Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 44

Θέμα: Honda cb400N! xreiazomai thn empeiria sas!

  1. #1

    Honda cb400N! xreiazomai thn empeiria sas!

    Γεια χαρα!!!
    Ο πατερας μου εχει ενα cb400Ν... Λοιπον αυτην την μοτοσυκλετα την ειχε αφησει για να παρει σκουτερ και παπι για να τον βοηθουν στισ καθημερινεσ δουλειες.....το μετανιωσε ομως (καλα εκανε) και αποφασισαμε να την φτιαξουμε...
    Λεω να την ''φτιαξουμε'' γτ η μηχανη ηταν αρκετα χρονια αχρησιμοποιητη και του ειχε παρουσιαστει και ενα προβληματακι, ενας ακομα λογος που την αφησε... Τελοσπαντων, η μηχανη ηταν φυλαγμενη σε γκαραζ και σκεπασμενη....
    Εχουμε αρχισει λοιπον..... βγαλαμε την σελα και το ντεποζιτο... στο ντεποζιτο, αφου αφησαμε μονο λιγη βενζινη μεσα του ριξαμε μια αλυσιδα και το κουναμε που και που για να φυγει η σκουρια. σημερα εβαλα σε ενα κυπελο πετρελαιο και αφου καθαριζα με πινελο ενα ενα τα μερη της μοτοσυκλετας τα σκουπιζα μετα. καθαρισε πολυ καλα!
    Μεχρι τωρα αυτα εχουμε κανει... θα ηθελα λοιπον την γνωμη σας ως εμπειροι να μου πειτε εαν θα πρεπει να εχω ελπιδες οτι θα ζωντανεψει ο κινητηρας του (θα τον παμε σε μηχανικο, εννοειται). Γουσταρω πολυ τις μοτοσυκλετες και ισως την παρω εγω καποια μερα! το επομενο βημα που σκεπτομαστε να κανουμε ειναι να βγαλουμε τους τροχους και να καθαρισουμε αμορτισερ, δισκοφρενα κλπ........
    Σας παρακαλω γραψτε! θα περιμενω με ανυπομονισια!

  2. #2
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    τι ακριβως θες να μαθεις και που εχετε κολλησει?

    να ξερεις παντως, ΟΛΑ γινονται...

  3. #3
    σορρυ εαν δεν εξηγησα καλα...
    θα ηθελα να μαθω εαν αξιζει αυτο που κανουμε και εαν θα μπορεσει να λειτουργησει παλι αλλα αφου μου λες ολα γινονται
    δεν εχουμε κολλησει καπου, απλα θα ηθελα την γνωμη σας εαν ειναι σωστα αυτα που κανουμε,
    η τι θα πρεπει να κανουμε μετα κλπ...

  4. #4
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mitsoskr
    σορρυ εαν δεν εξηγησα καλα...
    θα ηθελα να μαθω εαν αξιζει αυτο που κανουμε και εαν θα μπορεσει να λειτουργησει παλι αλλα αφου μου λες ολα γινονται
    δεν εχουμε κολλησει καπου, απλα θα ηθελα την γνωμη σας εαν ειναι σωστα αυτα που κανουμε,
    η τι θα πρεπει να κανουμε μετα κλπ...


    το οτι θα μπορεσει να λειτουργισει ειναι σιγουρο αν ασχοληθητε...

    το αν αξιζει ειναι κατι που θα το κρινετε εσεις...

    αν σας αρεσει και θελετε να το δειτε παλι σαν καινουριο να περιμενει την βολτα του τοτε αξιζει...
    απλα θα χρειαστει πολυς ελευθερος χρονος,και χρημα, αν δεν κανεται συντηριση και γενικο λυσιμο/δεσιμο μονοι σας...

  5. #5
    ok ευχαριστω... το γενικο λυσιμο (και ολικο καθαρισμα) θα το κανουμε εμεις. Τον κινηρα δεν θα πειραξουμε, θα τον παμε σε μηχανικο!
    Εαν εχουν περασει 25 χρονια δεν θεωρειται αντικα μια μοτοσυκλετα? αυτο ειναι του '81 νομιζω!

  6. #6
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Περα απο τα θεματακια που πιθανον εχουν προκυψει με την ακινησια, τι προβλημα εχει η μηχανη;
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  7. #7
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mitsoskr
    ok ευχαριστω... το γενικο λυσιμο (και ολικο καθαρισμα) θα το κανουμε εμεις. Τον κινηρα δεν θα πειραξουμε, θα τον παμε σε μηχανικο!
    Εαν εχουν περασει 25 χρονια δεν θεωρειται αντικα μια μοτοσυκλετα? αυτο ειναι του '81 νομιζω!


    μια μοτοσυκλετα θεωρειτε κλασικη ,αν και δεν ειμαι σιγουρος, οταν εχουν περασει 30 χρονια απο την ημερομηνια κατασκευης της

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    μια μοτοσυκλετα θεωρειτε κλασικη ,αν και δεν ειμαι σιγουρος, οταν εχουν περασει 30 χρονια απο την ημερομηνια κατασκευης της
    25

    http://www.filpafederation.gr/karta.php

  9. #9
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
    25

    http://www.filpafederation.gr/karta.php


    δε παλευεσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Περα απο τα θεματακια που πιθανον εχουν προκυψει με την ακινησια, τι προβλημα εχει η μηχανη;

    ακομα δεν ξερουμε, αυριο μεθαυριο θα δοκιμασουμε μια καινουργια μπαταρια να δουμε εαν περνει μπρος...


  11. #11
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Περα απο τα θεματακια που πιθανον εχουν προκυψει με την ακινησια, τι προβλημα εχει η μηχανη;

    αμα εχει μεινει τοσο καιρο ακινητη εχει προβλημα στα παντα...


  12. #12
    καμια 10αρια χρονια νομιζω ειναι ακινητη... αλλα ειχε γραψει αρκετα χιλιομετρα πριν....


    ελπιζω να κανεις πλακα

  13. #13
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    μάλλον δεν καταλάβατε. Έγραψε πως ένας απο τους λόγους παροπλισμού από τον πατέρα του ήταν κάποιο μηχανικό πρόβλημα. Ε. τί πρόβλημα;
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  14. #14
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mitsoskr
    καμια 10αρια χρονια νομιζω ειναι ακινητη... αλλα ειχε γραψει αρκετα χιλιομετρα πριν....


    ελπιζω να κανεις πλακα

    οχι, δεν κανω πλακα,ολη η μηχανη θα θελει λυσιμο και δεσιμο απ'την αρχη...

    ολοι οι αξονες θα θελουν γρασαρισμα,ολες οι τσιμουχες αλλαγμα και πολλα αλλα...

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    οχι, δεν κανω πλακα,ολη η μηχανη θα θελει λυσιμο και δεσιμο απ'την αρχη...

    ολοι οι αξονες θα θελουν γρασαρισμα,ολες οι τσιμουχες αλλαγμα και πολλα αλλα...
    αυτα θα τα κανουμε, ο κινητηρας να δουλεψει!!!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. thn boitheia sas
    από speedyandreas στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2006, 19:15
  2. Thn Gnvmh Sas Gia To Beverly 250
    από karby στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2005, 19:45
  3. Thn Gnomh sas
    από Alkis750 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 14:03
  4. Thn kalhmera sas zhtw ...
    από KaTaNaS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2005, 19:21
  5. Zhtao thn gnomh sas gia frena
    από skor-billys στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2004, 02:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF