Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 48

Θέμα: Επασφάλιστρο νέου οδηγού.

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Μεγάλη διαφορά στην τιμή έχει και ο νομός που το ασφαλιζεις, δηλαδή Αθήνα με επαρχία έχει αρκετή διαφορά.. Και κάτι σημαντικό ότι η AIG θα σου καλύψει μόνο το 75% από το πόσο που σου έχει κοστολογήσει-ασφαλησει δηλαδή στα 6000€ παίρνεις 4500€,ενώ η interamerican το 100% αλλά είναι αρκετά πιο ακριβή..
    Πάρα πολύ εύστοχα όλα. Και το θέμα του νομού και της απαλλαγής.
    Οι τιμές που έδωσα πιο πανω ήταν για τις δυο ασφαλιστικές (κλοπή, οδική, τα παντα) και ασφαλιζόμενο κεφάλαιο 6200 /500cc

    Απλά λόγω δουλειάς μένω για λιγο διάστημα σε μια πόλη που βλέπεις και κλειδιά ξεχασμένα πάνω σε μηχανές.

    Γιαυτο η τιμή είναι τόσο χαμηλή.

    Η αλήθεια είναι ότι μετανοιωσα που έκανα την φτηνη κα όχι την ακριβή (που δεν έχει απαλλαγή). Μπορεί να την έχω χρυσόπληρώσει τόσα χρόνια αλλά παράπονο δεν είχα.

  2. #17
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παλιά είχα ασφαλισμένο το αυτοκίνητο σε ένα ασφαλιστή...μα τι ασφαλιστή! Διαφημιζόταν ότι είχε χαμηλότερες τιμές στην αγορά από όλους, ακόμα και για την ίδια εταιρεία. Βεβαίως αυτό το "χαμηλότερες" ήδη χτυπάει καμπανάκι. Παίρνω το ασφαλιστήριο στα χέρια μου και βλέπω νομός κατοικίας Έβρος, Αλεξανδρούπολη. Τον ρωτάω γιατί έχει άλλη διεύθυνση και μου απαντά με στυλ "τι σε νοιάζει εσένα, εσύ φθηνή ασφάλεια δεν θες; Δεν υπάρχει πρόβλημα, ανά πάσα στιγμή δεν μπορείς εσύ να μετακομίσεις σε άλλη πόλη; Το θέμα είναι τα στοιχεία του οχήματος, η διεύθυνση είναι τυπική"...

    Με τα πολλά μου είπε ότι έκανε αυτό το "κόλπο", δήλωνε κατοικία νομούς που είχαν χαμηλό δείκτη ατυχημάτων για να πετυχαίνει καλύτερη τιμή... Έμενες Κόρινθο ή Αττική; Σε μετακόμιζε Έβρο. Για την ιστορία, του απαίτησα πρόσθετη πράξη με αναγραφή του σωστού νομού στην ίδια τιμή, το έκανε με το ζόρι, και μόλις έληξε το ασφαλιστήριο, αντίο!

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Παλιά είχα ασφαλισμένο το αυτοκίνητο σε ένα ασφαλιστή...μα τι ασφαλιστή! Διαφημιζόταν ότι είχε χαμηλότερες τιμές στην αγορά από όλους, ακόμα και για την ίδια εταιρεία. Βεβαίως αυτό το "χαμηλότερες" ήδη χτυπάει καμπανάκι. Παίρνω το ασφαλιστήριο στα χέρια μου και βλέπω νομός κατοικίας Έβρος, Αλεξανδρούπολη. Τον ρωτάω γιατί έχει άλλη διεύθυνση και μου απαντά με στυλ "τι σε νοιάζει εσένα, εσύ φθηνή ασφάλεια δεν θες; Δεν υπάρχει πρόβλημα, ανά πάσα στιγμή δεν μπορείς εσύ να μετακομίσεις σε άλλη πόλη; Το θέμα είναι τα στοιχεία του οχήματος, η διεύθυνση είναι τυπική"...

    Με τα πολλά μου είπε ότι έκανε αυτό το "κόλπο", δήλωνε κατοικία νομούς που είχαν χαμηλό δείκτη ατυχημάτων για να πετυχαίνει καλύτερη τιμή... Έμενες Κόρινθο ή Αττική; Σε μετακόμιζε Έβρο. Για την ιστορία, του απαίτησα πρόσθετη πράξη με αναγραφή του σωστού νομού στην ίδια τιμή, το έκανε με το ζόρι, και μόλις έληξε το ασφαλιστήριο, αντίο!
    εμένα δεν μου το κάνει πλεον ο ασφ. αλητεια, γλύτωνα 10% τουλάχιστον.

  4. #19
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Επανέρχομαι γιατι καλο θα ειναι να υπάρχει γραμμένο.

    Μιλησα με την εταιρία και οι ανθρωποι μου είπαν οτι φυσικά θελει επασφάλιστρο. "Αλλα εσεις δεν χρειαζεστε γιατι βλεπω στο σύστημα ότι εχετε διπλωμα απο το 2010 (!!!!)". Το διπλωμα το εχω στειλει στον ασφαλιστη 100 φορες. Δεν σχολιαζω τιποτα αλλο. Καταλαβαινετε νομίζω τι συνεβη..

    Εκοψα κατευθειαν, ζητησα τα λεφτα μου πίσω και εκανα καινουργια ασφάλεια στην ακριβή. Full extra τα παντα μέσα (επασφάλιστρο νεου οδηγου, οδική, κλοπη χωρις απαλλαγές, ζημιες καταστροφές μπλα μπλα μπλα) στα 380 ευρω (120 πανω απο την άλλη).

    Και ηρέμησα.

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2018
    Μηνύματα
    54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Επανέρχομαι γιατι καλο θα ειναι να υπάρχει γραμμένο.

    Μιλησα με την εταιρία και οι ανθρωποι μου είπαν οτι φυσικά θελει επασφάλιστρο. "Αλλα εσεις δεν χρειαζεστε γιατι βλεπω στο σύστημα ότι εχετε διπλωμα απο το 2010 (!!!!)". Το διπλωμα το εχω στειλει στον ασφαλιστη 100 φορες. Δεν σχολιαζω τιποτα αλλο. Καταλαβαινετε νομίζω τι συνεβη..

    Εκοψα κατευθειαν, ζητησα τα λεφτα μου πίσω και εκανα καινουργια ασφάλεια στην ακριβή. Full extra τα παντα μέσα (επασφάλιστρο νεου οδηγου, οδική, κλοπη χωρις απαλλαγές, ζημιες καταστροφές μπλα μπλα μπλα) στα 380 ευρω (120 πανω απο την άλλη).

    Και ηρέμησα.
    Interamerican?

  6. #21
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Τώρα ναι

  7. #22
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Τώρα ναι
    Η κοινωνία κράζει τους δικηγόρους για λαμόγια και ψεύτες μετά...
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  8. #23
    Πάντως στην ιντεραμερικαν (ενυταιμ), μου καλύψανε το ποσό για το διαλυμένο μηχανάκι μου σε περίπου 2 μήνες (σκραπατζής το μηχανάκι και τα υπόλοιπα η ασφάλεια).
    Η αλήθεια είναι βέβαια ότι και εγώ το κυνήγησα (κάθε μια δυο μέρες τηλ) και αυτοί μου ζαλίσανε τον έρωτα για να σιγουρευτούν για την κατάσταση της μηχανής πριν το ατύχημα.
    Ίσως έπαιξε ρόλο που και ο υπαίτιος ήταν στην ίδια, ότι έχω και το αυτοκίνητο σε αυτούς, δεν ξέρω.

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    εχω την εντύπωση οτι η anytime δεν δινει ασφάλεια κλοπής για μηχανες. Μόνο δύο προσφέρουν. Η βασική διαφορά τους είναι ότι η μια ασφαλίζει μέχρι 75% ενω η άλλη μέχρι 100%.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    δεν ειναι δικο σου λαθος. θα σε καλυπταν. εφοσον ειναι στο ονομα σου ειναι δική τους δουλεια να εχουν το διπλωμα σε αντιγραφο. παντως η ασφαλεια ισχυει κανονικα. ΔΕΝ ειναι λογος να σου αρνηθουν κατι απλα εχεις ενα προστιμο.

  11. #26
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δεν ειναι δικο σου λαθος. θα σε καλυπταν. εφοσον ειναι στο ονομα σου ειναι δική τους δουλεια να εχουν το διπλωμα σε αντιγραφο. παντως η ασφαλεια ισχυει κανονικα. ΔΕΝ ειναι λογος να σου αρνηθουν κατι απλα εχεις ενα προστιμο.
    Αυτό που λες το ξέρεις και το λες ή το υποθέτεις?
    Θα πάρετε κανένα στον λαιμό σας έτσι εύκολα που βγάζετε άποψη.
    Οταν υπογράφεις ένα ασφαλιστήριο το βασικό που υπογράφεις πέρα από την αποδοχή των όρων είναι η υπεύθυνη δήλωση ότι τα στοιχεία που έχουν προσκομιστεί και βάσει των οποίων γίνεται η συμφωνία είναι αληθή.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  12. #27
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Αυτό που λες το ξέρεις και το λες ή το υποθέτεις?
    Θα πάρετε κανένα στον λαιμό σας έτσι εύκολα που βγάζετε άποψη.
    Οταν υπογράφεις ένα ασφαλιστήριο το βασικό που υπογράφεις πέρα από την αποδοχή των όρων είναι η υπεύθυνη δήλωση ότι τα στοιχεία που έχουν προσκομιστεί και βάσει των οποίων γίνεται η συμφωνία είναι αληθή.
    Αν έχεις πει κάτι που δεν ισχύει ναι, αν όμως τους έχει δώσει όλα τα στοιχεία και τα ερμηνεύσουν λανθασμένα και αυτό είναι σαφές. Όπως εδώ πχ που ρώταγε αν χρειάζεται επασφάλιστρο κι η ασφαλιστική έλεγε όχι τότε εμπίπτει στη λεγόμενη «καλή πίστη» έτσι δεν είναι; Δεν είναι λάθος του πελάτη είναι της ασφαλιστικής.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Αυτό που λες το ξέρεις και το λες ή το υποθέτεις?
    Θα πάρετε κανένα στον λαιμό σας έτσι εύκολα που βγάζετε άποψη.
    Οταν υπογράφεις ένα ασφαλιστήριο το βασικό που υπογράφεις πέρα από την αποδοχή των όρων είναι η υπεύθυνη δήλωση ότι τα στοιχεία που έχουν προσκομιστεί και βάσει των οποίων γίνεται η συμφωνία είναι αληθή.
    αληθη ειναι. το διπλωμα στο ζητάνε για αυτο ακριβως το λογο. αν το διαβασαν λαθος ειναι προβλημα τους. το επασφάλιστρο ειναι για να σε χρεώσουν παραπάνω, δεν ειναι ανασφάλιστο το όχημα απο την στιγμή που υπάρχει ασφάλεια σε ισχυ. δεν μπορει να σου αρνηθει αποζημιωση απο την στιγμή που δεν εδωσες ψευτικα στοιχεια.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    605
    Μονο που αν καταλαβα καλα ο ασφαλιστης δηλωσε παλιο διπλωμα για να μην του χρεωσει το επασφαλιστρο και βγει ακριβο το συμβολαιο. Που σημαινει οτι σε περιπτωση ατυχηματος η ασφαλιστικη θα ζητουσε το διπλωμα και μετα θα υπηρχε θεμα το οποιο θα λυνοταν στα δικαστηρια σε 3 τερμινα
    Για την ασφαλιστικη καποιος δηλωσε ψεμματα και σιγα μην το παραδεχτει ο συνεργατης της

  15. #30
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Την τελική ευθύνη την αναλαμβάνει ο ασφαλιστής ΑΝ μπορείς να αποδείξεις ότι του είχες δώσει το δίπλωμα σου σωστά και όχι παραποιημένο . Αλλά η ασφαλιστική θα κυνηγήσει εσένα και μετά εσύ τον ασφαλιστή.
    Που σημαίνει άπειρο χρόνο και άπειρα λεφτά σε δικηγόρο και δικαστήρια.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aπορίες νέου οδηγού για το CBF
    από invi69 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2010, 00:21
  2. Εμπειρίες ενός νέου Οδηγού στην Αθήνα.
    από Anastassios στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2008, 16:38
  3. Ερωτησεισ Του Νεου
    από petridist στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2005, 20:11
  4. Αγορα Νεου Μοτερ
    από noble στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2004, 08:55
  5. Ερωτήσεις νέου fazerάκια.
    από Neri στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2004, 12:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF