Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: Ποιο από τα 2 μαμούθ?

  1. #1
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.830

    Ποιο από τα 2 μαμούθ?

    Καλησπέρα φίλοι συμφορουμήτες.
    Το τελευταίο διάστημα αντιμετωπίζω το σοβαρότερο ίσως προβληματισμό των τελευταίων 5 ετών.Έχουμε & λέμε τα εξής.
    Όπως μάλλον οι περισσότεροι γνωρίζεται αυτή τη στιγμή έχω μια BMW F650GS,από την οποία είμαι σχεδόν απόλυτα ικανοποιημένος σε όλα τα θέματα (ίσως θα ήθελα κάπως καλύτερες αναρτήσεις & 5 ίππους παραπάνω). & όταν λέω όλα τα θέματα εννοώ και τα service & ότι τέλος πάντων έχει να κάνει με τη μηχανή. Όμως άρχισα να επιζητώ περισσότερα πράγματα από τη μηχανή τα οποία δε μπορεί να μου τα δώσει. Επίσης έχει βουήξει ο τόπος ότι η BMW θα προχωρήσει στη παραγωγή του 800GS το οποίο σημαίνει ότι η μεταωλητική αξία της μηχανής θα πέσει κατακόρυφα. Με τα 2 λοιπόν παραπάνω δεδομένα αρχίζω να συνιδιτοποιώ ότι έρχεται σιγά σιγά η ώρα να την αλλάξω,να προλλάβω δηλαδή πριν την έλευση του κανούριου μοντέλου.
    & πάμε τώρα στο μεγάλο προβληματισμό. Τα υποψήφια μηχανάκια είναι το BMW R 1200GS & το KTM 950 ή 990.Βέβαια πολύ πιθανόν και το 800GS όταν αυτό βγει.
    Ας δούμε όμως τη ζητάω εγώ. Θέλω λοιπόν μια μηχανή που θα κάνω τα πάντα μαζί της. Όπως αυτή που έχω τώρα. Καθημερινή μετακίνηση μέσα & εκτός πόλης, βόλτες σε επαρχιακούς, χώμα, φορτωμένος με βαλίτσες ταξίδια...Θέλω να της πίνω το αίμα εν ολίγεις. Έτσι λοιπόν έχω καταλήξει σε αυτά τα 2 μοντέλα μιας & δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο άλλο που μπορεί να με ικανοποιήσει. Σε όλο το σκεπτικό ας υποθέσουμε ότι και το 800GS θα είναι στο στυλ του μεγάλου με άξονα και αυτό από τις πληροφορίες που έχω τις οποίες θεωρώ έγκυρες (ο μηχανικός μου στη BMW).
    Η αλήθεια είναι ότι μάλλον προτιμώ το ΚΤΜ.Το BMW το οποίο έχω οδηγήσει πολλά χιλιόμετρα καθώς επίσης έχω δει από κοντά βλάβες και προβλήματα που βγάζει μιας και μέρα παρά μέρα αυτή τη περίοδο αράζω στο service της BMW μιας & με το μηχανικό είμαστε φίλοι το θεωρώ πολύ κυρυλέ & ότι ίσως δεν ικανοποιεί αυτό που θέλω. & όταν λέω δεν ικανοποιεί εννοώ κυρίως στο χώμα. Επίσης με χαλάει το ότι έχει γεμίσει ο τόπος με αυτό. Πάντως σίγουρα είναι κορυφαία μηχανή.
    Από την άλλη όπως είπα το KTM το γουστάρω πολύ εμφανισιακά. Με προβληματίζουν όμως πολλά σε σχέση με αυτό. 1, τα service του.Που θα τα κάνω, μιας & μένω Κρήτη (τους τρόμπες εδώ δε τους εμπιστεύομαι καθόλου) αλλά & αν υπάρχει κάποιος ο οποίος μπορεί να διαγνώσει κάτι στη μηχανή πέρα από το κλασικό service. Άσε που τις προάλλες πήγα στο HellinStore & η αντιμετώπιση ήταν χειρότερη από το να πήγαινα να πάρω γύρους. 2ον, το οποίο έχει να κάνει με το 950 με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν έχει ABS.Από την άλλη είναι πολύ καλή περίπτωση μιας και με 2000 - 2500 πάνω από τη τιμή που θα πουλήσω τη τωρινή μου μηχανή θα μπορώ να το αποκτήσω.
    Ήδη έγραψα πολλά. Ας ξεκινήσετε να απαντάτε & στη πορεία θα αναφερθώ σε όλα.
    Σας παρακαλώ μην γίνει μια κόντρα μεταξύ ΚΤΜ & BMW. Δε θέλω να μάθω ποια είναι καλύτερη μηχανή. Θέλω να καταλάβω ποια τελικά μου χρειάζεται.

    p.s Σε όλα τα παραπάνω προσθέστε ότι είμαι κολλητός με το μηχανικό στη BMW & του έχω εμπιστοσύνη.Έχω δηλαδή τώρα μια μηχανή που δε φοβάμει τίποτα.


    :hypnotize

  2. #2
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217

    Re: Ποιο από τα 2 μαμούθ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG


    p.s Σε όλα τα παραπάνω προσθέστε ότι είμαι κολλητός με το μηχανικό στη BMW & του έχω εμπιστοσύνη.Έχω δηλαδή τώρα μια μηχανή που δε φοβάμει τίποτα.

    Μαλλον απαντησες μονος σου στη ερωτηση σου φιλε μου!Μιας και τον εμπιστευεσαι και δεν εισαι σιγουρος αν θα εχεις την σωστη αντιμετωπιση σε θεματα σερβις και αξιοπιστιας στην ΚΤΜ γιατι να αλλαξοπιστησεις?Το BMW R 1200GS ειναι ενα απο τα πιο ομορφα on-off που εχω δει αλλα επειδη ειναι ακριβο για εμενα και δεν παιρνει ξυστρες στον μποξερ δεν το περνω

    Αν σε παιρνει η τσεπη σου κτυπα το adventure!

    ps:Το ΒΜW εννοω!
    Keep spamming!!!:a13:

  3. #3
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.830

    Re: Re: Ποιο από τα 2 μαμούθ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    Μαλλον απαντησες μονος σου στη ερωτηση σου φιλε μου!Μιας και τον εμπιστευεσαι και δεν εισαι σιγουρος αν θα εχεις την σωστη αντιμετωπιση σε θεματα σερβις και αξιοπιστιας στην ΚΤΜ γιατι να αλλαξοπιστησεις?Το BMW R 1200GS ειναι ενα απο τα πιο ομορφα on-off που εχω δει αλλα επειδη ειναι ακριβο για εμενα και δεν παιρνει ξυστρες στον μποξερ δεν το περνω

    Αν σε παιρνει η τσεπη σου κτυπα το adventure!
    Κοίτα to adventure σίγουρα όχι.Θέλω να είναι όσο το δυνατόν πιο ευέλικτο το μηχανάκι.Επίσης δε έχω τη σωματική δύναμε για τέτοιο θηρίο & επίσης δε μου αρέσει & δε το θεωρώ καθόλου πρακτικό.Anyway. Δε ξέρω απλά έχω κολλήσει με το KTM αλλά με προβληματίζουν σχεδόν τα πάντα που έχουν σχέση με το μηχανάκι. Επίσης δεν το έχω οδηγήσει ποτέ για να έχω άποψη.


  4. #4
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Παντως για το θεμα ευελιξιας που λες επειδη προσφατα πηρα το BMW TO ADVENTURE test ride δεν με ικανοποιησε σε αυτον τον τομεα με το ΚΜΤ 950 φιλου μου.Αυτο που παρατηρησα παντως ειναι οτι τα βλεπεις ολα αφ'υψηλου και δεν καταλαβαινεις τιποτα απο κραδασμους και λοιπους ενοχλητικους θορυβους!Αντιθετως το ΚΤΜ ηταν μεν πιο ευελικτο αλλα με σοβαρο προβλημα ποπου ( ) και χεριων απο τους κραδασμους που σου περναγε ολοκληρη η μηχανη στο σωμα σου!Και αν το καλοσκεφτεις το ΒΜW ειναι οντως πιο πολιτισμενο απο το ΚΤΜ λογω του οτι το ενα ειναι καθαρα πιο χωματινο το ΚΤΜ.Αλλα παιζει και η αλλη οψη του νομισματος για τα ΒΜW οτι εχουν σαφως πιο καλη πιοτητα στην κατασκευη τους και πιο προσεγμενα σαν θεση οδηγησης κτλ.

    Η επιλογη ειναι δικη σου.
    Keep spamming!!!:a13:

  5. #5
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304

    Re: Ποιο από τα 2 μαμούθ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Καλησπέρα φίλοι συμφορουμήτες.
    Το τελευταίο διάστημα αντιμετωπίζω το σοβαρότερο ίσως προβληματισμό των τελευταίων 5 ετών.Έχουμε & λέμε τα εξής.
    Όπως μάλλον οι περισσότεροι γνωρίζεται αυτή τη στιγμή έχω μια BMW F650GS,από την οποία είμαι σχεδόν απόλυτα ικανοποιημένος σε όλα τα θέματα (ίσως θα ήθελα κάπως καλύτερες αναρτήσεις & 5 ίππους παραπάνω). & όταν λέω όλα τα θέματα εννοώ και τα service & ότι τέλος πάντων έχει να κάνει με τη μηχανή. Όμως άρχισα να επιζητώ περισσότερα πράγματα από τη μηχανή τα οποία δε μπορεί να μου τα δώσει. Επίσης έχει βουήξει ο τόπος ότι η BMW θα προχωρήσει στη παραγωγή του 800GS το οποίο σημαίνει ότι η μεταωλητική αξία της μηχανής θα πέσει κατακόρυφα. Με τα 2 λοιπόν παραπάνω δεδομένα αρχίζω να συνιδιτοποιώ ότι έρχεται σιγά σιγά η ώρα να την αλλάξω,να προλλάβω δηλαδή πριν την έλευση του κανούριου μοντέλου.
    & πάμε τώρα στο μεγάλο προβληματισμό. Τα υποψήφια μηχανάκια είναι το BMW R 1200GS & το KTM 950 ή 990.Βέβαια πολύ πιθανόν και το 800GS όταν αυτό βγει.
    Ας δούμε όμως τη ζητάω εγώ. Θέλω λοιπόν μια μηχανή που θα κάνω τα πάντα μαζί της. Όπως αυτή που έχω τώρα. Καθημερινή μετακίνηση μέσα & εκτός πόλης, βόλτες σε επαρχιακούς, χώμα, φορτωμένος με βαλίτσες ταξίδια...Θέλω να της πίνω το αίμα εν ολίγεις. Έτσι λοιπόν έχω καταλήξει σε αυτά τα 2 μοντέλα μιας & δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο άλλο που μπορεί να με ικανοποιήσει. Σε όλο το σκεπτικό ας υποθέσουμε ότι και το 800GS θα είναι στο στυλ του μεγάλου με άξονα και αυτό από τις πληροφορίες που έχω τις οποίες θεωρώ έγκυρες (ο μηχανικός μου στη BMW).
    Η αλήθεια είναι ότι μάλλον προτιμώ το ΚΤΜ.Το BMW το οποίο έχω οδηγήσει πολλά χιλιόμετρα καθώς επίσης έχω δει από κοντά βλάβες και προβλήματα που βγάζει μιας και μέρα παρά μέρα αυτή τη περίοδο αράζω στο service της BMW μιας & με το μηχανικό είμαστε φίλοι το θεωρώ πολύ κυρυλέ & ότι ίσως δεν ικανοποιεί αυτό που θέλω. & όταν λέω δεν ικανοποιεί εννοώ κυρίως στο χώμα. Επίσης με χαλάει το ότι έχει γεμίσει ο τόπος με αυτό. Πάντως σίγουρα είναι κορυφαία μηχανή.
    Από την άλλη όπως είπα το KTM το γουστάρω πολύ εμφανισιακά. Με προβληματίζουν όμως πολλά σε σχέση με αυτό. 1, τα service του.Που θα τα κάνω, μιας & μένω Κρήτη (τους τρόμπες εδώ δε τους εμπιστεύομαι καθόλου) αλλά & αν υπάρχει κάποιος ο οποίος μπορεί να διαγνώσει κάτι στη μηχανή πέρα από το κλασικό service. Άσε που τις προάλλες πήγα στο HellinStore & η αντιμετώπιση ήταν χειρότερη από το να πήγαινα να πάρω γύρους. 2ον, το οποίο έχει να κάνει με το 950 με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν έχει ABS.Από την άλλη είναι πολύ καλή περίπτωση μιας και με 2000 - 2500 πάνω από τη τιμή που θα πουλήσω τη τωρινή μου μηχανή θα μπορώ να το αποκτήσω.
    Ήδη έγραψα πολλά. Ας ξεκινήσετε να απαντάτε & στη πορεία θα αναφερθώ σε όλα.
    Σας παρακαλώ μην γίνει μια κόντρα μεταξύ ΚΤΜ & BMW. Δε θέλω να μάθω ποια είναι καλύτερη μηχανή. Θέλω να καταλάβω ποια τελικά μου χρειάζεται.

    p.s Σε όλα τα παραπάνω προσθέστε ότι είμαι κολλητός με το μηχανικό στη BMW & του έχω εμπιστοσύνη.Έχω δηλαδή τώρα μια μηχανή που δε φοβάμει τίποτα.


    :hypnotize
    Ξερεις τι ωραιο μπορει να γινει ενα 650GS?
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  6. #6
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.830

    Re: Re: Ποιο από τα 2 μαμούθ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
    Ξερεις τι ωραιο μπορει να γινει ενα 650GS?
    Πολλά τα λεφτά,και οι επιδόσεις του παραμένουν ίδιες.Είναι βέβαια πανέμορφο.Απλά νιώθω ότι θέλω κάτι που να είναι κάπως πιο άνετο σε μεγάλο ταξίδι.


  7. #7
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.830
    Τι γίνετε ρε παιδιά?Που είστε όλοι?Οι μισοί στη Χίο & οι άλλοι μισοί για Δ.Σ? Τέλος πάντων,αναμένω βοήθεια για τον προβληματισμό μου!



  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    Παρε το BMW,αν ηθελες να παρεις το ΚΤΜ δε θα ρωτουσες κανενα...
    αυτο το μηχανακι απλα σ’αρεσει...
    ...cause the place seems still alive...

  9. #9
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623

    Re: Ποιο από τα 2 μαμούθ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Από τα λόγια σου φαίνεται οτι κλείνεις σαφώς προς το ΚΤΜ..

    Στο ποιά σου χρειάζεται δεν μπορώ να σου απαντήσω,εσύ ξέρεις καλύτερα..Αν ήμουν όμως στη θέση σου,μεταξύ των δύο θα έπαιρνα το κτμ..Με φτιάχνει πιο πολύ ρε παιδί μου όταν το βλέπω (& ακούω )..

    Αυτό που θα ήθελα να μάθω από τους κατόχους του 950/990 είναι πόσο άνετο είναι στο ταξίδι (από πλευράς σέλας/θέσης οδήγησης και ζελατίνας-κοντή δείχνει στο μάτι.. )
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  10. #10
    ρε μαικ τραβα παρε ενα κταμεκι,

    αφου αυτο θες κ το ξερεις, εχεις βρει 1002 δυο λογους οτι "δεν" το κτμ αλλα σκεψου να λειτουργησεις με τη λογικη κ να παρεις το ξεκουραστο μπεεμβε κ την αξιοπιστια της βαυαρικης προπελας, αλλα καθε φορα που ανταμωνεις ενα κτμ θα γεμιζεις αυτο το κακο φιλινγκ του "ρε γαμοτο γιατι να μην ειναι δικο μου"!!!

    επειδη η μηχανη δεν ειναι απλα ενα ματσο σιδερα κ τεχνικα χαρακτηριστηκα, πανε παρε αυτο ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ περισσοτερο κ ασε τα tech specs παραμερα!!

    feel ur hart!!!




    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
    Παρε το BMW,αν ηθελες να παρεις το ΚΤΜ δε θα ρωτουσες κανενα...
    αυτο το μηχανακι απλα σ’αρεσει...
    +1000


    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536

    Re: Re: Ποιο από τα 2 μαμούθ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
    Από τα λόγια σου φαίνεται οτι κλείνεις σαφώς προς το ΚΤΜ..

    Στο ποιά σου χρειάζεται δεν μπορώ να σου απαντήσω,εσύ ξέρεις καλύτερα..Αν ήμουν όμως στη θέση σου,μεταξύ των δύο θα έπαιρνα το κτμ..Με φτιάχνει πιο πολύ ρε παιδί μου όταν το βλέπω (& ακούω )..

    Αυτό που θα ήθελα να μάθω από τους κατόχους του 950/990 είναι πόσο άνετο είναι στο ταξίδι (από πλευράς σέλας/θέσης οδήγησης και ζελατίνας-κοντή δείχνει στο μάτι.. )
    Εθνικη οδος για Καλαματα,χωρις αποσκευες,ο αερας γινοταν αντιληπτος μετα τα 170km/h στους ωμους,ισως λογω της στενης ζελατινας,χωρις ομως να προκαλει ταλαντωσεις!
    Στα 225km/h,ηταν λιγο πιο ζορικη η κατασταση...αλλα μπορουσες να κρατησεις τη ταχυτητα αυτη!
    Τωρα για κραδασμους,θορυβο,θερμοκρασια και τετοια αλλα ανοητα*...εγω δε νιωθω απολυτως τιποτε...ισως φταιει που το γουσταρω τοσο...

    *Σαφως και υπαρχουν ομως για να λεμε και την αληθεια...αλλα μηχανη καβαλας...οχι πλυντηριο...!
    ...cause the place seems still alive...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    +1000

    Αχχχ και να’χα το υψος σου...990 S δαγκωτο!!!!
    Πουλα το μπλε πουλι κι ελα στην ¨οικογενεια¨...αφου ειναι στο αιμα σου...
    να ξεκουραστει λιγο κι η μεσουλα σου
    ...cause the place seems still alive...

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
    Αχχχ και να’χα το υψος σου...990 S δαγκωτο!!!!
    Πουλα το μπλε πουλι κι ελα στην ¨οικογενεια¨...αφου ειναι στο αιμα σου...
    να ξεκουραστει λιγο κι η μεσουλα σου
    Το μπλε πουλί μένει για πάντα....

    Αλλά στην οικογένεια θα έρθω (ξέρεις εσύ με τις ... αυξήσεις του Σεπτεμβρίου :rotflmao: :rotflmao: )

    Αυτό που δεν έχω αποφασίσει είναι για το εάν θα έχω φέρινγκ ή όχι....

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Το μπλε πουλί μένει για πάντα....

    Αλλά στην οικογένεια θα έρθω (ξέρεις εσύ με τις ... αυξήσεις του Σεπτεμβρίου :rotflmao: :rotflmao: )

    Αυτό που δεν έχω αποφασίσει είναι για το εάν θα έχω φέρινγκ ή όχι....
    ΩΧ,ΩΧ,ΩΧ...μυριζομαι σουπερ Δουκα 990;;;
    H κανα RC8;;;;;
    Με τις αυξησεις του Σεπτεμβριου ειπες;;;
    Πρεπει να σε φτανουν για αυτα τα καινουργια εντουραδικα γαντακια 35 ευρω νομιζω κανουν...ισα ισα...
    ...cause the place seems still alive...

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποιό από τα τρία κράνη;
    από driver4 στο forum Εξοπλισμός και αξεσουάρ αναβάτη
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2009, 22:31
  2. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2009, 12:40
  3. ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ???
    από peskandritsos στο forum BMW
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2008, 18:18
  4. ποιό απο τα 2-3 help!!!
    από Da.Vintage στο forum Εξοπλισμός και αξεσουάρ αναβάτη
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2007, 16:35
  5. ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ???? ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
    από Alexz@nder στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 12:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF