νά μού τό ύποδείξετε.....
    πάω γιά αγορά...!!!!!!!
    ...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	990_adventure_s_blue.jpg 
Προβολές:	1196 
Μέγεθος:	48,4 KB 
ID:	44022

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/04/2006
    Μηνύματα
    364
    Καλημέρα

    Δέν διαφωνώ DUKASII άλλά αύτό τό μηχανάκι είναι πολύ OFF
    ίσως γιά μένα καί μερικούς άλλους......
    Γιά ένα άτομο ναί ,γιά δύο όμως καί ΒΟΛΤΑ ΔΕ ΛΕΕΙ..............
    Αύτή ή σέλλα πιό πολύ γιά enduro είναι καί όχι γιά βόλτα......
    Άπαιτεί πιό είδικό κοινό μέ συγκεκριμμένες άπαιτήσεις...
    Άν λοιπόν είσαι γιά ψιλόenduro,βόλτα χώμα,καί ταξιδάκια μόνος σου,τότε ναί ΑΛΛΑ
    άπό τή στιγμή πού θές άνεση,βόλτα μέ δύο,μαλακό κώλο κ.λ.π.
    κ.λ.π. κ.λ.π.........ΤΟΤΕ......
    Δέν έχω άποψη γιά τήν άξιοπιστία της σέ σχέση μέ τό χρόνο..
    Έσύ θά μάς πείς......
    Όσο γιά τίς τιμές έκεί χάνει μέ διαφορά.....καί μή μου πείς έχει
    καλύτερο τό ένα έχει καλύτερο τό άλλο γιατί μετά πάμε
    κατηγορία bmw πάρτο καί πέθανε μέ αυτό.........
    ΤΑ ΒΡΗΚΑ

    V-STROM 1000 9.300 euro
    VARADERO 10000 euro
    KTM 12700 euro

    Συνήθως ό καθένας ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ τό θεωρεί τό καλύτερο....
    Εγώ λοιπόν θά πώ άπλά ότι είναι τό ΙΔΑΝΙΚΟΤΕΡΟ γιαυτόν....
    Όπως λοιπόν καί στό φαί τό πράμμα στό τέλος είναι ύποκειμενικό
    καί είναι πολύ δύσκολο νά πάρεις τή σωστή άπάντηση......
    Έλάχιστους είδα πού παραδέχθηκαν ότι αύτό πού πήραν έκ
    τών ύστέρων άνακάλυψαν ότι ήταν ΠΑΤΑΤΑ,σέ σχέση μέ αύτό
    πού ήθελαν.........
    Προσωπικά τήν πάτησα καί πήρα δύο superbikes σέ δέκα μήνες
    γιά νά καταλήξω σέ ένα τρίτο πού τό έχω δύο χρόνια τώρα καί είμαι πλέον πολύ ευχαριστημένος ..............
    ΑΛΛΑ τί νά πώ ότι ήταν μάπα τά δύο????ΟΧΙ...ήταν λάθος έπιλογή
    Άν μπορούσαμε νά τά δοκιμάζουμε άπό καμμιά βδομάδα
    θά ήταν τέλεια.................

  13. #13
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
    Καλημέρα

    Δέν διαφωνώ DUKASII άλλά αύτό τό μηχανάκι είναι πολύ OFF
    ίσως γιά μένα καί μερικούς άλλους......
    Γιά ένα άτομο ναί ,γιά δύο όμως καί ΒΟΛΤΑ ΔΕ ΛΕΕΙ..............
    Αύτή ή σέλλα πιό πολύ γιά enduro είναι καί όχι γιά βόλτα......
    Άπαιτεί πιό είδικό κοινό μέ συγκεκριμμένες άπαιτήσεις...
    Άν λοιπόν είσαι γιά ψιλόenduro,βόλτα χώμα,καί ταξιδάκια μόνος σου,τότε ναί ΑΛΛΑ
    άπό τή στιγμή πού θές άνεση,βόλτα μέ δύο,μαλακό κώλο κ.λ.π.
    κ.λ.π. κ.λ.π.........ΤΟΤΕ......
    Δέν έχω άποψη γιά τήν άξιοπιστία της σέ σχέση μέ τό χρόνο..
    Έσύ θά μάς πείς......
    Όσο γιά τίς τιμές έκεί χάνει μέ διαφορά.....καί μή μου πείς έχει
    καλύτερο τό ένα έχει καλύτερο τό άλλο γιατί μετά πάμε
    κατηγορία bmw πάρτο καί πέθανε μέ αυτό.........
    ΤΑ ΒΡΗΚΑ

    V-STROM 1000 9.300 euro
    VARADERO 10000 euro
    KTM 12700 euro

    Συνήθως ό καθένας ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ τό θεωρεί τό καλύτερο....
    Εγώ λοιπόν θά πώ άπλά ότι είναι τό ΙΔΑΝΙΚΟΤΕΡΟ γιαυτόν....
    Όπως λοιπόν καί στό φαί τό πράμμα στό τέλος είναι ύποκειμενικό
    καί είναι πολύ δύσκολο νά πάρεις τή σωστή άπάντηση......
    Έλάχιστους είδα πού παραδέχθηκαν ότι αύτό πού πήραν έκ
    τών ύστέρων άνακάλυψαν ότι ήταν ΠΑΤΑΤΑ,σέ σχέση μέ αύτό
    πού ήθελαν.........
    Προσωπικά τήν πάτησα καί πήρα δύο superbikes σέ δέκα μήνες
    γιά νά καταλήξω σέ ένα τρίτο πού τό έχω δύο χρόνια τώρα καί είμαι πλέον πολύ ευχαριστημένος ..............
    ΑΛΛΑ τί νά πώ ότι ήταν μάπα τά δύο????ΟΧΙ...ήταν λάθος έπιλογή
    Άν μπορούσαμε νά τά δοκιμάζουμε άπό καμμιά βδομάδα
    θά ήταν τέλεια.................
    ΜΑΖΙ ΣΟΥ και εγώ. απλα αυτα που λες εσυ ειναι οσο off ειναι και ενα σουπερμπαικ.!!

    το κτμ το 990 και οχι το s Που σου εβαλα εδω εχει αλλη σελα διπλη..ανετη με τζελ μεσα και φαρδυα ωστε να μεταφερει πολυ πιο ανετα απο οσο φανταζεσαι .

    και ναι ειναι πιο ακριβο.
    αλλα καπου εδω υπαρχει η σοφη κουβεντα...οτι πληρώνεις πέρνεις ..και που δεν ισχύει για το bmw που αναφέρεις.

    αξιοπιστο bmw οπως λες..ακομα δε βρεθηκε.
    τεσπα.
    αν εχεις καταλήξει σε αυτα τα 2 θα σου έλεγα να παρεις το varadero Που ειναι ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΡΥ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ.

    καλές αγορέσ φιλε.

  14. #14

    Ιδού !

    ... Το χαμηλό ....
    .
    Το “χαμηλό” πιστεύω ότι καλύπτει όλα αυτά που ζητάς, εκτός ίσως της τιμής αγοράς του (αυτό είναι σχετικό) .
    Το θέμα αξιοπιστίας, όσο αναφορά το 950 τουλάχιστον, πιστεύω ότι μετά από αρκετά χρόνια στην αγορά και αμέτρητα test, έδειξε ότι αντέχει και με το παραπάνω.
    Πάντως σκέψου ότι αν πάρεις varadero ή v-storm και θέλεις να κάνεις βελτιώσεις σε οδική συμπεριφορά, με αλλαγές αναρτήσεων , φρένων, τιμονιών , εξατμίσεις, κτλ.
    θα ξεπεράσεις κατά πολύ την τιμή του adventure.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4686.jpg 
Προβολές:	1091 
Μέγεθος:	60,9 KB 
ID:	44125
    "Κοιτάζω την πανσέληνο, σε σκέφτομαι και κλαίω....

    Μετα το ξανασκέφτομαι, βρε δε γα***έσαι λέω!!!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.853
    Εμφανώς μπερδευτήκατε.
    Η μοτοσυκλέτα ξεκίνησε στην Ευρώπη.
    Η σαν βέσπα για τον φτωχό η σαν norton για τον μηχανόβιο.
    Και οι 2 κατηγορίες αναβατών θεωρούσαν δεδομένο οτι θα λαδωθούν θα έχουν εργαλεία μαζί τους και θα αποκτήσουν γνώσεις μηχανικού.
    Οι Ιάπωνες και ειδικά ο Honda ΕΙΔΕ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ στην αγορά.
    Εβαλε στο παιχνίδι τον απλό κόσμο που ΔΕΝ ήταν μηχανόβιος και δεν ήθελε να συντηρήσει να ελέγξει η συμπηρώσει να μείνει στο δρόμο.
    Και απο αυτό τον ΠΟΛΥ κόσμο κονόμισε.
    Αυτό είναι κάτι που αναγνωρίζουν όλοι.
    Η HONDA έφερε τον κόσμο στην μοτοσυκλέτα.
    Ο μύθος της Ευρώπης βέβαια υπάρχει και συντηρήται προσεκτικά αλλά οι βοιομηχανίες είναι μικρές και δεν έχουν ανάλογο χρήμα με τους Ιάπωνες.
    Οπότε απευθύνονται ακόμα στους ειδικούς.

    Οσον αφορά το δέσιμο με την μοτο είναι δεδομένο οτι αν δεν την σπρώξεις δεν την εκτιμάς, αλλά αυτό είναι άλλο παραμύθι.
    Οσο για την ΚΤΜ μην την μπερδεύεται με τα Africa και τα Vara ,είναι άλλο πράγμα.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Smc 660 για αλλη μια φορα
    από xaris_sm στο forum KTM
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 19:08
  2. Για άλλη μία φορά γίναμε διεθνώς ρεζίλι
    από sergiosm στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2007, 15:38
  3. Διόδια στο Κέντρο (για άλλη μια φορά...)
    από Cpt. Haddock στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2007, 15:22
  4. Για άλλη μια φορά...
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2006, 16:03
  5. για αλλη μια φορά...........
    από rc31 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2006, 11:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF