Σελίδα 12 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 27891011121314 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 203

Θέμα: ποτε Ξανα Shell

  1. #166
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Andreasnemea Προβολή μηνύματος
    Το 2-3ης φορες που απαντας χρειαζεται γιατι τοσες περιπου ειναι οι φορες που θα επιμενει ο πωλητης.. ετσι ειναι η διαδικασια μεχρι να φθασεις στα ορια τον πελατη και η να δυσανασχετηση η να πει αντε βαλε για να μην τον ζαλιζεις το οποιο θα γινει τις ποιο πολλες φορες..γενικα αυτο που κερδιζεις με την 97 η την 100 ειναι μονο ποιο πολυ δυναμη..ουτε χιλιομετρα βγαζεις παραπανω ουτε τπτ ισα ισα στα ποιο πολλα αυτοκινητα αναβει και το (τσεκ) λαμπακι για καυσαερια γιατι δεν διαβαζει σωστα ο κινητηρας-αισθητηρας λαμδα τα καυσαερια στα γερμανικη το κανει επι το πλειστον οπελ bmw κλτ καταρχην τα ποιο πολλα οχηματα το γραφει πισω η ταπα οτι περνουν βενζινα εως 95 οκτανια πχ απο 91-95 η απο 95-97 οταν περνει 100 τις ποιο πολλες φορες γραφει μονο το 100 στις μοτο δυστηχως η ταπα βενζινας δεν λεει κατι..
    Διαβαστε λοιπον τι λενε οι ταπες σας πρωτα απο ολα πισω και αν περνει το οχημα σας τετοια βενζινα!



    Ρε πατριώτη πλάκα μας κάνεις ,δηλαδή πιστεύεις όλοι κυκλοφοράμε μηχανάκια 10ετίας ?

  2. #167
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Ρε πατριώτη πλάκα μας κάνεις ,δηλαδή πιστεύεις όλοι κυκλοφοράμε μηχανάκια 10ετίας ?
    Έλα ντε. Στη 10ετία έχουν φύγει ήδη για απόσυρση.
    Life begins at 45°.

  3. #168
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    [/COLOR]

    Ρε πατριώτη πλάκα μας κάνεις ,δηλαδή πιστεύεις όλοι κυκλοφοράμε μηχανάκια 10ετίας ?
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  4. #169
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Αυτα τα ταγαρια, οι βελανιδοτραφεις λαοι του εξωτερικου που δεν εχουν 95, 97 & 100 αλλα ουτε και σπεσιαλ ντιζελ, πρεπει να ειναι για τα θηρια, και τα οχηματα τους να μην πηγαινουν μια...
    Quod me nutrit... me destruit.....

  5. #170
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Αυτα τα ταγαρια, οι βελανιδοτραφεις λαοι του εξωτερικου που δεν εχουν 95, 97 & 100 αλλα ουτε και σπεσιαλ ντιζελ, πρεπει να ειναι για τα θηρια, και τα οχηματα τους να μην πηγαινουν μια...
    Τουλάχιστον στην Ευρώπη (Γαλλια, βελγιο, γερμανια, ολλανδια, λουξ, που εχω βαλει) υπάρχει 95 & 98 σε βενζίνη και απλο και special diesel (Gazole αλλα γαλλικα).

    Για το diesel που εχω καποια εμπειρία, 120χιλ χιλιομετρα σε 26 μηνες, το απλο εχει διαφορά απο το special σε αποδοση χιλιομέτρων - περιπου στο 6-8% αλλα δεν παίνω και όρκο μιας και μετα τα 100χιλ χιλιομετρα φαίνεται να εχει αυξηθεί η κατανάλωση.

    Η εννοια 100αρα ειναι ελληνική μαρκετινίστικη πατέντα

    Τωρα βεβαια εσυ ίσως ξερεις κατι που δεν ξερω

  6. #171
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2017
    Μηνύματα
    126
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Τουλάχιστον στην Ευρώπη (Γαλλια, βελγιο, γερμανια, ολλανδια, λουξ, που εχω βαλει) υπάρχει 95 & 98 σε βενζίνη και απλο και special diesel (Gazole αλλα γαλλικα).

    Για το diesel που εχω καποια εμπειρία, 120χιλ χιλιομετρα σε 26 μηνες, το απλο εχει διαφορά απο το special σε αποδοση χιλιομέτρων - περιπου στο 6-8% αλλα δεν παίνω και όρκο μιας και μετα τα 100χιλ χιλιομετρα φαίνεται να εχει αυξηθεί η κατανάλωση.

    Η εννοια 100αρα ειναι ελληνική μαρκετινίστικη πατέντα

    Τωρα βεβαια εσυ ίσως ξερεις κατι που δεν ξερω
    Να σε ρωτησω κατι αφου μιλας απλα για πατεντα ελληνικη καταρχην θα μπορουσε οποιος ναναι να κανει μια καταγγελια και να λυθει το θεμα..περα απο αυτο μερικα αυτοκινητα που περνουν μονο 100 + οκτανια τι ακριβως θα ηταν το καυσιμο που θα εβαζαν στα πρατηρια και θα σου πω ενα απο αυτα που εχω δει με τα ματια μου το nissan skyline GT-R περνει καυσιμο 100+ μονο αυτος ο ανθρωπος τι πρεπει να κανει να το πεταξει στην ευρωπη η να ριχνει διαρκως ενησχητικα οκτανιων?

  7. #172
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Andreasnemea Προβολή μηνύματος
    Να σε ρωτησω κατι αφου μιλας απλα για πατεντα ελληνικη καταρχην θα μπορουσε οποιος ναναι να κανει μια καταγγελια και να λυθει το θεμα..περα απο αυτο μερικα αυτοκινητα που περνουν μονο 100 + οκτανια τι ακριβως θα ηταν το καυσιμο που θα εβαζαν στα πρατηρια και θα σου πω ενα απο αυτα που εχω δει με τα ματια μου το nissan skyline GT-R περνει καυσιμο 100+ μονο αυτος ο ανθρωπος τι πρεπει να κανει να το πεταξει στην ευρωπη η να ριχνει διαρκως ενησχητικα οκτανιων?
    Η λέξη "πατέντα" ίσως, λέω ίσως, να ειναι άστοχη και για μενα σημαίνει 2 πράγματα (οπως την εννοούσα τουλάχιστον):

    1) ειναι 98 αλλα την λεμε 100αρα για λόγους marketing (βεβαια VPower Racing την λενε στην ουσία και το ίδιο την λένε και στο εξωτερικό)
    ή
    2)για την Ελλάδα της βαζουν ειδικά πρόσθετα και την κανουν 100 οκτανίων
    αν θυμαμαι καλα παλια καποιος του χώρου μου ελεγε οτι το της BP οσο και της Shell ιδια ειναι η 98/100 οκτανίων και την φερνουν κατευθείαν απο το εξωτερικό και μαλιστα λόγο χαμηλης κίνησης και το οτι μενει καιρό σε δεξαμενές της βαζουν πρόσθετα για να της συντηρούν τα οκτανια) - ορκο δεν παίρνω

    ΑΛΛΑ εχε υπόψη σου οτι η SHELL με πρατήριο SHELL στο εξωτερικό ΔΕΝ δηλώνει κανένα καύσιμο στα 100 αλλα η VPower ειναι 98 οκτανίων

    Τωρα για τα αυτοκίνητα των 100+ οκτανίων που λες, άλλοι βαζουν και αιθανόλη με βενζίνη κλπ κλπ αλλα δεν ειμαι ειδικός επι του θέματος.

    Επίσης αναφορικά με τις καταγγελίες ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ

  8. #173
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    555
    Διαβάζω πολλά ενδιαφέροντα εδώ μέσα αλλά ας πω και εγώ τι πιστεύω.
    Την διαφορά στην ποιότητα βενζίνης την καταλαβαίνω μόνο σε μηχανάκια με αδύνατους κινητήρες. Σε innova που έγραψα 50κ χιλιόμετρα πάντα καταλάβαινα διαφορά με την v power ....όπως και πάντα καταλάβαινα αν το λάστιχο είχε 5 psi λιγοτερα!

  9. #174
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    σε shell μονο αμα δεν εχω αλλη επιλογη, λογω ρεζερβας η λογω αλτσχαιμερ που δεν θυμηθηκα να βαλω εγκαιρως βενζινη.

    διασκεδαζω με το πεισμα τους να μου βαλουν 100σταρα διοτι οι απαντησεις μου ειναι μονολεκτικες. ξεστομιζω μονο την λεξη "Απλη".

    διαλογος:

    Εγω. Απλη
    Πρατηριο. εχουμε στην ιδια τιμη 100αρα
    Ε. Απλη
    Π. εχουν ιδια τιμη σε συμφερει
    Ε. Απλη
    Π. μα γιατι αφου σας συμφερει (πιανει την μανικα της 100αρας)
    Ε. Απλη
    Π. εδω ολοι βαζουν 100αρα κι εσεις θα βαλετε μονο απλη; (εχει πιασει την μανικα και προχωραει προς το αμαξι/μοτο μου)
    Ε. Απλη
    Π. εχει πιο πολυ δυναμη και θα δειτε μεγαλη διαφορα στα χιλιομετρα ( πλησιαζει το ρεζερβουαρ)
    Ε. Απλη ( το ιδιο χαμογελαστος κι ανετος κανω ενα τακ και του κλεινω την ταπα)
    Π. μπλα μπλα (με την μανικα ακομα)
    Ε. Απλη

    ειναι πραγματικα διασκεδαστικο οσο κρατας μια σταση χαλαρη και δειχνεις οτι υπαρχει πιθανοτητα να σε πεισει ο πρατηριουχος, βεβαια εχω το χερι μου κοντα στην ταπα να του κοψω την φορα. οταν κοντοστεκεται τοτε ανοιγω την ταπα και λεω παλι "Απλη".

    μετα απο πολλη ωρα κι αφου καταλαβει το δουλεμα βαζει την Απλη. στην πληρωμη του λεω απορω με την υπομονη σου και φευγω γελωντας.

    Γιαννης

  10. #175
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2017
    Μηνύματα
    126
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Διαβάζω πολλά ενδιαφέροντα εδώ μέσα αλλά ας πω και εγώ τι πιστεύω.
    Την διαφορά στην ποιότητα βενζίνης την καταλαβαίνω μόνο σε μηχανάκια με αδύνατους κινητήρες. Σε innova που έγραψα 50κ χιλιόμετρα πάντα καταλάβαινα διαφορά με την v power ....όπως και πάντα καταλάβαινα αν το λάστιχο είχε 5 psi λιγοτερα!
    Την διαφορα την βλεπεις σε μηχανακια με αδυνατους κινητηρες σιγουρα γιατι στους δυνατους φενετε μονο ψηλα..
    Χαμηλα θελεις χρονομετρα για να το δεις..
    Ειναι γεγονος οτι οσο ποιο αδυναμο και μικρο το οχημα τοσο ποιο πολυ αισθανεσε την διαφορα στην δυναμη και μονο..
    Πραγμα που ακυρωνη το οτι πρεπει να ειναι 1000 αλογα για να κανει δουλεια η βενζινα το οχημα κτλ κτλ
    Τωρα τι ζημια κανει και αν κανει ειναι αλλο θεμα..
    Virus εισαι απο αυτους που το διασκεδαζουν και καλα κανεις γιατι αλλοι...

  11. #176
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Μονο shell 10 χρονια τωρα βαζω στις μηχανες, αμαξι, σουπερ ευχαριστημένος..και φυσικα παντα ψαχνω το πρατηριο της, μακραν η πιο ποιοτικη βενζινη που εχω βαλει, η αποδοση και η συμπεριφορά της μηχανης μου είναι η πιο δυνατη αποδειξη..και τις εχω βαλει ολες τις μαρκες..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  12. #177
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2017
    Μηνύματα
    126
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Μονο shell 10 χρονια τωρα βαζω στις μηχανες, αμαξι, σουπερ ευχαριστημένος..και φυσικα παντα ψαχνω το πρατηριο της, μακραν η πιο ποιοτικη βενζινη που εχω βαλει, η αποδοση και η συμπεριφορά της μηχανης μου είναι η πιο δυνατη αποδειξη..και τις εχω βαλει ολες τις μαρκες..
    Shell avin cyclon ειναι το ιδιο καυσιμο motor oil coral
    Το αισθημα οτι η shell εχει πολυ καλο καυσιμο εχει προκυψει απο την πολιτικη που ακολουθει στις πωλησεις η shell..γιατι να ξερετε και οποιος θελει ας πειραματιστει σε αυτο οσες φορες και να πας θα προσπαθησουν να σε κοροιδεψουν αν μπορουν και εισαι λιγο αφελης..
    αν πεις γεμισε το η βαλε 20 ευρω η πας τουαλετα τις ποιο πολλες φορες θα σε κοροιδεψουν βαζοντας στο οχημα σου 97αρα εσυ θα εχεις την αισθηση οτι εβαλες οντως ποιο καλη βενζινα σε χαμηλη τιμη αλλα ουσιαστικα εχεις πληρωση αυτο που αισθανεσε χωρις να το ξερεις πραγματικα..
    Οταν μετα πας ξανα και βαλεις αλλου 95 αρα θα πεις shell ρε πολυ καλο καυσιμο κοιτα εβαλα εκο και δεν παει το αυτοκινητο στον δρομο..
    Αυτο που σου λεω ειναι μια αιτια για το αισθημα του καλητερου καυσιμου στην shell..
    Αλλη μια ειναι οτι θα σε πιεσουν οντως και θα βαλεις 97 η 100 οκτανιων βενζινα οποτε ξανα θα πεις πολυ καλη βενζινα η shell και παει λεγοντας αυτα απο το 2008 και μετα ομως που εγινε coral γιατι ποιο πριν ηταν εισαγωγης και καλυτερο το καυσιμο 100 οκτανιων..
    Τελευταία τροποποίηση από Andreasnemea; 10/07/2018 στις 19:34.

  13. #178
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Ποτε Shell...γιατι σε αναγκαζουν να κατεβεις απο την μηχανη....επειδη καποιος αμερικανος καηκε και τους μηνυσε.

    Μονο αμα μεινω στο δρομο....και το 1ο βενζιναδικο που θα βρω ειναι...Shell.
    Αν στα 500 μετρα πιο κατω υπάρχει αλλο....θα σπρώξω λίγο ακόμα

  14. #179
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Τουλάχιστον στην Ευρώπη (Γαλλια, βελγιο, γερμανια, ολλανδια, λουξ, που εχω βαλει) υπάρχει 95 & 98 σε βενζίνη και απλο και special diesel (Gazole αλλα γαλλικα).

    Για το diesel που εχω καποια εμπειρία, 120χιλ χιλιομετρα σε 26 μηνες, το απλο εχει διαφορά απο το special σε αποδοση χιλιομέτρων - περιπου στο 6-8% αλλα δεν παίνω και όρκο μιας και μετα τα 100χιλ χιλιομετρα φαίνεται να εχει αυξηθεί η κατανάλωση.

    Η εννοια 100αρα ειναι ελληνική μαρκετινίστικη πατέντα

    Τωρα βεβαια εσυ ίσως ξερεις κατι που δεν ξερω
    Τι να σου πω ρε κουμπαρε.. Εβαλα εχθες στο ιδιο ΤΟΤΑΛ που βαζω εδω και δυο χρονια (Αμβερσα) και δεν εχει δυο ειδη πετρελαιο.. εχει 95 & 98 βενζινα και ενα ντιζελ. Θα δω ετσι απο περιεργεια αν εχουν στα ESSO της εξονμομπιλ. Τα ιδια και στην Ιταλια. Μια βενζινη και ενα πετρελαιο θυμαμαι. Γερμανια και Γαλλια πραγματικα δεν θυμαμαι αν εχουν δευτερο ντιζελ. Παντως σιγουρα δνε εχουν 100αρα αμολυβδη πουθενα.. Οσο για την πληθωρα σπορ πανακριβων αυτοκινητων που φουλαρουν καυσιμο, δεν χρειαζεται να μπουμε σε λεπτομερειες απο αποψη επιδοσεων/ κινητηρων κτλ κτλ.

    τα 100 η 100+ και "τωρα νεο σουπερ ντιζελ" και οτι αλλο κυκλοφορει σε εμας κατω με φαρδιες πλατιες διαφημισεις οτι θα σου κανει τον κινητηρα τουμπανο, ενω θα βαλει λουκετο στα βενζιναδικα λογω οικονομιας στην καταναλωση ειναι περιεργο πως δεν τα εχουν ανακαλυψει αυτοι οι ξενοι...
    Quod me nutrit... me destruit.....

  15. #180
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Τι να σου πω ρε κουμπαρε.. Εβαλα εχθες στο ιδιο ΤΟΤΑΛ που βαζω εδω και δυο χρονια (Αμβερσα) και δεν εχει δυο ειδη πετρελαιο.. εχει 95 & 98 βενζινα και ενα ντιζελ. Θα δω ετσι απο περιεργεια αν εχουν στα ESSO της εξονμομπιλ. Τα ιδια και στην Ιταλια. Μια βενζινη και ενα πετρελαιο θυμαμαι. Γερμανια και Γαλλια πραγματικα δεν θυμαμαι αν εχουν δευτερο ντιζελ. Παντως σιγουρα δνε εχουν 100αρα αμολυβδη πουθενα.. Οσο για την πληθωρα σπορ πανακριβων αυτοκινητων που φουλαρουν καυσιμο, δεν χρειαζεται να μπουμε σε λεπτομερειες απο αποψη επιδοσεων/ κινητηρων κτλ κτλ.

    τα 100 η 100+ και "τωρα νεο σουπερ ντιζελ" και οτι αλλο κυκλοφορει σε εμας κατω με φαρδιες πλατιες διαφημισεις οτι θα σου κανει τον κινητηρα τουμπανο, ενω θα βαλει λουκετο στα βενζιναδικα λογω οικονομιας στην καταναλωση ειναι περιεργο πως δεν τα εχουν ανακαλυψει αυτοι οι ξενοι...
    Φίλε ακου που σου λέω, ειμαι ειδικός, ζω στο "βενζινάδικο" της κεντρικής Ευρώπης

    Ψαξε ενα βιδεο στο youtube για το Luxembourg και θα καταλάβεις τι εννοώ (απο την δουλειά ειναι κομένο το youtube και δεν μπορώ να το βαλω).

    Εδω υπάρχει super diesel και στην Total, Aral (BP), Shell, και αλλες μαρκες που δεν συγκρατώ.
    Επίσης σε βενζίνη 95 και 98 RON, στο mini βαζω 98 μιας και στα αμεσου ψεκασμού (αν το θυμαμαι καλα ετσι λεγεται) κανει διαφορά.

    Οσο για τα ακριβά αυτοκίνητα πίστεψε με ειναι μια καθημερινότητα εδω
    Οι γείτονες εχουν ferrari, lambo, bendley και κατι porche και AMG ειναι για τα καθημερινά (ενας εχει 2 ferrari, 1 lambo, 1 bendley, 1 Range rover sport στο μπροστινό γυαλινο γκαράζ και φημες λένε ότι εχει και αλλα στο πίσω γκαράζ )

    By the way, ειμαστε κοντά οπότε να τα πουμε καμια βόλτα/εκδρομή

Σελίδα 12 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 27891011121314 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Η χώρα του ΠΟΤΕ- Η χώρα του ΞΑΝΑ...
    από requiem στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2008, 01:21
  2. california school πότε ξανά?
    από gispy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2005, 20:27
  3. Τράπεζα Πειραιώς? Ποτέ ξανά…
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 08:46
  4. Ποτέ ξανά ΒΤ 014
    από nikonian στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 13:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF