Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: Daytona velos R 125i μετά από σχεδόν 10.000χλμ

  1. #1
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360

    Daytona velos R 125i μετά από σχεδόν 10.000χλμ

    Καλησπέρα παιδιά μετά από το κείμενο που είχα γράψει στα πρώτα 2.000 χλμ νομίζω πως ήρθε η ώρα για την επόμενη αξιολόγηση στα 10.000σχεδον μιας και το έχω μάθει αρκετά καλύτερα και θα ακολουθήσει και άλλη προφανως στο μέλλον , ίσως στα 15-20 δεν πιστεύω πολύ πιο μετά

    Καταρχήν να σημειωθεί ότι το 90% τις χρήσης του την έχω κάνει δικαβαλος χωρίς υπερβολές , 85+55 κιλά....

    Ας ξεκινήσουμε από τα φώτα , μέχρι τώρα άριστα , πολύ δυνατά σε σύγκριση με άλλα παπιά , στην συνέχεια τα λάστιχα (μαμά) φαίνεται να συμπεριφέρονται αρκετά καλά ακόμα και σε βρεγμένο δρόμο και για αυτό δεν τα έχω αλλάξει και μάλλον θα τα κρατήσω μέχρι να έρθει η ώρα τους...Τα φρένα μετά από τόσα χιλιόμετρα συνεχίζουν να είναι αριστα για πάπι και δεν έχω κανένα παράπονο , το αντίθετο μάλιστα...Η κατανάλωση κυμαίνεται στα 2.1/100χλμ (δικαβαλος) και όχι στα 1,7 που ισχυρίζεται ο κατασκευαστής..Γενικά το τρεχω όμως και σε καμία περίπτωση δεν οδηγάω ήρεμα

    Το μοτέρ μέχρι τώρα μια χαρά και δεν υπάρχει τίποτα αξιοσημείωτο , την δουλειά του την κάνει και το έχω ταλαιπωρήσει κιόλας , έκανα ένα δικαβαλο ταξίδι φορτωμενος 600χλμ , και φροντίσα από δικιά μου Αμελεια να έχει λιγότερο λάδι από το κατώτατο όριο σε μεγάλο μέρος του ταξίδιου (40-50χλμ) αλλά δεν έπαθε τίποτα και δεν υπήρξε ιχνος μεταλλικών υπολυματων στις επόμενες αλλαγές , μάλιστα ήταν σχεδόν στο κατώτατο αλλά 150-200 χλμ (έκανα βλακεία με τα λάδια)

    Οι αναρτήσεις καλές , αλλά θα μπορούσαν και καλύτερες (τι να περιμένεις από παπί όπως και να έχει)

    Σαν δύναμη θα ήθελα να είχε περισσότερη μιας και είμαι σχεδόν πάντα δικαβαλος , πραγμα το οποίο δεν είχα υπολογίσει πριν την αγορά του

    Γενικά σαν στήσιμο κλπ πρέπει να είναι το πιο προσεγμένο παπί της Daytona και τα πλαστικά δεν τρίζουν γενικά (υποτίθεται) αλλά το δικό μου τρίζει...Δεν τρίζει ολόκληρο , είναι ένα συγκεκριμένο πλαστικό (δεξιά από το κοντέρ το κουμπωμα που καλύπτει τις βίδες , το αριστερό είναι μια χαρά) το οποίο για κάποιο λόγο έχει χαλαρώσει πολύ και Μ έχει σπάσει τα @@..Το πήγα σε συνεργείο της αντιπροσωπείας και το κοίταξαν και είπαν ότι δεν ξέρουν γιατί το κάνει (!!!) Και έβαλαν ταινία διπλής όψεως από μέσα...το τρίξιμο μειώθηκε αισθητά αλλά σε καμία περίπτωση εντελώς , πιστεύω ότι δεν έκαναν σωστή δουλειά και θα το ξανακοιταξω μόνος μου αυτές τις μέρες...Περα από το τρίξιμο εκεί δεν έχει κανένα άλλο θέμα , αλλά είναι επαρκής λόγος για να πω ότι είμαι απογοητευμενος , δεν έδωσα 1800€ για να τρίζει

    Παρόλα αυτά έχω δει 2-3 Βέλη γνωστών και φίλων και δεν τρίζει καθόλου αυτό το πλαστικό , είναι άριστο και εντελώς στιβαρό οπότε μάλλον έπεσα στην περίπτωση ...

    Τώρα το αν θα το ξανααγοραζα... Προσωπικά μάλλον όχι , αλλά όχι γιατί δεν είναι καλο , γενικά δεν θα ξανααγοραζα παπί γιατί συνιδιτιποιησα ότι για την χρήση που κανω θα ήταν καλύτερο να ειχα καμία ΧΤΧ660...Αν πήγαινα για παπί μέχρι 125 αυτό θα έπαιρνα όμως (αρκει να μην τρίζει!!!)..Τώρα αν κάποιος θέλει να πάρει παπί , πιστεύω ότι είναι μια καλή επιλογή (αν δεν τρίζει το δεξί κ@λ@πλαστικο) και είναι και αρκετά εμφανίσιμο , λόγος για τον οποίο το πήρα αντί του σπρίντερ (και επειδή ανέμενα καλύτερη ποιότητα που φαίνεται να έχει) , ίσως να είναι και το πιο εμφανισιμο παπί αλλά αυτό είναι προσωπική άποψη...Πάντως πάντα υπάρχει και το DY στα 1300€ με το ίδιο έμπιστο μοτέρ και με την πληθώρα ανταλλακτικών μιας και παίρνει ακόμα και από το Honda Supra

    Ένα μεγάλο πλεονέκτημα όμως του βέλους είναι τα 3 χρόνια εγγύηση και τα 2 χρόνια δωρεάν σέρβις (η 30.000 χλμ ότι έρθει πρώτο) το οποίο πραγματικά αξίζει και μακροχρόνια όντως σου γλυτώνει πολλά λεφτά και με συνδιασμό την μη ανάγκη για αλλαγή ελαστικών ίσως βγαίνει στο τέλος πιο οικονομικό και από το σπρίντερ , + το ότι είναι πιο εμφανίσιμο

    Θα ακολουθήσει στο μέλλον και άλλο κείμενο

    Ότι απορίες έχετε είμαι εδώ
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Το λάδι γιατί πέφτει; έχει καθόλου κατανάλωση μεταξύ των αλλαγών που κάνεις;

  3. #3
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG Προβολή μηνύματος
    Το λάδι γιατί πέφτει; έχει καθόλου κατανάλωση μεταξύ των αλλαγών που κάνεις;
    Το λάδι ήταν πάντα μα πάντα στο φουλ ακόμα και μετά απο 2000χλμ , μόνο μια φορά μου έκαψε λάδι και αυτό ήταν στο ταξίδι που έκανα

    Όταν κάνεις δικαβαλος +φορτωμένος με φουλ μπαγκαζιερα και σακίδια στη πλάτη και σκηνή δεμένη (!!!) Επί 600χλμ με ταχύτητα το λιγότερο 90 και Μαξ 115 επί ώρες με ένα παπί λογικό να κάψει...Το ανέφερα και στο συνεργείο και σε ένα αγγλικό φόρουμ μοτοσυκλετών γιατί ανυσηχησα παρόλα αυτά και με διαβεβαίωσαν ότι είναι λογικό ένας κινητήρας εσωτερικής καύσης να κάψει λάδι ακόμα και καινούργιος , ειδικά σε τέτοια χρήση

    Το παπί το είχα στο κόκκινο επί 300χλμ συνεχόμενα , και στην συνέχεια στο κόκκινο για άλλα τόσα...

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    βλεπω πως εκανες σε 4 μηνες περιπου 8.000 χλμ. αρκετα θα ελεγα αλλοι τα κανουν σε ενα χρονο.
    πες μου σε παρακαλω...το παπι ειναι το euro 4 ok ?...τραβαει?? παει? σε σχεση με τα αλλα που ειχες?
    ενας μου ειπε που το οδηγησε σε σχεση με ενα σπριντερ που εχει οτι δεν παει λογω euro ...εσυ τι λες ?
    γνωριζεις εαν εχει καποιο ''κοφτη'' που μπορει να αφαιρεθει ωστε να παει καλυτερα ?

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    βλεπω πως εκανες σε 4 μηνες περιπου 8.000 χλμ. αρκετα θα ελεγα αλλοι τα κανουν σε ενα χρονο.
    πες μου σε παρακαλω...το παπι ειναι το euro 4 ok ?...τραβαει?? παει? σε σχεση με τα αλλα που ειχες?
    ενας μου ειπε που το οδηγησε σε σχεση με ενα σπριντερ που εχει οτι δεν παει λογω euro ...εσυ τι λες ?
    γνωριζεις εαν εχει καποιο ''κοφτη'' που μπορει να αφαιρεθει ωστε να παει καλυτερα ?
    Κοφτή δεν βαράω ποτέ γιατί δεν υπάρχει λόγος να το πηγαίνω στα κόκκινα και να το ταλαίπορψ αν και από περιέργεια βαρεσα κοφτή και στις 4 ταχύτητες μια φορά οπότε προφανώς έχει , απλά είναι σε τόσο υψηλές στροφές που δεν αξίζει να τον πειράξεις πιστεύω γιατί δεν θα κάνει καμία διαφορά...

    Τώρα αν τραβάει...Τραβάει όπως πρέπει για παπί , δηλαδή σε σύγκριση με ένα modenas kristar που έχω οδηγήσει αμέτρητες φορές τραβάει περισσότερο , και σίγουρα πολύ περισσότερο από τα crypton r που είχαμε στη δουλειά όταν δούλευα ντελιβερι αλλά δεν μετράνε αυτά γιατί ήτανε πειραγμενα και ερυπια..

    Προφανώς δεν θα έπρεπε να σε φοβίζει το euro 4 και το παπί έχει πολύ καλά ανοιγματα και επιταχύνσεις όταν ΔΕΝ είσαι δικαβαλος...Δηλαδή ποτέ δεν είμαι με τέρμα το γκάζι μέσα στην πόλη γιατί άνετα σκοτωνεσε...

    Εκεί που δεν τραβάει όσο θα ήθελα είναι στα δικαβαλα σε χαμηλές στροφές , αλλά προφανώς κανένα άλλο παπί δεν τραβάει καλά εκει

    Το μοτέρ να ξες είναι ίδιο με όλα τα σπρίντερ από όσο ξέρω (τα injection μόνο) οπότε αν θες επιπλέον πληροφορίες εύκολα θα βρεις γιατί έχει κυκλοφορήσει απίστευτα

    Μια ταχύτητα που πιανει αρκετά εύκολα μονοκαβαλος είναι τα 86-92 χλμ επειδή το εχω παρατηρήσει πολύ , σε καμία περίπτωση τα 100αρια που λένε κάποιοι και αν το λένε να ξες ότι λένε ψέματα

    Εγώ πάντως τα 100-110 τα φτάνω με ζορισμα

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    κοφτη εννοω.....
    εαν ξερεις οτι υπαρχει καποιο ηλεκτρονικο ''μαραφετι'' που να περιοριζει τα χλμ στο παπι....στο 50αρι εχει και παει μεχρι 45-50....εαν το αφαιρεσεις παει περιπου 70-75
    ξερεις εαν υπαρχει κατι τετοιο ?

  7. #7
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    κοφτη εννοω.....
    εαν ξερεις οτι υπαρχει καποιο ηλεκτρονικο ''μαραφετι'' που να περιοριζει τα χλμ στο παπι....στο 50αρι εχει και παει μεχρι 45-50....εαν το αφαιρεσεις παει περιπου 70-75
    ξερεις εαν υπαρχει κατι τετοιο ?
    Καμία ιδέα , θα πρέπει να ρωτήσεις μηχανικό

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    κοφτη εννοω.....
    εαν ξερεις οτι υπαρχει καποιο ηλεκτρονικο ''μαραφετι'' που να περιοριζει τα χλμ στο παπι....στο 50αρι εχει και παει μεχρι 45-50....εαν το αφαιρεσεις παει περιπου 70-75
    ξερεις εαν υπαρχει κατι τετοιο ?
    Περιοριστης ταχυτητας υπαρχει μονο στα 50 κυβικα γιατι βαση νομου δεν πρεπει να περναει τα 50χλμ/ωρα. Στα υπολοιπα μηχανακια και μοτοσυκλετες ο περιορισμος ειναι στις στροφες του κινητηρα και γινεται για να μην δουλευει σε περισσοτερες στροφες απ' οτι ο κατασκευυαστης εχει δοκιμασει οτι ο κινητηρας ειναι αξιοπιστος. Αυτον τον κοφτη δεν το βγαζουμε. Οι προδιαγραφες euro οντως απαιτουν πιο "φιμομενους" κινητηρες με στοχο να μειωθουν οι παραγωμενοι ρυποι αλλα αυτο επιτυγχανεται με διαφορετικους τροπους (κλειστες εξατμισεις, injection κ.α.)

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    67
    Απο περιέργεια πόσο σου βγήκε το 2ο service γιατί νομίζω οτι με έκλεψε ο μάστορας θεωρητικά τα εργατικά ειναι δωρεάν...

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Iaswnas1988 Προβολή μηνύματος
    Απο περιέργεια πόσο σου βγήκε το 2ο service γιατί νομίζω οτι με έκλεψε ο μάστορας θεωρητικά τα εργατικά ειναι δωρεάν...
    Στο 2ο δωρεάν; Δεν νομίζω....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Iaswnas1988 Προβολή μηνύματος
    Απο περιέργεια πόσο σου βγήκε το 2ο service γιατί νομίζω οτι με έκλεψε ο μάστορας θεωρητικά τα εργατικά ειναι δωρεάν...
    8€ , πλήρωσα μόνο τα αναλώσιμα δηλαδή μόνο τα λάδια...Σε ποιον μηχανικό πας?

  12. #12
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Στο 2ο δωρεάν; Δεν νομίζω....
    Και όμως δωρεάν θα έπρεπε να είναι και πληρώνουμε μόνο τα αναλώσιμα , λάδια Δλδ τακάκια αν αλλάξουμε στο μέλλον κλπ

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    67
    25 ευρώ έδωσα για λάδια και "τέντωμα αλυσίδας"...Δεν θα τον εκθέσω εδώ δημόσια αλλα είναι γνωστό εξουσιοδοτημένο συνεργείο στη θεσσαλονίκη

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/09/2019
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Στο 2ο δωρεάν; Δεν νομίζω....
    Ο Γκοργκολης για το velos δίνει 2 χρόνια δωρεάν service (εργατικά) και 3 χρόνια εγγύηση (1 περισσότερο).

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Iaswnas1988 Προβολή μηνύματος
    25 ευρώ έδωσα για λάδια και "τέντωμα αλυσίδας"...Δεν θα τον εκθέσω εδώ δημόσια αλλα είναι γνωστό εξουσιοδοτημένο συνεργείο στη θεσσαλονίκη
    (!!!!) Μην ξαναπάς ποτέ σε αυτόν , τι 25 ευρώ??Τα σέρβις είναι δωρεάν ΟΛΑ μέχρι και τα 30.000 χλμ και θα πρέπει να πληρώνεις μόνο τα αναλώσιμα!!!Εγώ που έχω σχεδόν 10.000χλμ και εχω περάσει τόσα σέρβις σε όλα έδωσα 8€!!!

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Daytona velos R 125i μετά από 2000Χλμ
    από Nospecialname στο forum Daytona
    Απαντήσεις: 254
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2023, 09:40
  2. Daytona Velos R 125i
    από Nospecialname στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2018, 22:14
  3. Γύθειο μετά από 200χιλ χώμα..10,11 Μαϊου Xtx.gr
    από taxydromos στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2008, 15:54
  4. Μετά από σχεδόν 6 μήνες
    από S705 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 18:58
  5. ΑΡΗΣ - Basket...τελικος μετά απο 20 σχεδόν χρόνια.
    από Gandalf dr685sm στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2006, 09:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF