Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Αλλαγή χρώματος καινούριας μοτό στην αντιπροσωπεία? Γίνεται?

  1. #1

    Αλλαγή χρώματος καινούριας μοτό στην αντιπροσωπεία? Γίνεται?

    Τον προηγούμενο μήνα παρήγγειλα μία Honda CBF 600SA (το μοντέλο με το CBS) σε ΓΚΡΙΖΟ χρώμα απο συνεργάτη του Σαρακάκη, δεν κρίνω σκόπιμο να αναφέρω το ονομά του.
    Την επομένη της παραγγελίας ενημερώθηκα οτι ετοιμάζουν το τελευταίο γκρίζο που είχε ο Σαρακάκης, όλα οκ μεχρι εδώ.

    Μετά από 6 μέρες με ειδοποιούν οτι το μηχανάκι είναι έτοιμο κ οτι μπορώ να το παραλάβω.
    Αφού το παίρνω κανονικά (κ πληρώνω) στο σπίτι διαπιστώνω οτι ο έμπορος δε μου είχε δώσει τα χαρτιά για την έκδοση άδειας κυκλοφορίας (του είχα πει οτι θα έβγαζα την άδεια μόνος μου) (1), τηλεφωνώ κ μου λέει τα καθυστερούν από τη Honda κ πως θα τα ετοιμάσουν σύντομα (γκρρρρρ) .....

    Επειδή οι μέρες περνούσαν κ είχα αρχίσει να ανησυχώ με το θέμα, κάνω ενα τηλέφωνο στη Honda, κ ζητώ να ελέγξουν τον αριθμό πλαισίου κ αν όλα ειναι ΟΚ με τη μηχανή. Ναι όλα ΟΚ μου απαντάνε Ηonda CBF ΜΠΟΡΝΤΩ είναι το μηχανάκι σου(!!). Κ αφου του λέω πως το δικό μου είναι γκρί μου λέει πως θα έχει περαστεί λάθος στον υπολογιστή κ πως δεν τρέχει τπτ (2).

    Τελικά παραλαμβάνω τα χαρτιά κ βλέπω στο χαρτί του τελωνείου να έχει μουντζουρωθεί με στυλό ώστε να μη διαβάζεται το χρώμα κ ο κωδικός κ να γράφει δίπλα ΓΚΡΙ (3).

    Τσεκάρω το αυτοκόλλητο με τον κωδικό χρώματος της μηχανής κάτω από τη σέλα κ έλειπε, τα υπολείματα κόλας δείχνουν πως έχει αφαιρεθεί πρόσφατα (4).

    Μετά προσέχω πως το αυτοκόλητο CBS του μπροστινού φτερού λείπει, ο έμπορος λέει πως μερικά έρχονται έτσι (5) ...

    Κάτω από τη σέλα βρίσκω χύμα ένα πλαστικό κλιπ (καρφί) από αυτά που συγκρατούν τα πλαστικά (6).

    Επειδή θεωρώ μάλλον απίθανο όλα αυτά να είναι συμπτώσεις, κ σκεπτόμενος οτι το μπορντώ πουλάει ελάχιστα σε αντίθεση με το μαύρο κ το γκρί που πουλάνε πολύ κ υπάρχει έλλειψη, όλα με οδηγούν στο να σκεφτώ οτι η μηχανή άλλαξε χρώμα στο Σαρακάκη. Αλλάχτηκαν τα μισά πλαστικά μιας μπορντώ μηχανής (πανεύκολο, δεν εχει πολλά) κ το τεπόζιτο (3 βίδες κ 2-3 σωληνάκια), 2 ώρες δουλειά, κ την έκαναν γκρίζα. Προφανώς δεν είχαν μπροστινό φτερό με αυτοκόλλητο κ έβαλαν από το απλό μοντέλο κ προφανώς δεν είμαι ο πρώτος στον οποίο συμβαίνει αυτό.

    Αυτή η αλλαγή δεν πρόκειται να επηρεάσει πρακτικά κάπου τη μηχανή αλλά το ερώτημα είναι επιτρέπεται να γίνεται αυτό? Το κάνει μόνο ο Σαρακάκης ή κ άλλοι εισαγωγείς? Έχει κανείς κάποια παρόμοια εμπειρία?

  2. #2
    The Cortexiphan Junkie Το avatar του/της manhunter
    Εγγραφή
    28/03/2008
    Μηνύματα
    1.586

    Angry

    Tι είπες τώρα???

    Επικοινωνία με την Honda στο εξωτερικό, και ρώτα πρώτα αν όντως υπάρχει περίπτωση να λείπει από μπροστά το αυτοκόλλητο στο φτερό. Μαλλον Ιταλία πάρε, πολύ πιθανόν να φτιάχτηκε στο εκεί εργοστάσιο.

    Έπειτα, βγάλε φωτογραφίες, όλα τα ύποπτα σημεία. Οτι λείπει το ταμπελάκι, και τα λοιπά. Επίσης δεν νομίζω οτι είναι νόμιμο στην άδεια να μουτζουρώνεις το χρώμα.


    Μάθε από τον έμπορο, την επίσημη θέση του.
    Μην αναφέρεις οτι θα κάνεις καταγγελίες και τίποτα τέτοιο. Απλά ρώτησε, ποια είναι η επίσημη απάντηση του για το θέμα.

    Τέλος, συμβουλέψου οπωσδήποτε δικηγόρο.


    Καλή τύχη, μην το αφήσεις έτσι αν έχεις το κουράγιο


  3. #3
    Ναι το κανουν και αλλοι
    εναν ξερω εγω και ειναι εισαγωγεας (οχι ντιλερ)σε ευρωπαικα
    VFR 750 RC 36

    VFR 800VTEC RC 46

  4. #4
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Ναι, γινεται και συνεχεια και σε αλλες αντιπροσωπειες.. Πιο πολλες φορες σε συννενοηση με τον πελατη αλλα και χωρις καμια φορα
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417
    Εγω αν ειμουν στη θεση σου δεν θα με χαλουσε αν ηταν αλλαγμενο ολο το κουστουμι, εαν ομως ηταν βαμενο απο αντ/πεια κιολας δεν θα το αφηνα ετσι αν και εχω σοκαριστη λιγακι, γινονται κι αυτα;;;;????

  6. #6
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    μπορεις να "ξυσεις" ελαχιστα καποιο μερος εσωτερικα που δεν φαινεται ποτε... Π.χ. το κατω μερος του φτερου , η τα μεσα της ουρας... για να βεβαιωθεις οτι κατω ειναι μπορντω[που θα ειναι] αλλα πιο πολυ στο λεω γιατι εγω στη θεση σου θα εστελνα στο εξωτερικο International site της HONDA χαρτια αγορας (αγοραστηκε καινουριο) ΚΑΙ φωτο(αποδειξεις)
    Accipere quam facere praestat injuriam

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    μπορεις να "ξυσεις" ελαχιστα καποιο μερος εσωτερικα που δεν φαινεται ποτε... Π.χ. το κατω μερος του φτερου , η τα μεσα της ουρας... για να βεβαιωθεις οτι κατω ειναι μπορντω[που θα ειναι] αλλα πιο πολυ στο λεω γιατι εγω στη θεση σου θα εστελνα στο εξωτερικο International site της HONDA χαρτια αγορας (αγοραστηκε καινουριο) ΚΑΙ φωτο(αποδειξεις)
    Δεν κατάλαβες, αντάλλαξαν τα πλαστικά και το ντεπόζιτο με κάποιο άλλο CBF (το οποίο ήταν γκρι και χωρίς CBS προφανώς), δεν έβαψαν τα μπορντώ που είχε από κατασκευής το συγκεκριμένο μηχανάκι


  8. #8
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.830
    Το κάνουν πολλές αντιπροσωπείες.

  9. #9
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Δεν κατάλαβες, αντάλλαξαν τα πλαστικά και το ντεπόζιτο με κάποιο άλλο CBF (το οποίο ήταν γκρι και χωρίς CBS προφανώς), δεν έβαψαν τα μπορντώ που είχε από κατασκευής το συγκεκριμένο μηχανάκι


    SORRY ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ εκει που ειπες οτι ελειπε ενα αυτοκολητο
    Accipere quam facere praestat injuriam

  10. #10
    Επαγγελματίες ΡΠΜ...

    Σιγά να μην σου έλεγαν τίποτα,δώστου το έτσι μωρέ του πaπαρa,αφού είναι γΚαυλώμεν0ς,δεν τρέχει μία.
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  11. #11
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Τελικά εγώ αυτό που καταλαβαίνω έτσι όπως μας τα λες, είναι ότι η μοναδική διαφορά της μοτοσυκλέτας που παρέλαβες από μια άλλη που θα είχε έρθει ΓΚΡΙ εξ'αρχής είναι ότι λείπει ενα αυτοκόλλητο από το μπροστινό φτερό. Πήγαινε και ζήτα ενα να σου δώσουν και δεν νομίζω να σου πούνε όχι εαν το θέλεις τόσο πολύ.

    Πού αλλού βρίσκεται το πραγματικό πρόβλημα? Βγάλαν πλαστικά από μια άλλη καινούργια και τα έβαλαν στην δική σου. Δεν είναι ελατωματικά, δεν είναι ξαναβαμένα, δεν είναι μεταχειρισμένα, δεν έχουν κάτι κακό. Θα ήταν καλύτερα να σου έλεγαν να περιμένεις μερικούς μήνες για να παραλάβεις το γκρί?

    Προσωπικά δεν το θεωρώ κοροϊδία αν και τα χαρτιά του τελωνείου είναι ΟΚ (που μάλλον είναι).

  12. #12
    The Cortexiphan Junkie Το avatar του/της manhunter
    Εγγραφή
    28/03/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Τελικά εγώ αυτό που καταλαβαίνω έτσι όπως μας τα λες, είναι ότι η μοναδική διαφορά της μοτοσυκλέτας που παρέλαβες από μια άλλη που θα είχε έρθει ΓΚΡΙ εξ'αρχής είναι ότι λείπει ενα αυτοκόλλητο από το μπροστινό φτερό. Πήγαινε και ζήτα ενα να σου δώσουν και δεν νομίζω να σου πούνε όχι εαν το θέλεις τόσο πολύ.

    Πού αλλού βρίσκεται το πραγματικό πρόβλημα? Βγάλαν πλαστικά από μια άλλη καινούργια και τα έβαλαν στην δική σου. Δεν είναι ελατωματικά, δεν είναι ξαναβαμένα, δεν είναι μεταχειρισμένα, δεν έχουν κάτι κακό. Θα ήταν καλύτερα να σου έλεγαν να περιμένεις μερικούς μήνες για να παραλάβεις το γκρί?

    Προσωπικά δεν το θεωρώ κοροϊδία αν και τα χαρτιά του τελωνείου είναι ΟΚ (που μάλλον είναι).

    Με την ίδια λογική, γιατί δεν του είπαν το ίδο και και εκείνου?
    Δλδ, ότι ξέρεις μεγάλε έτσι και έτσι, θα περιμένεις τόσο

    Μπορεί να γίνει η δουλειά, αλλά με αυτόν τον τρόπο. Και το αυτοκολλητάκι δώρο από το μαγαζί.

    Συγνώμη άλλα έτσι γίνονται οι δουλειές. Και ο πελάτης έχει το δικαίωμα επιλογής με τα ζεστά λεφτάκια του, και ο έμπορος ξεκαθαρίζει την θέση του, δεν έχει προβλήματα, και αποκτάει και πελάτες μόνιμους.

    Εσύ, αν ήξερες κάτι τέτοιο, θα πήγαινες πάλι στον ίδιο έμπορο/συνεργείο?

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Τελικά εγώ αυτό που καταλαβαίνω έτσι όπως μας τα λες, είναι ότι η μοναδική διαφορά της μοτοσυκλέτας που παρέλαβες από μια άλλη που θα είχε έρθει ΓΚΡΙ εξ'αρχής είναι ότι λείπει ενα αυτοκόλλητο από το μπροστινό φτερό. Πήγαινε και ζήτα ενα να σου δώσουν και δεν νομίζω να σου πούνε όχι εαν το θέλεις τόσο πολύ.

    Πού αλλού βρίσκεται το πραγματικό πρόβλημα? Βγάλαν πλαστικά από μια άλλη καινούργια και τα έβαλαν στην δική σου. Δεν είναι ελατωματικά, δεν είναι ξαναβαμένα, δεν είναι μεταχειρισμένα, δεν έχουν κάτι κακό. Θα ήταν καλύτερα να σου έλεγαν να περιμένεις μερικούς μήνες για να παραλάβεις το γκρί?

    Προσωπικά δεν το θεωρώ κοροϊδία αν και τα χαρτιά του τελωνείου είναι ΟΚ (που μάλλον είναι).
    Είναι η διαφορα μεταξύ καινούριου κ επισκευασμένου ή τροποποιημένου όπως θες πες το και τουλάχιστον θα έπρεπε να το ξέρω. Μπορεί να του έλεγα αστη μπορντώ ή καντη μαύρη με ροζ βούλες.
    By the way, έμπορος είσαι?

  14. #14
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    εεεε..... ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ!

    ΣΑΡΑΚΑΚΗΣ :a029: ΠΕΛΑΤΗΣ
    Accipere quam facere praestat injuriam

  15. #15
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    1) Έμπορος δεν είμαι ούτε σε μηχανές ούτε σε τίποτε άλλο

    2) Έχετε δίκιο ότι θα έπρεπε να έχει ειδοποιηθεί για την αλλαγή

    3) Σίγουρα δεν θα είχα εμπιστοσύνη στον τύπο (αλλα ποιος τελικά έκανε την αλλαγή? και αν την έκαναν στα κεντρικά ο συνεργάτης που την πούλησε το ήξερε?)

    4) Θα με ενδιέφερε κυρίως να ασχοληθώ και να εξασφαλίσω ότι η μηχανή δεν έχει/είχε άλλου είδους ζημιά

    5) Επειδή με όλα αυτά τελικά το μόνο που καταλήγεις είναι να χάσεις τον χρόνο σου και την ψυχική σου ηρεμία, εαν όλα είναι έτσι όπως τα περιγράφεις, απλά θα το ξεχνούσα και δεν θα είχα ξαναπατήσει στο μαγαζί διότι δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις το δίκιο σου εφόσον το χαρτί του τελωνείου γράφει ως χρώμα μηχανής το γκρί. Εδώ δεν βγάζουν άκρη άλλοι με σοβαρά προβλήματα εως και κομμένα πλαίσια....

    Δεν αξίζει να χαλάς τον χρόνο σου με επουσιώδη πράγματα. Κάν'τους μια μανούρα στο μαγαζί για να μην νομίζουν ότι σε κορόϊδεψαν κι όλας και καβάλα την μηχανή σου να την ευχαριστηθείς.


    Υ.Γ. Και μετά μου λέτε για αντιπροσωπίες και πως οι παραεισαγωγές δεν είναι σωστό κλπ. Εαν κάποιος είναι απατεώνας θα είναι απατεώνας είτε λέγεται αντιπρόσωπος είτε παραεισαγωγέας είτε περίπτερο της γειτονιάς.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF