Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 143

Θέμα: διακοπές Κρήτη - Χανιά

  1. #1
    Εισπνοή.... εκπνοή....
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    517

    διακοπές Κρήτη - Χανιά

    καλησπέρα και καλό μήνα!

    φέτος αποφάσισαμε να πάμε Κρήτη και συγκεκριμένα στα Χανιά.
    Το θέμα είναι όμως πως δεν έχω ιδέα από Κρήτη.. και δεν έχω και φίλους Κρητικούς που να είναι από Ν. Χανίων. Για διαμονή που ψάχναμε το 80% δεν έχουν καν φωτογραφίες δωματίου και το άλλο 20% είναι κάτι τεράστιες τουριστοξενοδοχειακές μονάδες ή κάτι δωμάτια που δεν αξίζουν τα λεφτά που ζητάνε.


    Και εδώ θέλω τα φώτα σας....
    που να μείνω? Χανιά έχω βρει ένα πολύ ωραίο δωματιάκι στο παλιό λιμάνι αλλά να φύγω από τη μια πόλη να πάω να μείνω σε άλλη? Ναι οκ είναι γραφικά σε εκείνο το σημείο κτλ αλλά μήπως έχετε υπόψη κάνα άλλο μέρος που να μην γίνεται τόσο πολύ πανικός? Κάτι σε πιο ήρεμο αλλά όχι και νέκρα...

    επίσης... αν έχετε στο νου σας κάνα δωμάτιο καθαρό και ότι τίποτα ακριβό (μιας και όλη μέρα θα γυρνάμε)


    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260

    Re: διακοπές Κρήτη - Χανιά

    Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
    :
    φιλε εχει σεισμούς, μην ερθεις
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  3. #3
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Μη μείνεις μέσα στα Χανιά.

    Βόρεια μπορείς να κοιτάξεις προς το Ακρωτήρι ή προς Καστέλλι Κισσάμου, αν και εγώ θα σου πρότεινα να πας Παλιόχωρα.

    & πάρε και κάτι σχετικό με διαδρομές.

    1η διαδρομή είναι να πας προς Χώρα Σφακίων & να ανέβεις το φαράγγι της Ίμπρου μέχρι το κεφαλοχώρι Βρύσσες. Από εκεί μπορείς να συνεχίσεις προς τη πόλη των Χανίων.
    2η διαδρομή είναι να πας ανατολικά από το Φραγκοκάστελλο προς το χωριό Ροδάκινο, να συνεχίσεις πηγαίνοντας για Μονή Πρέβελη. Στην ίδια διαδρομή μπορείς να βάλεις & το Κουρταλιότικο Φαράγγι καθώς & το παραθαλάσσιο χωριό Πλακιάς.
    Οι 2 διαδρομές που σου ανέφερα μέχρι τώρα είναι σχετικά λίγων χιλιομέτρων αλλά δρόμου μ επολύ στροφιλίκι.
    Το κακό είναι ότι από Φραγκοκάστελλο που θα είσαι είναι γενικά μακριά να πας προς άλλα μέρη & θες δρόμο.
    Πάμε τώρα σε μεγαλύτερες διαδρομές.
    Συνεχίζοντας τη 1η διαδρομή για τη πόλη των Χανίων συνεχίζεις για Καστέλλι Κισσάμου με τελικό σου προορισμό το Ελαφονήσι. Εκέι ΠΡΕΠΕΙ να πας. Έχει 2 επιλογές.Είτε πας παραλιακά οδηγώντας σχεδόν όλη τη δυτική Κρήτη, είτε κόβεις προς την ενδοχώρα λίγο πριν το Καστέλλι Κισσάμου προς το χωριό Έλος & στη συνέχεια συνεχίζεις για Ελαφονήσι.
    2η διαδρομή είναι να ανέβεις πάλι από τη Χώρα Σφακίων προς Βρύσσες και από εκεί να περάσετε από όλα τα χωριά στους πρόποδες των Λευκών Ορέων, να ανέβαιτε στο Οροπέδιο του Ομαλού & από εκεί να κατηφορήσετε προς το παραθαλάσσιο χωριουδάκι Σούγια. Αν έχετε & σκηνή μαζί σας μπορείτε να αράξετε & εκεί το βράδυ.
    3η διαδρομή θα μπορούσατε να πάτε μέχρι τη πόλη του Ρεθύμνου είτε από την ενδοχώρα, είτε αναιβάινοντας πάλι Βρύσσες & από εκεί μέσω Εθνικής Οδού προς Ρέθυμνο.
    Ήδη σου έχω γράψει νομίζω 5 φουλ μέρες.
    Γενικά αγόρασε ένα πολύ καλό χάρτη της Κρήτης (θα σου πρότεινα είτε της Ανάβασης τους Νομούς Χανίων & Ρεθύμνης, είτε της ROAD).
    Όσον αφορά τώρα φαγητό δοκίμασε τα εξής :
    Στάκα, ξυνή μυζήθρα Χανίων, γλυκειά μυζήθρα, νερόπιτες, ξεροτήγανα, χοχλιούς, σταμναγκάθι, γραβιέρες γενικά της περιοχής, τυροπιτάκια με το μέλι, φουριάρικο, αντικριστό, απάκι & ρακί!
    Γενικά προτίμησε όχι τόσο τουριστικά μαγαζιά. Καλύτερα μικρά καφενεία & ταβερνάκια με παππούδες για να περάσεις καλά.

  4. #4
    Εισπνοή.... εκπνοή....
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    517

    Re: Re: διακοπές Κρήτη - Χανιά

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
    φιλε εχει σεισμούς, μην ερθεις
    έλα μωρέ υπερβολές... οι μισοί από σας από ότι διάβασα δεν τον καταλάβατε καν

  5. #5
    googlαρε : crystal studios stalos chania ή crystal appartments stalos chania...

    δοκιμασμένα, καθαρά, πολύ οικονομικά. Ο Σταλός είναι μια καλή περίπτωση γιατί δεν είσαι μέσα στη πόλη αλλά ούτε και πολύ μακριά, με μηχανή σε 10' λεπτά θα είσαι κέντρο αμα θες ... Ταυτόχρονα είναι κοντά σε παραλίες σχετικά καλές, ακόμα και η παραλία μπροστά απο τα studio συμπαθητική είναι..

    προσωπικά πάντως δεν θα με χαλούσε να μείνω μέσα στα γραφικά στενά της παλιάς πόλης, έχει μερικά δωμάτια απίστευτα και σε καλές τιμές. Μόνο μειονέκτημα ότι δεν θα έχεις τη μηχανή παρκαρισμένη απο κάτω αλλά σε κάποιο στενό έξω απο τα σοκάκια ...

  6. #6
    Εισπνοή.... εκπνοή....
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    517
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Μη μείνεις μέσα στα Χανιά.

    Βόρεια μπορείς να κοιτάξεις προς το Ακρωτήρι ή προς Καστέλλι Κισσάμου, αν και εγώ θα σου πρότεινα να πας Παλιόχωρα.

    & πάρε και κάτι σχετικό με διαδρομές.

    1η διαδρομή είναι να πας προς Χώρα Σφακίων & να ανέβεις το φαράγγι της Ίμπρου μέχρι το κεφαλοχώρι Βρύσσες. Από εκεί μπορείς να συνεχίσεις προς τη πόλη των Χανίων.
    2η διαδρομή είναι να πας ανατολικά από το Φραγκοκάστελλο προς το χωριό Ροδάκινο, να συνεχίσεις πηγαίνοντας για Μονή Πρέβελη. Στην ίδια διαδρομή μπορείς να βάλεις & το Κουρταλιότικο Φαράγγι καθώς & το παραθαλάσσιο χωριό Πλακιάς.
    Οι 2 διαδρομές που σου ανέφερα μέχρι τώρα είναι σχετικά λίγων χιλιομέτρων αλλά δρόμου μ επολύ στροφιλίκι.
    Το κακό είναι ότι από Φραγκοκάστελλο που θα είσαι είναι γενικά μακριά να πας προς άλλα μέρη & θες δρόμο.
    Πάμε τώρα σε μεγαλύτερες διαδρομές.
    Συνεχίζοντας τη 1η διαδρομή για τη πόλη των Χανίων συνεχίζεις για Καστέλλι Κισσάμου με τελικό σου προορισμό το Ελαφονήσι. Εκέι ΠΡΕΠΕΙ να πας. Έχει 2 επιλογές.Είτε πας παραλιακά οδηγώντας σχεδόν όλη τη δυτική Κρήτη, είτε κόβεις προς την ενδοχώρα λίγο πριν το Καστέλλι Κισσάμου προς το χωριό Έλος & στη συνέχεια συνεχίζεις για Ελαφονήσι.
    2η διαδρομή είναι να ανέβεις πάλι από τη Χώρα Σφακίων προς Βρύσσες και από εκεί να περάσετε από όλα τα χωριά στους πρόποδες των Λευκών Ορέων, να ανέβαιτε στο Οροπέδιο του Ομαλού & από εκεί να κατηφορήσετε προς το παραθαλάσσιο χωριουδάκι Σούγια. Αν έχετε & σκηνή μαζί σας μπορείτε να αράξετε & εκεί το βράδυ.
    3η διαδρομή θα μπορούσατε να πάτε μέχρι τη πόλη του Ρεθύμνου είτε από την ενδοχώρα, είτε αναιβάινοντας πάλι Βρύσσες & από εκεί μέσω Εθνικής Οδού προς Ρέθυμνο.
    Ήδη σου έχω γράψει νομίζω 5 φουλ μέρες.
    Γενικά αγόρασε ένα πολύ καλό χάρτη της Κρήτης (θα σου πρότεινα είτε της Ανάβασης τους Νομούς Χανίων & Ρεθύμνης, είτε της ROAD).
    Όσον αφορά τώρα φαγητό δοκίμασε τα εξής :
    Στάκα, ξυνή μυζήθρα Χανίων, γλυκειά μυζήθρα, νερόπιτες, ξεροτήγανα, χοχλιούς, σταμναγκάθι, γραβιέρες γενικά της περιοχής, τυροπιτάκια με το μέλι, φουριάρικο, αντικριστό, απάκι & ρακί!
    Γενικά προτίμησε όχι τόσο τουριστικά μαγαζιά. Καλύτερα μικρά καφενεία & ταβερνάκια με παππούδες για να περάσεις καλά.

    Printed!


    Παλιόχωρα το σκέφτηκα αλλά μου είπαν πως είναι ΠΟΛΥ ύσηχα...

  7. #7
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
    Printed!


    Παλιόχωρα το σκέφτηκα αλλά μου είπαν πως είναι ΠΟΛΥ ύσηχα...

    Ήσυχα? Χμ... άμα θες πανικό έλα Μάλλια man




    Εντάξει δεν είναι όπως τα Χανιά, όμως τη βαβούρα μιας πόλης ψάχνεις πάλι? Άσε που θα πρέπει να είσαι συνέχεια στους δρόμους για μπάνιο & τα σχετικά.

    Anyway, choices..

  8. #8
    Πότε περίπου υπολογίζεις να κατέβετε; Στο λέω μήπως μπορέσω να ρίξω μια ματιά, πληροφοριακά όμως θα σου πω ότι πριν 15 μέρες έψαξα για κάτι φίλους που θα κατέβουν αρχές Αυγούστου και ήταν πραγματικά πολύ δύσκολο να βρεθεί κάτι διαθέσιμο και αξιόλογο, φαντάσου ότι η κοπελιά μου δουλεύει σε μεγάλη ξενοδοχειακή μονάδα και δυσκολευτήκαμε πάρα πολύ να βρούμε κάτι -το οποίο κατά τύχη βρέθηκε μετά από ακύρωση να φανταστείς-, είναι περίεργο γιατί την άνοιξη μιλούσαν για πτώση του τουρισμού και απ'τις αρχές Μαίου είχαν τιγκάρει τα ξενοδοχεία μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου !

    Και σου μιλάω για ξενοδοχεία της τάξης των 40 έως και 150 ευρώ τη βραδιά!

    Κράτα το στην καβάντζα το δωμάτιο που βρήκες στην παλιά πόλη και παράλληλα θα ψάξουμε και για κάτι άλλο μήπως βρούμε κάτι που ν'αξίζει, πες μου ημερομηνίες στο περίπου και άτομα να ξέρω στο περίπου τι να ψάξω


  9. #9
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    By the way, οι διαδρομές που σου έστειλα είναι με βάση το Φραγκοκάστελλο.

  10. #10
    Αν θες φασαρία Πλατανιάς, Αγία Μαρίνα.
    Καλλιά στα όρη άρχοντας
    παρά στον κάμπο δούλος,
    θωρώ τον κόσμο από ψηλά
    κι είναι δικός μου ούλος.

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Γενικά προτίμησε όχι τόσο τουριστικά μαγαζιά. Καλύτερα μικρά καφενεία & ταβερνάκια με παππούδες για να περάσεις καλά.
    Πόσο δίκιο έχεις!
    Καλλιά στα όρη άρχοντας
    παρά στον κάμπο δούλος,
    θωρώ τον κόσμο από ψηλά
    κι είναι δικός μου ούλος.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mreth
    Εγγραφή
    26/02/2009
    Μηνύματα
    113
    Πρέπει να το έχω ξαναγράψει σε άλλο συμφορουμίτη: Μην παραλείψεις ημερήσια εκδρομή προς Μπάλο-Γραμβούσα, κατά προτίμηση με το καραβάκι που φεύγει από το Καστέλλι. Για μένα οι καλύτερες παραλίες (ναι, και από το Ελαφονήσι καλύτερες, ειδικά αν πας Αύγουστο που γίνεται στο Ελαφονήσι το έλα να δεις...). Πληροφορίες εδώ.

  13. #13
    Εισπνοή.... εκπνοή....
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    517
    παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

    τελικά θα μείνουμε 5 μέρες στα Χανιά και μετά θα την κάνουμε για Παλιόχωρα!

    @makis206, 24 Ιουλίου θα κατέβουμε αλλά αν είναι μεγάλη μανούρα μην μπεις καν στον κόπο μαν αυτό στα Χανιά έχει 40 έουρος μέσα στο παλιό λιμάνι. εκεί γύρω παίζω μιας και το δωμάτιο είναι μόνο για ύπνο στις διακοπές μου!

    @road spirit, δεν βρίσκω site με φωτογραφίες ή τιμες γαμώτο.... πάντως ο Στάλος φαίνεται καλή περίπτωση.

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
    @makis206, 24 Ιουλίου θα κατέβουμε αλλά αν είναι μεγάλη μανούρα μην μπεις καν στον κόπο μαν αυτό στα Χανιά έχει 40 έουρος μέσα στο παλιό λιμάνι. εκεί γύρω παίζω μιας και το δωμάτιο είναι μόνο για ύπνο στις διακοπές μου!

    @road spirit, δεν βρίσκω site με φωτογραφίες ή τιμες γαμώτο.... πάντως ο Στάλος φαίνεται καλή περίπτωση.
    Όχι ρε'σύ, καλό είναι να ξέρω ώστε να το ψάχνω στο μεταξύ μήπως και βρεθεί κάτι, κάτι τελευταίο, για ένα δωμάτιο ψάχνουμε ;

    Σταλός είναι ένα προάστιο λίγο έξω απ'τα Χανιά σε απόσταση περίπου 7-8 χιλιομέτρων απ'το κέντρο της πόλης, μετά ξεκινάει η Αγιά Μαρίνα, Πλατανιάς, Μάλεμε και πάει λέγοντας μέχρι να φτάσεις Κίσαμο. Είναι πολύ καλή περιοχή για να μείνεις αν και είναι απ'τις πρώτες που καβαντζώνονται ακριβώς επειδή βρίσκεται μέσα σε όλα. Και κοντά στο κέντρο αλλά και μέσα στα beach bar που ξεκινούν από εκεί και φτάνουν μέχρι και το τέλος του Πλατανιά, απόσταση περίπου άλλων 7-8 χιλιομέτρων να φανταστείς (αν τα υπολόγισα σωστά). Παίζουν πολλά ξενοδοχεία και δωμάτια όμως εκεί οπότε είναι πολύ πιθανό να βρεθεί κάτι, μη σε αγχώνει, ο πανζουρλισμός ξεκινάει απ'την Αγιά Μαρίνα και μετά !

    Θα πούμε πολλά μέχρι τότε, και για δωμάτια αλλά και για προορισμούς !

  15. #15
    Εισπνοή.... εκπνοή....
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    517
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Όχι ρε'σύ, καλό είναι να ξέρω ώστε να το ψάχνω στο μεταξύ μήπως και βρεθεί κάτι, κάτι τελευταίο, για ένα δωμάτιο ψάχνουμε ;

    Σταλός είναι ένα προάστιο λίγο έξω απ'τα Χανιά σε απόσταση περίπου 7-8 χιλιομέτρων απ'το κέντρο της πόλης, μετά ξεκινάει η Αγιά Μαρίνα, Πλατανιάς, Μάλεμε και πάει λέγοντας μέχρι να φτάσεις Κίσαμο. Είναι πολύ καλή περιοχή για να μείνεις αν και είναι απ'τις πρώτες που καβαντζώνονται ακριβώς επειδή βρίσκεται μέσα σε όλα. Και κοντά στο κέντρο αλλά και μέσα στα beach bar που ξεκινούν από εκεί και φτάνουν μέχρι και το τέλος του Πλατανιά, απόσταση περίπου άλλων 7-8 χιλιομέτρων να φανταστείς (αν τα υπολόγισα σωστά). Παίζουν πολλά ξενοδοχεία και δωμάτια όμως εκεί οπότε είναι πολύ πιθανό να βρεθεί κάτι, μη σε αγχώνει, ο πανζουρλισμός ξεκινάει απ'την Αγιά Μαρίνα και μετά !

    Θα πούμε πολλά μέχρι τότε, και για δωμάτια αλλά και για προορισμούς !
    ευχαριστώ πολύ μαν!
    πάντως εδώ http://www.castello-chania.com/ μου το αφήνει 40 ευρό το δωμάτιο αλλά όχι με θέα το λιμάνι (που δεν με πολυνοιάζει). επίσης μια γνωστή μου βρήκε στο http://nostos-hotel.com/ με 50 ευρό αλλά περιμένω να μάθω αν είναι με θέα ή όχι.

    Α και επειδή θα το συνδυάσουμε και με camping (οργανωμένο) .... το camping στην Παλιόχωρα τι λέει?

Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. διακοπές ΚΡΗΤΗ-Πληροφορίες
    από naxiotis στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 15:17
  2. Διακοπες στην Κρητη (ζητουνται πληροφοριες)
    από ktm640lc4 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2006, 21:43
  3. Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 09:47
  4. Η πρωτη πιστα στην Κρητη στα Χανια!!!
    από DrIoannis στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2006, 19:54
  5. ΚΡΗΤΗ -ΧΑΝΙΑ ΜΕ 35€
    από Valentino_Ptossi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2005, 07:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF