Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 35

Θέμα: Λάστιχα

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Μάλλον είναι 4 εποχών. Χειμερινά άμα βάλεις εδώ καλοκαίρι θα διαλυθούν, αν δεν σκοτωθείς.

    Μικε μου τα χαλάς. Βάζω μισελεν κ continental αρκετά χρόνια. Το μισελεν είναι μαλακό, φθείρεται, ενίοτε κάνει κ ρωγμές/σπασίματα στο προφίλ, αλλά δε θα σε προδώσει.

    Τυχαίο είναι που ότι πούλμαν ή φορτηγό βλέπω φοράει μισελεν;

    Μόνο με το συγκεκριμένο μοντέλο έχω μια επιφύλαξη επειδή δεν τα έχω ξανά βάλει.

    Τα continental (έχω βάλει όλα τα premium contact εκτός του 6) είναι σκληρά αλλά όταν ζεσταθουν είναι οκ. Επίσης αργούν να φθαρουν.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  2. #17
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Μάλλον είναι 4 εποχών. Χειμερινά άμα βάλεις εδώ καλοκαίρι θα διαλυθούν, αν δεν σκοτωθείς.
    Δεν ορκίζομαι για όλα, αλλά είχαν αυτή την παράξενη σχεδίαση βέλους με τις τριχοειδεις αυλακώσεις, που έχουν πολλά χειμερινά. Μάλιστα τα είδα σε διάφορα αμάξια τόσο πολλές φορές το καλοκαίρι, που σε κάποιες περιπτώσεις σταμάτησα και διάβασα τον τύπο του ελαστικού, το έψαξα στο διαδίκτυο και είδα χαρακτηρισμό χειμερινού ελαστικού.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    τα χειμερινα τα φορανε αυτα που φερνουν οι μαντραδες ως μεταχειρισμενα απο κεντρικη ευρωπη
    και οι αγοραστες δεν ξερουν η δεν θελουν να τα αλλαξουν

  4. #19
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    τα χειμερινα τα φορανε αυτα που φερνουν οι μαντραδες ως μεταχειρισμενα απο κεντρικη ευρωπη
    και οι αγοραστες δεν ξερουν η δεν θελουν να τα αλλαξουν
    Άραγε πόσο επικίνδυνα είναι για τους θερινούς μήνες στην Ελλάδα;

    Σίγουρα είναι ακατάλληλα για παρατεταμένα υψηλές ταχύτητες σε αυτοκινητόδρομο, λόγω υπερθέρμανσης. Όμως σε συνθήκες πόλης, σε στεγνό δρόμο, πόσο κακή πρόσφυση έχουν; Θυμίζει πρόσφυση σε βρεγμένο οδόστρωμα ή ακόμα χειρότερα;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #20
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Άραγε πόσο επικίνδυνα είναι για τους θερινούς μήνες στην Ελλάδα;

    Σίγουρα είναι ακατάλληλα για παρατεταμένα υψηλές ταχύτητες σε αυτοκινητόδρομο, λόγω υπερθέρμανσης. Όμως σε συνθήκες πόλης, σε στεγνό δρόμο, πόσο κακή πρόσφυση έχουν; Θυμίζει πρόσφυση σε βρεγμένο οδόστρωμα ή ακόμα χειρότερα;
    Εξω πάντως πέφτουν προστιμα για χρήση καλοκαιρινού ή χειμερινού ελαστικού λάθος εποχή.
    Βέβαια έξω πέφτουν και πρόστιμα/ακινητοποιηση για φθαρμενα λαστιχα, αλλά τι ξέρουν αυτοί??

    ------------------------------------------

    Λεω στον κουμπάρο ότι άλλαξα λάστιχα. - ποια έβαλες? - έβαλα τα pire... - όχι ρε τα πιρελλι, γιατί τα πιρελλι, είναι μαλάκια ρε τα πιρελλι κλπ κλπ.
    -κουμπάρακο μου, η πιρελλι βγάζει 100 λάστιχα για 100 διαφορετικές χρήσεις. - ρε άκου που σου λέω, τα μισελεν να βάλεις. - οκ, ποια μισελεν, τα energy, τα pilot, τα crossclimate? Ποια να βάλω? - τα μισελεν να βάλεις.


    Καθώς προείπα, Ελληνικη αγορά είναι όταν συναντώνται ένας έμπορος που δεν ξέρει να πουλάει, με έναν πελάτη που δεν ξέρει να αγοράζει.

  6. #21
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Ένας έμπορος που ξέρει να πουλάει, θα πρέπει να λάβει σοβαρά υπόψη την προτίμηση και τις προκαταλήψεις του αγοραστή. Αν ο πελάτης θεωρεί ότι μία μάρκα είναι καλή, τότε θα πρέπει να του προτείνει το καταλληλότερο μοντέλο αυτής της μάρκας, για το όχημά του. Φυσικά εννοείται ότι δεν θα πρέπει να επιμείνει σε μάρκα που ο αγοραστής θεωρεί κακή. Μερικά πράγματα αλλάζουν δύσκολα, ειδικά κατά τη στιγμή της πώλησης.

    Έχω περάσει από τη φάση που προσπαθούσα να πείσω πελάτες για εκείνο που θεωρώ σωστό. Κάνεις μία διακριτική νύξη, αλλά αν δεις τον άλλο κολλημένο με κάτι άλλο, πηγαίνεις με τα νερά του, διαφορετικά τον χάνεις και τον παίρνει (με την καλή έννοια) εκείνος που θα επιβεβαιώσει τις προκαταλήψεις του. Δυστυχώς είναι λίγοι εκείνοι που είναι έτοιμοι να σε ακούσουν και να αλλάξουν άποψη.

    Σε επίπεδο φίλων ή παρέας, η κατάσταση αλλάζει. Εκεί αφενός επιμένεις διότι δεν έχεις κάτι να χάσεις, ενώ θέλεις να βοηθήσεις πραγματικά τον άλλο να φύγει από την πλάνη του. Αφετέρου, ο ενδιαφερόμενος είναι πιο διαλλακτικός, διότι ξέρει ότι δεν έχεις κάτι να κερδίσεις προτείνοντας κάτι.

    Πάντως η αγορά είναι δύσκολη και η διαφήμιση, άμεση ή έμμεση, μπερδεύει τα πράγματα. Δεν ξέρεις τι να πιστέψεις από ειδικό τύπο, bloggers, vloggers. Ακόμα και σε επίπεδο forum, υπάρχουν εντεταλμένοι των social media marketing. Πολύ φιλτράρισμα λοιπόν και τύχη.


    Ως προς τις δικές μας εμπειρίες, τα πράγματα χειροτερεύουν ακόμα περισσότερο. Είμαστε έρμαιοι των εμπειριών μας, χωρίς αυτές να αποτελούν αντικειμενικά κριτήρια. Π.χ. απογοητεύτηκα από τα Continental που είχα πριν στο αμάξι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλά. Μπορεί να τους έκανα, χωρίς να το καταλάβω, χειρότερη χρήση από τα Bridgestone που είχα πιο παλιά ή να τα είχα αφήσει περισσότερο εκτεθειμένα στον ήλιο. Μπορεί το συγκεκριμένο μοντέλο να μην ήταν κατάλληλο για τη χρήση που έκανα και όλα τα άλλα της Continental να είναι άψογα. Παρ' όλα αυτά, πρέπει με τα ελάχιστα δεδομένα που έχω να πάρω μία απόφαση. Οπότε απέκλεισα αυτή τη μάρκα, όπως και τη Michelin και κοίταξα κριτικές, αμφίβολης αντικειμενικότητας, για άλλες μάρκες και τύπους. Ρώτησα και σε forum, οπότε κατέληξα σε Falken Sincera SN110. Θα κριθούν και αυτά, βάσει της ποιότητάς τους, αλλά και της χρήσης που θα τύχουν.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 23/10/2021 στις 12:06.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Εντάξει όχι κι επικίνδυνα τα χειμερινά λάστιχα στο ελληνικό καλοκαίρι....

    Υπερθερμαίνονται ναι και αυτό οδηγεί σε μεγαλύτερη και ταχύτερη φθορά. Και τότε γίνονται επικίνδυνα, αλλά αυτό δεν ισχύει με κάθε λάστιχο;

    Όπως και να έχει πάντως δεν θα έλεγα ότι ενδικνυνται, ειδικά για όσους ζουν στα πεδινά είναι πρακτικά άχρηστα. Ακόμα και τα 4 εποχών ίσως ειναι υπερβολή, καλύτερα ένα καλό βροχολάστιχο που θα είναι πιο αποτελεσματικό στην πλειοψηφία των χρήσεων.
    Στο βιτάρα ο πατέρας μου μια ζωή λάστιχα 50-50 βαζει περισσότερο για κίνηση σε βουνα και χωματοδρομους που πάει. Ποτέ δεν αντιμετώπισε πρόβλημα ουτε σε χωματόδρομο ουτε σε χιόνια. Όσες φορες κινδύνεψε ήταν λόγω φθοράς και μόνο.

    Αλλά αυτό με τους εμπόρους που μπορεί να τα φέρνουν από το εξωτερικό με χειμερινά δεν το είχα σκεφτεί ποτέ!

  8. #23
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Με μία σύντομη διαδικτυακή αναζήτηση διάβασα ότι τα χειμερινά λάστιχα έχουν χειρότερη πλευρική και διαμήκη πρόσφυση το καλοκαίρι, σε σχέση με τα καλοκαιρινά λάστιχα, φθείρονται πολύ πιο γρήγορα (60% !) και έχουν αυξημένη τριβή κύλισης, οπότε αυξάνουν την κατανάλωση καυσίμου.

    https://www.continental-tyres.co.uk/...yres-in-summer
    https://www.lesschwab.com/article/4-...gh-summer.html
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #24
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Έκανες διαδικτυακή έρευνα για το αυτονόητο;

  10. #25
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Έκανες διαδικτυακή έρευνα για το αυτονόητο;
    Ήθελα να συμπληρώσω τις γνώσεις μου σε κάτι που δεν ήξερα ακριβώς. Τώρα έχω λίγο καλύτερη εικόνα, αν και θα μου άρεσε να ήξερα ακόμα περισσότερα πάνω στο θέμα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #26
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δεν ορκίζομαι για όλα, αλλά είχαν αυτή την παράξενη σχεδίαση βέλους με τις τριχοειδεις αυλακώσεις, που έχουν πολλά χειμερινά. Μάλιστα τα είδα σε διάφορα αμάξια τόσο πολλές φορές το καλοκαίρι, που σε κάποιες περιπτώσεις σταμάτησα και διάβασα τον τύπο του ελαστικού, το έψαξα στο διαδίκτυο και είδα χαρακτηρισμό χειμερινού ελαστικού.
    Πάντως τα crossclimate είναι summer tyre (αυτό έλεγε η μισελεν όταν το παρουσίασε) απλά έχει σήμανση κ για χιόνι.
    Θεωρείται κ all season λάστιχο λόγω του χιονιού κ δεν χρειάζεται να βγάλεις κατά τους χειμερινούς μήνες στις χώρες όπου το χειμερινό είναι υποχρεωτικό από Νοέμβριο? Δεν θυμάμαι ακριβώς...

    Πάντως υπάρχουν πολλά τεστ για πολλές μάρκες κ σε ότι διαστάσεις θέλετε.
    Μελετατε κ αποφασίζετε μετά.
    Αυτό που κάποιος θα ξέρει τις αναγκεςυ του καθενός κ πως θα ανταποκριθεί το λάστιχο δεν παίζει...
    Ride(s) the wind of change...

  12. #27
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Μάλλον είναι 4 εποχών. Χειμερινά άμα βάλεις εδώ καλοκαίρι θα διαλυθούν, αν δεν σκοτωθείς.

    Μικε μου τα χαλάς. Βάζω μισελεν κ continental αρκετά χρόνια. Το μισελεν είναι μαλακό, φθείρεται, ενίοτε κάνει κ ρωγμές/σπασίματα στο προφίλ, αλλά δε θα σε προδώσει.

    Τυχαίο είναι που ότι πούλμαν ή φορτηγό βλέπω φοράει μισελεν;

    Μόνο με το συγκεκριμένο μοντέλο έχω μια επιφύλαξη επειδή δεν τα έχω ξανά βάλει.

    Τα continental (έχω βάλει όλα τα premium contact εκτός του 6) είναι σκληρά αλλά όταν ζεσταθουν είναι οκ. Επίσης αργούν να φθαρουν.
    ακριβως για τους λογους που ανεφερες δεν θα πληρωνα για να τα βαλω... δεν ειναι κακα λαστιχα, αλλα για τις ελληνικες συνθηκες υπαρχουν ενα σωρο αλλα πιο ανθεκτικα..

    τωρα οσον αφορα αυτο που λες για τα φορτηγα, εκει δε μπορεις να κανεις συγκριση, ειναι εντελως αλλη κατηγορια.. εκει οντως η μισελεν εχει οτι πιο κορυφαιο παιζει στην αγορα!

    μισελεν παντως ευχαριστως θα πληρωνα για το μηχανακι μου...

  13. #28
    Παντος παιδια να ξερετε οτι καλο λαστιχο και σε λογικες τιμες ειναι και τα Barum Bravuris 5 , τα φοραω χρονια και δεν ειχα ποτε προβλημα σε δυο αμαξια.
    Απλα παλια ηταν το Bravuris 4 και τωρα το 5 , εχουν και 4 αυλακώσεις και τα νερα φευγουν ευκολα
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Παντος παιδια να ξερετε οτι καλο λαστιχο και σε λογικες τιμες ειναι και τα Barum Bravuris 5 , τα φοραω χρονια και δεν ειχα ποτε προβλημα σε δυο αμαξια.
    Απλα παλια ηταν το Bravuris 4 και τωρα το 5 , εχουν και 4 αυλακώσεις και τα νερα φευγουν ευκολα

    Τελειο είναι!!!

  15. #30
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Πάντως τα crossclimate είναι summer tyre (αυτό έλεγε η μισελεν όταν το παρουσίασε) απλά έχει σήμανση κ για χιόνι.
    Θεωρείται κ all season λάστιχο λόγω του χιονιού κ δεν χρειάζεται να βγάλεις κατά τους χειμερινούς μήνες στις χώρες όπου το χειμερινό είναι υποχρεωτικό από Νοέμβριο? Δεν θυμάμαι ακριβώς...

    Πάντως υπάρχουν πολλά τεστ για πολλές μάρκες κ σε ότι διαστάσεις θέλετε.
    Μελετατε κ αποφασίζετε μετά.
    Αυτό που κάποιος θα ξέρει τις αναγκεςυ του καθενός κ πως θα ανταποκριθεί το λάστιχο δεν παίζει...
    Τα crossclimate τα έχω τώρα σχεδόν τέσσερα χρόνια στο Λουξεμβούργο, και πάει και σε χιόνι αξιοπρεπέστατα, με την ανάλογη προσοχή φυσικά.
    Από τη στιγμή που έχουν πάνω τη σήμανση του χιονιού για την τροχαία αυτό αρκεί.

    Δεν ξέρω πότε πρωτοπαρουσιάστηκε και τι ήταν τότε αλλά δεν θεωρείται summer tyre σήμερα

    https://www.tyrereviews.com/Tyre/Mic...sClimate-2.htm

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λαστιχα και συναγερμος για ΧΤ
    από nikos283 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2004, 09:04
  2. λαστιχα για cbr400-RR
    από PALADIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 18:29
  3. Τα φώτα σας.. (χωμάτινα λάστιχα)
    από wizard στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 14:04
  4. Μόλις άλλαξα λάστιχα
    από swtos στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 12:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF