Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 23 από 23

Θέμα: Πρώτο σου track-day;

  1. #16
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Όταν διάβασα το παρόν κόλλησα σε αυτή τη φράση και ήξερα ότι θα έρθει η ώρα να ρωτήσω. Ε, έπεσε το μάτι μου και σε ένα άλλο θρέδιον ( http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129276 ) οπότε πλέον ήρθε η ώρα. Τί εστί φυσική γραμμή? Τί εννοώ: Ο blade αναφέρει τη φράση στα πλαίσια βλάβης της μοτοσυκλέτας λέγοντας πως πρέπει να κινηθούμε εκτός αυτής. Το θρεντάκι το άλλο αναφέρεται σε ατύχημα εντός πίστας όπου κουβεντιάστηκε το ποιός έφταιγε. Εγώ ρωτάω από πλευράς οδηγικής συμπεριφοράς. Σαφώς και είναι άλλο πράγμα ο αγώνας κι άλλο πράγμα το track day. Αλλά ποιό είναι το etiquette που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος ο οποίος μπαίνει για πρώτη φορά πίστα ώστε να μη σπάσει και τα νεύρα των άλλων και να μη σπάσουν και τα δικά του και μετανιώσει την ώρα και τη στιγμή που πάτησε τη ρόδα του εκεί μέσα? Πρώτη φορά είναι λογικό (κατ'εμέ) να είναι κάποιος χεσμένος και να πηγαίνει αργά. Πολύ αργά. Τί γραμμή κρατάει? Όποια του καπνίσει? Σαφώς και δε θα πηγαίνει δεξιά με αλάρμ λες και του έχει κοπεί καμιά ντίζα, αλλά δε νομίζω να είναι αποδεκτό το να εκμεταλλέυεται όλο το πλάτος της πίστας για να κρατάει την ιδανική κατ'αυτόν γραμμή πηγαίνοντας με ρυθμούς "καροτσέρη καροτσέρη ασ'το καμουτσίκι απ'το χέρι". Επίσης στο θρεντ που παρέθεσα, διάβασα ότι στις ευθείες μένουμε αριστερά και προσπερνάμε από δεξιά Ισχύει αυτό? Κι αν ισχύει, ο άργουλας τί κάνει? Σε κάθε στροφή της οποίας η έξοδός τον οδηγεί στη δεξιά πλευρά μιας κάποιας ευθείας, αυτός, μην ξέροντας τί γίνεται πίσω του, μόλις βγει στην ευθεία το κόβει αριστερά για να αφήσει χωρο δεξιά να τον περάσει ο γρήγορος? Έχοντας πάντα κατά νου ότι κι ο γρήγορος θυμάται τον κανονισμό κι αποκλείεται να διανοηθεί εκείνη τη στιγμή να κάνει προσπέραση από αριστερά και γίνει το μπουμ την ώρα που "αλλάζει λωρίδα" ο αργός. Το τυπικό "ο μπροστά κάνει ό,τι θέλει, κι ο από πίσω πρέπει να έχει το νου του" νομίζω ότι σαφώς έχει και κάποια όρια. Αλλά και πέραν αυτού, νομίζω το θέμα δεν είναι μόνο να μη σαβουριαστούμε ή να μη μας δείξουν μαύρη σημαία, αλλά και να μη φάμε τα μουστάκια μας με 5-6 άτομα που τους σπάσαμε τα @@ όταν τελειώσει το session και βγούμε στα πιτς. (Λέω να ξαναμπώ σε κανά 3ωρο. Κάπου εκεί υπολογίζω ότι ανάμεσα στις χριστοπαναγίες και στα "κατσε σπίτι σου κουλομαρία" μπορεί να έχει παίξει και καμιά απάντηση)
    1. Οι νέοι μπαίνουν με τους αρχάριους. Δεν θα μπεί ένας που γυρίζει πχ στα Μεγαρα στο 1.50 μ' εναν που γυρίζει στο 1.10.. Όχι οτι κινδυνεύει ο αρχάριος αλλά θα τρομάξει. 2. Αν ξέρει ο αρχάριος τι θέλει να κάνει στην πίστα, τότε οι γραμμές είναι αυτές που του επιτρέπουν να δοκιμάσει αυτά που θέλει.. 3. Οι προσπεράσεις γίνονται από εκεί που έχεις χώρο αρκει ν' αφήνεις χώρο στον άλλο. ΟΧΙ μέσα στις στροφές πάντως. (αυτό με το αριστερά είναι για την ευθεία στα Μεγαρα, μεταξύ Κ5-Κ6) 4. Ο μπροστά όντως κανει ότι θέλει κι ο πισω έχει το νου του. Συνήθως τον προσπερνά όμως και γίνεται πρώτος (και συνήθως άφαντος). Γενικά μην αγχώνεστε.. Μπείτε μέσα την πρώτη φορά και δείτε τι παίζει. Θα σας αρέσει..
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Τί εστί φυσική γραμμή?
    Φυσική γραμμή στην πίστα, είναι αυτή που σου επιτρέπει να έχεις περισσότερη ώρα ανοικτό το γκάζι.
    Εκτός ειδικών περιπτώσεων εκμεταλλεύεσαι όλο το πλάτος της πίστας. Πλησιάζεις τη στροφή από τέρμα έξω, κάνεις κορυφή τέρμα μέσα, και στην έξοδο αφήνεις το μηχανάκι να πάει τέρμα έξω. Έξω - μέσα - έξω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	33-race-line.gif 
Προβολές:	553 
Μέγεθος:	3,5 KB 
ID:	279374

    Το παραπάνω σχέδιο είναι για να καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ.

    Τί εννοώ:
    Αλλά ποιό είναι το etiquette που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος ο οποίος μπαίνει για πρώτη φορά πίστα ώστε να μη σπάσει και τα νεύρα των άλλων και να μη σπάσουν και τα δικά του και μετανιώσει την ώρα και τη στιγμή που πάτησε τη ρόδα του εκεί μέσα?
    Αργό γκρουπ, φυσικές γραμμές και όχι χάζεμα. Άλλο οδηγώ αργά γιατί τόσο μπορώ και άλλο μπήκα στην πίστα για να χαζεύω τα πουλάκια.

    δε νομίζω να είναι αποδεκτό το να εκμεταλλέυεται όλο το πλάτος της πίστας για να κρατάει την ιδανική κατ'αυτόν γραμμή πηγαίνοντας με ρυθμούς "καροτσέρη καροτσέρη ασ'το καμουτσίκι απ'το χέρι".
    Κι όμως. Όχι μόνο είναι αποδεκτό αλλά επιβάλλεται κιόλας! Μόνο έτσι θα είναι προβλέψιμος. Ακολουθώντας τη φυσική γραμμή.

    διάβασα ότι στις ευθείες μένουμε αριστερά και προσπερνάμε από δεξιά Ισχύει αυτό? Κι αν ισχύει, ο άργουλας τί κάνει?
    Στις ευθείες, μένουμε αριστερά όταν η στροφή που ακολουθεί είναι δεξιά και αντίθετα όταν η πρώτη στροφή είναι αριστερή. Κι αυτό ισχύει για όλους. Αργούς και μη.

    Για τα υπόλοιπα ισχύει αυτό που γράψαμε ήδη παραπάνω.

    Για να μειωθεί η πιθανότητα ατυχήματος πρέπει να κινούμαστε προβλέψιμα. Ακολουθούμε τη φυσική γραμμή, φρενάρουμε* πριν τη στροφή και επιταχύνουμε* κατά την έξοδο. Δε χαζεύουμε.

    *Στην "ποσότητα" που μπορούμε
    Τελευταία τροποποίηση από Bladerunner; 16/01/2013 στις 15:17. Αιτία: Διευκρίνηση για το πού στεκόμαστε στις ευθείες/
    Think faster than you ride

  3. #18
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    ...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    ...

    Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ και τους δύο

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/01/2013
    Μηνύματα
    7
    ...Γράφω λοιπόν και εγώ με τη σειρά μου την εμπειρία μου... για την ημέρα εκεινη... που η καρώ σημαία κυμάτιζε για μένα που ήμουν εγώ ο πρωταγωνιστής του ονείρου μου...Ετσι για να τα θυμηθώ ξανά..να παροτρύνω και άλλους να το ζήσουν..και να προσδοκώ με μεγαλύτερη λαχτάρα την επόμενη φορά...σαν ενα μικρό παιδί που αποκτά ενα καινούριο παιχνίδι...
    Φτάνοντας στην πίστα.. τα συναισθήματα πλημμυρίζουν απ τις σκέψεις και είναι ανάμεικτα, χαράς άγχους, φόβου, αγωνίας, ικανοποίησης..
    Μετά την συμπλήρωση των απαραίτητων εγγράφων και τους ελέγχους της μοτοσυκλέτας έρχεται η μαγική στιγμή που σφίγγει το λουρί του κράνους, κλείνουν τα φερμουάρ, η μοτοσυκλέτα παίρνει μπρος.. ο θόρυβος της ακούγεται διαφορετικός τώρα.. οι χτύποι της καρδιάς, σου υπενθυμίζουν τον κίνδυνο.. σκέφτεσαι ανθρώπους που αγαπάς.. ευχάριστες στιγμές.. την πτώση.. η πύλη ανοίγει το όνειρο γίνεται πραγματικότητα μπαίνω στην πίστα!!!!! βάζοντας τη δεύτερη σχέση στο σασμάν συνειδητοποιείς οτι η μοτοσυκλέτα συμπεριφέρεται λιγο περίεργα..μα ναι ειναι απο την χαμηλή πίεση των ελαστικών, φοβίζει λιγο στην αρχη αλλα συνηθίζεται. Το μυαλό εχει καθαρίσει πλέον απο άχρηστες σκέψεις, σκεφτεται μόνο γραμμές, άνοιγμα γκαζιού, την χάραξη της πίστας, τη θέση του σώματος και γεμίζει αδρεναλίνη και ενδορφίνες..ναι ειναι απόλαυση!!! Το ένα session διαδέχεται το άλλο, ο ρυθμός ολοένα αυξάνεται, το ηθικό επίσης, περνάω απο τις κερκίδες χωρίς να σκέφτομαι.. με αυτοπεποίθηση που θα ζήλευε κ ο Rossi!! εχω βρεί πλεον τις ιδανικές ταχύτητες που χρειάζεται η μοτοσυκλέτα μου (FZ6) σε όλα τα σημεία της πίστας διορθώνω συνεχώς τις γραμμές μου ανοίγοντας ολοένα νωρίτερα και περισσότερο γκαζι!!! βγαζω γλώσσα σε πτώσεις και νοσοκομεία και προσπερνώ μοτοσυκλέτες μεγαλύτερου κυβισμού!!!!!!! και με περναν άλλες με μικρότερη ιπποδύναμη!!! ένας μύθος καταρρίπτεται..1000αρια σούπερ σπορτ που με φόβιζαν δεν με προλαβαίνουν και με περνάν κτμ 690 motard!! άλλες μοτοσυκλέτες φοβόμουν και νίκησα και 'άλλες που ''σνόμπαρα'' δεν τις βλέπω καν!! στην πραγματικότητα βέβαια είμαι σε γκρουπ αρχάριων αλλά δεν με ένοιαζε έμπαινα πρώτη φορά σε πίστα, τι κ αν είναι άλλοι πιο γρήγοροι? εξάλλου πάντα κάποιος θα είναι.. εγώ το κατά ευχαριστήθηκα!!! αισθανόμουν οτι έλεγχα περισσότερο την μοτοσικλέτα μου, οτι την καταλάβαινα περισσότερο και οτι η εξέλιξη μου γύρο με τον γύρο ήταν δραματικά γρήγορη!!! ίσως και όχι.. αλλά εγώ πάλι υπέροχα ένιωθα!! πηγαίνοντας το βράδυ σπίτι έπιανα τον εαυτό μου να τα να σκέφτεται στιγμιότυπα και να χαμογελάει...ηταν το event που διοργανώθηκε για μένα!! που ήμουν ένας απο τους πρωταγωνιστές του, που δοκίμασα, πειραματίστηκα, με τη μοτοσυκλέτα μου σ ενα χώρο με ασφάλεια...αλήθεια γιατι σκεφτόμουν τόσο την πτώση? αφού ήμουν πολύ πιο ασφαλής στον χώρο εκείνο χωρις αυτοκίνητα, χιλιάδες αστάθμητους παράγοντες του δρόμου καιι...αχρείαστο αλλα με το ασθενοφόρο δίπλα μου γιατί μέχρι να έρθει σε επίδαυρο και αλλες περιοχές που συχνάζουν μοτοσυκλετιστές για γρήγορη οδήγηση..κλαφτα..ο χρόνος διαστέλλεται πολύ σε τέτοιες περιπτώσεις.. και τελικά περισσότερες ειναι οι πιθανότητες σοβαρού ατυχήματος σε γκρούπ γρήγορων παρά αρχάριων οδηγών και ακόμα περισσότερες στο δρόμο! Εν κατακλείδι, αν αγαπάς την μοτοσυκλέτα και την γρήγορη οδήγηση η πίστα ειναι μονόδρομος για να το ευχαριστηθείς και να ζήσεις το όνειρο σου με τη μέγιστη ασφάλεια.. γιατί.. ''δεν βγαίνουνε τα όνειρα σε πλειστηριασμό''.... ούτε και η ζωή μας..και πόσο μάλλον... τα όνειρα των παιδιών μας..
    Πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα σε όλους..!

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2013
    Μηνύματα
    6
    επισης ειναι αληθεια πως αμα γινει καποιο ατυχημα στην πιστα με καποια μοτοσυκλετα οι υπολυποι δεν επιτρεπετε να σταματησουν?

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Chris@ Προβολή μηνύματος
    ...!



  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Samick Προβολή μηνύματος
    επισης ειναι αληθεια πως αμα γινει καποιο ατυχημα στην πιστα με καποια μοτοσυκλετα οι υπολυποι δεν επιτρεπετε να σταματησουν?
    Ναι. Θα φροντίσει η οργάνωση γι αυτό.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Chris@ Προβολή μηνύματος
    ...Γράφω λοιπόν και εγώ με τη σειρά μου την εμπειρία μου...
    Και ξέρεις, ε; Η οδήγηση στην πίστα είναι σαν το σεξ. Ναι μεν δε ξεχνάς ποτέ την πρώτη φορά, αλλά κάθε φορά που πηγαίνεις το απολαμβάνεις και περισσότερο από την προηγούμενη!

    Καλώς ήρθες.
    Think faster than you ride

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/06/2010
    Μηνύματα
    173
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Chris@ Προβολή μηνύματος
    .. γιατί.. ''δεν βγαίνουνε τα όνειρα σε πλειστηριασμό''.... ούτε και η ζωή μας..και πόσο μάλλον... τα όνειρα των παιδιών μας..
    απλα respect ...και ζηλευω που οταν ημουν αθηνα δεν ειχα το μυαλο και τωρα που ειμαι στο νησι δεν εχω τα λεφτα ( για μυαλο δεν ξερω ακομα)

    απο την αλλη δυστηχως οσοι ειναι μακρια απο μεγαρα-σερρες..ειναι πολυ δυσκολο να βρεθουν εκει με αποτελεσμα να κανουν πιστα τον δημ.δρομο
    οι 4 ροδες μεταφερουν το κορμι....

    οι 2 ροδες ταξιδευουν την ψυχη....

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Prive Track Day @ Μεγαρα - Κυριακη 24/4
    από SF στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2005, 23:32
  2. track day
    από idi στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2005, 11:11
  3. Track Days 30/3
    από BAD BOY στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2005, 04:39
  4. Track Day 19-20 Μαρτίου
    από Noela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2005, 15:22
  5. Track day στα Μέγαρα
    από Μήτσος1 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2005, 20:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF