Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 102

Θέμα: Captain Haddock

  1. #1

    Captain Haddock

    Πρέπει να ήταν το καλοκαίρι του '77 ή '78. Μια γαλλίδα τουρίστρια, κοιτώντας τον πατέρα μου (που τότε είχε ακόμα μαύρα γένια) είπε με τη χαρακτηριστική προφορά των γάλλων στα αγγλικά:

    "Mon Capitain, you look exactly like Captain Haddock of Tin-Tin"

    Έπεσε το σχετικό γέλιο και έκτοτε η παρομοίωση έμεινε σαν εσωτερικό οικογενειακό αστείο, από τη μεριά μου σαν συνεχές πείραγμα σε διάφορες στιγμές γέλιου αλλά και έντασης, από τη πλευρά της μητέρας μου επίσης σαν πείραγμα αλλά και με κάποια δόση ζήλιας «για εκείνο το τσουλί που γλυκοκοίταζε τον άντρα της»....

    Τα χρόνια πέρασαν, το αστείο παρέμενε, ακόμα κι αν βγήκε η σύνταξη, ακόμα κι αν τα γένια έγιναν γκρίζα κι αν τα πολλά θαλασσινά ταξίδια αραίωσαν.

    Όταν γράφτηκα στο moto το θεώρησα σαν κάτι το αυτονόητο να υιοθετήσω αυτό το nickname, θυμάμαι μάλιστα ότι γέλασαν και οι δύο γονείς μου όταν τους το είπα. Ο πατέρας μου διαβάζοντας το φόρουμ είχε δει που με προσφωνείτε πολλοί «Καπετάνιο» και είχε κρυφογελάσει... είναι η ίδια προσφώνηση που είχαν γι' αυτόν οι φίλοι του.

    ...................................................................

    Ενάμισυ χρόνο πριν, 23 Ιουλίου του 2006, ο πατέρας μου έβγαινε από ένα σκάφος, αισθάνθηκε να μην πατάει γερά στα πόδια του. Νοσοκομεία, εξετάσεις και, για πρώτη φορά στη ζωή μου άκουγα σε πρώτο, άμεσο χρόνο τη λέξη «καρκίνος», το βάρος έπεφτε σ’ εμένα πλέον.
    Είδα και τη μαγνητική τομογραφία, είδα το τέρας φωλιασμένο μέσα στον εγκέφαλο να τον κατατρώει σιγά-σιγά, άκουσα το «είναι πολύ δύσκολη περίπτωση», «κακοήθης», «μη εγχειρήσιμος», «δε γίνεται τίποτα», και το χειρότερο όλων «φροντίστε να έχει μια ποιότητα ζωής».

    Κατάλαβα και γύρισα στο θάλαμο προσπαθώντας να φορέσω το χαμόγελο του «όλα θα πάνε καλά, μην ανησυχείς, δεν είναι τίποτα, τόσες φουρτούνες πέρασες, θα περάσει κι αυτή».

    Έξι μήνες ήταν η πρόβλεψη. Έξι δύσκολοι μήνες, με μια ζωή να ανατρέπεται απ’ όλες τις απόψεις, με τη μυρωδιά του νοσοκομείου, των φαρμάκων να έχει ποτίσει μέσα μου. Έξι μήνες να βλέπεις την κατάρρευση ενός ανθρώπου που, το ίδιο καλοκαίρι στα 75 χρόνια του, ήταν κυβερνήτης σε σκάφος στην ιστιοπλοϊκή ρεγκάτα της Πρέβεζας στα πλαίσια της Ναυτικής Εβδομάδας.

    Με παρακάλεσε να «επιταχύνω» τα πράγματα, «θέλω αξιοπρέπεια, να πεθάνω όρθιος σα δέντρο κι όχι έτσι» μου είπε. Του εξήγησα.... κατάλαβε, έκανα ό,τι μπορούσα.

    Πέρασαν οι έξι μήνες και ήρθε η 23η Ιανουαρίου 2007. Για άλλη μια φορά, για τελευταία υπήρξε συνεπής στο ραντεβού του. Σαν σήμερα ένα χρόνο πριν, «σάλπαρε» και η μητέρα μου στερήθηκε τον για 50 χρόνια σύντροφό της κι εγώ στερήθηκα μεταξύ άλλων έναν συνομιλητή.

    ...............................................................................................

    Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον άνθρωπο που άφησε, αυτός και η γυναίκα που αγαπούσε, μια τυποποιημένη ζωή, μια καριέρα στη δικηγορία ή στη δημοσιογραφία για να ακολουθήσει το όνειρό του που ήταν η θάλασσα και μου χάρισε έτσι μια απίστευτη παιδική ηλικία, μοναδική σε βιώματα και εμπειρίες με ταξίδια σε όλα σχεδόν τα ελληνικά νησιά αλλά και αλλού.

    Ακολούθησε και το δεύτερό του όνειρο και έτσι μένει ακόμα κοντά μας, τρόπον τινά.

    Θα θυμάμαι πάντα τις μπύρες και τα ούζα που πίναμε τα απογέματα όταν πιάναμε λιμάνι, σχολιάζοντας αυτούς που πέρναγαν στην προκυμαία και καμαρώνοντας που πολύς κόσμος συνωστίζονταν στην πρύμνη να βγάλει φωτογραφία το «πειρατικό», θα κουβαλάω πάντα τις γνώσεις που μου μετέδωσες για τη θάλασσα, για τα βιβλία τις τέχνες και για τόσα άλλα.

    Θα θυμάμαι πάντα τους καυγάδες και τις διαφωνίες που είχαμε για τόσα ζητήματα.

    Θα θυμάμαι πάντα τους τόσους πολλούς ανθρώπους που εξ' αιτίας σου/σας γνώρισα, τον Νικ, την Κάρεν, τον Άλλαν, τη Σαντάλ, τη Ντενίζ, τον Φιλ, την Έλεν, τον Ίαν, την Κατίνκα, τη Βερένα, τους «Mr. & Mrs Bouri», τον Χενκ, την Έστερ, τη ταβέρνα του Μάρκου στη Σύμη και τη Ρεγγίνα «ο μπαμπας μου είναι φυλακή» στο Μεγανήσι, τον τρελό «το βαποοοόρι έρχεται» στην Ερμιόνη, την Ύδρα επί εποχής Λαγουδέρας και τον Πόρο επί εποχής Σκορπιού...
    Την ταβέρνα της Τασίας πριν γίνει γνωστή και το μπαράκι "Captain's Cabin" στο Φισκάρδο

    Θα θυμάμαι πάντα το λιμάνι του Γέρακα στην Πελοπόννησο και το αντίστοιχο διήγημα του Καρκαβίτσα που μου έδωσες να διαβάσω, το νυχτερινό διάπλου της διώρυγας Κορίνθου με τα φλας να αστράφτουν πάνω στη γέφυρα αλλά και τα νυχτερινά περάσματα του Ευρίπου....

    Θα θυμάμαι πάντα το βλέμμα σου όταν ανέβηκες στη μηχανή μου το Πάσχα του 2006 και θα μετανιώνω που δεν στην έδωσα να κάνεις λίγα μέτρα.



    Ευχαριστώ για όλα Καπετάνιε.





    Captain Haddocks, junior and senior στη γέφυρα του ιστιοφόρου «Ανδρομέδα» κάπου στο Ιόνιο Πέλαγος, στα τέλη της δεκαετίας του '70


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc04093_1.jpg 
Προβολές:	2078 
Μέγεθος:	80,5 KB 
ID:	117988
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  2. #2
    BMW+KTM = GS 1450 EXC-F Το avatar του/της Nik0s
    Εγγραφή
    25/05/2004
    Μηνύματα
    3.596



    No comment...
    - So, what do you do for a living ?
    - I'm into murders and executions.
    - I'm sorry ?
    - I said, I'm into mergers and acquisitions.

    Patrick Bateman
    -------------------------------------
    Bikepics Photo Album
    Ινδία: Δύο εβδομάδες στο Rajasthan

  3. #3

  4. #4
    Καραμελος Το avatar του/της kalesin
    Εγγραφή
    30/09/2005
    Μηνύματα
    1.083
    ποσα κ ποσα συγκινησιακα μοιρολογια περι αναπαυσεως κ υστεροφημιας θα μπορουσα να γραψω..

    ομως ουτε στο δικο σου στυλ ειναι, ουτε στο Καπετανιου. Κ σιγουρα ουτε κ στο δικο μου

    Γι αυτο, σταξε του ενα ουζο στη θαλασσα, πιες κ εσυ αλλο ενα κ πειτε τα.
    Οπως τα λεγατε.
    Ετσι κ αλλιως ειναι διπλα σου κ σε ακουει παντα



  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Ηλία είμαι ακόμα πολύ μικρός για να γράψω ένα σοφό σχόλιο ή ευχή περί του θέματος.

    Σε ευχαριστώ πολύ που διαβάζοντας το κείμενο σου μου έρχονταν στο μυαλό οι θύμισες όλων όσων έχω ζήσει με τον πατέρα μου και ελπίζω να συνεχίσω να ζώ για πολλά χρόνια ακόμη...

  6. #6
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    δυστυχώς μόνο όταν φύγουν , καταλαβαίνουμε πόσο μας λείπουν και μας ολοκληρώνουν.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  7. #7
    Σκαρίμπας, Μαγκλής, Βλάχος και Καρκαβίτσας όλα σ' ένα . .



    Αδερφέ, ο πατέρας σου τα κατάφερε περίφημα.




  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.177
    Καπετάνιε ευχαριστω που μοιράστηκες αυτη την ιστορία μαζί μας.

    Εχω κι εγω μια πολύ παρόμοια ιστορία με τον πατέρα μου...μέχρι και σε λεπτομέρειες.

    Τωρα εχω τις 2 BMW που ηταν δικές του, τις εχω ξαναφτιάξει και τον θυμάμαι συνέχεια.

    Ετσι εχω στο μυαλό μου μια ωραία εικόνα, να καβαλάει τη μηχανή και να μην καταλαβαινει τίποτα.

    Καβαλούσε την 750 μεχρι τα 72 του, που τον εριξε η καταραμένη αρρώστεια.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    της γειτονιας σας Το avatar του/της BELZEBOYLIS
    Εγγραφή
    09/11/2005
    Μηνύματα
    872
    Καπετανιε να ζήσεις να τους θυμάσαι !! Είσαι πολύ τυχερός που τους είχες γονείς και αυτοί που σε είχαν γιό !!!!!



  10. #10
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

  11. #11
    Ναι είσαι πάντα καλά Καπετάνιε !


  12. #12
    Όμορφη και γεμάτη ζωή είχε ο πατέρας σου Ηλία.
    Θα μπορούσε να την χαρεί ακόμα λίγα χρόνια, αλλά τουλάχιστον δεν την σπατάλησε.

    Μακάρι να έχει θάλασσα εκεί που ξεκουράζεται.....
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #13
    Ασχετο μελος Το avatar του/της Druuna
    Εγγραφή
    06/03/2005
    Μηνύματα
    470
    Μπορει να πεταξε για την" κοιλαδα του Ιναχου", εκει στον ¨"καμπο με τα ονειρα¨",αλλα ειναι παντα διπλα σου..........
    victi vincimus.....


    Το δεντρο για να φτανει μεχρι τον ουρανο πρεπει να εχει ριζες στην κολαση........

    Nietzsche


  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.989
    Ηλια να εισαι καλα,να τον θυμασαι και να τον θαυμαζεις...

  15. #15
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Δεν μού'ρχεται να γράψω κάτι ρε Ηλία...δε μού'ρχεται.Εκτός από έναν κόμπο στο στήθος...
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Captain Haddock
    από LINA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2006, 12:17
  2. Crs-k & Cpt.Haddock .............
    από arxaios στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 113
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2006, 00:32
  3. Cpt. Haddock?
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2006, 21:16
  4. Μία μπύρα για τον Captain
    από makis206 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2005, 09:02
  5. Cpt. Haddock were r u?
    από LINA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2005, 15:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF