Σελίδα 1 από 21 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 314

Θέμα: παρέδωσα κι εγω τις πινακιδες σε ΜΟΤΟ & ΚΟΥΤΙ

  1. #1
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871

    παρέδωσα κι εγω τις πινακιδες σε ΜΟΤΟ & ΚΟΥΤΙ

    αν και ειχα τα φραγκα το ΘΕΩΡΩ μεγιστη ΛΗΣΤΕΙΑ

    ΠΑΡΕΔΩΣΑ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΣΕ υπερδουκα 990 και σε ενα διλιτρο ΚΟΥΤΙ grand espace

    δεν τους αφησα το χιλιαρικο

    ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ τις γιορτες θα παρω ενα BENNELI k2 νεο με αυτα τα λεφτα που θα τους αφηνα για τα παραβολα... ΕΛΑ ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ ΕΦΟΡΑ!!!

    και θα ψαξω την ανοιξη για κανα μεγαλο ΟΝ ΟΦΦ

    οσο ΓΙΑ ΚΟΥΤΙ βρωμισε η αγορα .......... απο ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ !!!

    ΥΓ

    η ουρα στην εφορια για παραδοση πινακδων εφτανε στο δρομο
    πισω μου ενας παρεδιδε cherokkee και ο μπροστα saab aero + bmw1200


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3d46b25291da57910473f2a5f4dd1f9c.jpg 
Προβολές:	1956 
Μέγεθος:	80,2 KB 
ID:	242525

  2. #2
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    Σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία από τον κλάδο αυτοκινήτου, υπάλληλοι των ΔΟΥ εκτιμούν ότι τον Δεκέμβριο θα δούμε ρεκόρ κατάθεσης πινακίδων, στην προσπάθεια των πολιτών να γλιτώσουν το τεκμήριο και τα αυξημένα τέλη κυκλοφορίας.

    Οι παραδόσεις σε ορισμένες εφορίες είναι έως 200% αυξημένες σε σχέση με πέρσι.


    Εκατοντάδες εκατομμύρια θα είναι τα χαμένα έσοδα για το δημόσιο. Τα δε έσοδα από το τέλος φόρου πολυτελείας στα ΙΧ είναι μηδενικά.

    Η αύξηση όμως των φόρων έχει επίσης παγώσει την εμπορεία αυτοκινήτων. Εκατοντάδες επιχειρήσεις του κλάδου έχουν κλείσει. Το κράτος δεν θα εισπράξει έσοδα πλέον ούτε από αυτούς.

    Η μειωμένη όμως κυκλοφορία οχημάτων έχει επίσης επηρεάσει αρνητικά και τα συνεργεία αυτοκινήτων και ειδικά των αντιπροσωπιών (υποθέτω ότι τα γειτονικά συνεργεία ίσως να έχουν αυξημένη δουλειά).

    Επίσης μειωμένη ζήτηση υπάρχει και για ανταλλακτικά, καθώς βλέπω ότι πολλά μαγαζιά με ανταλλακτικά έχουν κλείσει τον τελευταίο χρόνο. Και βέβαια υπάρχουν και οι εργαζόμενοι σε όλη αυτή την αλυσίδα που είναι άνεργοι και αδυνατούν να ανταποκριθούν σε καθημερινές ανάγκες. Χιλιάδες οι απολυμένοι και από παντού τα δημόσια έσοδα μειωμένα.

    Όλη αυτή η ζημιά λοιπόν έχει γίνει διότι κάποιος εξυπνάκιας γραφειοκράτης (που μάλλον δεν έχει βρεθεί ποτέ σε ανάγκη) αποφάσισε ότι ο κλάδος αυτοκινήτου θα είναι ένας εύκολος στόχος να βρεθούν αυξημένα έσοδα, με σκοπό να συνεχίσει το κράτος να σπαταλά λεφτά που δεν έχει και να έχει αυτός (ο γραφειοκράτης) έναν μισθό, που εκ του αποτελέσματος δεν αξίζει (διότι η επιβολή αυτών των φόρων αποδείχτηκε λάθος).

    Και ενώ όλα τα δεδομένα συνηγορούν στο ότι η αυξημένη φορολογία δεν έχει επιφέρει κανένα θετικό αποτέλεσμα, η κυβέρνηση συνεχίζει να προσδοκά σε αυξημένα φορολογικά έσοδα, ενώ στην πραγματικότητα τα έσοδα συνεχίζουν και διολισθαίνουν.



    Πηγή:www.capital.gr


    http://www.capital.gr/News.asp?id=1354921

  3. #3
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    Γεμίζουν καθημερινά οι εφορίες του νομού Ημαθίας με ιδιοκτήτες οχημάτων που αδυνατούν να πληρώσουν τα τέλη κυκλοφορίας και παραδίδουν τις πινακίδες αυτοκινήτων, φορτηγών και δικύκλων. Στη Δ.Ο.Υ της Νάουσας παρατηρείται αύξηση ρεκόρ κατά 37% στις ακινησίες των οχημάτων, σε σχέση με το Δεκέμβριο του 2010. Συγκεκριμένα, η αύξηση στις παραδόσεις πινακίδων επιβατικών αυτοκινήτων αγγίζει το 50%, στα φορτηγά-αγροτικά το 38% και 12% στα δίκυκλα.

    «Πρόκειται για ποσοστό ρεκόρ. Αφορά κυρίως ιδιοκτήτες επιβατικών αυτοκινήτων μεγάλου κυβισμού, που δεν μπορούν να αντέξουν τα τέλη κυκλοφορίας και το τεκμήριο. Ο αριθμός των αγροτικών οχημάτων είναι μικρότερος αλλά εξίσου αυξημένος» δήλωσε στη «Μ» η προϊσταμένη της Δ.Ο.Υ Νάουσας κ. Σοφία Πρινέντα.

    Οι απανωτές αυξήσεις των τελών κυκλοφορίας, τα τεκμήρια, το μεγάλο κόστος συντήρησης ιδιαίτερα των αυτοκινήτων μεγάλου κυβισμού και η άνοδος των τιμών στα καύσιμα, αποτελούν τους κυριότερους παράγοντες που οδηγούν τον ιδιοκτήτη να αποφασίσει τον… παροπλισμό του οχήματος του.

    Διαβάστε περισσότερα εδώ: www.maknews.gr

  4. #4
    και πολυ καλα εκανες !! ετοιμαζομαι να παραδοσω και εγω πινακιδες απο το gs 1100 μου ...
    οχι τοσο για τα λεφτα αλλα για το γμτ !

  5. #5
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    LAMIA

    Χειρότερη από πέρσι αναμένεται να είναι φέτος η κατάσταση στις εφορίες με τη μαζική κατάθεση πινακίδων από πολίτες που δεν μπορούν πλέον να αντεπεξέλθουν στο κόστος των τελών κυκλοφορίας.Ιδιοκτήτες οχημάτων σπεύδουν να προλάβουν τις προθεσμίες. Για κάποιους είναι το δεύτερο ή το τρίτο αυτοκίνητο αυτό που εγκαταλείπουν, για άλλους όμως είναι και το μοναδικό που διαθέτουν.

    Ο Διευθυντής της ΔΟΥ Λαμίας, μιλώντας στο lamiastar.gr, ενημερώνει πως ο τομέας των αυτοκινήτων θα ενισχυθεί με περισσότερους υπαλλήλους για την καλύτερη εξυπηρέτηση των πολιτών καλεί όμως όσους έχουν λάβει τα ειδοποιητήρια να προσέρχονται


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pinik_492_355.jpg 
Προβολές:	1933 
Μέγεθος:	44,1 KB 
ID:	242526

  6. #6
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Τα οχήματα στα οποία έχετε παραδώσει πινακίδες, θα τα κυκλοφορείτε μετά?

  7. #7
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Τα οχήματα στα οποία έχετε παραδώσει πινακίδες, θα τα κυκλοφορείτε μετά?
    EYKΟΛΑ .............



    ............αν ζεις στην ΚΡΗΤΗ την ΛΗΜΝΟ ΠΑΡΟ ΜΥΚΟΝΟ και ΗΠΕΙΡΟ

    και το λεω γιατι δουλευοντας καποια φεγγαρια στις περιοχες αυτες Η ΤΟΠΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ λειτουργει ως ΕΛΝΤΟΡΑΝΤΟ

  8. #8
    Mια ερώτηση ρε παιδιά, κι ας πούμε ότι τις καταθέτω κι εγώ και δεν πληρώνω τα τέλη του '12. Αν πάω το '13 να τις ξαναπάρω τότε πληρώνω ΚΑΙ τα τέλη του '12;

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lc8ergr1
    EYKΟΛΑ .............
    ............αν ζεις στην ΚΡΗΤΗ την ΛΗΜΝΟ ΠΑΡΟ ΜΥΚΟΝΟ και ΗΠΕΙΡΟ
    και το λεω γιατι δουλευοντας καποια φεγγαρια στις περιοχες αυτες Η ΤΟΠΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ λειτουργει ως ΕΛΝΤΟΡΑΝΤΟ
    Στην Κρήτη δεν παίζει τέτοιο σενάριο, παλιότερα ίσως. Τώρα..

  10. #10
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lc8ergr1
    EYKΟΛΑ .............



    ............αν ζεις στην ΚΡΗΤΗ την ΛΗΜΝΟ ΠΑΡΟ ΜΥΚΟΝΟ και ΗΠΕΙΡΟ

    και το λεω γιατι δουλευοντας καποια φεγγαρια στις περιοχες αυτες Η ΤΟΠΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ λειτουργει ως ΕΛΝΤΟΡΑΝΤΟ

    & αν τρακάρεις με κάποιον, τι θα κάνεις?

    Στη Κρήτη ζω.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Mια ερώτηση ρε παιδιά, κι ας πούμε ότι τις καταθέτω κι εγώ και δεν πληρώνω τα τέλη του '12. Αν πάω το '13 να τις ξαναπάρω τότε πληρώνω ΚΑΙ τα τέλη του '12;
    OXI
    Όταν τις πάρεις πίσω θα πληρώσεις μόνο τα τέλη του τρέχοντος έτους.

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    OXI
    Όταν τις πάρεις πίσω θα πληρώσεις μονο το τέλη του τρέχοντος έτους
    Σε σκέψεις με βάζεις...

    Κι είναι η μέρα που πέφτει το δώρο, ΑΝ πέσει βέβαια στο τέλος...


    Στις 16:00 θα πάρω την τελική μου απόφαση - με βλέπω ποδηλάτη την καινούργια χρονιά :rotflmao:

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Mια ερώτηση ρε παιδιά, κι ας πούμε ότι τις καταθέτω κι εγώ και δεν πληρώνω τα τέλη του '12. Αν πάω το '13 να τις ξαναπάρω τότε πληρώνω ΚΑΙ τα τέλη του '12;
    Οχι δεν πληρωνεις του 12 '
    Η εφορια μετα απο ενα χρονο "κατασρεφει" τις παλιες πινακιδες και εσυ οποτε θελησεις βγαζεις καινουργια ...
    Κοστος .... 30 ευρω καινουργιες πινακιδες και οσο ειναι τα τελη για το τρεχον ετος !

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από point zero
    Οχι δεν πληρωνεις του 12 '
    Η εφορια μετα απο ενα χρονο "κατασρεφει" τις παλιες πινακιδες και εσυ οποτε θελησεις βγαζεις καινουργια ...
    Κοστος .... 30 ευρω καινουργιες πινακιδες και οσο ειναι τα τελη για το τρεχον ετος !
    Συμφέρει το γαμήδι, συμφέρει...

  15. #15
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Mια ερώτηση ρε παιδιά, κι ας πούμε ότι τις καταθέτω κι εγώ και δεν πληρώνω τα τέλη του '12. Αν πάω το '13 να τις ξαναπάρω τότε πληρώνω ΚΑΙ τα τέλη του '12;
    ΑΝ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 28 -12- 2011 (29-30 /12/2011 ΑΠΕΡΓΙΑ ΣΤΙΣ ΔΟΥ) ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΟΥ 2012

    ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2012 ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ

    επιλογη 1

    τις περνεις πισω και πληρωνεις σημα για το 2013

    επιλογη 2

    δεν τις περνεις πισω και συνεχιζεις να μην πληρωνεις για το 2013

    αν το 2014 αποφασισες να το φερεις σε κυκλοφορια παλι τοτε αν πας να παρεις τις πινακιδες αυτες ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΑΦΕΙ και θα σου βγαλουν νεες με νεο ΝΟΥΜΕΡΟ για το ιδιο ΚΟΥΤΙ ή ΜΟΤΟ ( με ενα μικρο κοστος εκτυπωσης νεων πινακιδων)

Σελίδα 1 από 21 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2007, 12:16
  2. αν τις τρωγατε, τι θα κανατε? εγω τις εφαγα παντως
    από konnos01 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2006, 23:24
  3. Αεροσακος σε μοτο
    από el_hymador στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 16:04
  4. τελικα τσιμπησα κι εγω δυο....
    από tools στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2005, 11:15
  5. Κυριε Κυριε ? να πω ενα ανεκδοτο κι εγω?
    από bmour στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2004, 08:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF